dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 902
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 18033
  1. #401

    Domyślnie Re: Pytanie kompletnego laika o glebę

    Cytat Napisał Elfir
    Cytat Napisał doris65
    RV 6Bw ps.pl.
    Nie mam pojecia jak rozszyfrować skróty...

    Sprawdź pH gleby. Większość "wiejskich" bylin (malwy, astry "marcinki", floksy, słoneczniki) lubi gleby obojętne. Duża część bylin woli gleby żyzne, próchniczne, więc postarać się o obornik, czy kompost i "zaprawiać" tym dołki przy sadzeniu.
    Dziękuję Elfir za podpowiedź. Mój małż zamierza w przyszłym tygodniu nawieźć 20-30 cm czarnoziemu na tył ogrodu w miejsce gdzie będzie warzywnik i drzewka owocowe. Z obornikiem nie będzie problemu, bo rzut beretem od naszej działki jest gospodarz. tylko czy te parę cm czarnoziemu ma sens?

  2. #402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    RV- rola, gleba orna słaba
    6- kompleks żytni słaby
    Bw- gleba brunatna wyługowana
    ps- piasek słabo gliniasty
    pl- piasek luźny.
    ogólnie licho dosyć...
    Dziękuję Mirku za rozszyfrowanie . Licho nie znaczy chyba beznadziejnie. Lubię wyzwania i mam nadzieję, ze z pomocą tak doświadczonych osób jak ty i Elfir zrobię z tego kawałka ziemi coś co będzie cieszyć oczy.

  3. #403

    Domyślnie

    ELFIRKU mam prośbę chciałabym abys mi doradziła w kwesti dużych drzew,otóz mam działkę ok 20 ar.przeznaczona na sam ogród(od zawsze marzył mi się duzy ogród)chciałabym już posadzić jakieś większe drzewa które słóżyły by za obramowanie ,tło dla innych krzewów.Myślałam o jakimś klonie ,nie wiem może tulipanowiec-podoba mi się.Oczywiscie jodły ,świerki, sosny już są zaplanowane ,głównie chodzi mi o liściaste.

    Serdecznie pozdrawiam!!-marzycielka

  4. #404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie Re: Pytanie kompletnego laika o glebę

    Cytat Napisał doris65
    Dziękuję Elfir za podpowiedź. Mój małż zamierza w przyszłym tygodniu nawieźć 20-30 cm czarnoziemu na tył ogrodu w miejsce gdzie będzie warzywnik i drzewka owocowe. Z obornikiem nie będzie problemu, bo rzut beretem od naszej działki jest gospodarz. tylko czy te parę cm czarnoziemu ma sens?
    Czarnoziem tylko pod trawnik i indywidualnie do zaprawiania dołków przy sadzeniu.

  5. #405
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ola i Krzysiek

    Coś mogę z tym zrobić? Jakoś zadziałać żeby nie więdło dalej?
    O ile to rzeczywiscie grzyb Fusarium - jedyne co mozna zrobić to spalić roslinę. Poradz się jeszcze Mirka czy Pinusa na forum, bo nie jestem nieomylna.

  6. #406
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2
    Gdybym mogła poczekać.... ale te drzewka są na działeczce w RODzie, którą w przyszłym roku chcę sprzedać, co więc mogę zrobić żeby wiosną je przenieść? Chociaż szczerze mówiąc wolałabym jeszcze w tym roku.
    Wtedy odpowiedz na twoje pytanie brzmi - "nie mozna przeniesc bezbolesnie 6-letniego drzewa iglastego."
    Drzewa iglaste tworzą palowy system korzeniowy, dlatego nie lubią przesadzania.
    Powinno przesadzać się je w momencie zakończenia wzrostu w danym sezonie, ewentualnie na wiosnę, przed ruszeniem wegetacji.

  7. #407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzycielka74
    ELFIRKU mam prośbę chciałabym abys mi doradziła w kwesti dużych drzew,
    Ale co ja mam doradzić? Moze chociaz typ gleby podaj? Czy jest sucho czy mokro? Glina czy piasek? Moze torfy?

  8. #408

    Domyślnie

    ELFIRKU RATUJ mamy dość dużą działkę (ok 30 arów) i coraz większy problem z dwoma chwastami. Budując nawieźliźmy trochę ziemi rodnej do wyrównania i piachu na wypełnienie fundamentów. Prawdopodobnie w promocji z piachem przywieźliśmy chwasta który opanował niemalże całą działkę. Niestety nie mam możliwości wklejenia zdjęcia a w necie nie znalazłam nic podobnego. Budowę i liście ma jak nolina soczystozielone, błyszczące, dość ostre. Korzenie ma jak perz ale perz przy tym to pestka bo moje pieroństwo ma dużo grubsze i jakby stwardniałe pędy podziemne. Na jednym z klombów rozłożyliśmy "szmatę" i jak dotąd tylko ten chwast go przebił. Drugim chwastem który się rozprzestrzenia coraz bardziej jest coś jak mała bordowa koniczynka z żółtymi kwiatkami ma to może z 3cm wysokości ale rosnąc zaglusza nawet perz. Chyba zacznę lubić najzwyklejszy perz bo można go wyhakać, skopać, splewić i jest spokój a te mutanty to jakaś zaraza, Pozdrawiam A.

  9. #409

    Domyślnie

    Na tą wściekłą koniczynkę to jeśli jest w trawie, to starane lub mniszek, ale to drugie, to chyba z jednoliściennych, więc albo randap - ale totalnie wypali wszystko, albo kosić i sukcesywnie wyrwać, może wytępisz. Perzowate nie lubią też podobno nawożenia. Ja miałam taką chwastnicę, czy włośnicę - liscie duże, szybko się kłosiła, ale korzonek był raczej mały i łatwa do wyrwania, więc w dwa sezony poradziłam sobie - trochę chemią na początku potem ręcznie.

  10. #410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niestety, jak taki ten chwaścior twardy to popędzluj go herbicydem.

  11. #411

    Domyślnie

    ELFIR glebę mam raczej gliniastą ,klasy 3b.

  12. #412
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Zapewne "czerwony perz", czyli turzyca piaskowa. No i szczawik, równie, a może i bardziej upierdliwy. Roundup do skutku, bo innej opcji nie widzę. Toto przez włókninę, a nawet matę szkółkarską się przebije. Widziałem wyrastające z asfaltu...

  13. #413
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    marzycielka - na gleby gliniaste nadaje się grab, dęby (np. czerwony), klony, ozdobne grusze, parocja, tulipanowiec, czeremcha, lipy

  14. #414

    Domyślnie

    Mirku trafiłeś 10! niestety ... to turzyca
    w trawie mi nie przeszkadza ale coraz bardziej panoszy się na rabatach no i pojawiła się w warzywniku. Nie lubię chemii ale czasu mam coraz mniej bo maleńki synuś w domu więc chyba nie będzie wyboru. Dziękuje bardzo.

  15. #415
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Aniu, długie dłuto, rękawiczki i wydłubuj z ziemi. Ta roślinka rozrasta się takimi rozłogami i wyrywasz ją łańcuszkowo, za każdym razem pomagając sobie tym dłutkiem.
    Ja też boję się chemii, która truje rośliny.

    Wrrrróć! Tak wybieram z ziemi szczawik, nawet mam jednego w doniczce, bo ślicznie kwitnie

  16. #416

  17. #417

    Domyślnie

    Witam!
    Zamierzam obsadzic skarpe wokół domu (70m2) irga dammera odm. major, zakup sadzonek na tak duza powierzchnie jest dla mnie zbyt kosztowny(8 sadzonek na m2), czy amator moze wyprodukowac ja z nasion.
    Wyczytałem ze nasiona nalezy poddac stratyfikacji, sposrod wielu wiadomosci na necie podaje jedna:
    "Rozmnaża się z nasion, które wymagają stratyfikacji przez okres 3-4 miesięcy do 1 roku. Kiełkowanie przyspiesza stratyfikacja ciepło-chłodna, która polega na umieszczeniu nasion oczyszczonych po zbiorze i wymieszanych z wilgotnym piaskiem lub piaskiem i torfem, najpierw w temperaturze wysokiej (20-25 stopni Celsjusza) na 2-3 miesiące, a następnie w temperaturze niskiej (3-5 stopni Celsjusza) również na 2-3 miesiące. Po takim przygotowaniu (potrzebne pomieszczenie o regulowanej temperaturze) nasiona wysiane wiosną szybko kiełkują."
    Czy ta metoda bedzie dobra,a moze lepiej dac sobie z tym spokoj?

  18. #418
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na twoim miejscu uzyłabym irgi szewdzkiej Cotoneaster suecius lub wierzbolistnej C.salicifolius - tez sa zimozielone, rosną o wiele szybciej. Odmiana Coral Beauty ma ok 60 cm wys. a Skogholm nawet 1 m. Po 10 latach osiągaja do 3 m średnicy. Irgi łatwo rozmnaża się przez sadzonki - ścielące sie po ziemi pedy mają tendencję do samoukorzeniania. Tak chyba bedzie wygodniej - kupić z 20 krzewów, pobrac sadzonki półzdrewnałe i założyć rozsadnik.

  19. #419

    Domyślnie

    Słoneczko dziękuje Ci bardzo 30 arów i ja z dłutkiem - tu mlecze, tam szczawik, turzyca, perz i jeszcze jakieś inne. Licze na to że małego wyszkole na "wyrywacza selektywnego" a biorąc pod uwagę że ma dopiero 6 miesięcy zarośniemy totalnie
    tojato służe sadzonkami irgi z tym, że wygląda mi na wierzbolistną (wiadomość na priw)
    wiecie może jak to się nazywa? (zdjęcie z FM}
    http://img268.imageshack.us/i/img7194z.jpg/

  20. #420
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cytat Napisał anka76
    Słoneczko dziękuje Ci bardzo 30 arów i ja z dłutkiem
    No i? Ja mam 12,5 ara a lat pewnie ze dwa razy więcej niż Ty, czyli możesz polatać z dłutkiem

Strona 21 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony