dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 277 z 902
Pokaż wyniki od 5.521 do 5.540 z 18033
  1. #5521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    irgę ok 5 szt/m2
    dziękuję, obejrzałam sobie już w sieci, zastanowię się nad nią

  2. #5522
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aneta s
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    6.958

    Domyślnie

    Elfir bardzooo dziękuje za wskazówki! Mam nadzieję, że nie Będziesz miała nic przeciwko, żebym Twoją odpowiedz skopiowała w swoim wątku?

  3. #5523

    Domyślnie

    Witam
    Mam problem z sosenką bo coś niedobrego się z nią dzieje.


    Obok rośnie następna i też powoli zaczyna się u niej to samo

    Do tej sosenki to jeszcze mam pytanie, czy to jakaś inna odmiana bo jest malutka i igły też jakby drobniejsze od pozostałych. Obie sosny były przesadzane jakieś 3 lata temu z zalesionej działki i problem zaczął się jesienią w tamtym roku.

    I jeszcze prośba o identyfikację zielska:

    Wcześniej tego na działce nie było a zaczęło rosnąć w jednym rogu i bardzo szybko zajmuje kolejną część działki. Trochę się tego obawiam bo ma głębokie korzenie i przebija się nawet przez warsty nasypanego piachu.

    Byłbym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

  4. #5524

    Domyślnie

    Obawiam się,ze żadne z wsadzonych jesienią drzew owocowych nie przyjęło się,dac im jeszcze szansę czy wywalac? Wsadzane w twardą glinę (błąd,trzeba było ziemię jeszcze wsypac),w nawiercane otwory,trochę szkoda

  5. #5525
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał miol Zobacz post
    Mam problem z sosenką bo coś niedobrego się z nią dzieje.
    Do tej sosenki to jeszcze mam pytanie, czy to jakaś inna odmiana bo jest malutka i igły też jakby drobniejsze od pozostałych. Obie sosny były przesadzane jakieś 3 lata temu z zalesionej działki i problem zaczął się jesienią w tamtym roku.
    I jeszcze prośba o identyfikację zielska:
    Sosenki -
    Wykluczasz zalanie?
    Wygląda na osutkę sosny na pierwszym egzemplarzu.
    Wybierz wszystkie opadłe igły, oberwij te żółknące na drzewku i opryskaj: Sarfun, Dithane

    Zielsko - perz

  6. #5526
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał abigaill Zobacz post
    Obawiam się,ze żadne z wsadzonych jesienią drzew owocowych nie przyjęło się,dac im jeszcze szansę czy wywalac? Wsadzane w twardą glinę (błąd,trzeba było ziemię jeszcze wsypac),w nawiercane otwory,trochę szkoda
    Powinny już puszczać liście i zaczynac kwitnienie. Jakie gatunki?

  7. #5527
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jejaa

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam, czy mogę prosić o pomoc ? Chcę dosadzić (wymienić uschnięte w nasadzeniach w rzędzie) thuje, ale nie wiem jakie to dokładnie są gatunki.
    1.


    2.

    3.

    4.

    Przepraszam, że to mój pierwszy post, a ja od razu po prośbie, obiecuję się udzielać Będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc

  8. #5528
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar yuka
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    5.169
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Elfir, chciałabym wzdłuż podjazdu posadzić klony (np. strzępiastokory, japoński, zielonokory, shirasawy) długość podjazdu to ok. 20m, szerokość 2,5-3m. Czy myślisz, że nie jest na nie za mało miejsca i z czym ew. je skomponować? Linia ogrodzenia to północ-południe. Myślałam, żeby przy samej siatce dać żywoplot z cisów (bo chyba zajmie malo miejsca, a odgrodzi nas od pól) a przed nim te klony... I chyba dobrze byłoby czymś podsadzić niższym, żeby ładną rabatę stworzyć, bo oprócz wjazdu to też widok z okna kuchni.

    Jakże piękny jest człowiek, kiedy jest człowiekiem

    galeryjka


  9. #5529

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Powinny już puszczać liście i zaczynac kwitnienie. Jakie gatunki?
    Jabłoń Ligol
    Wiśnia Nefris
    Sliwa Renkloda Ulena
    Nektaryna Halco
    Sliwa Węgierka zwykła

    Renkloda to jeden badyl jest,podobnie Ligol, reszta bardziej przypomina drzewka, suche nie są, złamałam jedną gałązkę i wygląda na żywą, może dłużej się aklimatyzują?
    Ostatnio edytowane przez abigaill ; 24-04-2012 o 07:25

  10. #5530
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    WItam Elfirku

    znów przychodze z pytaniem tym razem o juke. Dwie z tych co mam ma na sobie plamy takie biało-żółte.



    co to moze być i jak roślinie pomóc?

  11. #5531

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki za odpowiedź. Sosny nie zostały zalane, ogólnie teren u mnie przepuszczalny i nawet po największych deszczach nie stała nigdy woda. Wczoraj jeszcze zauważyłem ślady po osnuji na jednej z gałęzi ale to chyba nie jest przyczyną?
    Co do zielska to trochę jestem zaskoczony bo moja działka jest "bogata" w niego i ciągle z nim walczę ale to zielsko sporo się od niego różni, to jakaś inna odmiana? Próbowałem znaleźć w necie odmiany perzu ale jakoś mi się nie udało.

  12. #5532

    Domyślnie

    Cytat Napisał miol Zobacz post
    Co do zielska to trochę jestem zaskoczony bo moja działka jest "bogata" w niego i ciągle z nim walczę ale to zielsko sporo się od niego różni, to jakaś inna odmiana? Próbowałem znaleźć w necie odmiany perzu ale jakoś mi się nie udało.
    To nie jest perz. Wiele traw tworzy rozłogi, nie tylko perz.
    Twoje zdjęcie jest bardzo nieostre i brak mu skali, żeby się zorientować jaka jest wielkość rośliny.
    Czy trawa jest niska, czy wysoka? Czy czubek blaszki liściowej wygląda tak (jest zrośnięty)?:

  13. #5533

    Domyślnie

    Cytat Napisał jejaa Zobacz post
    Witam, czy mogę prosić o pomoc ? Chcę dosadzić (wymienić uschnięte w nasadzeniach w rzędzie) thuje, ale nie wiem jakie to dokładnie są gatunki.
    Czy to są odmiany o żółtych luskach, czy tylko aparat tak przekłamał?
    Patrzac tylko na na pokrój, to na pierwszy rzut oka 1 i 3 - 'Smaragd'

  14. #5534
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Są też żółte , ale raczej nie te

  15. #5535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wygląda na osutkę sosny na pierwszym egzemplarzu.
    Wybierz wszystkie opadłe igły, oberwij te żółknące na drzewku i opryskaj: Sarfun, Dithane
    ja mam na 100% osutke na kosodrzewinach, czy Topsin tez sobie z tym poradzi czy te wymienione sa lepsze? i czy wystarczy oprysk czy tez podlac?

  16. #5536
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Objawy: zamierają wierzchołki pędów, grzyb atakuje rośliny uszkodzone np. przez mróz. łuski żółkną, następnie brązowieją.
    Jeśli TAK, to chore fragmenty pędów usuwamy, a rośliny opryskujemy jednym z fungicydów - Topsin M 70 WP 0,1%, Topas MZ 61 WP 0,1%, Sportak Alpha 380 EC 0.05%

  17. #5537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, pozwolę sobie wkleić informację o chorobach iglaków.

    Fytoftorosa - Phytophtora cinnamoni
    Objawy: zahamowanie wzrostu sadzonek, utrata normalnej barwy igieł i zamieranie pędów.
    Zwalczanie: po stwierdzeniu objawów porażone części roślin usuwamy, rośliny opryskujemy lub podlewamy preparatami - Bravo 500 SC 0,2%, Fongarid 25 WP 0,05%, Previcur 607 SL 0,2%

    Cyprysik
    Zamieranie pędów roślin iglastych - Pestalotiopsis fenerea
    Objawy: zamierają wierzchołki pędów, grzyb atakuje rośliny uszkodzone np. przez mróz. łuski żółkną, następnie brązowieją.
    Zwalczanie: chore fragmenty pędów usuwamy, a rośliny opryskujemy jednym z fungicydów - Topsin M 70 WP 0,1%, Topas MZ 61 WP 0,1%, Sportak Alpha 380 EC 0.05%
    Fytoflorosa - Phytophtora cinnamoni - patrz cis
    Szara pleśń - Botrytis cinerea
    Objawy: na dolnych igłach pojawiają się wodniste brązowe plamy, które prowadzą do obumierania igieł, plamy te szybko wysychają, a na ich powierzchni pojawia się szary nalot.
    Zwalczanie: oprysk - Ronilan 50 WP 0,1%, Captan 50 WP 0,2%, Dithane 80 WP 0,2%, Rovral 50 WP 0,1%

    Jałowiec
    Zamieranie pędów jałowca - Phomopsis juniperovora
    Objawy: nekroza pędów rozpoczyna się od łusek obejmując całe pędy, chore pędy z łuskami pozostają przez wiele miesięcy na roślinie.
    Zwalczanie: chore pędy wycinamy i palimy, rośliny należy opryskiwać 2-3 krotnie przemiennie stosując - Mirage 45 EC 0,05%, Sportak 45 EC 0,05%, Topsin M 70 WP 0,1%
    Zamieranie pędów roślin iglastych - Pestalotiopsis fenerea - patrz Cyprysik
    Szara pleśń - Botrytis cinerea - patrz Cyprysik

    Daglezja
    Zamieranie wierzchołków pędów - Fusarium oxysporosum
    Objawy: pędy brązowieją i zamierają, niekiedy na powierzchni nekrozy widoczne są pomarańczowe skupienia zarodników grzyba.
    Zwalczanie: po stwierdzeniu objawów chorobowych rośliny należy kilkakrotnie opryskiwać stosując - Rovral 50 WP 0,1%, Topsin M 70 WP 0,1%, Sportak Alpha 380 EC 0,05%
    Szkocka osutka daglezji - Rhabdocline pseudotsugae
    Objawy: latem lub wczesną wiosną na tegorocznych pędach pojawiają się drobne chlorotyczne plamy, powiększają się tworząc brązowe staśmienia.
    Zwalczanie: w czerwcu i lipcu, szczególnie po opadach deszczu, oprysk jednym z preparatów - Dithane M 45 WP 0,2%, Rovral 50 WP 0,1%, Sportak Alpha 380 EC 0,05%

    Jodła
    Fytoftorosa - Phytophthora cinnamonni - patrz Cis
    Zamieranie pędów jodły - Phomopsis abietina
    Objawy: końcówki pędów jednorocznych brązowieją, na granicy między chorą a zdrową tkanką pojawia się przewężenie.
    Zwalczanie: chore pędy usuwamy poniżej miejsca infekcji, oprysk - Topsin M 70 WP 0,1%

    Modrzew
    Odpadzina igieł modrzewia - Meria laricis
    Objawy: podczas deszczowej pogody na igłach pojawiają się żółte plamy, które brązowieją i szybko obejmują całą ich powierzchnię, chore igły szybko odpadają.
    Zwalczanie: opryski przy deszczowej pogodzie jednym z preparatów - Topsin M 70 WP 0,1% Dithane M 45 WP 0,2%, Penncozeb 80 WP 0,2%

    Sosna
    Fytoftorosa - Phytopthora cinnamomi - patrz Cis
    Osutka Sosny - Lophoderium Pinastri
    Objawy: choroba atakuje głównie rośliny 1-5 letnie, na igłach we wrześniu pojawiają się żółte poprzeczne kreski, z czasem plamy powiększają się aż do obumarcia igieł, które zmieniają kolor na brązowy.
    Zwalczanie: od lipca do września oprysk co 14 dni, stosując przemiennie fungicydy - Baycor 300 EC, Dithane 41 - 45 WP, Sportak Alpha 380 EC 0,05%, Topas MZ G1 WP 0,1%
    Rdza wejmutkowo - porzeczkowa - Cronatrium ribicola
    Objawy: atakuje głównie sosnę wejmutkę, na igłach pojawiają się żółte plamy, w następnym roku kora u nasady igieł przebarwia się na pomarańczowo, z czasem powstaje otwarta rana.
    Zapobieganie: nie należy sadzić sosny wejmutki w pobliżu plantacji porzeczek, chore pędy wycinamy i palimy, oprysk - Baycor 300 EC
    Zamieranie sosny - Sphaeropsis Sapinea
    Objawy: młode pędy zmieniają barwę na zielonożółtą, następnie słomkową i zamierają, obumarłe igły nie opadają, gdyż są przyklejone żywicą do pędu.
    Zwalczanie: usuwamy porażone fragmenty roślin, całe rośliny opryskujemy co dwa tygodnie; zalecane preparaty - Sportak Alpha 380 EC, Mirage 450 EC 0,05%, Topsin M 70 WP 0,1%

    Świerk
    Brunatnienie igieł świerka - Rhizospharea kalkhoffii
    Objawy: pod koniec lata na tegorocznych igłach pojawiają się żółte cętkowate plamy, które pod koniec zimy brązowieją a latem odpadają.
    Zwalczanie: wiosną z chwilą pojawienia się nowych pędów i przy deszczowej pogodzie oprysk - Topsin M 70 WP 0,1%, Sportak Alpha 380EC 0,05%

    Żywotnik
    Zamieranie pędów roślin iglastych - Pestaliotopsis funerea - patrz Cyprysik
    Szara pleśń - Botrytis cinerea - patrz Cyprysik

  18. #5538
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał yuka Zobacz post
    Elfir, chciałabym wzdłuż podjazdu posadzić klony (np. strzępiastokory, japoński, zielonokory, shirasawy)
    Każdy z nich rośnie w innym tempie i ma inny pokrój. Może wybierz tylko jeden gatunek? Polecam klon cynamonowy (Acer griseum, czyli strzępiastokory). 20 mb to wcale nie jest dużo. Na ciemnym tle cisów świetnie beda wyglądać też pnie brzozy pożytecznej 'Doorenbos'.

    W sumie, jaką masz glebę?

  19. #5539
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga Zobacz post
    WItam Elfirku
    znów przychodze z pytaniem tym razem o juke. Dwie z tych co mam ma na sobie plamy takie biało-żółte.
    co to moze być i jak roślinie pomóc?
    Jaka gleba? Juka potrzebuje suchej, mocno przepuszczalnej i ZASADOWEJ ziemi. Naturalnie rośnie na półpustyniach.

  20. #5540
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jejaa

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorota.k Zobacz post
    Czy to są odmiany o żółtych luskach, czy tylko aparat tak przekłamał?
    Patrzac tylko na na pokrój, to na pierwszy rzut oka 1 i 3 - 'Smaragd'
    Gałązki są jasno zielone na brzegach (aparat trochę to przekłamał- mocno świeciło słońce).
    Co do 2 to myślicie, że to może być odmiana 'Justyna' ? Szukałam w necie zdjęć i ta chyba jest najbardziej podobna. A jeśli chodzi o 4 to nie mam pojęcia co to może być, takie biedne te drzewka, że nie umiem ich do innych zdjęć porównać i pomysłu nie mam.

Strona 277 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony