dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enigma71fx

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    sprzed ekranu komputera
    Posty
    12

    Domyślnie większa od zalecanej odległość osadnika wstępnego od budynku

    Witam forumowiczów,

    Zwracam się z prośbą o radę (zwłaszcza do osób doświadczonych w instalacji POŚ), gdyż szukałem już zarówno w internecie, jak i na forum, ale nie znalazłem konkretnie takiej kwestii:

    Z reguły z tego co widzę zalecane jest, żeby osadnik wstępny znajdował się nie dalej niż 5-6m od wylotu rury kanalizacyjnej z budynku (różne uzasadnienia - żeby ścieki się nie wychłodziły, żeby rura nie zarastała tłuszczem itd.). Tym niemniej mając na uwadze, że:
    a) moja piękniejsza połówka chciałaby odsunąć osadnik dalej od domu np. na 10m, żeby zagospodarować sobie wg swojego widzimisię ogród/roślinność przy budynku
    b) dodatkowo nie chcielibyśmy musieć wpuszczać wozu asenizacyjnego na teren posesji, żeby nie demolował kostki brukowej

    Zatem pytanie:

    Czy można odsunąć ten osadnik wstępny np. na odległość 10m i ocieplić rurę, by dalej wszystko było w porządku dla funkcjonowania oczyszczalni, czy też może coś jeszcze trzeba zrobić? A może w ogóle nie wolno tego zrobić? Czy ktoś ma własne doświadczenia w tej kwestii?

    Pozdrawiam,

    Paweł

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enigma71fx Zobacz post
    Witam forumowiczów,

    Zwracam się z prośbą o radę (zwłaszcza do osób doświadczonych w instalacji POŚ), gdyż szukałem już zarówno w internecie, jak i na forum, ale nie znalazłem konkretnie takiej kwestii:

    Z reguły z tego co widzę zalecane jest, żeby osadnik wstępny znajdował się nie dalej niż 5-6m od wylotu rury kanalizacyjnej z budynku (różne uzasadnienia - żeby ścieki się nie wychłodziły, żeby rura nie zarastała tłuszczem itd.). Tym niemniej mając na uwadze, że:
    a) moja piękniejsza połówka chciałaby odsunąć osadnik dalej od domu np. na 10m, żeby zagospodarować sobie wg swojego widzimisię ogród/roślinność przy budynku
    b) dodatkowo nie chcielibyśmy musieć wpuszczać wozu asenizacyjnego na teren posesji, żeby nie demolował kostki brukowej

    Zatem pytanie:

    Czy można odsunąć ten osadnik wstępny np. na odległość 10m i ocieplić rurę, by dalej wszystko było w porządku dla funkcjonowania oczyszczalni, czy też może coś jeszcze trzeba zrobić? A może w ogóle nie wolno tego zrobić? Czy ktoś ma własne doświadczenia w tej kwestii?

    Pozdrawiam,

    Paweł
    Oczywiście że można dalej od domu umieszczać osadnik. Należy tylko zachować spadek wymagany kanalizacji 2-3%, a co za tym idzie im dalej od domu osadnik tym głębiej trzeba go umieścić. Wielu producentów POS podaje ile max może osadnik może się znajdować się pod ziemią (tzw naziom).
    Czasem konieczne jest nie tylko ocieplenie samej rury kanalizacyjnej ale i osadnika (ale tylko od góry).
    Jeśli będziesz miał dalej osadnik (tym samym i głębiej) to i poziom na jakim rozsączać oczyszczone ściek będziesz musiał mieć głębiej. Z tym wiąże się warunek że wody gruntowe muszą być też głębiej.
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony