dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 841 z 902
Pokaż wyniki od 16.801 do 16.820 z 18033
  1. #16801
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Usunęłabym kolumnowego cisa.
    Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.


    I polecam turzycę ptasie łapki

  2. #16802
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Usunęłabym kolumnowego cisa.
    Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.


    I polecam turzycę ptasie łapki
    Cudownie! Jesteś niezastąpiona. Bardzo mi się podoba i tego planu się będę trzymać.
    Dziękuję!
    Żurawki mają być gęściej sadzone niż są obecnie?
    Ostatnio edytowane przez Lens79 ; 23-04-2020 o 14:01

  3. #16803
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    I jeszcze pytanko, dopóki nie zakwitną hortensje, może polecisz coś cebulkowego lub innego kwitnącego ale minimalistycznego.
    Na sąsiedniej rabatce mam tulipanki botaniczne. Podoba mi się bardzo euforbia ale czy tu pasuje?

  4. #16804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żurawki tak co 50 cm.

    Wilczomlecz (Euphorbia) nie jest z cebulek.
    I jest ich trochę gatunków.

    jeśli chodzi o cebulowe, to przede wszystkim jeden kolor i jeden gatunek (albo wczesne cebulowe z późnymi cebulowymi).

  5. #16805

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    Tym razem pytanie z innego gatunku. Panuję zakupić kamień na rabaty wzdłuż połotu, gdzie rosną tuje, przy kostce przy wjeździe do domu i na spory placyk 100m2 (zagajnik z nasadzeniami: hortensje wierzba płacząca, hakuro, kalina koralowa. niskie iglaki). Zastanawiam się jaki kamień wybrać. Mam do wyboru grys granitowy dalmatyńczyk, biała marianna i kora kamienna frakcja 32-62. W tym momencie najbliżej mi do kory kamiennej mimo,że jest najdroższa. Dom mam przy lesie sosnowo- świerkowym, dużo łąk wokół. Doradzają mi właśnie korę kamienną ponieważ jest najbardziej trwała i łatwa w utrzymaniu w porównaniu z jasnym kamieniem.
    Poniżej przedstawiam wizualizację placyku, ale u mnie jest trochę większy.
    Załącznik 443341

    A tutaj rabaty, z tym , że już zdążyłem je obsadzić roślinami,ale mam stare zdjęcie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rabaty.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	443342


    Już mam nasadzone te to śliny co pisałem, a dodatkowo chciałbym jeszcze parę klonów zwyczajnych globosa 180 cm, zamiast katalpy (ze względu na silne wiatry).

    Proszę o podpowiedź odnośnie kamienia jaki zastosować. Aby był praktyczny, ładny i na zawsze
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  6. #16806
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Żaden kamień nie jest praktyczny jeśli chodzi o chwasty i liście. Chwasty się wysiewają między kamyczki i właściwie jedyny szybki sposób by nie dopuścić do zarastania, to przegrabianie, żeby nie mogły się ukorzenić mocno. Dmuchawa / odkurzacz skutkuje na suche liście, które nie są przylepione do podłoża. Np. moja maszynka wciąga mniejsze kamienie, a że ma młynek, to umarł w butach. Nie da sie qczę
    Na szczęście żwir mam już tylko na dojeździe do garażu. To i tak sporo 3,5 m x 28 m – jest czego pilnować. Z opaski przy domu usunęłam i sadzę zadarniacze.
    Ale... jak już miałabym na twoim miejscu wybierać, to na pewno nie kamień wapienny, nie Białą Mariannę. Osobiście wolę zwykły granit, taki jak kamień polny Naturalny i pasuje wszędziej.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #16807

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Żaden kamień nie jest praktyczny jeśli chodzi o chwasty i liście. Chwasty się wysiewają między kamyczki i właściwie jedyny szybki sposób by nie dopuścić do zarastania, to przegrabianie, żeby nie mogły się ukorzenić mocno. Dmuchawa / odkurzacz skutkuje na suche liście, które nie są przylepione do podłoża. Np. moja maszynka wciąga mniejsze kamienie, a że ma młynek, to umarł w butach. Nie da sie qczę
    Na szczęście żwir mam już tylko na dojeździe do garażu. To i tak sporo 3,5 m x 28 m – jest czego pilnować. Z opaski przy domu usunęłam i sadzę zadarniacze.
    Ale... jak już miałabym na twoim miejscu wybierać, to na pewno nie kamień wapienny, nie Białą Mariannę. Osobiście wolę zwykły granit, taki jak kamień polny Naturalny i pasuje wszędziej.
    Wydaje mi się, że u mnie najbardziej będzie pasować kora kamienna ze względu na położenie działki i otoczenie. Kamień niestety ma swoje wady, ale wole wybrać taki, żeby był na zawsze. Parę osób odradzało mi jasny kamień ze względu na przebarwienia po pewnym czasie.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  8. #16808
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie jest pytanie do mnie, o kamień i jego kolory na rabatach
    Dla mnie to kicz w otwartym krajobrazie.
    Owszem są sytuacje w którym żwirowe rabaty się stosuje, ale do konkretnych gatunków roślin, konkretnego stylu ogrodowego. I to głownie kamień, który się nie wyróżnia, najlepiej taki jaki występuje w okolicy.

    Poza tym zaczniesz go za 5 lat przeklinać, jak ci się zaczną w nim osadzać igły, liście.

  9. #16809
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    żurawki tak co 50 cm.

    Wilczomlecz (Euphorbia) nie jest z cebulek.
    I jest ich trochę gatunków.

    jeśli chodzi o cebulowe, to przede wszystkim jeden kolor i jeden gatunek (albo wczesne cebulowe z późnymi cebulowymi).
    Dzięki. Zrobiłam już rewolucję na rabacie. Wszystko wg planu tylko ptasich łapek nie mogę nigdzie dostać

  10. #16810

  11. #16811
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lens79 Zobacz post
    W zeszłym roku na rabacie frontowej posadziłam oprócz widocznych na zdjęciu Thujek, kul bukszpanów oraz hortensji bobo - żółte żurawki.
    Wcześniej były tam turzyce ice dance, które były bardzo ekspansywne. Patrząc na tę rabatę po zimie nie jestem zadowolona Chciałam taki niski, jaśniejszy od buksów, dywan ale coś mi tu nie gra. Nie mam już pomysłu co fajnie komponowało by się na tej rabacie. Może cos kwitnącego? Może jednak turzyce? A może przesadzam

    Załącznik 443304
    Lens79 masz może zdjęcie jak taka kompozycja wyglądała u Ciebie z turzycami? Właśnie u mnie tworzy się podobna rabata. Kule+Bobo+Turzyce.

  12. #16812
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.
    Elfir, powiedz proszę, dlaczego kule proponujesz sadzić grupami? Zastanawiam się, czy ZNÓW nie popełniłam u siebie błędu, sadząc cisowe kule nieregularnie na całej rabacie. Kupiłam 9 kul, wszystkie w tym samym rozmiarze i mam teraz zastanawiam się, czy nie przesadzać... Z racji, że były w tym samym rozmiarze, to jakoś mi to nie pasowało w grupie, ale może błędnie założyłam.

    Cytat Napisał Basia_KRK Zobacz post
    Z drugiej strony zasugerowałam się tymi zdjęciami, gdzie kule są wtopione w rabacie...






  13. #16813

  14. #16814
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basia_KRK Zobacz post
    Lens79 masz może zdjęcie jak taka kompozycja wyglądała u Ciebie z turzycami? Właśnie u mnie tworzy się podobna rabata. Kule+Bobo+Turzyce.
    Mam też inne rabaty z kulami bukszpanów, właśnie tak nieregularnie rozrzucone i wygląda to bardzo ładnie więc nie ma reguły.
    Załączam zdjęcia. Na początku wyglądało to dobrze ale szybko ice dance zaczęły się rozpanoszać. Mam nadzieję, ze ptasie łapki tego nie zrobią.
    Lubię bardzo turzyce (żurawki mniej) ale chciałabym żeby były też widoczne kule i cała reszta

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180509_132959 (2064 x 1161).jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	443344
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180925_084156 (2064 x 1161).jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	443345

  15. #16815
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ice dance jest rozłogowa. ptasie łapki kepowa.

  16. #16816
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Elfir, teraz wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200424_111559 (2304 x 1728).jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	443346

    Cisa nie mam gdzie wyrzucić wiec na razie został - może kiedyś uformuję z niego stożek.
    Część Żurawek przeniosłam, a tu zostało takie ukośne pasmo. Chciałabym żeby były połączone i stworzyły coś w formie dywanu - teraz za bardzo przypominają mi sałaty Mam nadzieję, że się rozrosną. W ogóle mam wrażenie że one się skurczyły.

    No i do tego ptasie łapki - i to będzie kropka nad i bo ja trawiasta jestem
    W kompozycjach powyżej fajne akcenty tworzą kwitnące na biało, drobne kwiatki - może i tu coś by się udało dodać? Co pasuje do żółtych Żurawek?
    Ostatnio edytowane przez Lens79 ; 24-04-2020 o 12:28

  17. #16817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Basia - u ciebie też inaczej proponowałam układ

    Na zdjęciu kule masz:
    - w rządku na podwyższonej rabacie z anabelle (i podejrzewam, że akcentują oś widokową z salonu - w każdym razie to sugeruje trawniczek).
    - w narożnikach kwadratowej rabaty + kulki pośrodku. Z tym, że układu tych pośrodku można się jedynie domyślać, bo giną w zieleni i być może mają jakieś odniesienie w kompozycji i wcale nie są przypadkowe.

    Wcale nie sa tak przypadkowo rozsypane.

  18. #16818
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Jak gęsto te ptasie łapki sadzić? Nie wiem ile zamówić. Z góry dziękuje

  19. #16819
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lens79 Zobacz post
    Elfir, teraz wygląda to tak:
    Co pasuje do żółtych Żurawek?

    no właśnie mało, dlatego rzadko je stosuję.
    Moją ulubioną jest zielona "paris".

    jak używam żółtego to tylko tam gdzie trzeba rozjaśniać ciemny kąt. Ewentualnie stosuję Southern Comfort jak potrzebuje dużej i daję ją np. pod trzmieliny fortuinea na pniu
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-04-2020 o 12:33

  20. #16820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lens79 Zobacz post
    Jak gęsto te ptasie łapki sadzić? Nie wiem ile zamówić. Z góry dziękuje
    kępka będzie miała 35-40 cm średnicy. A mają na siebie zachodzić, wiec tak co 30 cm trzeba byłoby sadzić

Strona 841 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony