dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Prośba o radę - instalacja co i cwu

    Witam,

    przymierzam się do planowania instalacji co i cwu w domu. Dom 140 mkw ściany 25 cm putsak + 20 cm styro, dach 30 cm wełny, posadzka na gruncie 18 cm styro).
    Na działce mam gaz więc pewnie będzie piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania + podłogówka na całości.
    Pytanie mam o dodatkowe rzeczy - konkretnie o kominek oraz co z cwu.
    Czy kominek z pw będzie działał prawidłowo tzn będę mógł w nim palić bez konieczności wyłączenia pieca? co w chwili braku prądu?
    A może lepiej kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym albo w ogóle sam wkład?

    Odnoścnie cwu to albo zbiornik ogrzewany gazem albo też pompa ciepła tylko do cwu.

    Ma ktoś może podobne rozwiązanie?
    Jakieś sugestie co do producentów, modeli?

    Pozdr
    R.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal_xl Zobacz post
    będzie piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania + podłogówka na całości.
    Dobry wybór, zwłaszcza wraz z podłogówką. Proponuję nie kombinować z płaszczem, tylko zrobić kominek z dystrybucją gorącego powietrza grawitacyjną lub z wentylatorem (ewentualnie przewidzieć montaż wentylatora w przyszłości). Uprości to znacznie układ i zmniejszy koszty. Nie będzie też potrzebny mieszacz, tylko wodę prosto z kondensata będzie można tłoczyć do rozdzielaczy podłogówki (po odpowiednim ustawieniu kotła i ograniczeniu maksymalnej temperatury wody grzewczej do np. 40 stopni). Da to tańszy koszt zakupu, wykonania i eksploatacji. Co do cwu, to najlepiej grzać tym samym kotłem, po co kombinować. Co do modeli, to oszacuj zapotrzebowanie domu na ciepło i dopasuj do niego moc kotła. Na oko może wystarczyć nawet tylko 12kW jeśli dom jest dobrze wykonany. Poszukaj odpowiedniego kotła o jak największej modulacji mocy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.
    Zastanawiam mnie kwestia kominka z dystrybucją ciepła. Podczas rozmów z różnymi osobami niektórzy wspominają o fakcie zbierania się różnego rodzaju kurzu w kanałach rozprowadzających ciepło jak i o lekkim zabrudzeniu ścian w miejscach kratek. Czy jest czym się przejmować?
    Przy wycenie Vaillanta zasugerowano mi również kupno zestawu solarnego do cwu.
    Będzie taki zestaw współgrał ze wszystkim prawidłowo?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Zestaw solarny to Twoja dowolność, może być sterowany z kotła ( w opcji). Od Ciebie zależy czy chcesz dogrzewać cwu w lecie? Nie ma to związku z poprawną pracą kotła.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Moim zdaniem przy takim domu będziesz miał ok 7kW obciążenia cieplnego, dlatego proponuję kocioł o najmniejszej mocy np. Modula NT 10.
    Jeśli chcesz mieć kominek z płaszczem wodnym to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie do tego zbiornik buforowy który może jednocześnie przygotować ciepłą wodę użytkową np. Aqua EXPRESSO.
    Mając już zbiornik buforowy możemy teraz lub w przyszłości podłączyć do niego kolektory słoneczne na potrzeby ciepłej wody i wspomagania centralnego ogrzewania np Star azzurro.

    Nie wspominasz nic o systemie wentylacji... jaki będzie?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #6

    Domyślnie

    Na jakiej zasadzie ten zbiornik ogrzewa cwu?
    Z tego zbiornika korzysta się w momencie palenia w kominku, tak?
    Jak grzeję piecem gazowym to zbiornik cwu grzeje się od pieca?

    Z systemu solarnego już się chyba wyleczyłem ponieważ po wstępnych przeliczeniach nie wydaje mi się to uzasadnione ekonomicznie.

    Za wentylację w domu odpowiedzialny będzie rekuperator (najlepiej z odzyskiem ciepła) ale nad konkretnym modelem się jeszcze nie zastanawiałem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie



    Kominek z płaszczem wodnym podłączony podobnie jak kolektor. Ciepła woda użytkowa jest przygotowana w sposób przepływowy z wydajnością do 35l/min.

    Co do rekuperatora to może Zehnder, model z wymiennikiem przeciwprądowym.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal_xl Zobacz post
    o lekkim zabrudzeniu ścian w miejscach kratek. Czy jest czym się przejmować?
    Jak się dużo pali, to taki efekt niestety pewnie wystąpi. Jest to niewątpliwie wada rozprowadzania gorącego powietrza. Przy takim ociepleniu chyba dużo palić nie będziesz. Reku kup koniecznie z wymiennikiem przeciwprądowym, a nie krzyżowym.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9

    Domyślnie

    RAPczyn czy mógłyś mi mniej więcej powiedzieć jaki byłby koszt takiej instalacji?
    Kominek to raczej z pw będzie.
    Co do reku to muszę się zapoznać z tym tematem lepiej niż do tej pory jak widzę

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Najdroższy AquaPakiet ~55000 PLN netto

    Podeślij rzuty i przekroje oraz ile osób stale będzie korzystać z ciepłej wody, mail poszedł na PW.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony