dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 902
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 18033
  1. #221
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A co się podoba? Uzupełnieniem kwitnącego szpaleru może być forsycja lub krzewuszka. Oba gatunki wymagają polepszenia gleby, a krzewuszka musi być też regularnie podlewana.
    Mozna tez dać niewysoki lilak, np. Syringa microphylla "Superba" - dorasta do 1,5 m

  2. #222
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Lilak, to potocznie "bez", tak? Doskonały pomysł, mam już bzy w innych miejscach ogrodu, będzie dobrze nawiązywać do całości

  3. #223
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorbie
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    4.018
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    341

    Domyślnie

    Elfir, czy tawułe nalezy przycinac, jesli tak to kiedy? po kwitnieniu? Mam dwie tawuły jappńskie - Manon i Little Princess.

  4. #224

    Domyślnie

    Elfir mam kolejny problem z trawnikiem, którego właściwie jeszcze nie mam Trawka powoli wschodzi ale znacznie szybciej rosną chwaściory i to takie paskudne: skrzyp polny, takie coś koperkowate i osty. Osty z grubsza powyrywałam ale działka ma 20 arów i jak tak dalej będzie zanim trawnik powstanie to mi garb wyrośnie. Czy taki wschodzący w bólach (susza jak cholera) trawnik można czymś potraktować czy dalej rwać?

  5. #225

    Domyślnie

    Proszę o radę:
    -jak zagospodarować miejsce między ogrodzeniem z siatki a żywopłotem? kora? czy zostawić puste?
    -jak dobrać kolor ścieżek w ogrodzie? Co brać za punkt odniesienia? - kolor elewacji domu, czy coś innego?
    pozdrawiam

  6. #226
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dorbie - tawuły japońskie przycina się krótko wczesną wiosną (tak na 10-15 cm)

    Ewa 7506 - skrzyp jest chwastem wieloletnim, na który nie działają herbicydy (nawet Roundap), wiec szybciej zniszczysz trawnik niż chwasty.
    No cóż, trawnik trzeba podlewać aby szybciej rósł, a potem tylko czesto kosić nisko.

    marc78

    - jak szerokie jest miejsce miedzy żywopłotem a siatką?
    - nawierzchnia zależy od stylu ogrodu. Pytanie jest po prostu zbyt ogólnikowe. Najłatwiej wtapia się w otoczenie szara drobna kostka.

  7. #227

    Domyślnie

    ad. 1: ok. 30 cm
    ad. 2: ale szary kolor nie występuje w kolorystyce domu. Jak dom jest żołty to ścieżki robić żółte?

  8. #228
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    marc - ścieżki mogą być żółte, ale również brązowe czy w spalonej czerwieni (jak bruk klinkierowy). Fajnie może wyglądać ścieżka z żółtej kostki, ale obwiedziona czerwonobrunatną obwódką/krawężnikiem.

    Ale.. to wszystko zależy od stylu ogrodu. Żółty kolor nie będzie dobrze grał z ogrodem w chłodnych, pastelowych barwach różu i fioletu.

  9. #229
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Elfir, sprawdź PW, napisałam jakiś czas temu do ciebie, ale nie odpowiedziałaś...
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  10. #230
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DarioAS
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.131

    Domyślnie

    Elfir, bardzo Cię proszę, pomóż mi dobrać jakieś pnącze do róży Westerland.
    Róże mam posadzone przy filarach od balkonu, chciałabym dobrać do nich coś, co będzie atrakcyjne cały rok i zagęści krzewy róż.
    Mam z tym problem, bo ponoć nie wszystkie pnącza dobrze łączą się z różami

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cały rok ma być ozdobne? No, zimozielonych pnączy mamy niewiele. Mozesz spróbowac z akebią - jej kwiaty nie są specjalnie okazałe, ale pachną, a roślina jest częsciowo zimozielona.

  12. #232
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DarioAS
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.131

    Domyślnie

    Bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź

    Już doczytałam, że Akebia lubi południową stronę, kwitnie w maju (czyli przed różami ), jest w miarę zimozielona i szybko rośnie

    Idealna, kolor kwiatów czy owoców myślę, że również utworzy ciekawą kompozycję z kolorem Westerlandów.

    Bardzo, bardzo dziękuję.

    Lecę do ogrodniczego....

  13. #233
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Arctica
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1357

    Domyślnie

    Pewnie już gdzieś o tym było i zaraz dostane po głowie, ale czy jest jakiś humanitarny sposób na pokrzywy???????????

  14. #234
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    No jasne, zrobic z nich gnojówkę!

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Akebia: http://www.clematis.com.pl/wms/1144.html



    Śliczna jest i kiedyś znajdę dla niej miejsce u nas Wymaga jednak podpór?

  16. #236

    Domyślnie

    [quote="Elfir"]
    Cytat Napisał ellaj
    Elfir, a co oprocz tych powyzszych polecasz do posadzenia wzdluz ogrodzenia, z tylu domu? Miejsce jest bardzo naslonecznione. Myslalam o jakis iglakach, ale drzewkach. Prawie jednakowych, choc niekoniecznie.
    Jak masz dużo słonca i słabą glebę to świerk kłujący lub jodłę jednobarwną, jesli gleba jest przeciętna, to mogą to być świerki i daglezje, a jeśli wilgotna to choiny i jodły.

    Elfir, a powiedz mi jeszcze prosze, w jakiej odleglosci sadzic te drzewka -od siebie, od siatki i od domu? I czy wybrac jeden gatunek czy moze 2 dla urozmaicenia?
    Pozdr.

    Aha, czy pod drzewkami wysypac jakies kamyczki czy kore czy moze lepiej nic.

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir

    Emilka - a jakie gatunki chcesz uprawiać na tym skalniaku? Bo rośliny górskie pochodzą z naprawdę różnych środowisk. Inną glebę potrzebują te pochodzące z kwaśnych gór bazaltowo-granitowych (np. niektóre goryczki, lewizje) a inną te z dolomitów (np. dębik).
    Podstawa: gleba musi być przepuszczalna, a woda nie może stać przy korzeniach. Na sam dół można nawet dać odłamki skał, gruz, na to warstwę zwykłej przepuszczalnej gleby - jeśli pierwotna gleba na działce jest gliniasta to trzeba ją wymieszać z grubym piaskiem lub drobnym żwirem. Ostatnią warstwą jest ta przygotowana pod konkretne rośliny.
    To może być drobny żwir (bazaltowy lub granitowy - dla roślin kwaśnolubnych, wapienny, dolomitowy, z piaskowca - dla roślin zasadolubnych), nieco tradycyjnej ziemi i ewentualnie trochę kwaśnego torfu dla kwaśnolubnych.

    Klasyczne rośliny górskie potrzebują całkiem sporo wilgoci. W górach opady deszczu są częste, wysoka jest wilgotnośc powietrza. Wyjątkiem są np. nasze Pieniny, gdzie jest raczej sucho.
    Ale jak już wspomniałam woda nie może stać przy korzeniach. Dlatego skalniak powinno się podlewać często, ale niewielkimi dawkami wody.
    W ogrodach botanicznych w okolicy skalniaków buduje się oczka wodne i strumyki, by podnieć wilgotność powietrza.

    Wiele gatunków, która sadzi się na skalniakach wcale nie pochodzi z gór - mają one wtedy małe wymagania, podobne do większości popularnych, uprawianych w ogrodach bylin i nie trzeba specjalnie dla nich poprawiać gleby - np. rogownica, lawenda, bylice, rojniki.
    Dziękuje o to mi właśnie chodziło, u siebie mam glinę więc nie za dobry materiał na skalniak Na pewno skorzystam z rad...jeszcze raz bardzo dziękuje
    pozdrawiam

  18. #238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Słoneczko - akebia jest pnączem, więc po czymś musi się piąć

    Ellaj - ja już kiedyś pisałam o jednogatunkowych żywopłotach iglastych na forum
    Musisz przyjąć, że taka 15 - letnia choinka (np. jodła jednobarwna) ma 3 m średnicy. Choina rośnie nieco wolniej. Świerk serbski też jest węższy. Natomiast świerk pospolity "Cupressina" ma jakieś 1,5 m szerokości.

  19. #239

    Domyślnie

    Elfirku, mój 2 letni złotokap nie kwitnie, obraził się?

  20. #240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Elfir, dzięki za odpowiedzi i jeszcze mam szybkie pytanie "na już". W tym tygodniu przywiozą mi ziemię ogrodowa, zastanawiam się, czy jest sens dawania siatki przeciw kretom w miejscu planowanego trawnika. Sens, tzn - czy jest skuteczna i czy nie będzie w czymś przeszkadzac?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

Strona 12 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony