Witam! Mam pewien problem w firmie i szukam pomysłów i rad jak mogę go rozwiązać. Otóż mam silnik, który napędza wał przechodzący przez skrzynię łożyskową i dalej do tzw. młyna gdzie zamontowany jest wirnik z nożami mielący węgiel w temp 400°C. Problem polega na tym jak dowiedzieć się o stopniu zużycia noży na wirniku w trakcie pracy młyna? W samym młynie panuje jak już wspomniałem 400°C oraz duże zapylenie natomiast wirnik kręci się z prędkością max. 500obr/min i ma średnicę ok 3m. Kombinowałem na dwa sposoby:
1) Myślałem nad ważeniem skrzyni łożyskowej wraz zamontowanym wirnikiem i w miarę zużywania ostrzy badał bym ubytek wagi - ponieważ całość (wirnik, noże, wał, skrzynia łożyskowa) waży ok 80 ton a ubytek max to 2 tony nie byłoby to trudne do wykrycia. Niestety koszty tensometrów wraz z oprzyrządowaniem mnie zabiły:/
2) myślałem nad zamontowaniem na jakiejś sztywnej konstrukcji przytwierdzonej do podłoża laserowego miernika odległości i badać odległość od miernika do górnej powierzchni skrzyni łożyskowej. W miarę zużywania ostrzy skrzynia podnosiła by się o kilka mm do góry. Niestety obawiam się, że przy tym ciężarze skrzynie nie pracuje w pionie, a poza tym jej wibracje powodowałyby za duży błąd pomiaru.

Czy ktoś wpadłby z Was na lepszy i tańszy sposób? Czy jest jakaś inna możliwość sprawdzania powierzchni zużycia noży w takiej atmosferze (zapylenie i 400°C)?
Dziękuję z góry za wszystkie pomysły