dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 244
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jocer

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznan, Poland, Poland
    Posty
    61

    Domyślnie jakie ogrzewanie??

    Witam,
    W tym roku zaczynam budowę domu.
    Myślalem o ogrzewaniu gazowym ale dzisiaj usłyszałem o kolejnej podwyżce gazu i sie zastanawiam.
    co z doświadczenia doradzacie do grzania?
    dom 170m2 z parter z użytkowym poddaszem.
    prosze o porady zanim zaczne budowę
    Pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jocer

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznan, Poland, Poland
    Posty
    61

    Domyślnie

    Jaki dom - projekt zgrabny IV z MG Projekt,
    liczba osób 4-5
    temperatura ok 24, tak abym mógł chodzić w krótkim rękawku w domu.
    nad ociepleniem sie nie zastanawiałem, pewnie styropian. tu bede sie radził ekipy budowlanej.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    taki kocioł kosztuje od 7 do 10tys a na lato solar lub mała pci za np 7koła,
    To ja dziękuję za łopatowanie i p... się z syfem przy cenie urządzeń 17kzł. Do tego zainstalowanie ich i wyjdzie spokojnie sporo ponad 20kzł. Za mniej więcej tyle można mieć pompę ciepła i biegać do kotłowni z ciekawości, tylko po spisanie liczników. No, ale zależy kto, jak i co lubi. Można i tak.
    Odpowiadając na główne pytanie: przede wszystkim zastosuj DOBRE ocieplenie. A więc na dzień dzisiejszy na ścianach min 20cm styro, podłoga z podłogówką min. 15cm styro, fundament 10cm, dach ponad 30-40cm wełny lub jej granulatu. Koniecznie odizoluj garaże od pomieszczeń mieszkalnych (min. 10cm styro). Zadbaj o dokładne wykonanie ocieplenia, szczególnie dla tych wystających pomieszczeń. Wtedy będziesz mógł grzać i gazem, a na rachunki będziesz spoglądał bezstresowo.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    Na obecną chwile sie nie łopatuje, a się wsypuje eko z woreczka...inni wola otworzyc sobie okienko...za 20koła to mozna miec Chiński shit
    Tak, czy inaczej syf też jest, a i namachać się trzeba, bo chyba nie są to woreczki po 2kg. Rozumiem węgiel za 3kzł, ale za ponad 20kzł ???... Ja wolę na jesień nacisnąć jeden guzik. Co do termosów, to czy okna w nich są pozabijane gwoździami, że nie da się ich otworzyć ? Odnośnie pc, to czy zaglądałeś do tego shitu, że jesteś pewien chińszczyzny i shitostwa ? Ci co maja "made in poland" (ja akurat nie mam), jakoś sobie nie krzywdują, tylko cieszą się niskimi rachunkami. Założę się że jak każdy, Ty też masz wiele chińskich wyrobów. Te z marketów, po 10$ w hurcie za tonę rzeczywiście są dziadowskie, ale też wiele markowych jest tam produkowanych, nawet nieraz nie wiadomo które.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5

    Domyślnie

    o gazie że drożeje to słyszałeś a cena węgla to niby w miejscu stoi ?
    desmear

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym ci polecił jakiś dobry kociołek na pellet. Roczne koszty ogrzewania wychodzą podobnie a są trochę mniej obsługowe (mniej popiołu i automatyczna zapalarka) no i bardziej ekologiczne (emisja co2 przy spalaniu pelletu jest zerowa). Jeżeli zaopatrzysz się w kocioł z dobrym sterownikiem i automatyką to nie narobisz się przy nim.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Podstawa to dobrze docieplony dom, rwxw opisał dokładnie kilka postów wyżej jak to ma wygladać, więc się nie będę powtarzał. Dodałbym od siebie, że dom musi być wyposażony w szczelne okna (koniecznie przy zamawianiu okien trzeba trzy razy zaznaczyć, że mają być szczelne, bez uszkodzonych uszczelek), dobrze wykonane regipsy na poddaszu (systemowe, np. Knaufa z dożywotnią gwarancją - aby były szczelne), ponieważ niekontrolowane przecieki powietrza potrafią zabrać dwa razy więcej niż straty przez przegrody.
    Do tego WM z odzyskiem ciepła, koszt 12-15k na dobrej jakości kanałach. Przy WM i dobrej izolacji proponowałbym pompę ciepła powietrze-woda np. Altherma Daikin, koszt rzędu 20k, do tego ogrzewanie podłogowe/ścienne na całości, koszt rzędu 15-20k. W sumie za WM, pompę ciepła i podłogówki zmieścisz się w 50k, za to później przez długie lata rachunki i komfort w domu - bajka.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Zawsze to 2,5 raza mniejszy rachunek niż przy prądzie.
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 30-07-2011 o 21:53

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czemu uprawiasz marketing ??
    Pisałeś o "dobrze ocieplonych i izolowanych domach",one nie zużywają 15tys.kWh...
    Ja piszę o domach zużywających 6-7tys.kWh gdzie polecanie onstalacji jakiejkolwiek PCi jest bezsensem.
    wyrwałeś mi to z ust...
    jak dobrze ocieplona i przemyślana chata to tylko prądem

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    też jestem na podobnym wyborze - opcja obecna to gaz, kondensat + bufor + podłogówka, dom jest planowany oszczędny, ocieplony ok 20cm ściany/25strop+ reku (nie na standardy może tego forum i jego zapędów do izolacji, ale to i tak duużo więcej niż było w pierwotnym projekcie)

    przy dużej działce - nie wahałbym się i robił PC, a jako DZ rury zakopane na działce na ok 2m głębokości
    ale sam mam małą działeczkę i jedyna opcja to odwiert pionowy, co podraża zabawę = dlatego chyba zostanie gaz.

    kalkulowałem, że gdyby zamiast dobrego pieca gaz(10k), przyłącza(5k), przesyłowego(opłaty 10k za 10 lat, pod 100/miech) oraz rezygnacja z komina (5k) te teoretyczne 30k można by włożyć w PC (20k PC, 10k DZ +dodatki, a kotłownia tak czy siak musi być w obu wariantach...)
    ale niestety odwiert pionowy to kolejne 20k, co już nie jest przyjemne i zbyt realne. może z czasem pojawią się jakieś dotacje na PC - wtedy brałbym PC.

    PC niekoniecznie jako oszczędność w inwestycji, ale przy w miarę podobnych kosztach jako wygodę... tylko to nieszczęsne DZ ((

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Tak jak pisze Arturo72. Tym bardziej, że prąd musi z roku na rok tanieć, chociażby dla tego, żeby zadowolić oszczędnych inwestorów, mamy straszną nadwyżkę limitów CO2, nowoczesne ekologiczne, przeinwestowane elektrownie, a gaz będzie ciągle tylko drożał. Jak znajdziemy łupkowy to go puścimy w powietrze, bo będzie za drogi. No i ten komin. To jest argument koronny nad wyborem ogrzewania elektrycznego nad gazowym

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Tak jak pisze Arturo72. Tym bardziej, że prąd musi z roku na rok tanieć, chociażby dla tego, żeby zadowolić oszczędnych inwestorów, mamy straszną nadwyżkę limitów CO2, nowoczesne ekologiczne, przeinwestowane elektrownie, a gaz będzie ciągle tylko drożał. Jak znajdziemy łupkowy to go puścimy w powietrze, bo będzie za drogi. No i ten komin. To jest argument koronny nad wyborem ogrzewania elektrycznego nad gazowym
    dzięki takiemu podejściu jak twoje, większość inwestorów boi się prądu...
    zapraszam do mnie na roztocze, przekonasz się jak ogrzewa sie zwykły dom prądem

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Arturo ma rację .Od pewnego poziomu zapotrzebowania na ciepło najlepsze jest ogrzewanie prądem .Np .w postaci elektrycznej podłogówki.
    Prad jest towarem politycznym .
    Ja jednak nie spotkałem takiego budynku który spełniłby te warunki.Trzeba policzyć.Arturo pisze o budynku o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 3 kW dla -20 c.
    Oczywiście można stosować rozwiązania mieszane.Podłogówka elektryczne i kominek lub pompa ciepła powietrze powietrze(klimatyzator dobrej klasy).

    Ja jednak jestem zwolennikiem rozwiązań o dużym komforcie i jak przystało na hydraulika- wodnych. Proponuję PC powietrze woda lub zwykłe kotłownie na gaz ziemny.Propanu i oleju unikam.
    Możliwości jest wiele , jeżeli chcesz robić doświadczenia na sobie to trzeba się liczyć z porażką.Ja robię dużo doświadczeń na swoim domu .

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    piszesz że jesteś zwolennikiem rozwiązań o dużym komforcie...jakoś nie widzę systemu który jest bardziej komfortowy niż ogrzewanie elektryczne.
    moim zdaniem łatwiej jest dobrze zaizolować budynek, niż kombinować z różnymi "wydumkami" które jakoś tam działają.
    jeżeli od początku projektujesz jako "elektryczny" ( co w dzisiejszych czasach nie stanowi problemu ) można bez problemu zejść z eksploatacją do przyzwoitego poziomu, a całość inwestycji będzie za przyzwoite pieniądze.
    ja również jestem "eksperymentatorem "

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Trochę się boję polecić domu ogrzewanego elektrycznie, bo te co znam po prostu są bardzo drogie w eksploatacji - ale może się mylę, jak ktoś sobie dopilnuje projektu a potem dokładnego wykonania budynku to teoretycznie powinien zejść poniżej 40- 50 kWh/m2, co oznacza w miarę niewysokie rachunki przy prądzie.
    Na chwilę obecną koszt 1 kWh:
    - prądu - u mnie średnio 40 groszy (60gr WT i 28gr NT, ale pralka, zmywarka, piekarnik, dogrzew CWU przy solarach idą na NT)
    - gazu - około 20 groszy/kWh, jeśli zużywa się do 1000 m3 w roku można płacić niższy abonament (ok. 10 zł a nie ok. 60 zł/mc) - oszczędność ok. 500 zł/rok
    - węgla - od 10 do 14 groszy /kWh, z uwzględnieniem 70% sprawności spalania

    Ze swoich doświadczeń to śmiało mogę polecić prąd do domków szkieletowych, a i to do dobrze wykonanych, z WM i szczelnych. Mocno rekomendowany kominek do dogrzewania i obniżania rachunków.
    Sam o czymś takim myślę dla siebie (domek pasywny), tylko muszę jeszcze dobrze rozwiązać problem chłodzenia latem. Z dostępnych rozwiązań, pomysłów i patentów najbardziej podoba mi się dołożenie dodatkowej wentylacji chłodzącej, o dużych przepływach, zasilanej ze studni ze zraszaczem pomysłu Adama_mk, lub po prostu ogrzewanie/chłodzenie sufitowe zasilane z PC zimą i z GWC glikolowego latem.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    mój dom nakręcił za ten sezon troszkę ponad 9000kwh nocnej taryfy na ogrzewanie, cwu, pralkę, zmywarkę i wszystko co tam jeszcze zadziałało na tej taryfie..., a nie jest żadnym "fajerwerkiem" konstrukcyjnym, po prostu od początku był projektowany jako "na prąd", mimo że standardy ocieplenia dziesięć lat temu były inne niż teraz

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesz Zobacz post
    też jestem na podobnym wyborze - opcja obecna to gaz, kondensat + bufor + podłogówka... tylko to nieszczęsne DZ ((
    Jeśli zdecydujesz się na gaz, to zrezygnuj z bufora, bo nie ma on sensu. Zostaw kocioł kondensacyjny, rozdzielacz i podłogówkę, bez bufora i mieszacza - taki system będzie najoszczędniej pracował.
    Odnośnie DZ, to jeśli nie masz miejsca na kolektor poziomy, to pechowo, jeśli jednak wygospodarujesz parę arów na kolektor poziomy (nad nim może być trawnik, krzaki, mała architektura ogrodowa, małe drzewka, oczko wodne itd.) to pewnie wyjdzie sporo taniej niż odwierty.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Czyli około 3000 zł za grzanie, co jak na prąd jest dobrym wynikiem, ale jakby nie patrzyć jest to drogie - przy gazie koszt grzania wyszedłby ok. 1500 zł (przy tak małym zużyciu można pokombinować i płacić taryfę dla kuchenek - abonament o 500 zł rocznie niższy); PC powietrze-woda nieco ponad 1000zł, PC solanka-woda poniżej 1000 zł. Węgla nie ma sensu tutaj zastosować, chyba że z wielkimi buforami - za małe zużycie.
    Posiadasz WM?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Od pewnego poziomu zapotrzebowania na ciepło najlepsze jest ogrzewanie prądem. Np w postaci elektrycznej podłogówki.
    Tak, najlepsze są kable/maty w wylewce, bez większej demolki nie ma wtedy mowy o zastosowapniu jakiegokolwiek innego źródła ciepła (poza kominkiem) gdy rzeczywistość okaże się mniej łaskawa niż przewidywania zwłaszcza, gdy dom budują różne ekipy i nie ma czasu na stanie nad nimi i dokładny nadzór co i jak robią. Wodna podłogówka pozwala niestety zarówno na grzanie prądem, gazem, pc, węglem itd. ale pex jest strasznie drogi, bo 1mb kosztuje 1.5 PLN w casto .
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    przy liczeniu kosztów dolicz sobie koszt instalacji cwu, zużycie prądu na pompki itp., wtedy już nie będzie tak kolorowo
    każdy inny system grzewczy zwraca się wtedy jak już będzie w stanie agonii...,to też trzeba wziąć pod uwagę

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony