dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bartoszjanc

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-608
    Posty
    2

    Unhappy Rekuperator Systemair

    Witam,

    Chciałbym się podzielić swoim krótkim doświadczeniem z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła i zasięgnąć ewentualnej porady od kogoś kto się zna na temacie, bo mam wrażenie, że mój projektant nie za bardo czuł temat (choć twierdził inaczej).

    Sprawa wygląda następująco - mam w swoim domu instalację bazującą na rekuperatorze Systemair VR700 EV/3 (czyli w zasadzie topowy model). Dom ma 210 m2, z czego powierzchnia wentylowana to ok 180 m2, pomieszczenia wysokości 2,7m. Instalacja wykonana jest z rur spiro zakończonych metalowymi anemostatami. Projektant nie przewidział żadnej izolacji przewodów (wszystkie kanały przechodzą przez pomieszczenia ogrzewane, ale zaczynają się w garażu, który ma zaprojektowaną temperaturę 10 stopni) ani urządzeń tłumiących hałas.

    System użytkuję od ledwie ponad miesiąca, ale już zauważalne są mankamenty:
    1. Hałas - w trybie wentylacyjnym normalnym nie da się spać przy włączonej wentylacji, dopiero obniżenie biegu do minimum pozwala na względne wyciszenie, choć nadal nie można mówić o komforcie.
    2. Duchota - co prawda jest pełnia lata i bez chłodnicy albo gwc nie ma się co spodziewać lodówki wewnątrz tym bardziej, że są że okna od południa, ale po nocy gdzie temperatura spada o kilka stopni temperatura wewnątrz także powinna znacząco spaść, zakładając, że powietrze w tym czasie powinno się kilkukrotnie wymienić. U mnie natomiast temperatura spadła o 1 stopień (z 26 wieczorem na 25 rano).
    3. Zużycie prądu - wszyscy piszą, gdziekolwiek nie spojrzeć, że to grosze. Przyznaję się, że nie sprawdziłem tego w dokumentacji technicznej, a centralę wybrał projektant, ale wszyscy tak zachwalali rozwiązania systemair (projektant, wykonawca, fora), że nie miałem wątpliwości i nawet nie pomyślałem, że może być z tym problem. Rzeczywistość jest taka, że w centrali zamontowano 2 silniki (wywiewny i nawiewny) o mocy maksymalnej bliskiej 0,3 kw. Oznacza to, że na normalnym biegu zużywają one łącznie ok 0,4 kw na godzinę. Jak by nie liczyć to jakieś 5 zł/dzień (a nie 10 na miesiąc, czy na rok, jak niektórzy podają). Jak doliczyć do tego koszt filtrów (ok 500 zł na rok) to mamy lekko ponad 2000 zł.

    Mam już w zasadzie pewność, że kwestie akustyczne to błąd projektanta i mam nadzieję, że tłumik za centralą załatwi sprawę na tyle, że nie trzeba będzie rozkuwać ścian i wstawiać dodatkowych tłumików przed anemostatami.

    Co do jakości powietrza to nie mam pojęcia o co chodzi i prosiłbym o jaką poradę, co może być przyczyną.

    Kwestia ekonomi też nie daje mi spać, bo w zasadzie kierując się opiniami z internetu oraz zaleceniami projektanta zdecydowałem się na takie rozwiązanie, co do którego, patrząc na rachunki za prąd i koszty utrzymania, mam wątpliwości, czy wyjdzie na zero. A teoretycznie powinno przynosić korzyści i w jakimś (długim) okresie powinno się zwrócić. Pytanie jest następujące - czy ja coś tu źle liczę?, czy projektant spieprzył sprawę?, czy tak po prostu jest i muszę się z tym pogodzić?

    Trochę irytuje mnie fakt, że kupując centrale z bądź co bądź wysokiej półki, bo kosztującą katalogowo ponad 10 tys. zł (patrząc na fora można wywnioskować, że można kupić i takie za 4000 zł), efekt mam taki, że się tylko z nią meczę i z lękiem zaglądam do skrzynki pocztowej w oczekiwaniu na rachunek z Enei.

    Proszę o jakąś konstruktywną opinię, może być druzgocąca.

    Pozdrawiam,

    Bartosz Janc

  2. #2

    Domyślnie

    Co do temperatury to myślę, żę winne są nieocieplone przewody zimą to może nie ma takiego znaczenia bo ida przez ogrzewane pomieszczenia ale latem? pomyśl idzie przez pomieszczenie gdzie masz 26 stopni i co powietrze nawiewane na pokoje ogrzewa się przez ścianku rurek a gdyby była izolacja to by tego nie było. A co do zużycia energii to jak jest w dokumentacji, jaki pobór energii w zależności od oporów w instalacji.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bartoszjanc

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-608
    Posty
    2

    Domyślnie Rekuperator Systemair

    Witam,

    Dziękuję za odpowiedź. Ma Pan rację. Myślałem, że ocieplenie rur ma znaczenie tylko zimą. Chyba faktycznie je wykonam. Mam tylko wątpliwość, czy może to mieć aż taki wpływ, żeby ogrzewać z powrotem powietrze o kilka stopni.

    Co do dokumentacji to mowa w niej o 2 x 295 W. Co do kwestii oporów to jestem zupełnie zielony. Może można coś wyczytać z tego: http://www.systemair.com/pl/katalog_...rec-unit-12448

    Pozdrawiam,

    Bartosz Janc

  4. #4

    Domyślnie

    Z ociepleniem tak jest wiele osób tutaj już o tym pisało. A co do oporów to się zapytaj swojego projektanta bo on to powinien wiedzieć jakie są opory na kanałach nawiewnych i wywiewnych wtedy potrzy się na wykresy jaki jest przepływ powietrza przy tych oporach i czasami można dojść w dokumentacji też do zużycia energii przez wentylatory.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    używanie WM bez żadnego systemu obniżania temp. powietrza nawiewanego mija się z celem,
    w ciepły dzień pompujesz do domu gorące powietrze więc tylko pogarszasz sytuację...
    w nocy temp. powietrza nawiewanego jest prawie taka sama jak w domu, więc mielisz tylko powietrze zużywając energię, prościej i taniej jest otworzyć okna na noc.
    ocieplenie kanałów wewnątrz budynku nie zmieni jego bilansu energetycznego.
    mając nawet dobrze wykonane GWC jesteś w stanie dostarczyć raptem kilkanaście kwh na dobę, a budynek w tym samym czasie wchłonie w siebie kilkadziesiąt kwh ze słońca i zysków bytowych.

  6. #6

    Domyślnie

    "2. Duchota - co prawda jest pełnia lata i bez chłodnicy albo gwc nie ma się co spodziewać lodówki wewnątrz tym bardziej, że są że okna od południa, ale po nocy gdzie temperatura spada o kilka stopni temperatura wewnątrz także powinna znacząco spaść, zakładając, że powietrze w tym czasie powinno się kilkukrotnie wymienić. U mnie natomiast temperatura spadła o 1 stopień (z 26 wieczorem na 25 rano)."

    A czy centrala ma automatyczny bypass?
    Jeżeli nie ma, to temp. wieczorem nie może znacząco spaść, bo centrala ciągle odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza.
    Andrjej

  7. #7

    Domyślnie

    Za 10 tysięcy bypas mogliby dać...

  8. #8

    Domyślnie

    i na pewno jest
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony