dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 672 z 902
Pokaż wyniki od 13.421 do 13.440 z 18038
  1. #13421
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Lepiej wyrywać i dać sobie spokój z opryskiem. Po oprysku jest tak osłabiony, że urwiesz nadziemią. A tu trzeba wyciągnąc max długi korzeń.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  2. #13422
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    brzoza Doorenbos ma średnicę dorosłej korony do 7 m, spokojnie co 3 m można sdzić.

    zwykła brzoza to wielkie drzewo, czasem z koroną po 10-20 m średnicy.

    ale tu posadzona jest bardzo gęsto:


    Może wybierz gatunki, które tolerują przycinanie korony? Bo brzozy to nie bardzo.
    Wielkie dzieki Elfir za szybka odpowiedz - zostane przy brzozie doorenbos - baaaardzo podoba mi sie jej biala kora, a jej nie musialabym ciac.

    pozdrawiam serdecznie wszystkich ogrodnikow

  3. #13423

    Domyślnie

    O rany, Elfir, piękna ta Frisia!!!

  4. #13424

    Domyślnie

    Witaj Elf czy umiałabys określić jakie rośliny są na tym zdjęciu ?
    https://www.google.pl/search?q=taras...X2UYqbJUFLM%3A

  5. #13425
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Witaj Elfir Właśnie zaczynam robić ścieżkę w drugiej części ogrodu, oddzielającą rabatę od trawnika w kształcie elipsy, który będzie na środku działki. Z drugiej strony trawnika w kształcie elipsy będzie także rabata, którą chciałam czymś oddzielić, np. kostką, krawężnikiem, czy czymś podobnym. Pod trawnikiem planuję system nawadniania, który będzie dochodził do rabat (tam będą zraszacze) i jeszcze obowiązkowo pod trawą będzie siatka na krety. Z czego można zrobić takie oddzielenie trawnika od rabaty i na jaką głębokość?
    Rabata (poziom ziemi) jak sądzę będzie musiała być niżej od wierzchu oddzielenia, żeby wiatr nie zdmuchiwał kory. A trawnik musi być wyżej od oddzielenia rabaty i wierzchu ścieżki? Ale o ile? Pozdrawiam

  6. #13426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Witaj Elf czy umiałabys określić jakie rośliny są na tym zdjęciu ?
    https://www.google.pl/search?q=taras...X2UYqbJUFLM%3A
    choiny Jeddeloh,świerk Conica, jakiś złocisty żywotnik, żywotnik albo stary okaz Teddy, albo cięty Hoseri lub Danica. Niskie z przodu to różne jałowce, prawdopodobnie Juniperus rocumbens, Juniperus squamata (Blue Carpet?)

  7. #13427
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał symultana Zobacz post
    Z czego można zrobić takie oddzielenie trawnika od rabaty i na jaką głębokość?
    Rabata (poziom ziemi) jak sądzę będzie musiała być niżej od wierzchu oddzielenia, żeby wiatr nie zdmuchiwał kory. A trawnik musi być wyżej od oddzielenia rabaty i wierzchu ścieżki? Ale o ile? Pozdrawiam
    temat o obrzeżeniach trawnika:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...zeże-trawnika

    trawnik musi być równo z obrzeżeniem, by nie haczył nóż kosiarki. Poziom rabaty niżej o grubość kory - ok. 5 cm.

  8. #13428
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Elfir, dziękuję bardzo!


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    temat o obrzeżeniach trawnika:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...zeże-trawnika

    trawnik musi być równo z obrzeżeniem, by nie haczył nóż kosiarki. Poziom rabaty niżej o grubość kory - ok. 5 cm.

  9. #13429
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Czy stary chleb mozna wrzucic o kompostownika?
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  10. #13430
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Można, ale pamiętaj, że chleb zakwasza. Na forum niektóre dziewczyny podsypują chlebem rośliny i podobno rosną rewelacyjnie.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  11. #13431
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Witajcie
    Patrzę teraz jak formują się moje rabaty i dochodzę do wniosku, że ten mój ogródek jakiś taki mały się zrobił. Dodaliśmy jeszcze miejsce do ustawienia stołu z fotelami, nad tym drewniana pergola i trawnik mi wyszedł jak serwetka Mogłam wcale nie kupować kosiarki, bo nożyczkami też bym go przystrzygła
    Rabaty po bokach zostały niewielkie, w niektórych miejscach nie mają 2 m. Pierwotne założenia wsadzenia tam 2 rzędów krzewów liściastych przestały mi pasować, bo jednak zimą nie zapewniają żadnej prywatności. Chciałabym obsadzić te najwęższe miejsca jakimiś iglakami. Nie jestem zwolenniczką żywopłotów z tuji, bo to jest w każdym ogródku. Przy wjeździe do garażu wsadziłam rząd Taxus Hilli. Teraz ma śliczne czerwone kuleczki i sobie dzielnie radzi. Ale rośnie wiadomo, strasznie wolno. A co można byłoby wsadzić zamiast żywotników i dużych świerków, żeby mieć zimozielony parawan? Zmierzyłam PH gleby i jest między 7-8. Na tej części grunt rodzimy jest bardzo fajny, dość luźny, torfowy. Jak go zasilę nawozem, to mam nadzieję, że rośliny będą super rosły. Jednak nie jest to teren zbyt mocno osłonięty od wiatrów, choć dość dobrze nasłoneczniony. Dopiero późnym popołudniem robi się cień. Nie chcę tam jednak wsadzać wysokich drzew, bo pozbawię światła działkę sąsiada. Co byście poleciły?

  12. #13432

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    brzoza Doorenbos ma średnicę dorosłej korony do 7 m, spokojnie co 3 m można sdzić.

    zwykła brzoza to wielkie drzewo, czasem z koroną po 10-20 m średnicy.

    ale tu posadzona jest bardzo gęsto:
    Elfir, ale wielkie/stare brzozy na działce, to chyba nie najlepszy pomysł, jeżeli chodzi o wichury?
    Bo taka brzoza, to się chyba szybko wywraca, jak mocniej dmuchnie?

  13. #13433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    Czy stary chleb mozna wrzucic o kompostownika?
    można, w końcu się rozłoży, ale unikałabym wrzucania odpadków, które mogą przyciągnąć szczury

  14. #13434
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    Elfir, ale wielkie/stare brzozy na działce, to chyba nie najlepszy pomysł, jeżeli chodzi o wichury?
    Bo taka brzoza, to się chyba szybko wywraca, jak mocniej dmuchnie?
    jasne. W Polsce przecież nie ma brzóz wyższych niż 1 m, wszystkie wyższe się poprzewracały.

    Drzewo wywraca się kiedy ma zaburzoną statykę korony. Tak się dzieje, gdy drzewo ma zbyt wysoko podkrzesane gałęzie (plantacje drewna w lasach, źle obcięte gałęzie drzew przy drogach, domach) lub nieprawidłowo rozbudowaną koronę (wielopniowe, rozgałęziające się pod dużym kątem). Poza tym zdarza się na glebach bardzo lekkich, ale z wysokim poziomem wód gruntowych, płytkich (rędziny) czy w momencie ograniczenia naturalnego rozrastania się korzeni przez budynku, drogi, wykopy.

    W Polsce wywalają się najczęściej sosny, świerki, brzozy, wierzby i topole - w większości z powodu ingerencji człowieka.

  15. #13435
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał symultana Zobacz post
    Co byście poleciły?
    Bluszcz na panelach z siatki lub pełne ogrodzenie.

    Tu się nie bawią w nasadzenia żywopłotów:

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-08-2016 o 16:58

  16. #13436
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Elfir, pięknie dziękuję ! Faktycznie to mi szybko urośnie i będzie ładnym tłem dla innych roślin. Super pomysł!

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Bluszcz na panelach z siatki

  17. #13437
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Elfir, fajne te zdjęcia, ale takie coś to nie dla mnie. Taki ogród pasuje moim zdaniem bardziej do miasta. Mieszkam na prawdziwej wsi, fakt, że dookoła mam nowe domy i do tego bardzo atrakcyjne. Moja działka ma z 3 stron sąsiadów i jest położona pomiędzy dwoma ulicami: od frontu domu i od tyłu. Moi sąsiedzi co prawda szanują prywatność, ale niezbyt są odgrodzeni od frontu, więc jak wychodzę na taras to jestem "jak na patelni" Otoczenie jest poza tym sielskie, anielskie, z czwartej strony jest działka niezabudowana i zagajnik młodych brzóz i innych drzew, w których mieszka mnóstwo ptaków. Mieszkam na końcu ślepej uliczki, która kończy się małym laskiem. Do takiego otoczenia pasuje bardziej ogród w stylu wiejskim lub co najwyżej w stylu angielskim. W każdym razie naturalne kompozycje roślin, miękkie linie itp. No i dlatego staram się coś takiego stworzyć, żeby z jednej strony się odgrodzić, a z drugiej, żeby było maksymalnie naturalnie, no i żeby nie było rzędu tuji

  18. #13438
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sielskie i podmiejskie:


  19. #13439

    Domyślnie

    Witaj Elfir jakie kuliste iglaki są na tym zdjęciu ?
    http://polki.pl/dom/ogrod-i-balkon,n...0,artykul.html

  20. #13440
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar symultana
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    145

    Domyślnie

    Elfir, jesteś super! na wszystko masz odpowiedź ! Te drugie zdjęcia są bardzo ładne. Właśnie o coś takiego mi chodzi: Bluszcz na ogrodzeniu (akurat mam panele z antracytowej siatki+słupki). Na tym tle wspaniale będą wyglądały hortensje drzewiaste (w cieplejszym miejscu i bardziej słonecznym), a bliżej domu np. trzmielina Fortunea Emerald Galety, tawuła van Houtte'a, peonie, rudbekie lśniące (te ostatnie w bardziej zacienionym miejscu). Zastanawiam się też nad perukowcem podolskim, bo widzę, że sąsiedzi mają w ogródkach, więc pewnie mi też urośnie
    Ostatnio edytowane przez symultana ; 01-08-2016 o 18:55

Strona 672 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony