dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 55
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1100
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pagin

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    1.021
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Nie prędko będę miał rekuperator (4000zł) i GWC (kupa roboty).
    Natomiast moje 2 kominy są już przystosowane (200 zł kosztowały więcej), oraz ułożona przed zasypaniem fundamentów rura kanalizacyjna fi 200 (120zł), czeka na dalszy ciąg.
    Witam,
    O co chodzi z przystosowaniem kominow?
    Pozdrowienia

  2. #22

    Domyślnie

    Witam wszystkich!
    Jestem na etapie adaptacji projektu na szkieletora;
    planuję reku - ale ceny to dramat!

    Możecie coś podpowiedzieć ?

    bodekku
    bodekku

    Never change a runnig system !

    Zdjęcia

  3. #23

    Domyślnie

    TAK.
    W przyszlym tygodniu bedzie instalowana. Sprawozdanie napisze na koniec kwietnia.

  4. #24

    Domyślnie

    viola - dzięki za info.

    napisz tylko jakiej firmy, bo od ilości
    informacji można dostać kociokwiku.
    Przeleciałem już wszystko (prawie) w necie
    i każdy mówi - że jego najlepsze.

    Pomocy

    bodekku
    bodekku

    Never change a runnig system !

    Zdjęcia

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał aga_kraków

    ad. rekuperator
    przerobiliśmy wszelkie najwymyślniejsze metody ekonomicznego pozyskiwania ciepła i doszliśmy do wniosku, że lepiej oszczędzać ciepło, które się już wyprodukowało jak najbardziej za

    z drugiej strony odradziłam rekuperator znajomemu który będzie ogrzewał głównie kominkiem- przy tak tanim paliwie odzysk się nie opłaca

    Pozdr.Aga
    Dlaczego uważasz, że przy ogrzewaniu kominkiem nie warto stosować rekuperatora ? Kominek to zapewne podstawowe źródło ogrzewania. Ale czasami nachodzi konieczność skorzystania z drugiego źródła (np. prądu). Może to być spowodowane różnymi powodami (choroba, brak opału, wyjazd, lenistwo itp) i wtedy, szczególnie przy prądzie warto mieć to urządzenie.
    Ja własnie zamierzam tak zrobić kominek + prąd. Dom dobrze ocieplony + rzadsze wkłady do kominka + wymuszony obieg powietrza.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  6. #26

    Domyślnie

    myslę że pytanie gregora można podzielić na dwa podpunkty:
    1 czy warto mieć instalację wentylacyjną mechaniczną ?
    2 czy warto dodać do niej wymiennik ciepła?
    i tytaj są różne odpowiedzi
    1 wentylacja mechaniczna jak najbardziej tak
    dlaczego?
    a) ponieważ działa ona pratycznie bez przerwy
    nie wspomnę tutaj o zaniku energi bo to żaden argument, jesli nie ma energii przez nawet 1 dzień to nie ma żadnego niebezpieczeństwa że się podusimy czy coś podobnego
    nie wspomnę o awaryjności , jedyne elementy pracujące to łożyska wetylatora (których nośność jest liczona na 30 lat pracy ciągłej) praktycznie bezawaryjne, pozostałe elementy są bierne
    b) ponieawż mozemy sobie ją regulować do poziomu który nas zadowala
    c ) mozemy w tem sposób obniżać koszy na ogrzewania
    d) możemy filtrować powietrze wlotowe ( i tu jak zobaczylibyście co znajduje się w powietrzu wlotowym, ręczę że każdy z Was podejmuje decyzję o wetylacji mechanicznej o razu)
    e ) minusem moze być szum instalacji coś tak jak łodówka w nocy

    natomiast czy warto odzyskiwać ciepło i kiedy się to zwróci
    tu sa nieco inne aspekty sprawy
    wyobraźmy sobie cwu kupujemu kotły, zasobniki, robimy instalację, kiedy się to zwróci, nigdy, same straty
    jednak wszyscy to robimy po co, ano dla komfortu, przyjemnie jest wymyc ręce w ciepłej wodzie, chociaz w zimnej też się wymyją.
    to jeden argument za odzyskiem czyli komfort.
    druga sprawa to mimo różnych obliczeń , symulacji itp. obniżenie zużycia energii, i ile by to nie kosztowało to pamiętajmy że najdroższa energia jest ta którą tracimy bezpowrotnie.

    a tak swoją drogą przerażają mnie te ceny które podajecie za wentylację ,
    ruszczie głową i trochę własnej pracy a dojdziecie do poziomu 4000 za całość, oczywiście minus kominy, obróbki blacharskie itp.

    Pozdrawiam wszystkich tych co chcą i tych co jeszcze nie wiedzą że chcą.

    opinia jest jak du... każdy ma inną

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurni
    REKUPERATOR - TAK !!!
    Nie wszystko jest takie oczywiste.
    Nasze dziecko to alergik. I standardem już jest hasło:
    - ryby, grille, balangi mamy z głowy - temperatura i kaszel (po nocy) najczęściej oczywiście w sobotę rano.
    Wystarczyło zastosowanie wodnego sepratora kurzu, szczelne zamknięcie okien na noc i problem zniknął - ale tylko kaszlu i infekcji. Było za duszno i za wilgotno. Mam nadzieję, że reku z filtrami hepa wykluczy ten problem, przynajmniej w domu. Będzie świeże powietrze i brak pyłków.
    To co napisałeś mnie dosyć mocno zastanawia.
    1.Wstawiłeś repe...
    2. Było źle - bo kurz, zapachy itp (skad te zapachy - z kuchni powinne być wyrzucane bezpośrednio na zewnątrz)
    3. dodanie filtru wodnego zniwelowało kurz ale bardzo podniosła się wilgotność (jak bardzo ?)
    4. Rozumiem że filr Hepa zastąpi fitr wodny ? Ile on kosztuje w porównaniu do filtra wodnego ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Dlaczego uważasz, że przy ogrzewaniu kominkiem nie warto stosować rekuperatora ?
    .
    nie mowię, że nie warto, tylko że się nie opłaca jeśli ktoś liczy na realne oszczędności
    grzejesz prądem-drogo=>spore ocszczędności
    grzejesz kominkiem-tanio=>niewielkie oszczędności
    a inwestycja taka sama

    natomiast jeśli ktoś liczy na komfortową wentylację-zawsze warto!

    Pozdrawam.Aga

  9. #29

    Domyślnie

    My mamy reku Koss. Dom budowany od lipca '03, więc jest dość wilgotny. Mieszkamy od ok. miesiąca.
    Zapewnienie świeżego powietrza bez porównania lepsze od wentylacji grawitacyjnej. Przy pracy na 1 biegu (1 wymiana powietrza na godzinę) nie słychać nic. W zasadzie przy normalnej eksploatacji domu to wystarcza bez otwierania okien. Przy 5 trochę słychać szum (reku stoi na poddaszu nieużytkowym)
    Jeśli są goście i to np. palący, włącza się wyższy bieg i po kłopocie. W innych domach przy dużej liczbie palących (ja nie palę) po godzinie mam ochotę wyjść, szczypią mnie oczy i prawie się duszę.
    Jeśli chodzi o osuszanie domu to też reku doskonale sie sprawuje. Na pierwszym biegu wilgotność znacznie wzrasta, tzn. ona póki co, to cały czas jest na poziomie 80 %, przy 5 biegu spada do normalnego poziomu tzn. ok 60 %.

  10. #30

    Domyślnie

    Pagin
    Chodzi o dodatkowe kanały wentylacyjne w kominach.
    Po za kanałami wentylacji grawitacyjnej potrzebne będą niezależne kanały dla wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.
    W moim przypadku centrala będzie umiejscowiona na stryszku (nad poddaszem użytkowym). Mam 2 kominy.
    Na pierwszy komin składa się :
    - kanał dymowy kominka
    - kanał grawitacyjny (parter - dach)
    - kanał wyciągowy (parter - strych), a nad nim dalej kanał napowietrzania kanalizacji (strych - dach).
    Drugi komin podobny, lecz zamiast kominka kanał spalinowy kotła.
    Kanały nawiewne idą inną drogą, jak też rura od GWC.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    To co napisałeś mnie dosyć mocno zastanawia.
    1.Wstawiłeś repe...
    2. Było źle - bo kurz, zapachy itp (skad te zapachy - z kuchni powinne być wyrzucane bezpośrednio na zewnątrz)
    3. dodanie filtru wodnego zniwelowało kurz ale bardzo podniosła się wilgotność (jak bardzo ?)
    4. Rozumiem że filr Hepa zastąpi fitr wodny ? Ile on kosztuje w porównaniu do filtra wodnego ?
    Ryby, grill - chodzi o wyjazdy na ryby lub na grill do rodziców lub znajomych .
    Dodam: całość dzieje się jak narazie w 38 metrowym mieszkaniu. Dlatego w domu rekuperator będzie na pewno. Apropo's filtra Hepa to gdzieś na forum czytałem o jego cenach (wkładki) lub mogą to być filtry chyba 5 czy 7 klasy i też wystarczy. Z tego co pamiętam to ceny mnie nie zszokowały.

    Pzdr
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  12. #32

    Domyślnie

    Wszystkim dziekuje bardzo za wypowiedzi, wiem ze napewno kazdy z nas chcialby miec rekuperator, jak by nie kosztowal NIC, to jest jedyny problem jaki mam -JA-
    to nie sztuka wybudowac nowy dom, ale sztuka jest mu nadac dusze - Gregor

  13. #33

    Domyślnie

    Ciao

    Cytat Napisał Gregor 456
    Wszystkim dziekuje bardzo za wypowiedzi, wiem ze napewno kazdy z nas chcialby miec rekuperator, jak by nie kosztowal NIC, to jest jedyny problem jaki mam -JA-
    To jest nas dwoch

  14. #34

    Domyślnie

    filips, wiedzialem ze moge na ciebie liczyc
    to nie sztuka wybudowac nowy dom, ale sztuka jest mu nadac dusze - Gregor

  15. #35

    Domyślnie

    Zastanawia mnie uwaga o niemożliwości użycia wentylacji wyciągowej przy kominku - chyba dotyczy to sytuacji przy czerpaniu powietrza do palenia z wnetrza domu. Natomiast przy czerpaniu z zewnątrz nie stanowi to chyba problemu, może poza małym osłabieniem obiegu DGP. Ja tylko się zastanawiam, bo nie mam żadnych doświadczeń z tym związanych. Czy ktoś z większym doświadczeniem praktycznym mógłby to wyjaśnić?
    Pozdrawiam Bogusław

  16. #36

    Domyślnie

    Gregor 456, po trzykroć Ci powiem że montować, człowiek potrzebuje do życia paru rzeczy w tym powietrza, fajnie się śpi latem przy otwartym oknie no nie rano się czujesz rześki i wypoczęty, a zimą przy w.grawitacyjnej - lekki smrodek i brak tlenu

    czy musi tak być, zapytaj sam siebie
    więcej nie pisze, bo Januszek się rozpisał wystarczająco dobrze
    Nie zapominaj nigdy, skąd ci nogi wyrosły.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Izabela i Bogusław
    Zastanawia mnie uwaga o niemożliwości użycia wentylacji wyciągowej przy kominku - chyba dotyczy to sytuacji przy czerpaniu powietrza do palenia z wnetrza domu. Natomiast przy czerpaniu z zewnątrz nie stanowi to chyba problemu, może poza małym osłabieniem obiegu DGP. Ja tylko się zastanawiam, bo nie mam żadnych doświadczeń z tym związanych. Czy ktoś z większym doświadczeniem praktycznym mógłby to wyjaśnić?
    Pozdrawiam Bogusław
    przy czerpaniu z zewnątrz nie stanowi to problemu i musi być kominek z komorą zamkniętą

    generalnie w domku to, albo wentylacja wymuszona albo grawitacyjna
    jeśli wymuszona to kominek i piec CO z komorami zamkniętymi i poborem powietrza do paleniska z zewnątrz
    Nie zapominaj nigdy, skąd ci nogi wyrosły.

  18. #38

    Domyślnie

    Przepisy zabraniają stosowania wentylacji grawitacyjnej jednocześnie z wentylacją mechaniczną wyciągową.
    Powód jest taki, że przy włączonej wentylacji wyciągowej (n.p. wentylator okapu nad kuchnią) występuje podciśnienie wewnątrz budynku (przy zamkniętych oknach).
    To podciśnienie zmniejsza lub eliminuje działanie wentylacji grawitacyjnej, a także zmniejsza ciągi w kominach kominka i atmosferycznego kotła gazowego.
    Czy istnieją kominki z zamkniętą komorą spalania ?
    Z punktu widzenia przepisów chyba nie.
    Sa tylko kominki z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, lub przeważnie kominki z doprowadzeniem powietrza w pobliże kominka.
    Kominek miał by zamkniętą komorę spalania, gdyby załadowanie go paliwem odbywało się z zewnątrz budynku.
    Takie doprowadzenie powietrza w pobliże kominka jest pożyteczne, bo wyklucza sytuacje, gdy nagrzany komin i palenisko kominka, po zamknięciu okien wyssał by powietrze z domu zkłócając :
    - wentylacje grawitacyjną
    - ciąg kotła gazowego
    - otwieranie i zamykanie drzwi.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał januszek

    a tak swoją drogą przerażają mnie te ceny które podajecie za wentylację ,
    ruszczie głową i trochę własnej pracy a dojdziecie do poziomu 4000 za całość, oczywiście minus kominy, obróbki blacharskie itp.

    Pozdrawiam wszystkich tych co chcą i tych co jeszcze nie wiedzą że chcą.

    Rozumiem że chodzi o wentylację z odzyskiem ciepła? Jeśli tak to chętnie się dowiem jaki rekuperator można kupić za 3000 zł? Sam jestem w stanie wszystko zainstalować, rury już zakupiłem i właśnie sam instaluję (koszt rur, anemostatów itp - 1 400 zł)
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  20. #40

    Domyślnie

    Ja tez zakupiłem rury, rurki i anemostaty. Zakładałem , że będę miał rekuperator+GWC. GWC już mam-rurowy. Z rekuperatorem poczekam jeszcze. Na początek będzie działał sam GWC+filtr powietrza.
    Z mojego założenia będzie użytkowany tylko w zimie i w upały, przy takiej temperaturze na zewnątrz +10+15 bez sensu jest marnowac prąd, wystarczy rozszczelnić okna. A za jakiś czas zobaczymy

Strona 2 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony