dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Obniżenie nadproża - brama garażowa

    Stoję przed montarzem bramy garażowej. Ze względu na istniejący w garażu podciąg, muszę obniżyć nadproże o około 10cm (tyle brakuje aby szyny minęły podcią).

    Drzwi są szerokie na 5m. Wał montowany jest w okolicach krawędzi oraz ma 2 punkty podparcia zlokalizowane w okolicach środka. Po bokach będzie zamontowany do ściany, ale jak przymocować go na środku?
    Zamierzam wypełnić te 10 cm styropianem + przygotować okucia (coś w ksztalcie litery T obróconej o 90 stopni) w okolicach środka do mocowania punktów podparcia wału. Czy to jest ok?

    Co z dociskiem uszczelki od najwyższego segmentu bramy w przypadku wypełnienia nadproża styropianem? Czy od strony garazu nalezy przymocować coś mocniejszego na całej szerokości np. arkusz grubej blachy o szerokości 5+ m i wysokości 10 cm) po czym pozostałą przestrzeń wypełnić styropianem (pod nadprożem w kierunku zew.)?
    Pozdrawiam
    Arkady

  2. #2

    Question

    Mam podobny dylemat wiec się podczepiam - choć temat stary.
    Komunikacja z majstrem zaszwankowała i zamiast otworu h=2350 jest h=2550. Nie planowałem na chudziak dawać zupełnie styropianu a jedynie hydroizolacje, wylewke i płytki - oczywiście pod bramę 2250.
    Pytanie do znawców tematu bram garażowych - czy można wybrnąć z tej sytuacji w jakiś sposób czy tez powinienem zaczac oswajać się z myślą ze będę miał wyższa niestandardowa bramę. Tez myślałem żeby dac styropian i "porządne" blachy do mocowania bramy na środku zamocowane solidnie w nadprożu.
    Chciałbym uniknąć podnoszenia posadzki - no może 5 cm styropianu.
    Z góry dzięki za porady

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał golpol Zobacz post
    Mam podobny dylemat wiec się podczepiam - choć temat stary.
    Komunikacja z majstrem zaszwankowała i zamiast otworu h=2350 jest h=2550. Nie planowałem na chudziak dawać zupełnie styropianu a jedynie hydroizolacje, wylewke i płytki - oczywiście pod bramę 2250.
    Pytanie do znawców tematu bram garażowych - czy można wybrnąć z tej sytuacji w jakiś sposób czy tez powinienem zaczac oswajać się z myślą ze będę miał wyższa niestandardowa bramę. Tez myślałem żeby dac styropian i "porządne" blachy do mocowania bramy na środku zamocowane solidnie w nadprożu.
    Chciałbym uniknąć podnoszenia posadzki - no może 5 cm styropianu.
    Z góry dzięki za porady
    Coś chyba pokręciłeś z tymi wymiarami... Masz w końcu otwór za wysoki czy za niski? Jeżeli za wysoki o 10cm to nie ma większego problemu. Albo daj styropian pod wylewkę albo wklej 10 sturoduru pod nadproże. Jedyny problematyczny punkt to może być podpora wału ale montażysta z doświadczeniem poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Inna opcja to wybór bramy ze sprężynami naciągowymi (zależy od szerokości bramy) - problem podpory zniknie.
    Jeszcze inna wersja to brama typowa h=2375 i ewentualnie ciut mniej wylewki.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Coś chyba pokręciłeś z tymi wymiarami... Masz w końcu otwór za wysoki czy za niski?.
    Myślałem, że przedstawiam sytuację jasno - w projekcie mam otwór 5000x2500. Chciałem go dostosować pod bramę 2250 i dlatego powiedziałem majstrom, żeby zrobili wysokość 2350 (hydroizolacja, wylewka i płytki). Źle mnie zrozumieli i zrobili 2550 (5 cm więcej niż w projekcie). Dlatego pomysł z obniżeniem nadproża.
    W międzyczasie znalazłem rozwiązanie jakie zastosował inny inwestor w podobnej sytuacji - przymocował belkę do zakotwiczonych w nadprożu śrub (chyba zdecyduję się na podobne rozwiązanie).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Chyba z rana kiepsko kontaktowałem
    Wg mnie najlepsze rozwiązanie to zakup typowej bramy 5000x2375. Będziesz mógł wjechać nawet SUVem z trumną na narty.

  6. #6

    Lightbulb

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Chyba z rana kiepsko kontaktowałem
    Wg mnie najlepsze rozwiązanie to zakup typowej bramy 5000x2375. Będziesz mógł wjechać nawet SUVem z trumną na narty.
    Hormann 5000x2375 - decyzja zapadła. Po rozmowie z instalatorem nie będę kombinował z obniżaniem nadproża.
    Te dodatkowe centymetry będą mnie jednak kosztować ok 500 PLN extra.

    Pozdrawiam i dzięki

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    powell

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Murowaniec
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    247

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że koledzy mają podobny problem, który miałem ja - górna krawędź bramy jest wyżej niż podciąg znajdujący się w garażu, niedaleko bramy.
    Niestety tak architekci robią projekty gotowe, na odwal :/
    U mnie instalator nagiął trochę prowadnice bramy tak, że tam, gdzie biegły w poziomie pod sufitem, teraz minimalnie się obniżają wgłąb garażu.
    Brama chodzi.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.125

    Domyślnie

    Myślisz że kombinacje byłyby specjalnie tańsze? Na początku koszt materiału może kusić ceną, ale ktoś tu musi zrobić, obrobić itd. O ryzyku że coś się odspoi nie wspominając.
    Wyższa brama zawsze może się przydać - choćby wtedy, jak zechcesz coś przestawiać w garażu i np. manewrując z drabiną nie uszkodzisz panela.
    Także - nie traktuj tego jako "extra". To i tak mała cena jak za błąd na budowie
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat jak Wy tyle, że ja jeszcze jestem na etapie stanu 0 zaraz ruszają ściany.
    Ale nurtuje mnie temat bramy, bo w momencie zrezygnowania ze styropianu w garażu otwór ma 355cm wysokości.
    Nadproże powinno być o 15cm niżej. I teraz pojawia się pytanie, co zrobić w przypadku,gdy połączone jest razem z wieńcem?
    Zalać je o 15cm grubsze bez zmiany zbrojenia w projekcie? Czy może zalać jak w projekcie i potem kombinować z doklejaniem styropianu itp?
    Chce uniknąć kupowania wyższej bramy.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  10. #10

    Domyślnie

    A czego się obawiacie z zakupem wyższych bram? Że zapłacicie o 500-1000 więcej ? W obniżenie to za friko Wam wyjdzie ?
    Brama segmentowa i tak po otwarciu ma światło przejazdu niższe niż wysokość nadproża, nie jeden się o tym przekonał kupując bramy "typowe" na 2 metry i później problem z bagażnikiem dachowym itp A jak przyjdzie nam ochota zmienić samochód to co ? garaż pójdzie w odstawkę ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony