dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 902
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 18033
  1. #181

    Domyślnie ...

    witam,czy można już wysiać aksamitki do gruntu w ogrodzie?

  2. #182
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Elfir - bardzo Cię proszę o radę, coś dziwnego dzieje się z moimi roślinkami
    w ogrodzie, i powojnik, i nasturcje, i wilce - wszystkie mają takie objawy
    co to takiego? można jakoś zaradzić?
    /brzegi czernieją i zasychają/


  3. #183

    Domyślnie

    Dzięki Elfir- jak kupowałam Arecę,. w sklepie powiedziano mi, że dać jej miesiąc na adaptację i przesadzić. Nie trzeba tego robić?

  4. #184

    Domyślnie

    Elfir,
    a ja mam pytanie z dekoracji raczej, niż ogrodnictwa Coś z roślinologii w każdym razie
    Za kanapą mam niski murek (1,20m), który dzieli wizualnie salon na 2 części. I teraz - na tym murku chcę postawić jakiegoś doniczkowca - ma być duży, piękny, rozłożysty, z ozdobnymi liśćmi, ale nie może zasłaniać widoku na drugą część pokoju.
    Wolę przy tym kwiaty niekwitnące.

    Co byś poradziła?

  5. #185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A ile tam światła? Jak niewiele to żelazny zamioculcas.


    Jak półcień, to duża odmiana skrzydłokwiata

    lub jakas maranta

    paproć adiantum


    Jak duzo świata to może kroton?

  6. #186
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Elfir - a moje pytanie?

  7. #187

    Domyślnie

    Elfir, dziękuję!!!
    Wszystkie piękne. Mam nadzieję, że światła będzie dużo, ale jeszcze sprawdzę "w praniu"
    Potrzeba mi czegoś wysokiego, więc może porwę się na jakiegos dużego krotona.

  8. #188

    Domyślnie

    Poproszę o radę w kwestii krzaczku na żywopłot nieformowany . Mam do zagospodarowania 3 metry pomiędzy jodłą kalifornijską a dereniem flavimera, strona południowa zachodnia.Za płotem droga szutrowa ,po przejechaniu samochodu kurz rozpościera się na całą powierzchnię działki

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    elutek - powojniki są dość wrażliwe na uwiąd powojnika, ale... te objawy wyglądają bardziej na przenawożenie.
    Z chorób najbardziej przypomina mi to atak grzyba verticillium. I to byłby wyrok śmierci na roślinę.
    W ogródku moich rodziców grzyb ten jest tak powszechny, ze żaden powojnik nie przetrwał jednego roku. A lać chemii nie chcę.

    jaki: a jaka gleba? Jak żyzna to może jakaś wysoką krzewuszka (Bristol Ruby, Eva Rathke) czy żylistkiem (Candidissima, Pink Pom-Pom), jak słabsza to moze jakas wysoką irga: rozkrzewioną (C.divaricatus), Dielsa (C.dielsianus), no i rzecz jasna koło Flaviramea mozna posadzić derenia Elegantissma z czerwonymi pędami

  10. #190

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie. Gleba to raczej gliniasta i kiepska/nie raczej ale na pewno/Mam tak, patrząc od lewej strony ogrodzenia
    1.Miejsce do zagospodarowania czekające na Twoją poradę
    2.Dereń flavimera
    3.Deren sibirica Vargiegata
    4.Irga ostrolistna
    5.Jaśminowiec wonny
    6.Berberys ottawski Superba
    7.Tawuła Vanhoutta
    Posadzone tej wiosny w grupach 3 metrowych

  11. #191
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    elutek - powojniki są dość wrażliwe na uwiąd powojnika, ale... te objawy wyglądają bardziej na przenawożenie.
    Z chorób najbardziej przypomina mi to atak grzyba verticillium. I to byłby wyrok śmierci na roślinę.
    W ogródku moich rodziców grzyb ten jest tak powszechny, ze żaden powojnik nie przetrwał jednego roku. A lać chemii nie chcę.
    nie nawoziłam, więc pewnie uwiąd lub ten grzyb...

  12. #192

    Domyślnie

    Ponawiam Elfir swoją prośbę z innego wątku. Jakie rośliny polecisz na stronę północną, zacienioną by stworzyć żywopłot wysoki na około 2-3 metry, ma być wąski bo od granicy działki do domu jest 4,5 metra i ma się tam "zmieścić" dojazd do garażu? Glebę mam podłą (VI klasa) - żółty piasek do głębokości 1 metra a głębiej warstwa iłowa przez którą nie może przebić się żadna roślina.
    Druga moja prośba - jakie drzewka owocowe będą rosły na takim gruncie?

  13. #193

    Domyślnie

    Elfir
    proszę Cię o pomoc. Normalnie, to nie odważyłabym się prosić o takie informacje ale widziałam, ze niejednej osobie na forum udzieliłaś porady - o takowąż właśnie proszę.
    Uparłam się sama zagospodarować swoją działkę, teraz przyznaję, że chyba żałuję - mam wzloty i upadki, część rabat mi się podoba, inne teraz zmieniam. Jednak z przodem domu nie daję sobie rady, brak mi jakiegoś rozsądnego pomysłu.

    Rabata od strony wschodniej, zaraz przy chodniku prowadzącym od furtki do schodów domu. Nasadziłam tam wszystko, co było można i teraz nie mogę na to patrzeć, chciałabym ją zmienić (łącznie z kształtem) i bardzo proszę Cię o sugestie.

    Tak to wygląda:

    widok od drzwi wejściowych:





    widok od furtki:



    od strony południowej:



    rosną tam w kolejności od strony południowej:

    1. jucca karolińska
    2. forsycja
    3. dwie funkie
    4. dwie sosny kosodrzewiny
    za górą kamieni:
    5. dwie azalie
    6. trzy róże miniaturowe
    7. wrzosy i wrzośce
    8. wierzba
    9. thuja szmaragdowa
    10. świerk srebrny


    Elfir proszę, pomóż rozwiązać ten galimatias
    pozdrawiam
    gohna
    Mahonia mpb1971

    oznaką, że pijesz za dużo kawy jest fakt, że otwierasz drzwi, zanim ktokolwiek do nich zapuka

  14. #194
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał g.stopyra
    Jakie rośliny polecisz na stronę północną, zacienioną by stworzyć żywopłot wysoki na około 2-3 metry, ma być wąski bo od granicy działki do domu jest 4,5 metra i ma się tam "zmieścić" dojazd do garażu?
    Zakładając dojazd do garażu na szerokość 2,7 m zostaje 1,8 m na roślinę. Na słabej i suchej glebie poradzi sobie irga błyszcząca, suchodrzew tatarski, a nawet ligustr, ale muszą być strzyżone (bo sam krzew dorasta do 3 m średnicy). Mimo wszystko jednak przekopałabym przed sadzeniem glebę z obornikiem, kompostem lub odkwaszonym torfem. Torf jest w zasadzie jałowy, więc na starcie rośliny powinny zostać nawożone azotem.

    Krzewy iglaste znoszące duży cień - czyli cis i choina wymagają gleb żyznych i wilgotnych, więc u ciebie udadzą się tylko z automatycznym nawadnianiem.

    Z drzewek owocowych najlepiej udadzą się grusze i wiśnie. Nie mogą być na karłowych podkładkach.

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpb1971

    rosną tam w kolejności od strony południowej:

    1. jucca karolińska
    2. forsycja
    3. dwie funkie
    4. dwie sosny kosodrzewiny
    za górą kamieni:
    5. dwie azalie
    6. trzy róże miniaturowe
    7. wrzosy i wrzośce
    8. wierzba
    9. thuja szmaragdowa
    10. świerk srebrny
    Posadziłaś razem rośliny potrzebujące skrajnie różnych środowisk:
    forsycja, żywotnik "Smaragd", róże - gleba żyzna, chętnie gliniasta
    jukka - gleba wapienna, przepuszczalna
    azalie - gleba kwaśna, wilgotna, próchniczna
    wrzosy - gleba kwaśna, przepuszczalna, znosi suszę

    Masz tam dużo słońca.

    Azalie wolą rozproszone światło i półcień pod koronami większych drzew. Ładnie będą się komponować ze świerkiem (np. świerk pospolity odm. "Końca", świerk wschodni "Aureospicata"), dereniami, magnoliami, klonami (np. klon ginnala, cynamonowy, pensylwański), różanecznikami. Do tego łany funkii, serduszek, runianki, paprocie. Gleba powinna być próchniczna, kwaśna, luźna, zawsze lekko wilgotna ("świeża").

    Czyli azalie sobie odpuszczamy i przenosimy w inne miejsce ogrodu wraz z funkami.

    Forsycja poza okresem kwitnienia nie jest zbyt atrakcyjna. A to miejsce jest bardzo wyeksponowane. Dlatego forsycję warto posadzić gdzie pod ugodzeniem i dodać jej 4 koleżanki, by wiosną stanowiły jaskrawą plamę.

    Świerk srebrny to duże drzewo (chyba ze masz niską odmianę typu "Maigold", "Glauca Globosa" czy "Białobok"). Musisz liczyć po 10-15 latach na średnicę 3 m. Czy w tym miejscu, gdzie teraz rośnie, nie zagłuszy innych otaczających roślin? Chyba tak. Należy go dać albo na skraj kompozycji, albo gdzieś w kąt ogrodu.

    Na dobrze oświetlonym miejscu można urządzić wrzosowisko. Ale przed sadzeniem trzeba dodać kwaśnego torfu, by docelowo gleba miała ok. pH najwyżej 5. Ale wrzosowiska nie urządza się z 5 roślinek na krzyż. Na 1 m2 trzeba posadzić nawet 16 szt. małej odmiany. Tylko wtedy uzyska się efekt dywanu. Warto pomieszać różne odmiany wrzosów, dodać do nich inne gatunki wrzosowatych: wrzośce, brukentalie, modrzewnice. Rabatę można urozmaicić kosodrzewinami, niewielkimi odmianami sosen, jałowcami kolumnowymi lub płożącymi, janowcem, szczodrzeńcem, owsem wieczniezielonym, macierzanką ( na brzegu rabaty, też po 10-20 szt), rozchodnikiem ostrym.

    Innym rozwiązaniem to sucha rabata żwirowa. Do gleby można dodać trochę dolomitu, by jej pH wynosiło ok 7. Nasadzić jukki, asfodeline luteus, trytomę, macierzanki, lawendę , perowskię (też w grupach po kilka - kilkanaście sztuk), tłem może być perukowiec, grusza wierzbolistna lub tamaryszek. Do tego niewielkie sosny, kosodrzwewiny, jałowce.

    Kolejna propozycja to rabata różana.
    Przed sadzeniem roślin glebę warto wzbogacić obficie w obornik lub kompost.
    Najlepszymi różami byłby róże okrywowe. Miniaturki lepiej wyeksponować bliżej wzroku przechodnia, np. w podwyższonej donicy.
    Róże dobrze komponują się z lawendą, więc można z lawendy rozbić obwódkę od strony chodnika.
    Ponieważ róże nieciekawie wyglądają zimą konieczne jest dodanie krzewów zimozielonych - np. strzyżonego w kule bukszpanu lub ostrokrzewu, kulistych form żywotników (Danica , Hoseri), stożkowatych karłowych świerków "Conica" i "Sander's Blue", tutaj może tez rosnąc żywotnik "Smaragd". Między róże można wysadzić łany tulipanów i narcyzów.

    Innym rozwiązaniem jest rabata z ozdobnych iglaków. Gleba powinna zostać przygotowana jak pod róże.
    Kompozycję można zrobić z różnych form cyprysików, świerków i żywotników. Jako urozmaicenie dać wierzbę szczepioną na pniu, w cieniu funkie, trzmielinę Fortune'a, irgę Dammera.

  16. #196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    Dziękuję za zainteresowanie. Gleba to raczej gliniasta i kiepska/nie raczej ale na pewno/
    To daj jeszcze suchodrzew tatarski albo jedną świdośliwę.
    OO! Albo trzmielinę europejską lub płaskoogonkową

  17. #197

    Domyślnie

    do Elfir.... prośba....
    Mam prosbę -prosze o poradę, akurat zobaczyłam zdjęcia ogrodu mpb1971 i mam bardzo podobny kształt ścieżki w ogrodzie i nie wiem co by tu posadzić ( w miejscu kamyczków u mb1971).
    U mnie kamyki są z drugiej strony, więc z tej drugiej chciałabym posadzić coś niskiego co by nachodziło i zaslaniało betonową zaprawę podtrzymującą kostkę. U mnie jest tak: trawa, łysięjące place i ścieżka z kostki. Elfir pomóż co możnaby posadzić, aby : 1. nie rozrastało się i nie wchodziło na trawę,2. wchodziło i zakrywało beton,
    Z góry dziękuję

  18. #198

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Mam pytanko odnośnie trawnika. Posiałem niedawno trawę, już rośnie, ale jeszcze nie jest na tyle duża żeby ją kosić. A strasznie zachwaściło ten trawnik. Więc pytam czy mogę teraz czymś go spryskać od chwastów. I czym?

    Pozdr

  19. #199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Cytat Napisał mpb1971

    rosną tam w kolejności od strony południowej:

    1. jucca karolińska
    2. forsycja
    3. dwie funkie
    4. dwie sosny kosodrzewiny
    za górą kamieni:
    5. dwie azalie
    6. trzy róże miniaturowe
    7. wrzosy i wrzośce
    8. wierzba
    9. thuja szmaragdowa
    10. świerk srebrny
    Posadziłaś razem rośliny potrzebujące skrajnie różnych środowisk:
    forsycja, żywotnik "Smaragd", róże - gleba żyzna, chętnie gliniasta
    jukka - gleba wapienna, przepuszczalna
    azalie - gleba kwaśna, wilgotna, próchniczna
    wrzosy - gleba kwaśna, przepuszczalna, znosi suszę

    Masz tam dużo słońca.

    Azalie wolą rozproszone światło i półcień pod koronami większych drzew. Ładnie będą się komponować ze świerkiem (np. świerk pospolity odm. "Końca", świerk wschodni "Aureospicata"), dereniami, magnoliami, klonami (np. klon ginnala, cynamonowy, pensylwański), różanecznikami. Do tego łany funkii, serduszek, runianki, paprocie. Gleba powinna być próchniczna, kwaśna, luźna, zawsze lekko wilgotna ("świeża").

    Czyli azalie sobie odpuszczamy i przenosimy w inne miejsce ogrodu wraz z funkami.

    Forsycja poza okresem kwitnienia nie jest zbyt atrakcyjna. A to miejsce jest bardzo wyeksponowane. Dlatego forsycję warto posadzić gdzie pod ugodzeniem i dodać jej 4 koleżanki, by wiosną stanowiły jaskrawą plamę.

    Świerk srebrny to duże drzewo (chyba ze masz niską odmianę typu "Maigold", "Glauca Globosa" czy "Białobok"). Musisz liczyć po 10-15 latach na średnicę 3 m. Czy w tym miejscu, gdzie teraz rośnie, nie zagłuszy innych otaczających roślin? Chyba tak. Należy go dać albo na skraj kompozycji, albo gdzieś w kąt ogrodu.

    Na dobrze oświetlonym miejscu można urządzić wrzosowisko. Ale przed sadzeniem trzeba dodać kwaśnego torfu, by docelowo gleba miała ok. pH najwyżej 5. Ale wrzosowiska nie urządza się z 5 roślinek na krzyż. Na 1 m2 trzeba posadzić nawet 16 szt. małej odmiany. Tylko wtedy uzyska się efekt dywanu. Warto pomieszać różne odmiany wrzosów, dodać do nich inne gatunki wrzosowatych: wrzośce, brukentalie, modrzewnice. Rabatę można urozmaicić kosodrzewinami, niewielkimi odmianami sosen, jałowcami kolumnowymi lub płożącymi, janowcem, szczodrzeńcem, owsem wieczniezielonym, macierzanką ( na brzegu rabaty, też po 10-20 szt), rozchodnikiem ostrym.

    Innym rozwiązaniem to sucha rabata żwirowa. Do gleby można dodać trochę dolomitu, by jej pH wynosiło ok 7. Nasadzić jukki, asfodeline luteus, trytomę, macierzanki, lawendę , perowskię (też w grupach po kilka - kilkanaście sztuk), tłem może być perukowiec, grusza wierzbolistna lub tamaryszek. Do tego niewielkie sosny, kosodrzwewiny, jałowce.

    Kolejna propozycja to rabata różana.
    Przed sadzeniem roślin glebę warto wzbogacić obficie w obornik lub kompost.
    Najlepszymi różami byłby róże okrywowe. Miniaturki lepiej wyeksponować bliżej wzroku przechodnia, np. w podwyższonej donicy.
    Róże dobrze komponują się z lawendą, więc można z lawendy rozbić obwódkę od strony chodnika.
    Ponieważ róże nieciekawie wyglądają zimą konieczne jest dodanie krzewów zimozielonych - np. strzyżonego w kule bukszpanu lub ostrokrzewu, kulistych form żywotników (Danica , Hoseri), stożkowatych karłowych świerków "Conica" i "Sander's Blue", tutaj może tez rosnąc żywotnik "Smaragd". Między róże można wysadzić łany tulipanów i narcyzów.

    Innym rozwiązaniem jest rabata z ozdobnych iglaków. Gleba powinna zostać przygotowana jak pod róże.
    Kompozycję można zrobić z różnych form cyprysików, świerków i żywotników. Jako urozmaicenie dać wierzbę szczepioną na pniu, w cieniu funkie, trzmielinę Fortune'a, irgę Dammera.
    Elfir bardzo Ci dziękuję, rozrysuję sobie te propozycje i którąś zastosuję
    pozdrawiam
    gohna
    Mahonia mpb1971

    oznaką, że pijesz za dużo kawy jest fakt, że otwierasz drzwi, zanim ktokolwiek do nich zapuka

  20. #200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    beatca - chodzi o ten pasek gruntu pomiędzy podjazdem na samochody a chodnikiem do domu?
    Jak dasz tam żyzną glebę możesz posadzić świerka Nidiformis (to płożąca odmiana), a jako wyższy akcent szczepione na pniu migdałki lub róże lub wierzby lub kuliste formy żywotnika.

    Innym rozwiązaniem byłby świerk "Sander's Blue" podsadzony wawrzynkiem główkowym.


    kamykkamyk2 - jakie to chwasty? jednoroczne (np. gwiazdnica)? Wtedy poczekaj, koszeniem je załatwisz.
    Młoda trawa jest za wrażliwa na herbicydy. Jak popryskasz to padnie ci trawa zamiast chwastów.
    Dlatego należy starannie odchwaszczać teren pod przyszły trawnik.

Strona 10 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony