dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie czarne plamy na parkiecie

    Parkiet z termojesionu miałam położony jakieś 3 tygodnie temu. Nie myłam jeszcze parkietu, nic więcej w mieszkaniu nie było robione. Nie był on też niczym przykryty. Zauważyłam kilka dni temu, że na parkiecie, głównie w nasłonecznionych miejscach ale nie tylko pojawiły się pod lakierem czarne plamki. Plamki te wyglądają tak jakby pod lakierem były jakieś tłuste plamy, bądź też jakby wychodził na nich grzyb. Nie mam pojęcia co to może być. Proszę o poradę. Czy ktoś kiedyś się z tym spotkał?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Parkiet z termojesionu miałam położony jakieś 3 tygodnie temu. Nie myłam jeszcze parkietu, nic więcej w mieszkaniu nie było robione. Nie był on też niczym przykryty. Zauważyłam kilka dni temu, że na parkiecie, głównie w nasłonecznionych miejscach ale nie tylko pojawiły się pod lakierem czarne plamki. Plamki te wyglądają tak jakby pod lakierem były jakieś tłuste plamy, bądź też jakby wychodził na nich grzyb. Nie mam pojęcia co to może być. Proszę o poradę. Czy ktoś kiedyś się z tym spotkał?
    Jest to przypadłość tego typu jesionu. Udział tak zaplamionych deszczułek jest znikomy, jednak problem wynika z czasu kiedy te plamki się ujawniają i szpecą podłogę.
    Złośliwość rzeczy martwych powoduje, że takie defekty ujawniają się w najbardziej nie pożądanym miejscu.
    Proponuję użyć korektora do powłok lakierowych (mazaka) Syntiloru w odcieniu Twojego jesionu co przymaskuje powstałe przebarwienia. Pozdrawiam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Parkiet z termojesionu miałam położony jakieś 3 tygodnie temu. Nie myłam jeszcze parkietu, nic więcej w mieszkaniu nie było robione. Nie był on też niczym przykryty. Zauważyłam kilka dni temu, że na parkiecie, głównie w nasłonecznionych miejscach ale nie tylko pojawiły się pod lakierem czarne plamki. Plamki te wyglądają tak jakby pod lakierem były jakieś tłuste plamy, bądź też jakby wychodził na nich grzyb. Nie mam pojęcia co to może być. Proszę o poradę. Czy ktoś kiedyś się z tym spotkał?
    Proszę przesłać jakięs zdjęcia i opis (nazwy) uzytych lakierów oraz środków do fugowania szczelin. Proszę dodać nazwę kleju użytego do klejenia parkietu. Przydałaby się nazwa producenta parkietu.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Jutro zrobię zdjęcia. Parkiet kupiłam w Parkiet Studio na Bartyckiej, nie wiem kto jest producentem. Chemię też brałam u nich. Muszę ich zapytać jaką chemię zastosowali. Plamy te nie wyciekają z łączeń. Niektóre są dokładnie na środku desek. Nie ma na nich sęków czy innych rzeczy, z których mogłoby coś "wyciec". Na początku podłoga wyglądała naprawdę bardzo ładnie. Plamy te zaczęły wychodzić kilka dni temu. Jest ich naprawdę dużo Jutro ma przyjechać Pan, który jest właścicielem firmy, która mi parkiet kładła, cyklinowała i lakierowała. Telefonicznie tylko powiedział, że nigdy się z czym takim nie spotkał

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Jutro zrobię zdjęcia. Parkiet kupiłam w Parkiet Studio na Bartyckiej, nie wiem kto jest producentem. Chemię też brałam u nich. Muszę ich zapytać jaką chemię zastosowali. Plamy te nie wyciekają z łączeń. Niektóre są dokładnie na środku desek. Nie ma na nich sęków czy innych rzeczy, z których mogłoby coś "wyciec". Na początku podłoga wyglądała naprawdę bardzo ładnie. Plamy te zaczęły wychodzić kilka dni temu. Jest ich naprawdę dużo Jutro ma przyjechać Pan, który jest właścicielem firmy, która mi parkiet kładła, cyklinowała i lakierowała. Telefonicznie tylko powiedział, że nigdy się z czym takim nie spotkał
    drewno termiczne w wyniku wysokich temperatur i długiego czasu przebywania w tych temperaturach, traci znacznie na masie. Oznacza to,że nie jest tak gęste jak surowe, przed modyfikacją termiczną. W związku z tym np. mogą przez niego przejść plastyfikatory (additiwy) z kleju i wywołać przebarwienia. Podobnie może być z użyciem lakierów. Również cement z podłoża jest w stanie dokonać tych przebarwień. W podłoży cementowym znajdują się między innymi wapno. Aby jednoznacznie stwierdzić co to jest, należałoby fragment deski wyciąć i jej przekrój sprawdzić pod mikroskopem. Bez tej wiedzy trudno o możliwość postawienia diagnozy i sposobu naprawienia. Znane są jasne plamy na jesionie termicznym. Czekam na zdjęcia i nazwy użytej chemii.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    W załączeniu przesyłam zdjęcia. Przepraszam, że tak długo to trwało ale miałam problem z aparatem. Nie otrzymałam odpowiedzi ze sklepu jaki rodzaj chemii został użyty. W chwili obecnej plamy rozsiewają się na całej podłodze. Wygdląda to naprawdę dramatycznie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.39.28.jpg
Wyświetleń:	313
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	65340   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.40.43.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	65341   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.39.19.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	65342   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.41.22.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	65343   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.40.10.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	65344  


  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    jeszcze kilka zdjęć
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.40.26.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	65345   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.41.09.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	65346   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2011-06-30 16.41.22.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	65347  

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    jeszcze kilka zdjęć
    Małe ciemne punkty to substancje smoliste pozostawione w strukturze drewna podczas jego termowania. Drewno po termowaniu powinno być klimatyzowane a wówczas przyjmujac wyższą wilgotność wypiera powyższe substancje na zewnątrz czyli na powierzchnię.
    Klimatyzacja musi się odbyć przed obróbką końcową, ponieważ pozwoli to wychwycić deszczułki zaplamione, w przeciwnym razie drewno klimatyzuje się i wypiera te substancjie na podłodze ze skutkami jak na zdjęciach. Udział takich deszczułek liczony jest w ułamkach procenta nie stanowi problemu podczas selekcji w trakcie obróbki, natomiast ten sam udział na podłodze stanowi poważny problem w ocenie wyglądu powierzchni podłogi.
    Nie wiem czym są duże plamy, czy jest to tylko światłocień czy też jest to powodowane przenikaniem substancji chemicznych zawartych w klejach, o czym pisał Jarekkur. Pozdrawiam.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    obawiam się najgorszego, że będzie trzeba pisemnie reklamować i czekać na pisemną decyzję od sprzedawcy. Od tej decyzji zależy reszta. Spróbuj w niewidocznym miejscu kilka plam zeszlifować. jezeli zejdą oznacza to, że są płytkie. Zostaw te miejsca bez lakierowania i obserwuj, jezeli się pojawią to jest źle, Jeżeli jednak nie pojawią się, polakieruj część lakierem rozpuszczalnikowym, a część nanieś olej i czekaj. Wyjdą plamy ponownie na obu częściach to jest to nieodwracalna sprawa. wyjdą na jednej z tych części to wiesz co masz robić. Wszystko szlifować i lakierować albo olejować.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Bardzo Wam dziękuję za wpisy. 16 czerwca, czyli już prawie miesiąc temu plamy te oglądał "technik" od chemii, która była u mnie zastosowana. Pana tego zaprosił Pan którego firma układała i lakierowała mi podłogę (parkiet kupiłam wraz z usługą ułożenia). Oczywiście Pan Technik stwierdził już na pierwszy rzut oka, że absolutnie nie jest to wina lakieru. Przyznaję, że nie wiem po czym tak wnosił, bo zaraz po tym przyznał, że nigdy wcześniej nie widział takich plam. Panowie zrobili zdjęcia i mieli je przesłać do sklepu, który miał wysłać to producenta. Minęły prawie 4 tygodnie i nic. Cisza ze strony sklepu. W sumie od lakierowania minęło 1,5 miesiąca, a plamy rozsiewają się dalej. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Po tych 4 tygodniach od dnia wizyty technika kolejne plamy wychodzą
    W mieszkaniu, od położenia podłogi i zauważenia plam nie robiłam absolutnie nic. Wszystkie prace związane są nieodzownie z podłogą (malowanie ścian, zabudowa szaf, montaż drzwi itp.) Czekałam na odpowiedź sklepu co dalej z plamami. Z powodu tej trwającej ciszy ze strony sklepu wczoraj napisałam reklamację, z dokładnym wyjaśnieniem sytuacji, dołączyłam wydrukowane zdjęcia i poprosiłam o wymianę parkietu.
    Nie potrafię słowami ująć tego co czuję. Wymarzyłam sobie taki parkiet. Każdą ciężko zarobioną złotówkę odkładałam na to aby mieć w moim nowym mieszkaniu piękny parkiet, a nie panele, taki co będzie służył mi na lata. W chwili obecnej, przepraszam Was Panowie ale po prostu chce mi się płakać gdy myślę o tym parkiecie.

    Czy sprzedawca, w Waszej ocenie ponosi jakąś odpowiedzialność za sprzedany, wadliwy towar? Prawdopodobnie na ich reakcję będę musiała czekać całe tygodnie, więc i wykończenie mieszkania, a tym samym przeprowadzka odwlekają się w czas bliżej nieokreślony
    Ostatnio edytowane przez Limonka78 ; 13-07-2011 o 09:34

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    obawiam się najgorszego, że będzie trzeba pisemnie reklamować i czekać na pisemną decyzję od sprzedawcy. Od tej decyzji zależy reszta. Spróbuj w niewidocznym miejscu kilka plam zeszlifować. jezeli zejdą oznacza to, że są płytkie. Zostaw te miejsca bez lakierowania i obserwuj, jezeli się pojawią to jest źle, Jeżeli jednak nie pojawią się, polakieruj część lakierem rozpuszczalnikowym, a część nanieś olej i czekaj. Wyjdą plamy ponownie na obu częściach to jest to nieodwracalna sprawa. wyjdą na jednej z tych części to wiesz co masz robić. Wszystko szlifować i lakierować albo olejować.
    Dla mnie to czasna magia Nie mam pojęcia co to lakier rozpuszczalnikowy, olej czy inna chemia. Nawet nie wiem czym szlifuje się deski

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Dla mnie to czasna magia Nie mam pojęcia co to lakier rozpuszczalnikowy, olej czy inna chemia. Nawet nie wiem czym szlifuje się deski
    Porozmawiaj z mężem, chłopakiem. Kimś z rodziny. Sąsiadem. Nie mając pojęcia o co mi chodzi trudno będzie tobą pokierować. Poproś parkieciarzy, może zechcą pomóc?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Wczoraj zadzwonili do mnie sklepu. Widać reklamacja dotarła. Dziś przyjechać ma do mnie ktoś od producenta oraz Pan, który podłogę układał na obejrzenie plam. Coś się ruszyło... Marne to pocieszenie ale najważniejsze, że w końcu sklep zareagował. Na parkieciarzy raczej liczyć nie mogę. Na stałe współpracują właśnie z tym sklepem i murem pewnie będą stać za sprzedawcą. W końcu to w tym sklepie kupiłam parkiet wraz z usługą ułożenia i lakierowania.
    Zobaczę co dziś Panowie powiedzą.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Jestem już po spotkaniu. Na spotkanie przyjechał kierownik sklepu od strony producenta! Nie kwestionuję jego wiedzy, natomiast przyznaję, że spodziewałam się kogoś z wiedzą techniczną, której nie ukrywam temu Panu z pewnością brakowało. Jedyne co mi Pan powiedział, to to, że jest to naturalna rzecz w termo jesionie i takie plamy są naturalne. Sam przyznał, że nie jest to kwestia chemii a parkietu ale ponieważ takie plamy są normalne żadnej reklamacji nie uwzględnią, do czego odniosą się w najbliższym czasie na piśmie. Nie dowiedziałam się co zrobić aby dalej te plamy nie wychodziły, jak temu zapobiec. Wręcz przeciwnie, z rozmowy wyniosłam, że nawet jeśli plam będzie więcej to nie jest to trudno, tak musi być. Pan nie przekazał mi żadnej wiedzy technicznej. Jak zapytałam go o to czy to nie jest wina obróbki technicznej zaprzeczył. Nie zaproponował żadnych testów ani innych rozwiązań. Można powiedzieć, że stanowisko kierownika sklepu od strony producenta już znam. Nie wiem co mam dalej robić Czy powinnam zwrócić się do rzeczoznawcy o fachową opinię?
    Dziś zrobiłam kilka dodatkowych zdjęć:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1310656623110.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	65605   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1310656597113.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	65606   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1310656798811.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	65607   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1310656574303.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	13,0 KB
ID:	65608   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1310656544554.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	12,8 KB
ID:	65609  

    Ostatnio edytowane przez Limonka78 ; 14-07-2011 o 17:31

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Jestem już po spotkaniu. Na spotkanie przyjechał kierownik sklepu od strony producenta! Nie kwestionuję jego wiedzy, natomiast przyznaję, że spodziewałam się kogoś z wiedzą techniczną, której nie ukrywam temu Panu z pewnością brakowało. Jedyne co mi Pan powiedział, to to, że jest to naturalna rzecz w termo jesionie i takie plamy są naturalne. Sam przyznał, że nie jest to kwestia chemii a parkietu ale ponieważ takie plamy są normalne żadnej reklamacji nie uwzględnią, do czego odniosą się w najbliższym czasie na piśmie. Nie dowiedziałam się co zrobić aby dalej te plamy nie wychodziły, jak temu zapobiec. Wręcz przeciwnie, z rozmowy wyniosłam, że nawet jeśli plam będzie więcej to nie jest to trudno, tak musi być. Pan nie przekazał mi żadnej wiedzy technicznej. Jak zapytałam go o to czy to nie jest wina obróbki technicznej zaprzeczył. Nie zaproponował żadnych testów ani innych rozwiązań. Można powiedzieć, że stanowisko kierownika sklepu od strony producenta już znam. Nie wiem co mam dalej robić Czy powinnam zwrócić się do rzeczoznawcy o fachową opinię?
    Dziś zrobiłam kilka dodatkowych zdjęć:
    Czy oglądałaś w sklepie wzornik z tą podłogą? Były tam plamy?
    Jeżeli ten Pan tak zdecydowanie stwierdził, iż jest to rzecz naturalna przy drewnie (dąb) termicznie modyfikowanym, powinnaś w sklepie zostać poinformowana o występowaniu tego i innego typu plam. Jest to wada ukryta drewna, a nie naturalna.ady ukryte podlegają reklamacji, rękojmi i możliwości ostatecznej odstąpienia od umowy. W rzeczy samej powinien zając się tym rzeczoznawca. Drewna termicznie modyfikowane są kilkuletnią nowością w związku z tym trudno o porównania. Jesiony termiczne mają rownież jasne przebarwienia występujące z upływem czasu. Te plamy muszą zostać przebadane mikroskopowo aby stwierdzić ich pochodzenia.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Tak, w sklepie dokładnie oglądałam wzornik, nawet w kilku sklepach. Żadnych przebarwień tego typu nie było. Od razu zwróciłabym na to uwagę i z pewnością nie kupiłabym takiego parkietu. U moich znajomych, którzy mają ten sam rodzaj parkietu żadnych plam nie ma. Parkiet, owszem zjaśniał ale to naturalna rzecz termo jesionu. Oni akurat mają parkiet od innych producentów Nikt w sklepie nie wspomniał mi o możliwości zaistnienia jakichkolwiek plam. Jestem na tyle przytomną osobą, że gdybym usyszała o tym zrezygonowałabym z wydania takich pieniędzy na ten rodzaj parkietu. Pan który był na wczorajszym spotkaniu od strony wykonania usługi parkieciarskiej (ułożenia podłogi i jej lakierowania) powiedział, że nigdy nie spotkał się z takimi plamami na termo jesionie. Widać, nie jest to normalna rzecz...

  17. #17

    Domyślnie

    Możesz napisać mi na priva co to za producent?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Limonka78

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-984
    Posty
    33

    Domyślnie

    Czy producent, po wizycie kierownika sklepu (nie tego, w którym kupiłam parkiet, tylko sklepu producenta), który nie zrobił żadnych zdjęć, nie zaproponował żadnej analizy (czy też badań) aby stwierdzić z czego powstają plamy może odrzucić moja reklamację uznając, że powstałe plamy są czymś naturalnym w termo jesionie?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Limonka78 Zobacz post
    Czy producent, po wizycie kierownika sklepu (nie tego, w którym kupiłam parkiet, tylko sklepu producenta), który nie zrobił żadnych zdjęć, nie zaproponował żadnej analizy (czy też badań) aby stwierdzić z czego powstają plamy może odrzucić moja reklamację uznając, że powstałe plamy są czymś naturalnym w termo jesionie?
    Oczywiście że może. Może również nie reagować na reklamację. Może także i to zrobił gadać rzeczy, których tak od ręki nie sprawdzisz, a on wystąpił jako fachowiec obrońca interesów swojej firmy. Ma prawo do takiej obrony. To, czy jest to słuszna ocena czy nie zależy od dalszych twoich kroków. Na temat jego opinii dotyczących naturalności tych plam, możesz poprosić o dokładniejsze podanie źródła powstawania tych przyczyn (plam). Dlaczego akurat w jesion termicznie modyfikowanym te plamy występują. Jeżeli jest to naturalne, to jest im znane itd.....będzie to ping-pong. P{rzeciwnik będzie liczył na to, że jesteś nie obznajomiona z materią i na twoje zmęczenie materiału. W końcu odpuścisz...Poczekaj na pismo od nich.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony