dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 902
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 18033
  1. #261

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Cytat Napisał adam998
    Opiszę trochę sytuację świetlno-glebową tej działki.
    Półkole w lewym górnym rogu to teren raczej zacieniony, gdyż lewa ściana to wysokie tuje brabant, a za nimi przy ulicy stoją ogromne lipy, które zabierają światło co najmniej do 15-16, a więc tu musiałyby być rośliny raczej cieniolubne.
    Na glinie i w półcieniu dobrze ci się udadzą zarośla z derenia białego - np. "Elegantissima" , który rozjaśni cienie, i rozłogowego - np. "Flaviramea" - dla kontrastu zimowego. Do tego cisy - nie tylko kolumnowe, odmian jest zatrzęsienie, są również okrywowe: zielone, zółte, pstrokate. Dla urozmaicenia można dac mahonię. Do zadarniania użyć trzmieliny Fortune'a i irgi Dammera (i pokrewnych gatunków).
    Jesli miałby tam byc większy akcent, w narożniku rabaty, to w cieniu dobrze wyglądają choiny - wielka kanadyjska (Tsuga canadensis) lub mniejsza różnoigłowa (Tsuga diversifolia).
    Tam gdzie dociera więcej światła nasadzenie można urozmaicić bukiem w odmianie czerwonolistnej - np. Purpurea pendula, Dawyck Purple, Purple Fountain.
    Jesli chciałbyś się odgrodzić w cieniu od sąsiadów to doskonała rośliną żywopłotową jest grab zwyczajny. Ma też on niesamowicie regularne odmiany kolumnowe, które wyglądają jak strzyżone.

    Cytat Napisał adam998
    Półkola w prawym górnym i dolnym rogu to teren bardzo nasłoneczniony od strony południowej. Brązowo-zielone plamki po ich prawej stronie to krzewy leszczyny, ale one raczej nie będą zabierały światła.
    Co do ziemi, to jest ona raczej żyzna na powierzchni, a jakieś 60cm głeboko zaczyna się podłoże gliniaste.
    Cały teren będzie objęty systemem nawadniania, a więc wody nie zabraknie
    Słońce i cięższe gleby to doskonałe miejsce dla laurowiśni (o ile jesteś z zachodniej Polski), żywotników (które nie kończą się jedynie na kolumnowym "Smaragdzie", są też kuliste, kopiaste, złote, itd), jodły, świerki (w tym moja ulubione odmiany: "Nidiformis" i "Cuperssina"), krzewuszki - pięknie kwitną i mają kolorowe liście, forsycje, żylistki, róże, wawrzynek wilcze łyko, bukszpany (np. strzyżone), miskanty, pęcherznice.
    Jakby rozluźnić glebę próchnicą to w pierwszym planie cudownie wyglądałyby łany (czyli grupy po co najmniej 30-50 szt) tawułek Arendsa, chińskich, zawilce

    Im większa działka w tym większych grupach należy sadzić krzewy liściaste.
    Krzewy iglaste też można sadzić w grupach, np. 6-10 szt kulistego zywotnika Danica posadzonego w pierwszym planie, pomiędzy którym płoży się złota odmiana tojeści (Lyzymachia nummularia "Aurea).

    Z dużych drzew polecam tulipanowca

    Super, wreszcie mam materiał do analizowania i opracowywania wizji
    Mieszkam w środkowej wielkopolsce więc klimat chyba dość łagodny

    A mam jeszcze jendo pytanko, jakie macie opinie o kupowaniu roślin przez internet, czy nie jest to takie trochę kupowanie kota w worku, w sumie nigdy nie wiadomo co nam przyślą, czy roslinka będzie w dobrym stanie, a nie np. na pół uschnięta... z drugiej strony nie wszystko można dostać w szkółkach

  2. #262

    Domyślnie Tylko szkółka

    Można dostać wszystko.
    A myślisz, że sprzedawcy internetowi gdzie hodują swoje rosliny? Lepiej pojechać do szkółkarza, obejrzeć odmiany, popatrzeć na pokrój, wysokość, poradzić się.
    Są jednak rzeczy, które lepiej kupować metodą tradycyjną.

  3. #263

    Domyślnie

    Elfir
    Dziękuję bardzo za poradę

  4. #264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najlepiej opracowac projekt ogrodu, wyliczyc ilosc sztuk i wyslac zapytanie o cene do szkolek.
    W chwili obecnej renomowane szkolki nie pozwola sobie na kiepski material bo za duza konkurencja na rynku jest.
    Kiepski material za to bywa w marketach czy małych centrach ogrodniczych, bo sprzedwcy, zdarza sie ze go przesuszą lub skupują gatunki rozmnazane z siewu (bo tansze)

  5. #265

    Domyślnie

    Super. Połowa czerwca a ja wczoraj kupiłam całe auto drzewek (w doniczkach, co prawda, ale lato to nie wiosna), ale co miałam zrobić jak złapałam w szkółce natchnienie.

    Mam prośbę o odpowiedź: Strona przy ogrodzeniu – sporo cienia i wilgoci. Czy dobre jest połączenie: cis „Wojtek” + jodła koreańska? Mam jeszcze choinę kanadyjską? Pomijam fakt, że i 4 klony wysoko szczepione, każdy inny. Ciekawe też czy one kiedyś pójdą w górę?

    Elfir napisałam coś na priv. Dzięki.

  6. #266
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grudosia
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam
    Kochana - ratuj - poradź
    jak skutecznie wytępić szczaw? - mam tego całe połacie
    Ręcznie - wykopuje krzak po krzaku - razem z korzeniem - no ale jak zostanie fragment korzenia - to odrośnie czy nieodrośnie? Zauważyłam też że wokół korzenia jest taka gęsta sieć korzonków - czy jeśli one zostaną to "ON" powróci?
    Chemicznie - Roundup tudzież Starane widzę, że działa - mam jednak obawy czy jesli po przekopaniu i wybraniu korzeni, co nieco zostanie w ziemi to przypadkiem nie "odrodzi się" w przyszłym roku?
    Działka nasza przeszło 2300 m2 - z tego 1300 m2 będzie trawnikiem,reszta nasadzenia, warzywnik, kostka...
    Tam gdzie nasadzenia roślin ozdobnych:
    czy jeśli zastosuje roundup, odczekam z 2 tyg, przekopie, wybiore co się da, zakryje czarną agrowłókniną i zasypie korą to będzie ok?
    I co z nim zrobić na niedawno (miesiąc temu) posianym trawniku? Niestety szczaw był szybszy niz trawa

  7. #267

    Domyślnie

    Elfir prosimy o zajrzenie do tematu szczawiu bo mamay ten sam problem.....dziękujemy może coś sensownego wymyslisz......jak zawsze)[/i]

  8. #268
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał P_eggy
    Mam prośbę o odpowiedź: Strona przy ogrodzeniu – sporo cienia i wilgoci. Czy dobre jest połączenie: cis „Wojtek” + jodła koreańska? Mam jeszcze choinę kanadyjską? Pomijam fakt, że i 4 klony wysoko szczepione, każdy inny. Ciekawe też czy one kiedyś pójdą w górę?
    Jodła koreańska w pełnym cieniu nie będzie ciekawie wyglądać . Natomiast w wilgoci i cieniu dobrze czują się wszelkie funkie, tawułki Arendsa, parzydło leśne, bergenia, z krzewów: laurowiśnie, choina, cisy, różaneczniki (ale na kwaśnej glebie), irgi Dammera, ostrokrzewy, itp.

    Szczaw - trudno się go rzeczywiście tępi, ale łatwiej na szczęście niż skrzyp.
    Raz - czy gleba nie jest za kwaśna?
    Dwa - tylko herbicydy, jeśli nie chce się wyciągać ręcznie
    Trzy - regularne koszenie trawy osłabi znacznie szczaw i spowoduje z czasem jego zanikanie
    Cztery - szczaw jest dwuliścienny, więc herbicydy selektywne (typu "Mniszek") które zastosujecie nie wyrządza szkody trawnikowi.
    Roundap nie jest selektywny!

  9. #269
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grudosia
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Śliczne dzięki za poradę
    Dzisiaj i jutro ma być slonecznie, więc po pracy - ruszam do boju na wojne Grudowsko - Szczawiową - o przestrzeń życiową
    Pozdrowionka

  10. #270

    Domyślnie

    Grudosia to ja poczekam aż ty zawalczysz i napiszesz jak ci poszło....
    Dzięki Elfir za informację)
    ale to dobra rada że selektywnym.....
    Grudosia do boju ze szczawiem marsz!!!!!!!! hi hi h i taka jestem mądra bo ja dopiero we wrześniu....powodzenia

  11. #271
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar amazonka22
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    852
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sloneczko
    panie wszechwiedzący pomyliłeś sie pan

    Elfi
    r - dziękuje. wiem ze pomyślałaś ze durna jestem ale obok rosnie i agrest i pozeczka i owoce nie byly podobne. dzieki za odpowiedź.

  12. #272

    Domyślnie

    Dzięki Elfir. Sprawdziłam dokładniej i jest taki półcień. Ale muszę dobrze pomyśleć z tą jodełką (męczą sie bidule już 2 lata w doniczkach... ) Pozdrawiam.

  13. #273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tak dla orientacji:
    Całe słońce - obszar, który nie jest dziennie zacieniony dłużej niż 1-2 godziny
    Półcień - zacienienie przez 3-5 godzin dziennie
    Cień - powyżej 5 godzin dziennie
    (dla roślin iglastych mierzyć zacienienie zimą)

  14. #274
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Irma
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    9.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    255

    Domyślnie

    dzięki Elfir to co napisałaś trochę mi rozjaśniło w głowie, z tego co piszesz to na mojej działce wszędzie jest półcień i cień...Tylko, że chyba cień cieniowi nierówny...bo inny daje szpaler drzew, albo budynek, a inny luźno posadzone brzózki...

    posadziłam sosnę wiethorst przy zachodniej stronie ogrodzenia(siatki). od południa jest trochę zacieniana przez drzewa i krzewy jaśminowca, ale od wschodu świeci słońce i od zachodu też.
    Dobrze czy źle jej będzie?
    dz.
    k.
    Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty.

  15. #275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ogólnie sosny lubią dużo światła, inaczej ogałacają się od spodu - przykładem może być różnica w pokroju sosny rosnącej w zwartym lesie a swobodnie na polu.
    Oczywiście troszkę cienia nie przeszkodzi, ale nie widziałam twojej działki, więc nie wiem ile rzeczywiście cienia dają drzewa.

  16. #276
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Irma
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    9.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    255

    Domyślnie

    dzięki, ogałacanie od spodu tak bardzo mi nie przeszkadza...chyba...

    mam nadzieję, że jednak się to nie stanie i że światła jest dość.
    dz.
    k.
    Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty.

  17. #277

    Domyślnie Pnącze-trudna decyzja

    Droga Elfir proszę Cię o pomoc w podjęciu rozsądnej decyzji.
    Na granicy części ogrodu już w miarę zagospodarowanego (przy domu) z cześcią jeszcze niezagospodarowaną (tzw. gospodarczą) chcę postawić pergolę w kształcie łuku. Myślałam o drewnianej, ale drewniane są droższe i wymagają konserwacji. A znalazłam takie metalowe, zielone na allegro za jedyne 30 zł. I tu moje pierwsze pytanie, co sądzisz o takiej pergoli?

    http://www.allegro.pl/item671093143_...wa_240_cm.html

    Drugie pytanie dotyczy wyboru pnącza. Zastanawiam sie między różą (jakąś trwalsza odmianą np. New Dawn), milinem a wiciokrzewem.
    Co sprawi najmniej kłopotów, co jest najmniej wymagające, a jednocześnie pięknie oplecie pergolę i będzie miało trwały kwiat.
    U róż boję się opadających obficie płatków zaśmiecających trawę i przede wszystkim chorób, choć róże są najbardziej efektowne.
    Milin podoba mi się bardzo, ale to silne pnącze i boję się, że taka pergola nie utrzyma go. Co do wiciokrzewów, to nie mam doswiadczenia. Obawiam się jedynie, że rośnie raczej punktowo i nie pokryje ładnie łukowatej pergoli.
    Glebę w ogródku mam bardzo przepuszczalną, ale ewentualnie można lepszą podsypać. Jeśli chodzi o styl domu i ogrodu to jest on zbliżony raczej do rustykalnego.
    Poradź Elfir

  18. #278
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marius37
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    puszcza darżlubska, prawie
    Posty
    252

    Domyślnie

    Elifir

    mam do obsadzenia jeszcze część skarpy i wymysliłem kilka jałowcóe płoźących, ozdobne trawy no i kilka pięciorników goldfinger. Myślisz, że te pięciorniki będą pasowały do jałowców np. green carpet?
    --------------------
    pozdrowienia
    Mariusz

  19. #279

    Domyślnie

    Elfirku... może Ty mi pomożesz w sprawie naszego cennego klonu cynamonowego...
    w piatek, tj 12 czerwca (13 dni temu) zakupiliśmy nasz wyczekany klon cynamonowy. Posadziliśmy go do ziemi, podsypując nieco taka mieszanką: piasku trochę, trochę takich "przerobionych trocin" po cięciu drzewa liściastego no i ziemi tej co jest, czyli raczej gliniasta. po trzech dniach kol wygladał tak







    a wyglądął tak:


    no i niektóre gałązki sa jeszcze Ok, ale niektóre nie i ciagle taki jest, mam wrażenie że jeszcze nieco mu się pogorszyło... podleany był, do tego padało, ale tez strasznie wiało przez trzy dni po posadzeniu, potem zreszt a też
    klon ma ze 3 metry wysokości i strasznie bym się załamał gdybym go straciła
    pomocy!

  20. #280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kurcze, cięzko powiedzieć, bo strasznie zaatakowany.
    Daj jeszcze Mirkowi do analizy te zdjecia, bo nie jestem pewna diagnozy.
    Stawiam na antraktnozę, bo raczej nie zakładam przy obecnej pogodzie spalenia słońcem czy przenawożenia.
    Kup Amistar i Brawo (lub Topin) i opryskaj na zmianę.

Strona 14 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony