dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 26
Pokaż wyniki od 501 do 511 z 511
  1. #501

    Domyślnie

    Skoro wątek o kominach to jedno mnie zastanawia. Jaki komin z cegły jest bardziej narażony na osadzanie wilgoci z dymu. 14x14 czy 27x27?
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  2. #502
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciek Zobacz post
    Skoro wątek o kominach to jedno mnie zastanawia. Jaki komin z cegły jest bardziej narażony na osadzanie wilgoci z dymu. 14x14 czy 27x27?
    Pytanie dobrze wpisuje się w tytuł wątku. Jeśli oba kominy będą używane zgodnie z przeznaczeniem, nie powinno być miedzy nimi różnicy. Pamiętać należy jednak o tym, że mały komin służy do małego pieca, duży komin do dużego.

  3. #503

    Domyślnie

    No właśnie, przyjmijmy, że mam "normalny" piec do domku jednorodzinnego (powiedzmy 20kW). Wymaganie przekroju kominowego 400ccm. I palony z temperaturą 40-50stopni. W jakim kominie większa szansa na wilgoć?
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  4. #504
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciek Zobacz post
    No właśnie, przyjmijmy, że mam "normalny" piec do domku jednorodzinnego (powiedzmy 20kW). Wymaganie przekroju kominowego 400ccm. I palony z temperaturą 40-50stopni. W jakim kominie większa szansa na wilgoć?
    Co masz na myśli przez stwierdzenie „normalny” piec ?

  5. #505

    Domyślnie

    Kocioł centralnego na paliwo stałe ~20kW. Wymaganie przekroju kominowego zazwyczaj minimum 400ccm.
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  6. #506
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciek Zobacz post
    Skoro wątek o kominach to jedno mnie zastanawia. Jaki komin z cegły jest bardziej narażony na osadzanie wilgoci z dymu. 14x14 czy 27x27?
    Komin 27/27 to prawie drugie tyle m2 powierzchni ścian wewnętrznych co 14/14, więc 14/14 na pewno przesiąknie szybciej. Większa gąbka jest w stanie przyjąć więcej wody niż mniejsza w określonym czasie. Poza tym kominy wsiąkliwe z cegły nie bardzo nadają się do nowoczesnych, bardzo sprawnych kotłów na paliwa stałe. Ryzyko wyłażenia plam zawsze istnieje.

    Z tymi min. 400cm2 to też ciekawa historia. Żadna systemówka dn200 i murowany 14/27 nie trzyma tej zalecanej przez producentów powierzchni, jak później jest coś nie tak, gwarancji nie ma, komin za mały.
    Ostatnio edytowane przez kominiarz ; 27-01-2013 o 21:26

  7. #507

    Domyślnie

    No tak właśnie myślę. Ze im mniejszy komin, tym większa szybkość spalin. Im większa szybkość spalin, tym mniejsza strata temperatury w kominie. Im mniejsza strata temperatury tym mniejsza szansa na osadzenie wilgoci. Teoretycznie - im mniejszy przekrój komina tym lepiej... No mi tak wychodzi.
    Mieszkamy już w swojej zapleśniałej norze

  8. #508
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał piciek Zobacz post
    No tak właśnie myślę. Ze im mniejszy komin, tym większa szybkość spalin. Im większa szybkość spalin, tym mniejsza strata temperatury w kominie. Im mniejsza strata temperatury tym mniejsza szansa na osadzenie wilgoci. Teoretycznie - im mniejszy przekrój komina tym lepiej... No mi tak wychodzi.
    Musisz wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że opór rośnie z kwadratem prędkości, dodatkowo biorąc pod uwagę następny fakt, przepływ spalin w kanale jest spiralny, spaliny w mniejszym kanale mają większą styczność ze ściankami niż w kanale dużym. Jak masz większą prędkość spalin w kanale kominowym nie oznacza to, że masz lepszy ciąg kominowy, poczytaj sobie o ciśnieniu statycznym i dynamicznym.

    Z reguły często to też wynika z przewymiarowania kotła w stosunku do powierzchni jaką zamierzamy ogrzewać, wówczas wilgoć w przewodzie kominowym murowana.

  9. #509
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Drodzy Panowie (Pań jakoś nie widzę )
    Zmieniła mi się koncepcja ogrzewania domu, miał być ekogroch, będzie gaz....a komin został do paliw stałych.
    Systemowy, taki mam http://www.kominy.icopal.pl/dwg/Kominy-folder_2011.pdf
    I teraz pytanie zasadnicze, wystarczy szczelną kwasówkę włożyć do środka ceramiki ? Fi80 ??

    Rozmawiałam dziś z kominiarzem, wykona usługę, jednak nie był chętny do doradzania poza lakonicznym -najlepiej kupić wkład dedykowany, że najlepiej to wiem, ale i najdrożej

  10. #510
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał malka Zobacz post
    Drodzy Panowie (Pań jakoś nie widzę )
    Zmieniła mi się koncepcja ogrzewania domu, miał być ekogroch, będzie gaz....a komin został do paliw stałych.
    Systemowy, taki mam http://www.kominy.icopal.pl/dwg/Kominy-folder_2011.pdf
    I teraz pytanie zasadnicze, wystarczy szczelną kwasówkę włożyć do środka ceramiki ? Fi80 ??

    Rozmawiałam dziś z kominiarzem, wykona usługę, jednak nie był chętny do doradzania poza lakonicznym -najlepiej kupić wkład dedykowany, że najlepiej to wiem, ale i najdrożej
    Rodzaj kotła determinuje co włożyć. Gadaj z Panem (lub Panią ) od kotła...

  11. #511
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Pan, Pan od kotła.....jakoś jeszcze ten zawód niesfeminizowany jest
    Z jego ust padają jakoś mało sprecyzowane opinie, nie na temat srednicy przewodu, bo tę sprawdził na schemacie, ale na temat z czego ten przewód ma być wykonany.
    Szukam potwierdzenia, tego co już wyczytałam

    Kocioł kondensacyjny.

Strona 26 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony