dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 574
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    _Alexandra

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    @
    Posty
    26

    Domyślnie Próżniowe czy płaskie???

    [
    Ostatnio edytowane przez _Alexandra ; 19-11-2012 o 18:23

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Alexandra Zobacz post
    Witam,
    jestem zdecydowana na montaż solarów i bardzo proszę o plusy i minusy w/w kolektorów - konkretnie.

    Szczerze mówiąc to im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie - proszę o pomoc w wyborze - zgóry wielkie dzięki!!!
    Witam.
    A co się spodziewasz po kolektorach? Lub inaczej, jakie wymogi stawiasz instalacji solarnej?
    pozdrawiam
    Witold

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Alexandra Zobacz post
    Chcę mieć cały czas gorącą wodę, a jak wyczytałam u niektórych użytkowników nie dają efektów. Nie wiem już sama czy to firma czy zła instalacja jest tego powodem...
    Witam.


    Tak cały czas to nie. W skali roku to będzie ok. 60% a lecie (kwiecień - wrzesień włącznie) to można liczyć na ok 95%. Ale jeżeli założysz kolektory próżniowe o bezpośrednim przepływie, broń Boże heat pipe, bo to chińska mina. Na podobne uzyski można liczyć również przy kolektorach płaskich aczkolwiek ciepła będzie troszeczkę mniej. Nie należy również zapominać, że nawet najlepsze kolektory na dachu nie dadzą nam spodziewanych efektów jeżeli instalatorzy spiepszą instalację o co nie trudno.
    pozdrawiam.
    Witold

  4. #4

    Domyślnie

    A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?
    Witam.
    A to proste pytanie: przede wszystkim dobór powierzchni kolektorów w stosunku do ilości wody w zasobniku oraz wielkość zasobnika do wielkości zużycia.
    A spowodowane jest tym, że nie wiedzą jaką moc można uzyskać z kolektora i przy budowie instalacji ile tego ciepła dotrze do zbiornika.
    Mało kto w danych technicznych pisze jaka jest maksymalna moc kolektora, zaś chętnie wszyscy piszą jaka jest sprawność kolektora.
    I dla przykładu który z kolektorów wybierzemy: ten, który ma maksymalną moc 1200W i sprawność 48% czy kolektor o sprawności 82% ale bez podanej mocy? albo kolektor, który ma sprawność 75% i posiada Solar Keymark? A instalatorzy najczęściej wybierają chińszczyznę bo na niej się najwięcej zarabia co widać w temacie wydajność solarów.
    pozdrawiam.
    Witold

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    pytanie zatem za 100 punktów.
    wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
    a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?

  7. #7

    Domyślnie

    Hej!!!
    Ja osobiście mam Hewalexa i jestem bardzo zadowolona zestaw: HEWALEX 3 SLP-300W

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    pytanie zatem za 100 punktów.
    wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
    a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?
    Moim zdaniem "jedyną słuszną" - Paradigma/Ritter Solar.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  9. #9

    Domyślnie

    Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ooksana Zobacz post
    Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie
    Witam. No właśnie, "jako kobieta" jak ta firma jest polskim producentem to ja jestem kacykiem perskim.
    Kolektory są chińskiej produkcji! Mają jeden z gorszych z gorszych współczynników strat mocy, co to znaczy to proszę przeczytaj : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja5. Jest na końcu tabela porównująca te kolektory z innymi, wypadają jako jedne z gorszych pod względem uzysków energetycznych. Jeżeli chodzi o Solar Keymark na te kolektory to ma je każde chińskie badziewie, bo dobrych a też są takie nikt ze względu na cene nie sprowadza. Kolektor może nie grzać byle był i dostanie Solar Keymark, więcej : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja6
    Jaka wiarygodność, jak na wstępie zapierają się pochodzenia.
    A tak dla przestrogi: wszystkie kolektory, które nasywają się HEAT PIPE (prócz jednej znanej firmy, bo tam to jest majstersztyk) są chińskiej produkcji o kiepskich uzyskach energetycznych.
    Pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 01-09-2011 o 19:08
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #11

    Domyślnie

    Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

    A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ooksana Zobacz post
    Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

    A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem
    Witam.
    Jeżeli czuje się Pani urażona to serdecznie przepraszam! Nie mam nic przeciw kobietom bo jak ubogi byłby świat bez Was.
    Ale, szanowna ooksano to nie ja pierwszy zareklamowałem firmę S...ch i nie ja pisałem, że to producent. Napisałem tylko sprostowanie, że to nie producent a importer z Chin podszywający się pod producentów. Czytając Pani wypowiedź odniosłem wrażenie, że to właśnie Pani reklamuje kolektory wspomnianej firmy. Jeżeli jest inaczej to jeszcze raz przepraszam.
    W moim interesie nie jest krytykowanie tego co nie jest moim produktem, jest wiele firm w Polsce wobec których nie pozwoliłbym sobie na krytykę bez pokrycia choćby ze względów prawnych (zjedli by mnie z kopytami w 3 minuty).
    A czy by uwierzyła mi Pani w to co ja piszę gdyby w stopce nie było reklamy? Czy w którejkolwiek wypowiedzi tu na tym blogu jest choćby cień zachęty do kupowania moich wyrobów, umieszczane linki są do obszerniejszych moich artykułów ale nie do cennika.
    A gdyby Pani wcześniej przeczytała np. takie opracowanie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja7 to czy decyzja o zakupie właśnie tego zestawu z tej firmy też byłaby taka sama? A jak Pani myśli jak czuł się ten gość któremu trzeba było wymienić kolektory na inne ( tu wyraźnie się zareklamuję: moje) wywalając dodatkowe 9 tysięcy?
    Czy to co ja piszę jest nie prawdą? Czy nie jest to potrzebne? Czy nikt nie skorzystał z tego co ja piszę?
    pozdrawiam.
    Witold
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Panie Witoldzie, pozwoli Pan że zadam pytanie. Jaka jest wg. Pana różnica między importerem a producentem zlecającym produkcję poza granicami Polski (np. w Chinach)?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał instalator997 Zobacz post
    Panie Witoldzie, pozwoli Pan że zadam pytanie. Jaka jest wg. Pana różnica między importerem a producentem zlecającym produkcję poza granicami Polski (np. w Chinach)?
    Witam.
    Nie wiem jak w innych dziedzinach ale w kolektorach słonecznych jest tak, że producent jeżeli zleci produkcję to wie wszystko o wyrobie zlecznym bo to on wymyslil go i pilnuje toku produkcji nie zależnie gdzie się ona odbywa. Producenta na temat jego wyrobu czy grupy wyrobów (nawet konkurencji) nie zagnie go Pan tak łatwo.
    Natomiast importer szczegółnie w początkowej fazie sprzedaży jest kompletnym laikiem co niestety szczególnie widać po chińszczyźnie. Importer dopiero uczy się co można a co nie, jak będie lepiej zastosować sprowadzony kolektor.
    Producent nim wypuści wyrób do sprzedaży wyprubuje go na różne sposoby zaś importer wychodzi z założenia, że już wiadomo wszystko i nie ma czym się przejmować.
    Z takimi przykladami mam na co dzień do czynienia jako producent.
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 06-09-2011 o 22:49
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Nie wiem jak w innych dziedzinach ale w kolektorach słonecznych jest tak, że producent jeżeli zleci produkcję to wie wszystko o wyrobie zlecznym bo to on wymyslil go i pilnuje toku produkcji nie zależnie gdzie się ona odbywa. Producenta na temat jego wyrobu czy grupy wyrobów (nawet konkurencji) nie zagnie go Pan tak łatwo.
    Natomiast importer szczegółnie w początkowej fazie sprzedaży jest kompletnym laikiem co niestety szczególnie widać po chińszczyźnie. Importer dopiero uczy się co można a co nie, jak będie lepiej zastosować sprowadzony kolektor.
    Producent nim wypuści wyrób do sprzedaży wyprubuje go na różne sposoby zaś importer wychodzi z założenia, że już wiadomo wszystko i nie ma czym się przejmować.
    Z takimi przykladami mam na co dzień do czynienia jako producent.
    pozdrawiam.
    Witold

    Panie Witoldzie, z całym szacunkiem ale rynek zweryfikuje kto ma rację. Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe. Wiem o kilku instalacjach na kolektorach heat-pipe które pracują już 6 rok i jak dotąd użytkownicy nie mieli z nimi żadnych problemów. Wrzucanie wszystkich kolektorów heat-pipe do jednego worka to nadużycie. Proszę najpierw dokładnie przestudiować temat, a dopiero potem wypowiadać się na forum.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał instalator997 Zobacz post
    Panie Witoldzie, z całym szacunkiem ale rynek zweryfikuje kto ma rację. Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe. Wiem o kilku instalacjach na kolektorach heat-pipe które pracują już 6 rok i jak dotąd użytkownicy nie mieli z nimi żadnych problemów. Wrzucanie wszystkich kolektorów heat-pipe do jednego worka to nadużycie. Proszę najpierw dokładnie przestudiować temat, a dopiero potem wypowiadać się na forum.
    Witam.
    Temat, jeżeli chodzi o kolektory próżniowe studiuję od 6 lat i może jeszcze nie wszystko wiem. Mój zarzut w stosunku do heat pipe to mierny uzysk energetyczny i wady konstrukcyjne co nie raz opisywałem dając przykłady. Natomiast jeżeli chodzi o te z bezpośrednim przepływem to one mają te same rury co i heat pipe. Różnią się tylko zasadą działania. A więc pozostaje odpowiedzieć co to znaczy "rozszczelniały się" rury próżniowe. Rura próżniowa sama z siebie się nie rozszczelni, zawsze potrzebny jest czynnik mechaniczny (uderzenie).
    Kolektorów o bezpośrednim przepłtwie są trzy rodzaje ze względu na budowę proszę sprecyzować, które Pan ma na myśli?
    Pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 11-09-2011 o 21:22
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Temat, jeżeli chodzi o kolektory próżniowe studiuję od 6 lat i może jeszcze nie wszystko wiem. Mój zarzut w stosunku do heat pipe to mierny uzysk energetyczny i wady konstrukcyjne co nie raz opisywałem dając przykłady. Natomiast jeżeli chodzi o te z bezpośrednim przepływem to one mają te same rury co i heat pipe. Różnią się tylko zasadą działania. A więc pozostaje odpowiedzieć co to znaczy "rozszczelniały się" rury próżniowe. Rura próżniowa sama z siebie się nie rozszczelni, zawsze potrzebny jest czynnik mechaniczny (uderzenie).
    Kolektorów o bezpośrednim przepłtwie są trzy rodzaje ze względu na budowę proszę sprecyzować, które Pan ma na myśli?
    Pozdrawiam.
    Witold
    Widzę, ze nie jest Pan takim ekspertem na jakiego się Pan kreuje i jeszcze dużo nauki przed Panem. Rury próżniowe nie rozszczelniają się tylko pod wpływem, jak Pan twierdzi uderzeń. W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła. W kolektorach o bezpośrednim przepływie rozszczelnienia powstają na styku szkło-metal...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał instalator997 Zobacz post
    Widzę, ze nie jest Pan takim ekspertem na jakiego się Pan kreuje i jeszcze dużo nauki przed Panem. Rury próżniowe nie rozszczelniają się tylko pod wpływem, jak Pan twierdzi uderzeń. W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła. W kolektorach o bezpośrednim przepływie rozszczelnienia powstają na styku szkło-metal...
    Witam.
    Przede wszystkim nie kreuję się na eksperta a moje wypowiedzi to nie wydumana teoria a praktyka.
    W poprzedniej wypowiedzi prosiłem Pana o sprecyzowanie o jakich kolektorach mówimy ale jakoś porucz powtarzanych inwektyw typu " jest Pan kiepski" to właściwie do dyskusji nic Pan nie wniósł.
    Cytat Napisał instalator997 Zobacz post
    W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła.
    Otóż jest Pan w błędzie. Myli Pan dwa pojęcia: rozszczelnienie rur szklanych i uzyski. W tym zdaniu uzależnił Pan jedno od drugiego. To tylko stwierdzenie ale żadnego uzasadnienia. Co innego rozszczelnienie rury a co innego kiepski uzysk.
    To może jednak ja wyjaśnię po mimo braku wiadomości tak aby wszyscy nas czytający wiedzieli o co chodzi.
    Otóż mamy parę rodzajów kolektorów próżniowych w zależności od ich budowy.
    1. Kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej dwuściennej
    2. kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej jednościennej (pojedyńczej) z listkiem absorbera wewnątrz
    3. kolektory z u rurką opartej na próżniowej rurce dwuściennej
    4. kolektory z listkiem absorbera wewnątrz opartej na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol jest podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo
    5. kolektory z dużym lustrem parabolicznym o rurce próżniowej gdzie czynnik płynie przez rurę próżniową na "przestrzał"

    Kolektory 1 i 3 to kolektory oparte na rurach dwuściennych. Otóż te rury same nie rozszczelniają się bo nie ma takiej możliwości, powietrze nie jest w stanie dyfundować przez szkło. Natomiast umieszczenie w takiej rurce ciasno spasowanych blach na skutek ich rozszerzalności może doprowadzić do rozsadzenia wewnętrznej rury i utraty próżni. Z takimi przypadkami miałem do czynienia.
    Natomiast kiepski uzysk w kolektorze 1 głównie zależy od grubości ( w kolektorach chińskich blaszka ma grubość ok. 0,1mm) i stopnia dolegania blachy do szkła na którym uzyskujemy ciepło i blachy do ciepłej rurki. I to jest główny czynnik "kiepskości" tych kolektorów A jeszcze jedno: stosunek powierzchni skraplacza do powierzchni aperury.
    Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy.
    To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.
    Kolektory 2,4,5 to kolektory oparte na rurce jednościennej. Ale konstrukcja tych rur jest taka, że dekielek zamykający tą rurę w który wspawana jest rurka heat pipe lub rurka współosiowa nie jest wtopiony w szkło a wciśnięty w oring i wklejony. Próżnia zasysa ten dekielek dociskając do oringu.
    Od dwóch lat testuję na sucho taką rurę gdzie jest ona narażona na ekstremalne różnice temperatury ( dzień +280 stopni i noc- 10 stopni) i do tej pory jakoś nic się z nią nie dzieje.
    Natomiast rury w kolektorze 5 to jest majstersztyk są to dwie osobne rury złapane jednym deklem i tak jest po obydwu stronach, żadnych wtopień w szkło. I to też jest rura chińska.
    zdjęcie poniżej

    Jeszcze do nie dawna kineskopy ( jak i lampy) oparte na bańce szklanej miały wtopine w szklo nóżki wyprowadzające elektorody kineskopu na zewnątrz i jakoś nie traciły próżnii z wiekiem.
    Cytat Napisał instalator997 Zobacz post
    Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe.
    To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.
    A więc ponawiam pytanie: jakie to były kolektory o bezpośrednim przepływie, oparte na rurach jedno czy dwuściennych?
    Pozdrawiam.
    Witold
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Jeżeli czuje się Pani urażona to serdecznie przepraszam! Nie mam nic przeciw kobietom bo jak ubogi byłby świat bez Was.
    Ale, szanowna ooksano to nie ja pierwszy zareklamowałem firmę S...ch i nie ja pisałem, że to producent. Napisałem tylko sprostowanie, że to nie producent a importer z Chin podszywający się pod producentów. Czytając Pani wypowiedź odniosłem wrażenie, że to właśnie Pani reklamuje kolektory wspomnianej firmy. Jeżeli jest inaczej to jeszcze raz przepraszam.
    W moim interesie nie jest krytykowanie tego co nie jest moim produktem, jest wiele firm w Polsce wobec których nie pozwoliłbym sobie na krytykę bez pokrycia choćby ze względów prawnych (zjedli by mnie z kopytami w 3 minuty).
    A czy by uwierzyła mi Pani w to co ja piszę gdyby w stopce nie było reklamy? Czy w którejkolwiek wypowiedzi tu na tym blogu jest choćby cień zachęty do kupowania moich wyrobów, umieszczane linki są do obszerniejszych moich artykułów ale nie do cennika.
    A gdyby Pani wcześniej przeczytała np. takie opracowanie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja7 to czy decyzja o zakupie właśnie tego zestawu z tej firmy też byłaby taka sama? A jak Pani myśli jak czuł się ten gość któremu trzeba było wymienić kolektory na inne ( tu wyraźnie się zareklamuję: moje) wywalając dodatkowe 9 tysięcy?
    Czy to co ja piszę jest nie prawdą? Czy nie jest to potrzebne? Czy nikt nie skorzystał z tego co ja piszę?
    pozdrawiam.
    Witold
    Widzę, że dyskusja rozgorzała... nie będę się wypowiadać w kwestiach o których Panowie piszą, bo nie jestem fachowcem a tylko skromną aczkolwiek zadowoloną użytkowniczką kolektorów wiec nie mnie toczyć z Panami dyskusje o sprawach fachowych
    Ale odniosę się do Pańskiej odpowiedzi Panie Wiktorze
    Jakoś trudno mi uwierzyć w Pana słowa o braku chęci krytykowania konkurencji i nie reklamowaniu swojej firmy- strasznie mało to przekonujące
    Nie wierze w słowa tych, którzy reklamują to, co swoje, bo czy linki do swojej strony to nie reklama?
    Jakiekolwiek więc Pana słowa o konkurencji są dla mnie całkowicie niewiarygodne
    Wierzę tylko w opinie użytkowników produktów , a Pan nim nie jest

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Przede wszystkim nie kreuję się na eksperta a moje wypowiedzi to nie wydumana teoria a praktyka.
    W poprzedniej wypowiedzi prosiłem Pana o sprecyzowanie o jakich kolektorach mówimy ale jakoś porucz powtarzanych inwektyw typu " jest Pan kiepski" to właściwie do dyskusji nic Pan nie wniósł.

    Otóż jest Pan w błędzie. Myli Pan dwa pojęcia: rozszczelnienie rur szklanych i uzyski. W tym zdaniu uzależnił Pan jedno od drugiego. To tylko stwierdzenie ale żadnego uzasadnienia. Co innego rozszczelnienie rury a co innego kiepski uzysk.
    To może jednak ja wyjaśnię po mimo braku wiadomości tak aby wszyscy nas czytający wiedzieli o co chodzi.
    Otóż mamy parę rodzajów kolektorów próżniowych w zależności od ich budowy.
    1. Kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej dwuściennej
    2. kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej jednościennej (pojedyńczej) z listkiem absorbera wewnątrz
    3. kolektory z u rurką opartej na próżniowej rurce dwuściennej
    4. kolektory z listkiem absorbera wewnątrz opartej na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol jest podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo
    5. kolektory z dużym lustrem parabolicznym o rurce próżniowej gdzie czynnik płynie przez rurę próżniową na "przestrzał"

    Kolektory 1 i 3 to kolektory oparte na rurach dwuściennych. Otóż te rury same nie rozszczelniają się bo nie ma takiej możliwości, powietrze nie jest w stanie dyfundować przez szkło. Natomiast umieszczenie w takiej rurce ciasno spasowanych blach na skutek ich rozszerzalności może doprowadzić do rozsadzenia wewnętrznej rury i utraty próżni. Z takimi przypadkami miałem do czynienia.
    Natomiast kiepski uzysk w kolektorze 1 głównie zależy od grubości ( w kolektorach chińskich blaszka ma grubość ok. 0,1mm) i stopnia dolegania blachy do szkła na którym uzyskujemy ciepło i blachy do ciepłej rurki. I to jest główny czynnik "kiepskości" tych kolektorów A jeszcze jedno: stosunek powierzchni skraplacza do powierzchni aperury.
    Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy.
    To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.
    Kolektory 2,4,5 to kolektory oparte na rurce jednościennej. Ale konstrukcja tych rur jest taka, że dekielek zamykający tą rurę w który wspawana jest rurka heat pipe lub rurka współosiowa nie jest wtopiony w szkło a wciśnięty w oring i wklejony. Próżnia zasysa ten dekielek dociskając do oringu.
    Od dwóch lat testuję na sucho taką rurę gdzie jest ona narażona na ekstremalne różnice temperatury ( dzień +280 stopni i noc- 10 stopni) i do tej pory jakoś nic się z nią nie dzieje.
    Natomiast rury w kolektorze 5 to jest majstersztyk są to dwie osobne rury złapane jednym deklem i tak jest po obydwu stronach, żadnych wtopień w szkło. I to też jest rura chińska.
    zdjęcie poniżej

    Jeszcze do nie dawna kineskopy ( jak i lampy) oparte na bańce szklanej miały wtopine w szklo nóżki wyprowadzające elektorody kineskopu na zewnątrz i jakoś nie traciły próżnii z wiekiem.

    To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.
    A więc ponawiam pytanie: jakie to były kolektory o bezpośrednim przepływie, oparte na rurach jedno czy dwuściennych?
    Pozdrawiam.
    Witold
    Zebrałem trochę informacji z rynku. Nigdzie nie napisałem iż jest Pan kiepski a tylko dałem do zrozumienia, ze za bardzo wzrasta Pan w pychę.
    ,,Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy. To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.''
    W kiepsko wykonanych rurach próżniowych rozszczelnienie się rurki ciepła tylko przyspiesza rozszczelnianie się rury próżniowej. W przypadku braku odbioru ciepła z kiepsko wykonanej rury próżniowej powstają w niej większe naprężenia które wpływają na jej żywotność. Zgadzam się z Panem iż stopień dolegania aluminiowej blaszki jest bardzo ważny.
    ,,To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.''
    Kolektory które montowałem były to kolektory z listkiem absorbera wewnątrz oparte na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol był podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo. Klient poprosił mnie abym zamontował mu takie kolektory. Co do fachowości... Podobno testował Pan na klientach swoje (wg Pana tabel porównawczych najlepsze) polskie kolektory próżniowe. U wielu z tych klientów pękały podobno rury próżniowe i glikol wylewał się z nich na dach. Jak Pan myśli, jak czuli się wtedy ci klienci?

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony