dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie Źle zrobiony drenaż? Jak naprawić?

    Witam
    Rok temu miałem robiony drenaż opaskowy w 40 letnim domu. Firma, która się tym zajęła zrobiła to szybko (2 dni) ale chyba niewłaściwie. Budynek na przestrzeni lat przeszedł rozbudowę w wyniku czego jego jedna część jest posadowiona na innej głębokości niż reszta. Firma robiąca drenaż, zrobiła go z 2 studzienkami w 2 rogach budynku. Zaczyna się on w miejscu gdzie fundamenty schodzą głęboko, a kończy tam, gdzie są płytsze (różnica ok 50 cm). No i żeby zachować spadki, zeszli poniżej posadowienia budynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się drobne pęknięcia w rogach części, gdzie drenaż schodzi poniżej posadowienia. Wygląda, jakby ta część budynku osiadała. Wezwany na miejsce konstruktor zaproponował zrobienie na dole (15 cm poniżej poziomu gruntu) wieńca wokół budynku (20x30 cm z 6 prętami metalowymi zatopionymi w nim) oraz spięcie go ankrami. Zaleca także zrobienie 2 drenu, równoległego do tego już istniejącego, ale oddalonego od budynku o 1-1,5 m, który miałby ograniczyć ilość wody płynącej pierwszym drenem. Zastanawiam się tylko teraz czy nie wywalić drenu na odcinku, gdzie schodzi on poniżej posadowienia budynku? Inspektor nadzoru budowlanego, którego również wezwałem do oględzin budynku uznał pęknięcia za mało groźne. Powiedział mi, że budynek nie będzie osiadał bez końca i co ma zejść w dół to zejdzie w ciągu 2 lat i potem drenaż nie będzie siał spustoszenia bo nie będzie już wybierał żadnego materiału spod budynku. Dodatkowo powiedział, że lepiej nie odkopywać budynku kolejny raz. Czy jest tak faktycznie? Jeżeli natomiast powinienem usunąć ten dren, to wystarczy wywalić samą rurę czy wraz ze żwirem w którym leży?
    Na załączonym rysunku zaznaczyłem na zielono fundamenty, które są płytsze.

    Czekam na porady i z góry dziękuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom1.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	70709  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony