dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 791 z 902
Pokaż wyniki od 15.801 do 15.820 z 18033
  1. #15801
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    W tym roku czeka nas "wykończenie" zakątka japońskiego i teraz pytanie. Czy zalecałabyś rozłożenie geowłókniny (czy ewentualnie coś innego) na ziemię i dopiero nasypanie parocentymetrowej warstwy żwiru, czy żwir ułożyć bezpośrednio na ziemię? Mam obawę, że bez izolacji żwir mieszał się będzie z ziemią i nie będzie to wyglądać ładnie. Przy powierzchni są rozłożone już rurki nawadniania kropelkowego. Oczywiście nasadzenia są już docelowe jak to w ogrodzie, pewnie zmiany jeszcze nastąpią, ale na dzisiaj jest gotowe.
    Czy jednak lepiej pozostawić ziemię bez włókniny i po prostu bardziej uważać na tej powierzchni żwirowej?

  2. #15802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej na geowłokninie.
    Tylko nie rozumiem po co na żwirze nawadnianie?
    W ogrodzie japońskim zdecydowanie rośliny nie rosną w żwirze.
    Żwir ma udawać rzekę, morze, wiec nic na nim nie powinno rosnąć.

  3. #15803
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    raczej na geowłokninie.
    Tylko nie rozumiem po co na żwirze nawadnianie?
    W ogrodzie japońskim zdecydowanie rośliny nie rosną w żwirze.
    Żwir ma udawać rzekę, morze, wiec nic na nim nie powinno rosnąć.
    Plan był taki, że w zakątku miało "płynąć" parę rzeczek żwiru pomiędzy nasadzonymi roślinami, taki był mniej więcej plan na ten zakątek. Choć u nas te plany, czasem zmieniają się diametralnie w trakcie wykonywania. Nie mamy jakiegoś projektu ogrodu, wszystko rodzi się w trakcie prac, więc i to może się zmienić, taką mam obawę niestety. Choć to nic strasznego, praca w ogródku się nie kończy, ciągle jest coś do zrobienia.

  4. #15804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bo zasadniczo, jakby to miało przypominać japońskie klimaty, to usypujesz małe łagodne pagórki (15-20 cm nad poziom gruntu), otaczasz je kamykami (a co jakiś czas jakiś głaz) i przestrzenie pomiędzy wysypujesz żwirem na włóknienie. Na górkach sadzisz krzewy i drzewka i obsadzasz gęsto azalią japońską, funkiami, turzycami oraz liriope, konwalnikiem, runianką, karmnikiem ościstym (do wyboru - coś co będzie naśladować mech)





    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-02-2019 o 16:11

  5. #15805
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Dokładnie o takie klimaty chodziło i taki jest zamiar. Jak to wyjdzie, okaże się w trakcie prac, a jeszcze 3-4 miesiące czasu do namysłu zostało. Nie było celem położenie paru wielkich kamieni i otoczenie tego żwirem, a właśnie rośliny "otoczone" paroma wstęgami "płynącego" żwiru.
    Przez ten zakątek biegnie ścieżka wyłożona z pojedynczych, samodzielnie leżących, nieregularnych łupków, w jednym miejscu właśnie kamienie otoczone jakimiś karmnikami i innymi mchopodobnymi (ja mówię-sałatki kapustkowe), to miejsce przeze mnie ulubione. Dziwne, bo skromne, niskie, tylko kamień i płaskie karmniki, a jakie urokliwe.

  6. #15806

    Domyślnie

    Mam 2 jabłonki Lobo i Ligol posadzone jesienią 2017 r. Nie były nigdy cięte. Wiem, że luty to czas cięcia.

    Elfir, czy mogłabyś podpowiedzieć jak je uformować? Czytałem o naginaniu głównych gałęzi do poziomu. Chcę też by maksymalnie miały z 2 m wysokości i w ogóle by nie były szerokimi drzewami.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3199.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	103,0 KB
ID:	426406
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3201.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	105,9 KB
ID:	426407
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 07-02-2019 o 08:36

  7. #15807
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jabłonie formujesz we wrzeciono - to znaczy dolne gałęzie muszą być stopniowo dłuższe od górnych. Ograniczasz przyrost przewodnika, bo drzewko nie powinno być wysokie.
    Nie można doprowadzić do sytuacji w której będą dwa pnie.
    Gałązki, póki młode, odginaj w poziomie, niech nie rosną do góry.
    Formując czubek drzewka, wybieraj zawsze najsłabsza gałązkę, a konkurencyjną mocno przytnij.


    https://images91.fotosik.pl/120/1c36ae54236e3f92gen.jpg


    https://images90.fotosik.pl/119/a6c7cc549f4083cagen.jpg
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-02-2019 o 09:57

  8. #15808

    Domyślnie

    Witam, jodła koreańska nie ma jednego prostego stożka wzrostu, ale jakby 2 dziwnie wygiete stożki. Czy to może być problemem przy wzroście?

  9. #15809
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niepotrzebnie psuje pokrój, ale problem czysto estetyczny.
    Można wyciąć jeden z wierzchołków.

  10. #15810

    Domyślnie

    Elfir, dziękuję Ci bardzo za jasną instrukcję. Tak podejrzewałem, że musi zostać jeden przewodnik. W weekend zabieram się do roboty
    Zetnę też trawy chyba.

  11. #15811
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    na serio teraz sie tnie jablonie? bo moje ligole tez do podciecia. czy po cieciu galazki zabezpieczyc mascia czy jakims innym srodkiem. opryskac miedzianem?

  12. #15812
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Rodzinni sadownicy zawsze w lutym cięli jabłonie. Nawet jak było dużo zimniej.

    Zabrałam się także za cięcie. Tnę wierzby w moim płocie i to ostro. Będę też cięła jabłonki. Mam dwie dzikuskio smacznych jabłkach. Dzikuski, bo nie wiem jakim cudem się u mnie pojawiły.

    Mam problem z różami, bo zostawiłam cięcie na wiosnę i nie wiem, czy mogę teraz, czy jeszcze poczekać.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  13. #15813
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jabłonie tnie się na przedwiośniu.
    Dziś u nas słońce i 5 stopni - idealna pogoda na cięcie.
    Po cieciu oprysk Miedzianem (ponieważ Miedzian działa w określonej temperaturze, trzeba dobrać czas cięcia do warunków pogodowych). Duże rany można zasmarować maścią.

    Róże - dopiero w okresie pękania pąków. teraz nie jesteś w stanie sprawdzić które gałęzie przemarzły i jak mocno.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2019 o 12:25

  14. #15814
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir, chcś bardzo mocno róże ściąć. Głównie po to, żeby wyrównać im wzrost. To poczekam, chociaż one wyglądają jakby pąki miały już gotowe do pękania.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  15. #15815
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Elfir, dziękuję Ci bardzo za jasną instrukcję. Tak podejrzewałem, że musi zostać jeden przewodnik. W weekend zabieram się do roboty
    Zetnę też trawy chyba.
    Niskie trawy możesz co najwyżej wyczesać. Ale wysokie trawy zostaw w spokoju. Tnie się najwcześniej na przełomie marca i kwietnia. Zrobisz im krzywdę inaczej. Jeśli wróci mróz, wtedy może je uszkodzić.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  16. #15816
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zależy jakie trawy i w jakiej strefie klimatycznej. U mnie powoli ruszają trzcinniki.
    Będę musiała w ciągu tygodnia pomyśleć o ścięciu.
    Ostnica trzcinnikowata w sumie cały rok zielona jest.

    jeśli ogród duży i dużo traw, to spokojnie można zacząć ciąć wcześniej, by się do wiosny wyrobić. Ja szatkuję swoje trawy i mam ściółkę na rabaty.
    W Arboretum Trojanów też zaczynają ciąć trawy z nowym rokiem.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2019 o 12:50

  17. #15817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ja tnę, gdy widzę, że ruszają.

    Elfir, masz własny sprzęt do szatkowania pędów traw? Muszę coś kupić, ale najchętnie taki, który da radę też gałęziom wierzbowym do grubości 3 cm. Mam tego strasznie dużo i fajnie byłoby wykorzystać do wysypania rabat.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  18. #15818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy moim mikroogrodzie starcza sekator

    pokaz cięcia różnych grup róż (na realnych krzewach) będzie prezentowany przez szkółkę Rosarium na targach Gardenia.

  19. #15819
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Szkoda, że Gardenia w Poznaniu
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #15820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Właśnie bardzo dobrze

Strona 791 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony