dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar yavol
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Radziwiłłów
    Kod pocztowy
    96-332
    Posty
    157

    Domyślnie jaka średnica komina systemowego do kominka

    witam, mam takie pytanie a mianowicie:
    w projekcie domku mam dwa kominy, oba to schidle rondo plus 20, jeden od ogrzewania a drugi od kominka. o ile rozumiem że do pieca średnica 20cm jest jak najbardziej w normie to zastanawiam się czy nie można zmniejszyć średnicy komina kominkowego, na 18 lub na 16? jest sens czy lepiej się nie bawić?

  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Jak myslisz? Jestes mądrzejszy od projektanta który takie średnice zastosował, może takie średnice z czegoś wynikają np z obliczeń, norm, parametrów pieca/kominka...
    Nie stać cie na kupno schidla fi20 to zrezygnuj z kominka, nie trzeba bedzie stawiać drogiego komina.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 25-06-2011 o 08:54

  3. #3

    Domyślnie

    W zasadzie to taką uniwersalna średnicą do kominka jest fi 180 ale jak będzie fi 200 to nie zaszkodzi.
    Producenci wkładów podają zalecane średnice komina dla danego modelu i przeważnie do 9 KW powinna wystarczyć średnica fi 150 a od 10-16 KW fi 180-200

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar yavol
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Radziwiłłów
    Kod pocztowy
    96-332
    Posty
    157

    Domyślnie

    zibik_eng bardzo użyteczna rada, dziękuję

    no właśnie tak myślę żeby jednak wstawić 180, licząc że w kominku tak będzie palone "od święta"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał yavol Zobacz post
    zibik_eng bardzo użyteczna rada, dziękuję
    nie dziekuj, to trol skończony. Cały czas ta sama śpiewka, az rzygać sie chce.

    Ja dałem komin o średnicy 200mm. tak mi doradził koleś od kominków. Nie wnikałem dlaczego, bo i różnica w cenie pomiędzy 180 a 200 prawie żadna.
    piotr

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Średnica komina do kominka nie zależy od tego czy będzie palone
    od święta, tylko od parametrów wkładu kominkowego. Jeśli ich
    nie znasz (no bo kto w Polsce myśli o kominku w fazie projektu ? ),
    lepiej zrobić większą średnicę . Zmniejszenie ciągu jest łatwiejsze
    i dużo tańsze od jego zwiększania.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    U nas w projekcie i w realu jest rondo plus 18, ale mały domek, mały salon i w związku z tym projekt przewidywał kominek do 12 kW. Mamy ostatecznie 10 kW i pali się w nim bardzo dobrze przy tej średnicy komina. Z efektu grzewczego też jesteśmy zadowoleni.

    Popatrz w projekt - może jest gdzieś podane, jaka ma być moc kominka, a z tego wynika średnica komina. Jeżeli nie ma, to sprawdź teraz po kubaturze, metrażu i przewidywanej izolacji domu, jaka to ma być orientacyjnie wartość. Za mały kominek będzie słabo grzał, więc takie palenie dla widoków tylko, a to trochę bez sensu, bo jak już rozpalać, to żeby to ciepełko jednak było odczuwalne. Za duży z kolei będzie robił piekło i spali dużo drewna. Nawet do palenia okazjonalnego dobrze jest mieć wkład stosownej mocy, bo inaczej kasa na kominek będzie bez sensu wydana - na coś, w czym w efekcie nikt nie będzie miał ochoty rozpalić nawet od święta.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony