dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 900 z 902
Pokaż wyniki od 17.981 do 18.000 z 18033
  1. #17981

    Domyślnie

    To znowu ja

    Wczęsniej pisałem że jestem po sianiu trawy itd. Miałem problem z plackami ale nawet one powoli zarastają - tydzień temu dosiałem trochę trawy żeby jeszcze bardziej zagęścic. Trawa rośnie całkiem ok - jak na moje doświadczenie/błędy/umiejętnosci. Niestety pojawił się kolejny wróg w trawie - zółtlica.

    Są miejsca że jej okazdy są wyższe od trawy, staram się to usuwać ręcznie, ale trawnik za domem jest duży i samej żółtlicy też sporo - manualnie chyba nigdy tego nie usunę, takie uroki działki która sąsiaduje z polami z dwóch stron. Czy istniej jednak jakiś posób żeby zredukować ilość tej żółtlicy? Czytałem że pierwsze przymrozki same ją zabiją - może po prostu nie pozostaje mi nic innego jak regularnie kosić(pierwsze koszenie za tydzień) i poczekać na następny sezon i znowu dosiać trawę? Z tego co zauważyłem to w miejsach gdzie trawa naprawdę jest gęsta chwastów jest bardzo mało lub zero - sama zółtlica głównie przebiła się tam gdzie trawa jest rzadsza.

  2. #17982
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po koszeniu szybko zniknie

  3. #17983

    Domyślnie

    Cześć,
    Kończę już budowę domu i pod koniec września ma przyjechać koparka, żeby zniwelować ogród (ok. 12 arów), żeby można było kosić kosiarką, co obecnie jest utrudnione ze względu na dołki, górki itp.
    Na działce mam ok. 120-150 kubików ziemi z wykopów, ale będzie to głównie glina.
    Moje pytanie jest takie. Jaką trawę kupić, żeby można ją było posiać nawet na początku października i żeby zdążyła się dobrze ukorzenić przed przymrozkami. Moim celem jest uniknięcie błota na działce. Stąd ta trawa.

  4. #17984
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak to nie ma być docelowy trawnik, to byle jaką tanią mieszkankę, tylko sprawdzić czy nie ma w niej gatunków jednorocznych (powinny być w składzie przede wszystkim kostrzewa czerwona (Festuca rubra) i życica trwała (Lolium perenne)

  5. #17985

    Domyślnie

    Dzięki.
    Może wezmę coś takiego:

    https://allegro.pl/oferta/trawa-tere...5kg-6754698489
    Życica trwała (Lolium perenne): 35%
    Życica wielokwiatowa (Lolium multiflorum): 20%
    Kostrzewa czerwona (Festuca rubra): 20%
    Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea): 20%
    Kostrzewa szczeciniasta (Festuca trachyphylla): 5%

    Chociaż 80 zł za 5 kg to może trochę dużo?
    Piszą, że z jednego worka wyjdzie 200 m2, czyli potrzebuję ok. 5 worków.

  6. #17986
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to mieszanka na pastwiska a nie trawniki. Będzie rosło jak głupie, w kółko koszenie.
    Życica wielkokwiatowa i nieodmianowa kostrzewa trzcinowa mają szerokie liście.

  7. #17987

    Domyślnie

    Dziękuję, a mogłabyś wskazać w necie przykładowy zakup z taką trawą, która nie będzie "rosła jak głupia".
    Dodam, że to raczej nie będzie jeszcze docelowy trawnik, a jedynie coś co pozwoli mi na ziemi pochodzącej z wykopów (głównie glina) założyć tymczasowy trawnik (najlepiej jeszcze przed zimą), żeby uniknąć błota wokół nowo wybudowanego domu w tym roku i w przyszłym. Być może za rok zrobię docelowy trawnik.

    Coś takiego?
    https://dobryfarmer.pl/product-pol-4...nowa-5-kg.html

    Kostrzewa czerwona kępowa Rapsodia 15%
    Kostrzewa czerwona kępowa Belleaire 5%
    Kostrzewa czerwona rozłogowa Clemens/Heidrun 20%
    Kostrzewa czerwona rozłogowa Rossinante 20%
    Życica trwała Esquire 10%
    Życica trwała Rokade 30%
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 12-09-2023 o 08:25

  8. #17988
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dziękuję, a mogłabyś wskazać w necie przykładowy zakup z taką trawą, która nie będzie "rosła jak głupia".
    Dodam, że to raczej nie będzie jeszcze docelowy trawnik, a jedynie coś co pozwoli mi na ziemi pochodzącej z wykopów (głównie glina) założyć tymczasowy trawnik (najlepiej jeszcze przed zimą), żeby uniknąć błota wokół nowo wybudowanego domu w tym roku i w przyszłym. Być może za rok zrobię docelowy trawnik.

    Coś takiego?
    https://dobryfarmer.pl/product-pol-4...nowa-5-kg.html
    "Trawnik gazonowy odznacza się wolnym odrostem, wymaga starannej pielęgnacji" To na pewno dobry wybór na coś tymczasowego?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #17989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    "Trawnik gazonowy odznacza się wolnym odrostem, wymaga starannej pielęgnacji" To na pewno dobry wybór na coś tymczasowego?
    nie ma znaczenia czy jest ładne, byleby było tanie


    może być ta:
    https://allegro.pl/oferta/trawa-na-t...m2-13280901404

    Albo sam zrób sobie mieszankę rajgrasu (40%) i kostrzewy (60%):
    https://allegro.pl/uzytkownik/XAGROM...na-trawy-99774

  10. #17990
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Ze mnie ogrodnik żaden, czasu ciągły brak i mam psa, który np. w piłkę grać uwielbia, więc wybrałem mieszankę, w której najbardziej mnie urzekło słowo "Niewymagająca" Dodałem mikrokoniczynki i daje radę.
    https://allegro.pl/oferta/trawa-uniw...m2-13509654191
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #17991
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z czego 15% z tej trawy jest jednoroczna życica westerwoldzka i dwa gatunki życic 50% silnie rosnące, pastewne - czyli wymagające częstego koszenia aby się nie wykłosiły i z trawnika nie zrobiło się twarde ściernisko.

    Dziwnie tanie mieszanki sa tanie, bo mają gatunki pastewne a nie trawnikowe.

    ****
    Na docelowy trawnik, który ma być ładny, życicy powinno być jak najmniej, bo to najszybciej rosnący gatunek.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-09-2023 o 01:02

  12. #17992

    Domyślnie

    Dziękuję za porady dotyczące traw.
    Proszę jeszcze o potwierdzenie, czy "walcowanie" ziemi należy przeprowadzić PRZED czy PO sianiu trawy?

    I druga kwestia.
    Ze względów estetycznych chciałbym osłonić garaż blaszany od strony ogrodzenia z sąsiadem. Garaż stoi w narożniku działki w odległości 3 metrów od ogrodzenia.
    Wysokość osłonięcia - ok. 2,0-2,5 m.
    Szerokość osłonięcia - ok. 6,0 m.
    W rachubę wchodzą jakieś drzewka lub pnącza. A może inne rozwiązanie? Dobrze by było, gdyby udało się SZYBKO osłonić blaszak.

    A może jednak tuje?
    Ale one szybko nie urosną.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 13-09-2023 o 12:41

  13. #17993
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    z czego 15% z tej trawy jest jednoroczna życica westerwoldzka i dwa gatunki życic 50% silnie rosnące, pastewne - czyli wymagające częstego koszenia aby się nie wykłosiły i z trawnika nie zrobiło się twarde ściernisko.

    Dziwnie tanie mieszanki sa tanie, bo mają gatunki pastewne a nie trawnikowe.

    ****
    Na docelowy trawnik, który ma być ładny, życicy powinno być jak najmniej, bo to najszybciej rosnący gatunek.
    No masz ci los... Fakt,szybko rośnie, ale jest jakaś taka twardsza niż te, które siałem u rodzinki. Mam tego jeszcze więc może podrasować tym zestawem ?

    Tak na marginesie, to oprócz haseł na workach z nasionami, gdzie każdy może pisać co chce, jakaś karta produktu by się przydała, by laik mógł przeczytać co kupuje
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 13-09-2023 o 14:32
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #17994
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież masz wypisane gatunki na opakowaniu.
    Uprzedzałam jakie powinny być składniki
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-09-2023 o 15:03

  15. #17995
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dziękuję za porady dotyczące traw.
    Proszę jeszcze o potwierdzenie, czy "walcowanie" ziemi należy przeprowadzić PRZED czy PO sianiu trawy?

    I druga kwestia.
    Ze względów estetycznych chciałbym osłonić garaż blaszany od strony ogrodzenia z sąsiadem. Garaż stoi w narożniku działki w odległości 3 metrów od ogrodzenia.
    Wysokość osłonięcia - ok. 2,0-2,5 m.
    Szerokość osłonięcia - ok. 6,0 m.
    W rachubę wchodzą jakieś drzewka lub pnącza. A może inne rozwiązanie? Dobrze by było, gdyby udało się SZYBKO osłonić blaszak.

    A może jednak tuje?
    Ale one szybko nie urosną.

    Przed siewem walcujesz walcem o ciężarze człowieka aby ubić ziemię (aby się trawnik nie zapadał przy chodzeniu). Po siewie MOŻESZ walcować, lekkim walcem aby wcisnąć nasiona w grunt. Ale zamiast walcowania możesz np. rozsiać cienką warstwę kompostu lub piasku

    Druga kwestia - jak chcesz osłaniać cudzy garaż pnączem, to musisz zrobić konstrukcję po której pnącze będzie się piąć. Najszybciej rosnącym pnączem jest rdest Auberta. Ale to jest roślinny potwór. Jedna sztuka starczy na te 6 mb
    Żywotniki będą tanim rozwiązaniem. Jak kupisz wysokie, to możesz mieć osłonę natychmiast.
    Można też robić żywopłot ze świerka ale on wymaga pełnego nasłonecznienia i właściwego cięcia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-09-2023 o 15:09

  16. #17996

    Domyślnie

    Dziękuję.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Druga kwestia - jak chcesz osłaniać cudzy garaż pnączem, to musisz zrobić konstrukcję po której pnącze będzie się piąć. Najszybciej rosnącym pnączem jest rdest Auberta. Ale to jest roślinny potwór. Jedna sztuka starczy na te 6 mb
    Żywotniki będą tanim rozwiązaniem. Jak kupisz wysokie, to możesz mieć osłonę natychmiast.
    Można też robić żywopłot ze świerka ale on wymaga pełnego nasłonecznienia i właściwego cięcia.
    Akurat chcę osłonić SWÓJ garaż, żeby nie drażnił sąsiada.
    Czyli można kupić i posadzić tuje już o pewnej wysokości? Np. 1,5 m.

  17. #17997
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przecież masz wypisane gatunki na opakowaniu.
    Uprzedzałam jakie powinny być składniki
    Tak, teraz dzięki Tobie jestem mądrzejszy, ale nasiona kupowałem wiosną, nie mając pojęcia w tym temacie.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #17998
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dziękuję.



    Akurat chcę osłonić SWÓJ garaż, żeby nie drażnił sąsiada.
    Czyli można kupić i posadzić tuje już o pewnej wysokości? Np. 1,5 m.
    Możesz nawet kupić czterometrowe.
    Tutaj np. 1,5-1,8 m https://allegro.pl/oferta/tuja-szmar...imy-9652547783
    A tutaj 2,5 m: https://www.flower-garden.pl/zywotni...-balot-w-jucie

    Jeśli chodzi o pnącza:
    Rdest Auberta musi mieć podporę, ale winobluszcz być może da radę chwycić się blachy.

  19. #17999

    Domyślnie

    Droga Elfir, mam pytanie.
    Chciałabym przesadzić pysznogłówki, orliki, rozchodniki (te strasznie zmarniały i muszę im zmienić stanowisko). Czy lepiej to zrobić teraz czy wiosną? Jak dla roślin będzie lepiej?
    Chciałabym też założyć nową rabatę m. in. z gailardiami, bodziszkami (te rośliny kupię w doniczkach). I tu to samo pytanie. Czy lepiej teraz, czy poczekać do wiosny?
    Pozdrawiam,
    M.

  20. #18000
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najbezpieczniej przesadzać kiedy rośliny albo szykują się spoczynku (zżółkną liście) albo kiedy właśnie wypuszczają wiosną nowe pędy

Strona 900 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony