dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 13
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 244
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Tak, najlepsze są kable/maty w wylewce, bez większej demolki nie ma wtedy mowy o zastosowapniu jakiegokolwiek innego źródła ciepła (poza kominkiem) gdy rzeczywistość okaże się mniej łaskawa niż przewidywania zwłaszcza, gdy dom budują różne ekipy i nie ma czasu na stanie nad nimi i dokładny nadzór co i jak robią. Wodna podłogówka pozwala niestety zarówno na grzanie prądem, gazem, pc, węglem itd. ale pex jest strasznie drogi, bo 1mb kosztuje 1.5 PLN w casto .
    pex to nie jest całe ogrzewanie...
    prąd i woda to jest kiepskie połączenie, jak prądem to tylko podłogowe na kablach w wylewce

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Oczywiście przy minimalnych potrzebach cieplnych wszystko OK, jest to najtańszy system grzewczy, ALE:
    Jakiś czas temu skończyłem montaż instalacji CO grzejnikowego, gazowego u klientów, którzy mają od 10 lat ogrzewanie podłogowe elektryczne. Dlaczego postanowili zmienić? Nie, nie z powodu rachunków, bo to bogaci ludzie i nawet nie wiedzą, ile płacą za prąd, bo od tego jest księgowa. Po prostu kilka razy padł im kabel grzejny, i w celu naprawy trzeba było uszkadzać posadzkę. Do tego co jakiś czas padały sterowniki temperatury. Więc zamiast wymieniać instalację, postanowili założyć grzejniki.

    Więc to też trzeba brać pod uwagę przy wyborze systemu - kabel grzewczy jest bardziej skomplikowany niż rura PEX i bardziej narażony na jakieś miejscowe przegrzania, rura ma przynajmniej 50 lat trwałości, a przy niskiej temperaturze trwałość jest jeszcze wyższa. Kiedyś była w okolicy moda na maty grzejne łazienkowe - znajomi znajomych montowali - po kilku latach przestaje działać, wszystko spalone... Tak więc tutaj też trzeba przestrzegać najwyższej staranności i stosować najlepsze materiały, bo tani chiński kabel bardzo szybko się zemści. Jak słyszę u instalatora słowo "z Castoramy", to nóż się w kieszeni otwiera... Na pewno są kable grzejne z długoletnią gwarancją, z takimi na pewno dłużej wytrzymają niż z marketowe.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ja idę na kompromis.
    W moim przypadku wyszło,że instalacja kabli i pex-a jest w podobnej cenie a pex jednak jest bardziej uniwersalny
    Porównywałem kable Elektry ok.13kW+8szt regulatorów.
    oki oki, co kto lubi
    kable są trochę bardziej ekonomiczne ale niestety nie są uniwersalne.
    na co ci 13kw co ty chcesz grzać ?
    ja mam u siebie 10,6 kw na 154m2 i bez problemu daje radę a domek taki sobie...z brakami i bez wodotrysków

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Jeśli zdecydujesz się na gaz, to zrezygnuj z bufora, bo nie ma on sensu. Zostaw kocioł kondensacyjny, rozdzielacz i podłogówkę, bez bufora i mieszacza - taki system będzie najoszczędniej pracował.
    Odnośnie DZ, to jeśli nie masz miejsca na kolektor poziomy, to pechowo, jeśli jednak wygospodarujesz parę arów na kolektor poziomy (nad nim może być trawnik, krzaki, mała architektura ogrodowa, małe drzewka, oczko wodne itd.) to pewnie wyjdzie sporo taniej niż odwierty.
    niestety kompletnie nie ma miejsca na kol. poz :/ bufor był brany pod uwagę, bo może solarki (nie uzasadnione ekonomicznie, ale są możliwe dopłaty i nie mówię tylko o tych "45%") co wtedy dopiero miałoby jakiś sens. dopóki nie będzie etapu budowania komina - mam czas do namysłu

    z uwagi iż budowa gospodarczo (1szy dom) - różnie może być z tą perfekcyjną szczelnością dlatego prąd traktuję za dość ryzykowne rozwiązanie.

    a co do wyliczeń podszedłbym tak:
    gaz 30k, PC 50k, prąd 10k (więcej izolacji, itd... jakieś rozwinięte sterowanie, inne pierdoły, realnie liczę do 10k by doszło)

    alternatywa ciekawa, ale naprawdę nie mam jakoś przekonania - może potrzeba czasu, tak jak powoli PC zdobywały rynek czy kondensaty
    Ostatnio edytowane przez lesz ; 31-07-2011 o 21:10

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ciekawe dlaczego najwięcej do powiedzenia o ogrzewaniu na prąd mają ludzie którzy mają z nim najmniej do czynienia...
    wystarczy wspomnieć o prądzie a od razu to be, tamto be...
    jak ktoś opisuje własne doświadczenia to od razu sklasyfikowany jako fantasta
    opisujecie i powielacie legendy opowiadane przez osoby trzecie...
    ja przy budowie nowego domu nawet przez chwilę bym sie nie zastanawiał nad sposobem ogrzewania, mam wiedzę wystarczającą żeby sobie nie spie.... chałupy.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    gazu - około 20 groszy/kWh, jeśli zużywa się do 1000 m3 w roku można płacić niższy abonament (ok. 10 zł a nie ok. 60 zł/mc)
    opłaty stałe mies dla GZ50: W-1 = 11,32zł, W-2 = 24,6zł, W-3 = 65,19zł, rocznie 135,79/295,2/782,28.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak mi wyszło z obliczeń wg "poradnika Elektry" jako ogrzewanie akumulacyjne
    ja u siebie mam ok. 70w/m2, przy dobrze ocieplonym domu można pokusić się o jeszcze mniej.

  8. #28

    Domyślnie

    prąd jest drogim nośnikiem energii i dlatego warto zwracać uwagę na systemy tańsze w eksploatacji, dobrze jest jeśli komuś w taryfie G12 uda się uzyskać średnią poniżej 40gr/kWh, ale ciężko jest zejść poniżej 36gr, za to niektórzy obecnie przy podgrzewaniu cwu na ekogrochu osiągają 8,5gr/kWh (cwu dla 7 osób wypada 24,4zł/mies) - warto czy nie - każdy ocenia sam.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    prąd jest drogim nośnikiem energii i dlatego warto zwracać uwagę na systemy tańsze w eksploatacji, dobrze jest jeśli komuś w taryfie G12 uda się uzyskać średnią poniżej 40gr/kWh, ale ciężko jest zejść poniżej 36gr, za to niektórzy obecnie przy podgrzewaniu cwu na ekogrochu osiągają 8,5gr/kWh (cwu dla 7 osób wypada 24,4zł/mies) - warto czy nie - każdy ocenia sam.
    do ekogrochu to trzeba miec piec, a dla pieca to jeszcze pomieszczenie i komin itd.
    no ale niestety trzeba wszystko dobrze przekalkulowac, dla każdego coś innego...
    u mnie na cwu 2-2,5kwh na dobe (mam takie wynalazki co mi w tym pomagają)

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    przy liczeniu kosztów dolicz sobie koszt instalacji cwu, zużycie prądu na pompki itp., wtedy już nie będzie tak kolorowo
    każdy inny system grzewczy zwraca się wtedy jak już będzie w stanie agonii...,to też trzeba wziąć pod uwagę
    Prąd zużyty na pompki grzeje dom -wiec nie jest stratą.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Prąd zużyty na pompki grzeje dom -wiec nie jest stratą.
    ale trzeba go doliczyć do ceny gazu za ogrzewanie bo samym gazem bez sterowania i pompowania się nie da...

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Prąd zużyty na pompki grzeje dom -wiec nie jest stratą.
    Z tym, że raczej taka pompka jest w nieogrzewanej piwnicy a wtedy mamy stratę.

    A tak swoją drogą aby chwalić się kwotami trzeba podawać całkowite zużycie energii w domu.
    Podobno w Niemczech można kupić zwykłe żarówki jako grzejniki

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ale trzeba go doliczyć do ceny gazu za ogrzewanie bo samym gazem bez sterowania i pompowania się nie da...
    policzmy ten prąd, przyjmuję przeciętne dane: roczne zużycie gazu 1800m3, kocioł procuje z przeciętną mocą 12kW co oznacza że spala 1,2gazu/godz, pompa pracuje razem z kotłem, tj 1800/1,2=1495,5godz/rok, pompa pobiera 50W tj 75kWh/rok - koszt wg taryfy G-11 (56gr/kWh) 42zł/rok.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Policzmy CWU dla prądu i dla PC. PC-około 100zł rocznie na osobę, prądem 300. Przy pięciu osobach na samym CWU mamy oszczędności 1000zł rocznie instalując PC.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Oglądaliście ten projekt jockera, że doradzacie mu prąd niby inwestycyjnie za małe pieniądze?? Łatwo czasami kogoś wpakować na minę, no ale co to nas później będzie obchodzić...

  16. #36

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Policzmy CWU dla prądu i dla PC. PC-około 100zł rocznie na osobę, prądem 300. Przy pięciu osobach na samym CWU mamy oszczędności 1000zł rocznie instalując PC.
    wiesz jak to jest z Twoimi stawkami, przyjmij dla 5 osób na cwu 4000-5000kWh/rok - koszty sobie każdy sam policzy. Wzrost ceny prądu nie rusza tych którzy płacą 8,5gr/kWh a cwu dla 7 osób kosztuje 24,4zł/mies,



    soory jest mi przykro, że wkleiłem te dane, ale w innym temacie nie wynika, że ten wynik jest do powtórzenia - w/w po prostu handluje opałem, dodam, że sam podał koszt po 300zł/t - czy ktoś za tyle kupił ekogroch???
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4829942
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 01-08-2011 o 21:26
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    dodatkowy koszt dostosowania domu do grzania prądem,żeby były niskie rachunki ok.10-15tys.zł w stosunku do "zwykłego" projektu,
    No a co z tym projektem? Da się za tak małe pieniądze przystosować do grzania prądem by rachunki nie zwaliły z nóg? Moim zdaniem nie dy rydy! No ale lepiej doradzać komuś, gdy samemu ma się domek w powijakach...

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No a co z tym projektem? Da się za tak małe pieniądze przystosować do grzania prądem by rachunki nie zwaliły z nóg? Moim zdaniem nie dy rydy! No ale lepiej doradzać komuś, gdy samemu ma się domek w powijakach...
    a jaki wielkie zmiany ma mieć ten projekt ?

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    wiesz jak to jest z Twoimi stawkami, przyjmij dla 5 osób na cwu 4000-5000kWh/rok - koszty sobie każdy sam policzy. Wzrost ceny prądu nie rusza tych którzy płacą 8,5gr/kWh a cwu dla 7 osób kosztuje 24,4zł/mies,
    jak ktoś szasta energią na lewo i prawo, to każdy jeden sposób podgrzewania będzie za drogi...

Strona 2 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony