dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 328 z 902
Pokaż wyniki od 6.541 do 6.560 z 18033
  1. #6541
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał summer78 Zobacz post
    Witaj Elfir,
    chciałam zapytać do kiedy można nawozić trawnik saletrą ? Tylko wiosna czy teraz jeszcze też?
    Saletrą amonową można nawozić cały sezon bo to sam azot. W zasadzie nawet na wiosnę można użyć mieszanki z niewielką ilości fosforu (np. azofoska).
    Regularnie podlewany i koszony trawnik nawozi się w zasadzie co ok. 4 tygodnie

  2. #6542
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, mam dwa pytania:
    1. Mam orzech włoski, który pięknie rośnie i w tym roku zaowocował pełną mocą (w zeszłym sezonie miał po raz pierwszy 2 orzeszki). Rośnie w takim miejscu, że niskie gałęzie przeszkadzają. Kiedy najlepiej byłoby je przyciąć?
    2. Malwy, które kupiłam jako kłącza, kwitną co roku, ale nie widzę żeby się rozsiewały. Nie przybywa ich. Napisz coś na ten temat, bo jakoś info z netu niesatysfakcjonujące.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #6543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A jak dużego cienia?
    Bo duży cień rzuci np. dąb, lipa, klon

    Katalpa oczywiście może być.

    Potrzebuję ok 5-8 m cienia na długość, na szerokość to 2-3 m wystarczy. Chciałabym drzewo, które w miarę szybko urośnie i nie będzie potem bardzo wysokie. Czy dalej katalpa może być? Wiem, że dąb rośnie wolno a lipa i klon?

  4. #6544
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    [*]Mam orzech włoski, który pięknie rośnie i w tym roku zaowocował pełną mocą (w zeszłym sezonie miał po raz pierwszy 2 orzeszki). Rośnie w takim miejscu, że niskie gałęzie przeszkadzają. Kiedy najlepiej byłoby je przyciąć?
    Orzechy przycina się między 15 lipca a 15 sierpnia.

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    [*]Malwy, które kupiłam jako kłącza, kwitną co roku, ale nie widzę żeby się rozsiewały. Nie przybywa ich. Napisz coś na ten temat, bo jakoś info z netu niesatysfakcjonujące.[/LIST]
    Ależ one się rozsiewają, skoro ci kwitną co roku Malwa jest rośliną dwuletnią - w jednym roku wydaje rozetę liści a w drugim kwiatostan i cała roślina zamiera.

    Gdy nasiona w torebkach nasiennych dojrzeją, zetnij całą gałązkę i połóż poziomo na rabacie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-07-2012 o 14:23

  5. #6545
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Niureczka Zobacz post
    Potrzebuję ok 5-8 m cienia na długość, na szerokość to 2-3 m wystarczy. Chciałabym drzewo, które w miarę szybko urośnie i nie będzie potem bardzo wysokie. Czy dalej katalpa może być? Wiem, że dąb rośnie wolno a lipa i klon?
    Dąb nie musi wolno rosnąć - np. dąb czerwony.
    Drzewa tzw. alejowe (czyli właśnie dęby, klony, lipy) kupuje się o wysokości 3-5 m. Tak się je prowadzi w szkółkach. A więc po posadzeniu to już spore drzewko, tylko, że z małą koroną, która musi się rozbudować.
    Oczywiście te drzewa mają po 15-20 m wysokości, jak urosną.

    Pisałam, że katalpa może być. Dorasta do ok 5-8 m wysokości max.
    Szybko rośnie też klon jesionolistny - jego krzaczaste odmiany szczepi się na pniu (np. "Falmingo", "Variegata"). Roczne przyrosty nawet ok 2 m.

  6. #6546
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Orzechy przycina się między 15 lipca a 15 sierpnia.

    Ależ one się rozsiewają, skoro ci kwitną co roku Malwa jest rośliną dwuletnią - w jednym roku wydaje rozetę liści a w drugim kwiatostan i cała roślina zamiera.
    Gdy nasiona w torebkach nasiennych dojrzeją, zetnij całą gałązkę i połóż poziomo na rabacie.
    Super sposób Dzięki
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #6547

    Domyślnie

    Elfir i Dziewczyny, chyba coś niedobrego dzieje się z moimi świerkami serbskimi. Co mogą oznaczać takie pozasychane końcówki? Szkodnik? Coś innego? 3 świerki kupione razem mają podobne objawy, 3 inne kupione w innej szkółce póki co trzymają się dzielnie....

    Dziennik i komentarze to już historia

  8. #6548

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo za tę wyczerpującą odpowiedż. Propozycje bardzo mi się podobają i co najważniejsze przekonałaś mnie do kwiatków. O większości z nich nie miałam pojęcia Nie zrezygnuję z iglaczków gdyż bardzo je lubię i mam juz ich troszkę zakupionych ale dodam na pewno sporo kwitnących, kolorowych kwiatków.

    Róży na pniu nie widziałam u sąsiadów ale podoba mi się pomysł ze stożkowatą podporą na pnącza więc chyba z niej zrezygnuję.
    Na Ogrodowisku pisywałam ale tam przewijają się głównie ogrody przydomowe więc sobie darowałam.
    Wezmę sobie do serca zasady siania trawy - na jesieni będzie drugie podejście Tym razem przygotujemy teren na tip top

    Jeszcze raz bardzo dziękuję!

  9. #6549
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elena76 Zobacz post
    Elfir i Dziewczyny, chyba coś niedobrego dzieje się z moimi świerkami serbskimi. Co mogą oznaczać takie pozasychane końcówki? Szkodnik? Coś innego? 3 świerki kupione razem mają podobne objawy,
    Jak najszybciej usuń to zeschnięte.
    Opryskaj Sarfunem lub Rovralem. Nie wiem na 100% co to jest.

  10. #6550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jak najszybciej usuń to zeschnięte.
    Opryskaj Sarfunem lub Rovralem. Nie wiem na 100% co to jest.
    Dzięki Elfir, spróbuję jutro podjechać do ogrodniczego. Poszperałam jeszcze i może to jest kwestia kiepskiej wody? do podlewania używamy wody, która nie przechodzi przez wszystkie stopnie filtrowania i możliwe, że zawiera bardzo dużo żelaza i manganu. Chociaż inne rośliny tak nie reagują...
    Dziennik i komentarze to już historia

  11. #6551
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie, raczej nie.

  12. #6552

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Szybko rośnie też klon jesionolistny - jego krzaczaste odmiany szczepi się na pniu (np. "Falmingo", "Variegata"). Roczne przyrosty nawet ok 2 m.
    Podobają mi sie te klony tylko jak poczytałam w necie, że dorastają do 15-20 m to chyba jednak zostanę przy katalpie. dzięki za poradę

  13. #6553
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Klon Flamingo ma może ze 5 m wysokości. Variegatum ok 7m

    Zastanawiam się co wy za strony czytacie w necie, że takie dziwactwa znajdujecie?
    Owszem, dziki gatunek rośnie jak normalne drzewo, ale przecież dzikiego gatunku nie polecałam, tylko odmiany.

  14. #6554

    Domyślnie

    Elfir!

    Mam pytanie odnośnie sadzenia roślin w takie upały jakie u nas teraz panują- codziennie ponad 30 stopni.
    Czy jest sens w ogóle sadzić, czy jest to bezpieczne dla roślin? Czy jest ryzyko, że się nie ukorzenią?

  15. #6555
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wczesnie rano i wieczorem sadzić, potem obficie podlać i najlepiej rozpiąć cieniówkę, jeśli to możliwe..

  16. #6556

    Domyślnie

    Pytam, bo Pan, który robi mój ogród (robi, robi i nie może skończyć) zasadził moje rośliny około 2 tygodnie temu w samo południe, gdy było bardzo gorąco (wtedy do 30 stopni). W jednej części rabaty po kilku dniach uschło 2 rośliny, a potem po 10 dniach kolejnych kilka zrobiło się całkiem suche.
    Rośliny przez cały praktycznie dzień są na pełnym słońcu.
    Podlewane były przez linię kroplującą ale w ten sposób, że w tej części cały czas stała woda.
    Dodatkowo od kilku dni są upały 34 stopnie, Pan Ogrodnik pomylił się i linia nawadniała o 16, czy to też mogło wpłynąć na to, że roślinki uschły?

    A dzisiaj w samo południe przy 35 stopniach zasadził żywopłot od strony sąsiada i obawiam się, że wszystko znowu uschnie.

    W jaki sposób zrobić cieniówkę?

  17. #6557
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Monik, zmień ogrodnika, bo nawet ja bym takich błędów nie popełniła. Podlewanie w południ nawet przy niezbyt dużym słońcu potrafi poparzyć liście już zasiedziałych roślin
    Cienówkę kupujesz w ogrodniczym i na palikach rozpinasz nad roślnami
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  18. #6558
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pan ogrodnik odpowiada za posadzone rośliny - powinien ci je gratis wymienić, zwłaszcza, że zaprogramował błędnie nawadnianie.
    Rośliny uschły nie dlatego, że były posadzone w południe, ale dlatego, że od czasu kupna w szkółce do momentu posadzenia przeschła im bryła korzeniowa. Czy wsadzał doniczki z roślinami przed posadzeniem do miski z wodą, by się napiły?

    Cieniówka to coś w rodzaju siatki, zwykle zielonej. Przypomina siatkę maskującą

    Pestka - linia kroplująca nie leje po liściach.

  19. #6559
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Wiem Elfirku, że nie leje po liściach. Jakoś się zacietrzewiłam, że pan ogrodnik tak lekko traktuje rośliny, jak nie ogrodnik i o tym podlewaniu, to tak z rozpędu
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #6560
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    podlaska1

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy p. Pestka jest rzecznikiem prasowym p. Elfir? czy może przyboczna jakaś.....?

Strona 328 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony