dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strzelec214

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie Problem z gniazdkiem telefonicznym

    Witam! Mam pewien problem. Podczas burzy bardzo często zdarza się że kiedy piorun uderzy gdzieś niedaleko mojego domu to w salonie z gniazdka telefonicznego widać bardzo jasny błysk i słychać takie cyknięcie jakby taki "mikropiorun". Nikt, ani elektryk, który rozprowadzał instalację w moim domu ani elektrycy z firmy telekomunikacyjnej nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Mówią tylko że to wina tego że jesteśmy na końcu linii. W innym pokoju też mam gniazdko telefoniczne ale tam nie ma takiego zjawiska. Druga sprawa to to że jak czasem walnie piorun ale tak porządnie to alarm w domu się włącza. Podejrzewałem że to wina telefonu bo alarm jest połączony z linią telefoniczną (powiadomienie o naruszeniu strefy) ale rzadko zgrywa się w jednym momencie żeby włączył się alarm i pojawił się błysk w pokoju. To chyba nie jest duże napięcie bo raz gdy telefon nie był odpięty na czas burzy od linii to też się to zdarzyło ale telefon działa bez zarzutów. Poznałem to po odgłosie bo błysku nie było widać. Mam jeszcze jedno podejrzenie bo do pokoju kabel telefoniczny idzie w jednym peszlu z kable antenowym, ale antena jest dość nisko i pod dachem. Sam już nie wiem ale trzeba coś z tym zrobić bo strach zostawiać dom beż opieki na cały dzień. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Tomek

  2. #2

    Domyślnie

    Filtry przepięciowe na antenę i linię telefoniczną.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał strzelec214 Zobacz post
    Sam już nie wiem ale trzeba coś z tym zrobić bo strach zostawiać dom beż opieki na cały dzień. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Tomek
    Strach. I szczerze mówiąc, aż dziwne, że tego alarmu, telefonu i co tam jeszcze jest do tej linii podpięte najzwyczajniej w świecie szlag nie trafił. W gniazdku zrobił ci się naturalny odgromik i on póki co chroni te urządzenia, ale nie jest to normalna ani tym bardziej godna zaufania sytuacja. Odgromiki jak dendrytus radzi zakładaj i zrób to jak najszybciej, bo sezon burzowy się zaczął. A i postaraj się znaleźć jakieś porządne, a nie byle gówno za 5zł.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał strzelec214 Zobacz post
    Podczas burzy bardzo często zdarza się że kiedy piorun uderzy gdzieś niedaleko mojego domu to w salonie z gniazdka telefonicznego widać bardzo jasny błysk i słychać takie cyknięcie jakby taki "mikropiorun". Nikt, ani elektryk, który rozprowadzał instalację w moim domu ani elektrycy z firmy telekomunikacyjnej nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Mówią tylko że to wina tego że jesteśmy na końcu linii.
    Jeśli linia jest napowietrzna, to może być problem z indukcją w drucie. Za radą przedmówców - zainwestuj w ochronniki przecieprzepięciowe (za około 50-100 złotych są już całkiem solidne).

  5. #5

    Domyślnie

    Są gotowe filtry, można też samemu coś pokombinować.
    Tu masz schemat dla 8 żyłowej linii, w Twoim przypadku będą 2 lub 4 linie - http://skretka.net/protectnet.html
    Warunkiem podstawowym jest istnienie normalnego uziemienia.

    Możesz też pokombinować z zabezpieczeniami p/przepięciowymi typu D.
    Generalnie temat jest dość niezwykły, bo u ciebie iskrzy i iskrzy i "opłakanych skutków" jakoś nie widać.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak czy inaczej, ja bym nie czekał na te opłakane skutki - pięć razy się uda, a za szóstym zgliszcza

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strzelec214

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za rady koledzy ale znajomy elektryk proponował mi już takie ochronniki ale powiedział też że nie dają one 100% pewności

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Prezerwatywy też nie dają 100% pewności.

    100% pewności nic nie daje, ale bez ochronników ową pewność oceniałbym na duuuużo niższą.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony