dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question jak wyciszyć anemostaty? czy, jak i jakie tłumiki?

    witam
    ogromną prośbę mam o poradę do znających temat
    mianowicie z racji braku funduszy zamiast rekuperatora tymczasowo będą wstawione wentylatory kanałowe, i po ich podłączeniu do (samodzielnie) wykonanej instalacji na dwóch anemostatach nawiewnych i dwóch wywiewnych są słyszalne niepożądane odgłosy, odgłosy szumu, przepływu powietrza przez wentylator, jakby jego szum na skutek pracy echem przenosi się do pomieszczeń, dzieje się to dla punktów zaznaczonych zielonym kółkiem na rysunkach, kanały są wykonane termofleksem dospela, trójniki typu Y ocynkowane, przepustnica też ocynk (położenie przepustnicy nie ma wpływu na poziom hałasu), wentylatory to TT125 : http://www.klimatyzatory.net/product...roducts_id=581
    i teraz zastanawiam się czy zastosowanie tłumików do kanałów tych głośnych anemostatów pomoże?
    czy mogą to być takie tłumiki jak tu: http://allegro.pl/tlumik-akustyczny-...635760591.html (innych nie mogę albo nie umiem znaleźć) czy też coś innego?
    takie tłumiki montuje się od strony anemostatu czy trójnika na danym kanale?
    czy może wystarczy jeden tłumik przed trójnikiem na dwa kanały/anemostaty? co jest lepsze, skuteczniejsze?
    czy sensowne jest stosowanie tłumika większej średnicy niż kanał (np. fi160 na kanale fi125) czy też nic to nie da?
    a czy lepiej dać na takim kanale fi 125 krótszy, 60cm tłumik fi 160 czy dłuższy, 100cm tłumik fi 125 (ta sama cena)?




  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Niezależnie od odpowiedniego wyliczenia prędkości przepływu powietrza powinno się kanały (szczególnie metalowe!!) zaizolować otuliną dźwiękochłonną. Żadne bowiem obliczenia nie pomogą w przypadku takiej konfiguracji, która będzie generować rezonans fal dźwiękowych w kanałach. Wtedy nawet niewielkie szumy mogą zostać zwielokrotnione.
    Reasumując: lepiej dobór średnic i tras rurociągów oddać w ręce doświadczonego projektanta Stosowanie tlumików przypomina zatykanie trąbki trębaczowi, który gra zbyt glośno (leczenie skutku, a nie przyczyny)
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 13-06-2011 o 22:04

  3. #3

    Domyślnie

    kanały jak napisałem są z elastycznego termofleksu dospela, czyli nie metalowe, czyli fabrycznie zaizolowane 25 czy 30mm wełną, nie ma tu rezonansu tylko szum wentylatora w najbliższych anemostatach
    generalnie oczywiście wiem, ze najlepiej byłoby mieć kasę na firmę, która wchodzi, projektuje, wykonuje i daje gwarancję ale czasem tej kasy nie ma, i jest wybór albo wentylacja grawitacyjna albo wykonana samodzielnie mechaniczne, podjąłem ryzyko i jak pisałem instalację wykonałem sam, jak umiałem tak liczyłem, kombinowałem, wykonałem, wyszło chyba całkiem nieźle choć oczywiście było dużo obaw,
    i teraz jest prośba o poradę jak można to poprawić tak jak jest w obecnym stanie, nie biorąc pod uwagę wykonywania od nowa instalacji przez "doświadczonego projektanta", czy wymienione tłumiki mogą coś pomóc, jak i jakie zastosować? podpowie ktoś?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Witam
    Najprościej zastosować wentylatory o niższych obrotach, no i dostosować przekroje rur do przepływu powietrza - teraz te rury są po prostu zbyt grube, spokojnie wystarczą tutaj fi 100 termoflex, rurę należy w paru miejscach pozałamywać (ale to też trzeba policzyć, na podstawie fragmentu domu niewiele można wywnioskować o wymaganych przepływach).
    Dobór tłumika do takiej małej instalacji mija się z celem. Wentylatory powinno się wyrzucić albo na strych, albo do piwnicy, i zamontować tak, aby drgania się nie przenosiły.
    Generalnie nie jest łatwo poprawić zbyt głośno pracującą wentylację - zwykle wszystko jest do zmiany....
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 14-06-2011 o 21:19

  5. #5
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Może mam jakiś stary katalog Dospela, ale tam rury "fleks" są wykonane z folii aluminiowej
    Jeśli nawet masz izolowane, to rezonans może też wystąpić w postaci fali dźwiękowej (drganie słupa powietrza w rurze) szczególnie w niektórych konfiguracjach odpowiedniej długości odcinków prostych i kolan. Sam tak miałem nawet w przypadku, gdy rury były z PCW i unieruchomione w gruncie pod wylewką (więc nie mogly drgać), a rezonans pochodzący od b. cichego went. kanałowego występował tak wielki, że korzystałem z tej wentylacji jedynie w dzień. Tlumików nie stosowałem, bo nie mam doświadczenia ile i w których miejscach je stosować (mógłby to być "próżny" wydatek).

  6. #6

    Domyślnie

    Spróbuj czegoś takiego: kup piankę poliuretanową taką do obijania mebli grubość np. 2 cm wygnij w połówkę jaja i wepchnij do rury między wentylator oraz anemostat. Oczywiście piankę zablokuj aby wentylatora nie spalić. Powinno być ciszej.

  7. #7

    Domyślnie

    Musisz zmniejszyć wydajność przepływu. Blokowanie przekroju ma jakiś sens. Jednak najlepiej kupić dwa regulatory obrotów (tyrystorowe) i na takich regulatorach ustawić obroty tak aby były optymalne. Oczywiście próbowałeś przepustnicami zmniejszyć prękości powietrza w kanałach?

  8. #8

    Domyślnie

    Zadaj sobie najpierw trud: i zdiagnozuj co hałasuje?
    Jeśli słyszysz silniki - to zamontuj tłumik: http://www.wioldar.com/sklep/artykul...-aku-comp.html
    Jeśli szum powietrza to zmień parametry pracy.
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 01-07-2011 o 21:09

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arwent

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-601
    Posty
    25

    Domyślnie

    Jeśli nie masz możliwości założyć "flexa" to obłóż rure spiro fizeliną przy anemostacie ale to jest taki ostateczny sposób, używam go na starych instalacjach jak jeżdżę na montaż rekuperatora bądż serwis. pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony