dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 115
  1. #1

    Domyślnie Ile kosztuje piwnica ?

    w muratorze przeczytalem kedys ze koszt piwnic to wydatek ktory stanowi 20-50% wartosci budynku, dlaczego az tyle, czym to jest zwiazane ?

  2. #2

    Domyślnie

    Dodatkowe ściany, strop, schody, izolacje. Rozrzut cen jest tak duży, bo różne sa warunki gruntowo-wodne.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Strop i ściany to pryszcz, bo i tak w kolejnej kondygnacji istnieją. Wydaje mi się, że tu (piwnica+parter zamiast parter+poddasze) koszt nawet jest mniejszy, bo odpada ściana fundamentowa, a jest tylko ława+ściana. Prace ziemne i związane z tym problemy z poziomem wody oraz izolacje - to jest to przepłacanie.
    Czy tak w ogóle potrzebne Ci piwnice? A może zrobisz sobie osobny garaż podpiwniczony. Tam masz mniej do dłubania (albo tyle samo jeżeli tylko chciałeś częściowo podpiwniczać dom) i niższe wymagania. Teraz już na ogół nie robi się kotłowni z magazynem na węgiel i zapasów żywności na zimę.

  4. #4

    Domyślnie

    Mylisz się, strop nie istnieje, tylko podłoga na gruncie, która też musi być w piwnicy. A koszt ścian to koszt podwyższenia ścian fundamentowych do pełnych piwnicznych. Ławy są tu i tu.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - nie zauważyłaś co było w nawiasie. Ja porównuję 2 domy, bo zakładam, że nie zmieniamy powierzchni. Jak nie idziesz w dół, to idziesz w górę.

  6. #6

    Domyślnie

    ogrzewanie planuje i tak gazowe, takze odchodzi problem gromadzenia wegla, a piwnice chcialem z zamiarem ulokowania tam jakies pralni, suszarni, jakiegos miejsca na trzymanie konfitur i wina, aha i ulokowania sauny.
    Na razie jestem na etapie wyboru projektu i piwnice to powazny dylemat dla mnie, tym bardziej ze staram sie podchodzic do tego jak najbardziej praktycznie, ale koszt 20-30% wartosci inwestycji daje do myslenia czy lepiej nie zrezygnowac z piwnic.
    Czesciowe podpiwniczenie to jest chyba dobre rozwiazanie, o ile jest znacznie tansze niz cala piwnica

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Nie tak znacznie. Może ktoś Ci zrobi kosztorys. Ja potrzebowałem do Banku na podkładkę - cena 400zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale ja z kolei miałam na myśli to, że robiąc piwnice raczej nikt nie rezygnuje z powierzchni na górze i robi sie dodatkowe miejsce na tzw. "przydasie"

  9. #9

    Domyślnie

    wlasnie przeczytalem rozmowy na temat piwnicy z grudnia ub.r. Jak widze jest wiele za i przeciw. Czyli najlepiej chyba to rozpatrzyc indywidualnie, ale jak ? Czy ktos moze mi podac czynniki ktore mozna okreslic przy decyzji czy budowac piwnice ? chodzi mi o to:
    1. okreslic rodzaj gruntu
    2. okreslic potrzebe, po co ta piwnica ? do czego chcesz wykorzystywac ?
    3. okreslic wielkosc dzialki
    4. okresl koszt porownujac dom bez i z , bo jak widze w szczegolnych przypadkach koszt piwnicy moze byc niewielki ?
    Jakie znacie jeszcze czynniki wpywajace na decyzje ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jak zauważyłeś są różne zdania. Jakby był "wzór na piwnicę", to by go podali w "Muratorze" i każdy by sobie obliczył.
    Idź w tej kolejności:
    - określ sobie co potrzebujesz (jakie powierzchnie gospodarcze i po co). W skrajnych przypadkach stwierdzisz, że na kij Ci piwnica, lub dasz każde pieniądze,
    - jeżeli masz wysoki stan wody gruntowej (pytaj sąsiadów) - daruj sobie (tu jest ten koszt). A sąsiedzi mają piwnice? Może mają z tego powodu problemy - daruj sobie.
    - chcesz trzymać 1 tonę ziemniaków na zimę i 2000 słoików, siłownię w piwnicy - rób,
    - chcesz mieć 3 kondygnacje - rób,
    - działkę masz malutką (np.18x25m) - rób, masz dużą (np.22x50) - daj sobie spokój,
    itd.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Calkowicie sie zgadzam z przedmowca. Poza tym warunki gruntowo-woden ulegaja zmianie. No coz zazwyczaj na niekorzysc istniejacego domu. Piwnice czy raczej suterene polecalbym przy naturalnej roznicy terenu dla danej lokalizacji budynku.

  12. #12

    Domyślnie

    A nawet jeśli sąsiedzi mają piwnice i je sobie chwalą, to warto wejść do takiej piwnicy i "poniuchać". Jak czuć stęchlizną lub pleśnią, to lepiej sobie dać spokój.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - ale stęchlizna może wynikać z braku poprawnej wentylacji. Tak czy inaczej wydaje mi się, że facet za bardzo nie wie co chce i po co, ale chyba się napatrzył na domy z piwnicami i wydaje mu się, że tak musi być. Odwagi! Dom z piwnicą odchodzi do lamusa. Trochę więcej plusów da się jeszcze znaleźć na wsi, ale tam też już nie jest niezbędny. Jak stwierdzisz, że jednak potrzebujesz, to też odwagi i rób!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Sluchajcie i tutaj zakrecamy w kierunku przydowmowych piwniczek zagrzebanych w ziemi, a na gorze skalniak. A w srodku bez stechlizny. A w razie wojny na transzeje czy schron przerobic latwo. )

  15. #15

    Domyślnie

    Frankai, wydaje mi sie ze ten facet (czyli ja) wie co chce, Chce miec dom, ktory po 30 - 40 latach bedzie w dobrym stanie, a nie taki jak widzialem u niektorych po 10-20 latach bez piwnic podloga stawala sie wilgotna przy zmianach temeratur. Zdaje sobie sprawe z tego ze obecne materialy izolacyjne sa na prawde dobre, ale zeby moc o nich cos powiedziec trzeba poczekac. Bardziej sklaniam sie mimo wszystko by budowac dom bez piwnic, ale czym wiecej opinii i danych z roznych zrodel tym wybor jest lepszy.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    TOmek - nie obrażaj się. Pytanie nr 2 wskazywało na niezdecydowanie. Jeżeli chcesz mieć dobrze wykonany dom (bez piwnic), to po prostu pytaj jak to zrobić, opisując jakie masz obawy. Opisany problem z domami 10-20 letnimi wynika zapewne z faktu złego ocieplenia podłogi i może braku drenu. Niech się wypowie ktoś lepszy w tej dziedzinie.
    Numerze specjalnym "Ciepły i such dom" 1/2001, masz opisane + i - piwnicy. Ten numer Murator rozdawał na Budmie.

  17. #17

    Domyślnie

    Frankai, oki, nie obrazam sie
    jak sie juz zdecyduje to dam znac
    pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie Ile kosztuje piwnica ?

    Witam !

    Szacuje sie że obecnie metr kwadratowy domu kosztuje 1500-2000zł, bez wykończeń i bez kosztów działki. Kto szacuje ? Tu i ówdzie można takie wyliczenia zobaczyć. Ja mam jednak pytanie ile kosztować może mkw. piwnicy ? Wiem że zależy od terenu, materiału itd. ale może szacunkowo chociaż dom z piwnicą i bez ile % tańszy ?

    tOMEK[/code]
    Łatwiej kijek obcieńkować niż go potem pogrubasić.
    GG:1605956

  19. #19

    Domyślnie

    Z tego co ja wiem to piwnica podraza okolo 30%
    Kochajcie się i budujcie ...

  20. #20

    Domyślnie

    W stosunku do stanu surowego 30%, w stos. do wykonczonego - ca.15%.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony