dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie dylemat w sprawie przewodów wewnętrznych - pomóżcie

    Zamotałem się i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nast. pytanie.
    Czy w instalacji wewnętrznej należy stosować przewody, z których każdy jest osobno (niebieski, czarny i ten zielony) czy też można stosować taki np 3x1,5 (tu akurat do oświetlenia), w którym przewody są otoczone izolacją czyli 1 kabel?

    Inaczej: jeden kabel z trzema przewodami w środku, czy też 3 przewody osobno?
    Instalacja w peszlach.

    pomóżcie roztargnionemu

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Jeśli to ma być w peszlu, to lepiej trzy osobne, choć nie jest to jakieś szczególnie istotne. Jeśli bez peszla - musi być we wspólnej izolacji (nawiasem mówiąc ta wspólna to izolacja zewnętrzna, pod nią jest tak samo czarny niebieski i żółtozielony).

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    No to świetnie. A teraz druga odsłona pytania czy powinien tutaj być drut czy linka? Czy też nie ma to większego znaczenia?

  4. #4

    Domyślnie

    Linka czy drut? Dla tych częstotliwości nie ma znaczenia.
    Linka jest ciut droższa. "Ciut" jest pojęciem względnym.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Pisałeś, że instalacja w peszlach. Jeśli poważnie myślisz o możliwości wyciągania z peszli tej instalacji (czyli konkretniej pisząc: po pierwsze peszle sa kładzione tak, że NAPRAWDĘ jest REALNE wyciągnięcie z nich przewodów, po drugie masz jakieś realne powody, dla których rozpatrujesz taką mozliwość) - daj linkę. Będzie drożej, będzie dwa razy tyle roboty, bo na jej końcach trzeba będzie zaciskać końcówki, ale za to będzie lepiej.

    Natomiast, jeśli peszle dałeś "bo tak" - linkę sobie odpuść, szkoda zachodu.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę, że w 80% peszle są tak położone, że uda się coś tam włożyć kiedyś drugi raz.
    Teraz chciałem dołożyć jeszcze parę gniazdek i dodatkowe oświetlenie - nic specjalnego, a mam dostęp do tanich kabli, w których trzy przewody są razem.
    Powinienem zacząć od takich słów w tym wątku byłoby szybciej - wybaczcie
    Ale teraz już jest jaśniej i wiem na czym stoję.

    dziękuję Wam i pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Będzie drożej, będzie dwa razy tyle roboty, bo na jej końcach trzeba będzie zaciskać końcówki, ale za to będzie lepiej.
    Tylko co mu to da, poza wywaleniem bezsensownie kasy.
    Niemcy całą instalację robią w 3x1,5 z wyjątkiem łazienki/kotłowni/centrum multimedialnego w salonie.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 08-07-2011 o 22:42
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #8

    Domyślnie

    Przewody miedziane YDYżo 3x1,5 zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym 10A nigdy się nie "spalą". Nie ma zatem potrzeby wymiany przewodu i kładzenia peszli. Dodatkowo można wszystko połączyć w głębokich puszkach pod osprzętem i nie stosować puszek górnych. W przypadku instalacji w peszlu chcąc mieć dostęp bez kucia tych puszek górnych musi być sporo, dużo więcej jest też łączenia. Lepiej instalacje wykonać bezpuszkowo stosując przewody YDYżo najlepiej płaskie czyli YDYp żo 3x1,5 koniecznie o izolacji min 500V (bo stąd może wynikać niska cena przewodu iż ma izolację na mniejsze napięcie)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony