dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 875 z 902
Pokaż wyniki od 17.481 do 17.500 z 18033
  1. #17481
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cały czas jest ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ht=zestawienia

    tylko on na bylinach mniej się skupia, głownie na krzewach i drzewach

    Jeśli tylko masz możliwość, zrób pogłębienie aby woda tam się zbierała przynajmniej część roku.
    I w otwartym środowisku lepiej sadzić gatunki rodzime, ze względu na potencjalną inwazyjność.

    Wspaniałą rośliną będzie wierzba iwa, bowiem stanowi wczesny pożytek dla pszczół. Poza tym coraz rzadsza naturalnym środowisku kalina koralowa. Do tego może czarny bez i leszczyny

    Rodzimy jest kosaciec syberyjski, sadziec konopiasty, krwawnica pospolita, wiązówka błotna, firletka poszarpana.
    Sit i sitowie.

    Poza tym może stworzyć prywatny rezerwat gatunków chronionych z mieczykiem dachówkowatym i błotnym?
    Do tego czosnek kątowaty, kukułki, szachownica kostkowa, śnieżyca wiosenna, pełnik
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-03-2021 o 18:21

  2. #17482

    Domyślnie

    Witam,
    Czy to już rak bakteryjny (na zdjęciu czeresnia) ? Zasmarowałem to narazie funabenem, nie wiem czy wycinać to wszystko i zasmarować raz jeszcze? Wycieków żadnych nie ma. Czeresnia posadzona pozna jesienią. Czy zostawić narazie ? Czy posadzić nowa?


  3. #17483
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej wygląda na uszkodzenie po wyrwanej gałęzi.
    Było tam coś?

    Funaben nic ci nie da bo nie zwalcza bakterii. Powinno się rany zabezpieczać miedzianem.

  4. #17484

    Domyślnie

    Jak już kupiłem ze szkółki to tak pewnie było, wtedy myślałem że gdzieś mechanicznie została zdarta kora. Jutro kupię miedzian, zmyje funabem i popryskam. Czyli zostawić ? Co powinno mnie w takim razie niepokoić jeśli zaczęłoby sie dziać? Albo czego się spodziewać

  5. #17485
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie Dereń pagodowy - cięcie

    Mam prośbę o ocenę mojego derenia pagodowego. W zeszłym roku wytworzyły się dwa charakterystyczne "tarasy", ale jednocześnie dereń wypuścił ok. 10 prostych pędów u nasady pnia. Czy te pędy powinienem usunąć? Mają wysokość całej rośliny.

    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  6. #17486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli chcesz formowac na drzewko, to tak

  7. #17487
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techniacz Zobacz post
    Jak już kupiłem ze szkółki to tak pewnie było, wtedy myślałem że gdzieś mechanicznie została zdarta kora. Jutro kupię miedzian, zmyje funabem i popryskam. Czyli zostawić ? Co powinno mnie w takim razie niepokoić jeśli zaczęłoby sie dziać? Albo czego się spodziewać
    Jak zacznie ciec lepka "zywica" to tak.
    Niestety miedzian nie usunie bakterii. On tylko zapobiega infekcji.

  8. #17488

    Domyślnie

    Elfir wracam z tematem donic z palisady przed domem 50x50cm -wschód jasny, ale słonce w lecie do ok. godz. 13. Jakie iglaki można wsadzić??

  9. #17489
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Np. karłową jodłę koreańską np. "Cis", ale musisz pilnować stałej wilgotności podłoża.
    Także cisa, żywotniki.

  10. #17490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Np. karłową jodłę koreańską np. "Cis", ale musisz pilnować stałej wilgotności podłoża.
    Także cisa, żywotniki.
    Dzieki, właśnie rozglądamy się za 2 jodełkami Aurea, ale to chyba rzadkość, trudno spotkać, czy słabo szukam ?

  11. #17491
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Witam

    Wzdłuż drogi dojazdowej chce posadzić jakieś drzewka (3 sztuki) aby odsłonić się od sąsiadów mam w głowie wiśnie osobliwą lub Platan Alphens Globe - Pelasia lub katalpę lub coś kolumnowego np grab.Nie do końca wiem jak szeroka powinna być taka rabata aby nie była nudna a zarazem wyglądała uporządkowanie, długość to około 10m licząc od końca szamba.Poradźcie proszę co posadzić pod drzewami myślę o trawach, (z tyłu wzdłuż ogrodzenia w zeszłym roku posadzone zostały miskant morning light 7 sztuk oraz berberysy kolumnowe) i... właśnie, nie wiem co wpleść, aby zachować porządek i symetryczny układ. Na innych rabatach mamy posadzone hortensje trawy (rozplenice,turzyce,turzyce bronze form) wszystko na tle tuj szmaragdowych oraz śliwy wiśniowe pissardi,wiśnie piłkowana amanogawą i świerk serbski.Staramy się zachować porządek i symetrię w nasadzeniach
    Dziękuję

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	454433

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture2.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	17,7 KB
ID:	454434

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture3.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	454435
    Projekt Indywidualny 154m2 po podłogach ściany porotherm, 20 cm grafit 0.33, podłoga 15 cm grafit 0.31, skosy 30 cm wełna 0.33, sufit poddasza 35 cm wełna 0.33, PC PW SDC 9kW, AirPack 300h, brak kominka i kominów.

  12. #17492
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    Dzieki, właśnie rozglądamy się za 2 jodełkami Aurea, ale to chyba rzadkość, trudno spotkać, czy słabo szukam ?
    Słabo szukasz, bo po wpisaniu nazwy znalazłam sprzedawców:
    https://www.drzewa.com.pl/jodla-koreanska-aurea.html
    https://www.szmaragdoweogrody.pl/jod...abies_koreana_
    https://szkolkawrzos.pl/pl/pl/p577-j...ska_aurea.html

    Z tym, że to nie jest miniaturka.

  13. #17493
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Papucy Zobacz post
    Witam

    Wzdłuż drogi dojazdowej chce posadzić jakieś drzewka (3 sztuki) ]
    tak naprawdę dobór gatunków robisz do planowanego stylu ogrodu. W jednym pasują sztywne kulki na pniu a w innym swobodne brzozy.
    Skoro lubicie wszystko od linijki to posadźcie te kule. Ale bierz pod uwagę, że platan wypuszcza późno liście - jeśli to ma szybko zasłaniać, to lepsze są gatunki krajowe jak kuliste klony czy wiśnie.

    Pamiętaj że większość traw jest praktycznie na rabacie niewidoczna w okresie między ścięciem ich na przedwiośniu a okresem kiedy zaczną wypuszczać liście.

    Nie musisz też robić ciągłej rabaty a jedynie pod drzewami.

  14. #17494
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Dziękuję,
    Czy Klon kulisty (Golden globe) będzie ładnie rósł w pełnym słońcu ( ekspozycja południowy zachód).
    Czym podsadzić takie kulki czy można prosić o kilka pomysłów w przypadku jak będziemy sadzili wiśnie albo klon.
    Projekt Indywidualny 154m2 po podłogach ściany porotherm, 20 cm grafit 0.33, podłoga 15 cm grafit 0.31, skosy 30 cm wełna 0.33, sufit poddasza 35 cm wełna 0.33, PC PW SDC 9kW, AirPack 300h, brak kominka i kominów.

  15. #17495

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie mam pojęcia.
    Ale jeśli jego działanie jest oparte po prostu na wypalaniu kwasem, to zniszczy zielone, ale korzeni nie uszkodzi. Testowałam z octem, który miał być takim cudownym specyfikiem.
    No właśnie czytam na temat octu. Można spryskać wszystko octem aby nie wzrastało?

  16. #17496
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ocet spali młode liście. I tyle. Z korzenia odbiją kolejne.

  17. #17497
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Papucy Zobacz post
    Dziękuję,
    Czy Klon kulisty (Golden globe) będzie ładnie rósł w pełnym słońcu ( ekspozycja południowy zachód).
    Czym podsadzić takie kulki czy można prosić o kilka pomysłów w przypadku jak będziemy sadzili wiśnie albo klon.
    Golden Globe może być przypalany.
    Może klon Brillantissimum?


    róże:


    sesleria:


    lawendy:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 31-03-2021 o 23:09

  18. #17498

    Domyślnie

    Mam nietypowe pytanie.
    Otóż jestem jeszcze na etapie budowy i nie potrzebuję ślicznego trawniczka, ale mam po wykopach sporo gliny wokół domu, pewnie zmieszanej z humusem.
    Powoduje to, że po opadach tonę w błocie.
    Czy jest jakiś niezbyt pracochłonny sposób na to, żeby coś "trawopodobnego" wyrosło i można było chodzić wokół domu bez gumiaków?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_191148a.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	454515

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_191205a.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	454516

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_191226a.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	454517

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_191309a.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	454518

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_191340a.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	454519

  19. #17499
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    ale mam po wykopach sporo gliny wokół domu, pewnie zmieszanej z humusem.
    Nie zrób mojego błędu. Ja na czymś takim zrobiłem ogród i teraz ratuje, pudruje, bo zaorać i zacząć od zera nie mam sił i serca.
    Ziemia z głębokich wykopów to martwica i należy ją wyrzucić, chyba że masz jakieś nasypy do zrobienia.
    Jak ziemia gliniasta to nawieźć piasku, próchnicy i rozluźnić.

    Pierwsze trzy zdjęcia to po budowlane pobojowisko, więc można je jeszcze ogarnąć od zera - wyczyścić, wymieszać z próchnicą i piaskiem.
    Dwa kolejne zdjęcia to już jakiś trawnik - podziurawić i popiaskować.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #17500

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Pierwsze trzy zdjęcia to po budowlane pobojowisko, więc można je jeszcze ogarnąć od zera - wyczyścić, wymieszać z próchnicą i piaskiem.
    I właśnie o to pobojowisko mi chodzi. Nie mam tutaj na myśli docelowego ogrodu, bo zanim się wprowadzę to minie pewnie jeszcze rok lub więcej, a w tym czasie fajnie by było uniknąć błota.
    Problem dotyczy pewnie ok. 100 m2.
    Jaki to może być koszt?
    Rozumiem, że potrzebna glebogryzarka, próchnica i piasek?

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Dwa kolejne zdjęcia to już jakiś trawnik - podziurawić i popiaskować.
    Tak, ale to już chyba bliżej terminu zamieszkania.

Strona 875 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony