dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 876 z 902
Pokaż wyniki od 17.501 do 17.520 z 18033
  1. #17501
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak pisze giman - trzeba rozluźnić gruboziarnistym piaskiem/drobnym żwirem z dodatkiem próchnicy (kompost, słoma, trociny, zrębki, liście, pokos trawy). Najlepiej wykonać orkę z głęboszem (na 50 cm) lub przekopać na dwa sztychy.
    Woda stoi bo glina jest ubita ciężkim sprzętem.

    Jasne, możesz spróbować posiać jakas tania mieszankę trawy tymczasowo, coś tam na pewno wyrośnie.

  2. #17502

    Domyślnie

    Dziękuję.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jasne, możesz spróbować posiać jakas tania mieszankę trawy tymczasowo, coś tam na pewno wyrośnie.
    Ale po wcześniejszym przekopaniu na 2 sztychy? I po zastosowaniu piasku z próchnicą?
    Ponieważ jestem dyletantem ogrodniczym, to jakie to powinny być mniej więcej ilości na ok. 100m2? Jakie proporcje piasku i próchnicy?

  3. #17503
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    próchnicę i piasek to na ten ostateczny. Przekopać to ubite by się przydało, żeby korzenie trawy miały dostęp do powietrza

  4. #17504

    Domyślnie

    A możesz polecić jakaś tanią mieszankę trawy?
    Rozumiem, że to taka w workach?
    Ile mniej więcej kg na 100 m2?

  5. #17505
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ile mniej więcej kg na 100 m2?
    Większość mieszanek będzie miała podane ok. 25-30g/m2
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #17506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jasne, możesz spróbować posiać jakas tania mieszankę trawy tymczasowo, coś tam na pewno wyrośnie.
    Możesz polecić coś z internetu?
    Taka może być na tą moją zbitą glinę?
    https://www.target.com.pl/produkty/trawa-piknik

    I jeszcze jedno.
    Na części działki (o dziwo dobrze nasłonecznionej, ale kiedyś było tam składowane drewno) wyrosło dużo mchu.
    Co zrobić, żeby zamienić go na trawę?
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 01-04-2021 o 23:05

  7. #17507
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma znaczenia co posiejesz, bo urośnie tylko to, co tam da radę.

    Ciężko mi się ustosunkować, bo składu nie ma podanego.

  8. #17508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ciężko mi się ustosunkować, bo składu nie ma podanego.
    Nazwa polska: kostrzewa trzcinowa (15%), kostrzewa czerwona (25%), życica trwała (20%), życica westerwoldzka (40%).

    Nazwa łacińska: Festuca arundinacea, Festuca rubra, Lolium perenne, Lolium westerwoldicum.

    Forma życiowa: trawy wieloletnie

    Pokrój: Kostrzewa czerwona należy do traw o pokroju rozłogowo-luźnokępowym, które tworzą zwartą darń. Pozostałe gatunki z prezentowanej mieszanki maja pokrój luźno-kępkowym, wykształcają dużo liści, przez co murawa jest gęsta i wygląda bardzo efektownie.

  9. #17509
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    życica westerwoldzka (40%).
    Życica westerwoldzka to trawa jednoroczna o bardzo szybkim tempie wzrostu na paszę.
    To kryminał, że sprzedają ją na trawniki, to jawne oszustwo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #17510

    Domyślnie

    O widzisz, jeśli tak jest, to już wiem, że ta mieszanka odpada.
    Może ktoś pomoże znaleźć właściwą?

  11. #17511
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    O widzisz, jeśli tak jest, to już wiem, że ta mieszanka odpada.
    Może ktoś pomoże znaleźć właściwą?
    Jakbyś za rok miał to zaorać i założyć docelowy piękny ogród to nawet te pastewne by sie nadały bo mają duży przyrost masy zielonej, która przemielisz i zamienisz w nawóz.

    Jest tu cały, blisko siedemdziesięciostronicowy wątek o wyborze nasion (założony w 2002 i aktywny do dziś, ot ciekawostka).

    Wiechlina to jedne z najdroższych nasion na trawiniki, jak znajdziesz ją w skałdzie (choćby 5-10%) to już masz względnie dobrą mieszankę.
    Jak chcesz super to tak powiadają:

    Ogólnie polecane są takie zestawy (internet, forummurator)

    - życica 40%, kostrzewa 40%, wiechlina 20%
    albo
    - wiechlina 50%, kostrzewa 25-30%, rajgras życica trwała 25-20%.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #17512
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    O widzisz, jeśli tak jest, to już wiem, że ta mieszanka odpada.
    Może ktoś pomoże znaleźć właściwą?
    ta mieszkanka może być. Ma być tania. Po co ci wysokiej jakości skład (czyli wysoka cena) na tymczasowy trawnik? I tak pewnie na końcu ostanie się głownie kostrzewa trzcinowata.

  13. #17513

    Domyślnie

    Pewnie masz rację.
    A może na coś powinienem zwrócić uwagę przy wyborze mieszanki, jeśli zależałoby mi na tym, żeby trawa nie wymagała cotygodniowego koszenia?

  14. #17514

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    cały czas jest ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ht=zestawienia

    tylko on na bylinach mniej się skupia, głownie na krzewach i drzewach

    Jeśli tylko masz możliwość, zrób pogłębienie aby woda tam się zbierała przynajmniej część roku.
    I w otwartym środowisku lepiej sadzić gatunki rodzime, ze względu na potencjalną inwazyjność.

    Wspaniałą rośliną będzie wierzba iwa, bowiem stanowi wczesny pożytek dla pszczół. Poza tym coraz rzadsza naturalnym środowisku kalina koralowa. Do tego może czarny bez i leszczyny

    Rodzimy jest kosaciec syberyjski, sadziec konopiasty, krwawnica pospolita, wiązówka błotna, firletka poszarpana.
    Sit i sitowie.

    Poza tym może stworzyć prywatny rezerwat gatunków chronionych z mieczykiem dachówkowatym i błotnym?
    Do tego czosnek kątowaty, kukułki, szachownica kostkowa, śnieżyca wiosenna, pełnik
    Podmokła łąka to jakieś 2 tys m kw.
    Nasadzeń jeszcze nie widziałam. Zobaczę jak kupię.
    Aby kupić muszę przekonać KOWR by pozwolił sprzedać nie rolnikowi czyli mi.

    Plany kopania stawu pomogą przekonać urzędników?
    Czytam sobie o oczkach wodnych i programie Moja woda.

    Pszczelarstwo to prawdziwy powód, ale KOWRowi nie wystarcza.

    Pytałam jeszcze o bukszpan.
    W ogrodniczym widziałam ostrokrzew bukszpanolistny.
    Nie wiem czy da się wycinać w kształty, ale ja nie mam takich ambicji.
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 06-04-2021 o 11:19

  15. #17515
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    Aby kupić muszę przekonać KOWR by pozwolił sprzedać nie rolnikowi czyli mi.
    A czy to nie jest nadal tak, że dobrze jest mieć ukończony jakiś kurs rolniczy, ogrodniczy, ktory daje uprawnienia?

    Kiedyś dzieci mojej ciotki, po to by móc odziedziczyć po swoich rodzicach kawałek sadu i ziemi, ukończyły taki kurs w szkole rolniczej w Radzyminie.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  16. #17516
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Pewnie masz rację.
    A może na coś powinienem zwrócić uwagę przy wyborze mieszanki, jeśli zależałoby mi na tym, żeby trawa nie wymagała cotygodniowego koszenia?
    Nasiona traw wolno rosnących są bardzo drogie.

  17. #17517
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    Plany kopania stawu pomogą przekonać urzędników?
    Nie mam pojęcia. Trzeba argumentować, ze rolniczo jest nieprzydatne.


    Cytat Napisał ollencja Zobacz post

    W ogrodniczym widziałam ostrokrzew bukszpanolistny.
    Nie wiem czy da się wycinać w kształty, ale ja nie mam takich ambicji.
    Chyba ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata) - rzeczywiście przypomina bardzo bukszpan i spokojnie się go strzyże, jak bukszpan. Tyle, że w naszym klimacie nie urośnie za wysoki (bukszpany w Kórniku miewają po 3 m i więcej).

  18. #17518

    Domyślnie

    Elfir, czy możesz proszę powidzieć czy takie rozłożenie ogrodu ma sens? Wiem, że jest to dużo informacji. Praca w ogrodzie to moje hobby więc jest ok.

    Rodzina 2+2 (obecnie 4 lata i 1 rok) i mało szkodliwy pies.

    Działka całość to 1700m2. Dom w środku działki [wymagania lokalne] całość na parterze, częściowo płaski dach. Działka ze spadkiem w kierunku północnym.
    Sad został posadzony jesienią 2020. Kompost rozrzucony, dodany do dołków celem polepszenia gleby.

    Podobają mi się ogrody nowoczesne, ale z domieszką miejsca na rabaty, hortensje, róże, byliny... uwielbiam klony palmowe i derenie kwieciste, ambrowce.

    Dodaję naszą działkę z "osadzeniem" w okolicy.
    Liniami pozaznaczałam osie widokowe okolicznych domów z części dziennej oraz nocnej. Domy te są wyżej od naszej działki o ok 2-3m w porównaniu do wysokości naszego przyszłego salonu.
    Chciałabym trochę przysłonić ich widok.
    Ograniczenie jest takie iż drzewa wyższe niż 2m powinny być sadzone min 2m od granicy, innaczej sąsiad może domagać się ścięcia do wysokości 2m.

    Najbardziej zależy mi na przysłonięciu tego środkowego domu [do niego idzie kilka linii pomaranczowych i jedna niebieska. Jest on wysoki i mało atrakcyjny.

    Jak to najlepiej rozegrać? i ze spadku działki w kierunku północnym zrobić atut?

    Nie chciałabym zbytnio zacienić domu ani sadu czy tez warzywnika.

    Opcja 1:
    Posadzić wyższe drzewa po 2- 3 sztuki? np ambrowiec slendersiluette albo worplesdon tam gdzie zielone okregi? ok, one są b.wysokie bo ok 15m, ale może można ich wysokść ograniczyć poprzez ścięcie przewodnika?

    a moze jakieś inne o w miarę lekkiej koronie i atrakcyjne np pod jesien? żeby nie były docelowo wyższe niż 8-10m?

    Opcja 2:
    a może ponasadzać jakieś drzewa wielopienne? np. Świdośliwa lamarcka (zielone okręgi) dorasta zwykle do ok 5m?
    co innego mogłabym dać?

    Do tego jakieś wyższe klony palmowe? tam gdzie fioletowe i granatowe okręgi np Sango Kaku (3-5 metrow wysokosci) oraz np Atropurpureum albo Bloodgood (oba ok 3-5m) ?

    a za warzywnikiem, gdzie brązowe koło dać jednego ambrowca worplesdon?

    Klony pojawiłyby się też od strony południowo-zachodniej, okolice wejścia do domu.

    czy to ma sens?
    czy błądzę zupełnie?


    Widok na działkę z góry/od strony podjazdu [dl 45m], stoję na koncu tego podjazdu/ za mną jest to 45m


    Widok z dolnej części dzialki



    Mapa z poziomami zrobiona przez geodetę





    Moje przemyślenia co do układu/rozdzielenia ogrodu.
    Działam głównie w paincie więc możliwości są ograniczone. Ale chcę skupić się na podzieleniu ogrodu na mniejsze części.

    Część wejściowa jest od południowego zachodu- w dół od parkingu. Dolna część tej częśći będzie miała dość mało słonca - najpierw cien rzucony przez dom, a późnym popołudniem cien z drzew sąsiada, także tam trawa odpada. Myślę o jakimś zimozielonym zadarniaczku wśród drzew.
    Górna część będzie miała słonce przez calutki dzien.
    Parking to nasza działka, alternatywne miejsce do podjazdu do garażu.
    Zjazd do garażu będzie szedł poza obwódką z cisa.

    W tej cześci myślę o klonach, dereniu kwitnącym, dereniu pagodowym.

    Jest to też jedna oś widokowa i dlatego chciałabym tutaj dać jakieś ciurkadełko, albo chyba chętniej jakąś nowoczesną rzeźbę czy figurę ogrodową. Figura w otoczeniu drzew/krzewów.


    Część wypoczynkowa to część mająca wystawę słoneczną przez większą część dnia.
    Myślę o wejściu do tej części przez 2 szerokie nowoczesne pergole z różami i powojnikami. Obok trochę drzew/krzewów. Tylko co? Klony? Świdośliwy?

    Zastanawiam się gdzie lepiej umieścić plac zabaw [obecnie 4 lata i 1 rok więc na dlugo będzie potrzebny]
    - pozycja 1 - dalej od podjazdu i widoczna z kuchni, tuż obok warzywnika, ale tam jest mniej miejsca.
    - pozycja 2 obok parkingu, miewidoczna z kuchni

    Obok tarasu 2 kwadraty z drzewami. Figa żeby grzała się od ściany i dawała słodkie owoce. W drugiej kostce świdośliwa albo klon - żeby ciut osłonić od widoku sasiadów.

    Wzdłuż domu prostokątna rabata z hortensjami, różami, może jakieś trawy z obwódką z cisa albo niską np z trzmieliny. Przy domu posadzona wisteria i popropwadzona po ścianie domu.

    Na wprost kanapy, element wodny - może szklana ściana wodna? W otoczeniu klony? Cornus kwitnący?

    Przejście do części ogrodowo-warzywnej przez 3-4 nowoczesne pergole z różami i powojnikami.

    Czy dać jakąś ścieżkę z podejścia do domu do tarasu (będzie przejście tuż przy domu)?
    Czy dać ścieżkę z tarasu do warzywniaka? Do ewentualnego placu zabaw?

    Nie wiem jak dodać jeszcze trochę rabatek w części wypoczynkowej? Trochę bylin, hortensji, traw. Jest tam spadek więc część pewnie wyjdzie rabatami podwyższonymi tak aby trawnik był w miarę płaski.



    Dziękuję Ci bardzo za przeczytanie tego postu a jeśli odpowiesz to jeszcze większa moja wdzięczność.
    Ostatnio edytowane przez nicol21 ; 07-04-2021 o 13:23
    Mieszkamy od 8.12.2011 w szeregówce a pomału zbieramy się do budowy domu parterowego [z ewentualnym poddaszem do adaptacji], zatem rozglądam się i doradzam lepiej poinformowanych.

  19. #17519
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Dlaczego kompostownik nie jest w części warzywnikowej ogrodu?

    Wisteria od płn nie będzie dobrze rosła. Dla niej idealne miejsce to oświetlenie płd-wsch albo płd-zach. Zależy skąd wiatry wieją.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #17520

    Domyślnie

    Od ubiegłego roku przy świerku Conica od strony północno - wschodniej igły brązowieją i odpadają mimo oprysków preparatami Mospilan, Topsin. Jaka jest tego przyczyna i jak przeciwdziałać.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4454.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	454684   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4457.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	454685   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4459.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	454686   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4458.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	454687   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN4460.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	454688  


Strona 876 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony