dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar darasle
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Odbiór instalacji elektrycznej !

    Witam,

    Zbieram całą dokumentację do oddania domu do użytku i w związku z tym mam pytanie odnośnie odbioru instalacji elektrycznej.
    Instalacje zrobili mi elektrycy z zaznajomionej firmy po godzinach, niezależny elektryk zrobił pomiary wystawił papierek, wszystko jak najbardziej ok.
    Pytanie mam takie, otóż na druku odbioru instalacji w dzienniku budowy widnieje miejce również na pieczątkę firmy, która instalację zakładała i czy tam rzeczywiście musi być ? skoro w moim przypadku nie było firmy " z NIP'em" ?

    Będę wdzięczny za szybką odp.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Mnie to tysiac kosztowalo.Inny robil,inny podstepluje i na budowe ma przywiesc kogos kto zalozy i zaplombuje licznik.Ot taka nasza rola-placic!!!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar darasle
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    WItam,

    Dziękuję za odpowiedzi ale mam nieodparte wrażenie, że my się nie rozumiemy.
    W każdym razie temat już rozpoznałem.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał darasle Zobacz post
    WItam,

    Dziękuję za odpowiedzi ale mam nieodparte wrażenie, że my się nie rozumiemy.
    W każdym razie temat już rozpoznałem.

    Pozdrawiam
    Niech ten co to pomierzył wpisze tam swój numer uprawnień, imię, nazwisko, podpis. Może być coś jeszcze potrzebne (np. PESEL). Nie będzie problemu.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Gdybyś nie był cwaniakiem i zapłacił legalnie działającej firmie to miałbyś....
    wszystko 2 razy drożej i wcale nie lepiej. Problemu nie masz żadnego, pogadaj z jakimś elektrykiem z upoważnieniami, za niedużą opłatą wszystko wstępluje. Najlepiej weź kogoś lokalnego (bardzo możliwe, że sam pracuje w ZE). Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 16-07-2011 o 11:17
    desmear

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    Najlepiej weź kogoś lokalnego (bardzo możliwe, że sam pracuje w ZE).
    Pracownicy ZE mają zakaz świadczenia usług na swoim terenie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    no dobrze, ja miała elektryka z firmy (zresztą na fakturę) ale żadnego stempla firmy mi nie stawiał, jeno własny z uprawnieniami.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Pracownicy ZE mają zakaz świadczenia usług na swoim terenie.
    a to ciekawe, w mojej okolicy chyba wszyscy pracownicy ZE z uprawnieniami dorabiają po godzinach, niektórzy mają też etat legalne firmy działalnosci gospodarcze)

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Czyli po zakończeniu całej instalacji elektrycznej, to uprawiony elektryk, który wykonywał instalacje wpisuje to do dziennika budowy?

  10. #10

    Domyślnie

    Elektryk wykonuje pomiary, sporządza protokół odbioru instalacji elektrycznej i przekazuje go inwestorowi.
    Kierownik Budowy na podstawie tych dokumentów dokonuje wpisu do Dziennika Budowy.
    Możliwe, że w Starostwie poproszą o kopię protokołu z pomiarów.

    Protokół z pomiarów będzie miał duże znaczenie gdyby się chata spaliła z powodu zwarcia w instalacji elektrycznej.
    O czym mało kto pamięta, w imię zasady "mnie to nie spotka"....

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Dzięki Robert. Właśnie tak coś mi się wydawało, że wpis robi Kier-Bud na podstawie dokumentów od elektryka Chciałam się tylko upewnić.

  12. #12

    Domyślnie

    Basia nie dziękuj, bo to
    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Kierownik Budowy na podstawie tych dokumentów dokonuje wpisu do Dziennika Budowy.
    są bzdury. Kierownik budowy może zrobić wpis do DB tylko z tego zakresu na jakie ma uprawnienia budowlane. Wpis na temat instalacji elektrycznej ma zrobć kierownik brażnowy (kierownik robót), posiadający uprawnienia budowlane w zakresie instalacji elektrycznych. I tylko takie uprawnienia pozwalają zrobić wpis do DB na temat instalacji elektrycznej.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Aaaaaa.... to w takim razie muszę się upewnić, czy mój elektryk ma takie uprawnienia
    Dzięki za info

  14. #14

    Domyślnie

    jestem po wiec powiem Ci jak u mnie było: są ponoć dwa rodzaje druków dziennika budowy: taki z formularzami protokółów wewnątrz i taki bez, mój był z protokółami (kominiarski, gazowy itp) ale nie z elektrycznym, w taki przypadku do papierów do zgłoszenia zakończenia budowy potrzebowałem od elektryka na oddzielnej kartce protokółu i kopii uprawnień (czy atm jakiegoś zaświadczenia - nie pamiętam), elektryk musi posiadać uprawnienia odpowiednie dowystawienia takiego papieru (albo mieć kolegę, który mu to wystawi - ważne zeby to on to załatwił al nie jakiś paproch zrobi ci instalację a potem powie żebyć sama papiery sobie załatwiła, na to nie idź)

  15. #15

    Domyślnie Uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej

    Jakie uprawnienia musi mieć elektryk do odbioru instalacji elektrycznej nowego domu?
    Złożyłem dokumenty zakończenia budowy do PINB i powiedzieli, że SEP to są tylko do kontroli instalacji co 5 lat. Natomiast do odbioru nowego budynku potrzebne są inne uprawnienia. Mój elektryk ma takie uprawnienia jak poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Upr elektr 1.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	461977Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Upr elektr 2.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	51,9 KB
ID:	461978Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Upr elektr 3.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	461979Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Upr elektr 4.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	461980

    Natomiast PINB odpisał, że wzywa do uzupełnienia protokołu odbioru instalacji elektrycznej:
    "o kopię uprawnień osoby dokonującej badań i sprawdzeń, tj. uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności i aktualnego zaświadczenia o przynależności do właściwej izby zawodowej."

    O jakie to uprawnienia chodzi? Jakaś podstawa prawna?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16

    Domyślnie

    PINB chyba nie jest na bieżąco z przepisami Prawa Budowlanego.
    Na początek czytaj Art. 57 p.1 podp. 4) , a nastepnie idź do part 62 ust. 6
    I przypominam, że pratokół badań i sprawdzeń jest załącznikiem (jednym z kilku) do dziennika budowy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    PINB chyba nie jest na bieżąco z przepisami Prawa Budowlanego.
    Na początek czytaj Art. 57 p.1 podp. 4) , a nastepnie idź do part 62 ust. 6
    I przypominam, że pratokół badań i sprawdzeń jest załącznikiem (jednym z kilku) do dziennika budowy.
    Dzięki za podpowiedź, ale Art. 62 ust. 6. dotyczy tylko przewodów kominowych, a nie instalacji elektrycznych...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  18. #18

    Domyślnie

    Bo, zgodnie z art. 57 Prawa budowlanego protokół odbiorczy instalacji i przyłączy ma przygotować osoba z UB elektrycznymi.
    Jedynym zwolnieniem objęty jest tutaj obiekt jednorodzinny.
    Faktem jest, że jeżeli budujesz nowy obiekt budowlany inny niż domek jednorodzinny, to protokoły elektryczne potrzebne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie (czytaj "odbiór"), ma przygotować elektryk z uprawnieniami budowlanymi (elektrycznymi) zgodnie z art. 57. ustawy Prawo Budowlane.
    Obecnie trwa jeszcze vacatio legis starej wersji ustawy i częściowo jeszcze przechodzą papiery na zasadzie "D" podbije i kierownik robót złoży inwestorowi, bez uprawnionego elektryka. Ale co rusz różne PINB-y wzywają do uzupełnienia takich protokołów o podpis UB elektrycznego.
    Stąd ten rozgardiasz itd.
    Robiłem ostatnio parę domków, moje D z pomiarami oraz protokół badań wystarczał, jak wyżej.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 03-11-2022 o 19:47
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony