dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wielkość domu a wielkosć działki

    Witam
    proszę o pomoc w wyjsciu z dość dziwnej sytuacji. Otóz gmina narzuciła nam wielkość powierzchni domów na działkach (kilka przyległych) do 11% wielkości działek, co oznacza iż działki mają po ok. 1001m2, więc domy będą w granicach 110m2. Zaznaczam iż nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a jedynym domem stojacym w poblizu jest jakaś stara 100-letnia chałupa. Czy można tę decyzję podważyć? Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ograniczać nasze prawo do posiadania wiekszych domów? Czy wogóle ktoś sie z tym spotkał?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A możesz przytoczyć dokładnie ten zapis? I gdzie dokładnie jest to tak narzucone, jeżeli nie mam MPZP? WZ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    U nas w planie zagospodarowania ustalono dopuszczalną wielkość dla wskaźnika intensywności zabudowy. Też działki po mniej więcej 10 arów, a intensywność zabudowy mieszkaniowej to 0.35, więc domy do 350m2 powierzchni wszystkich kondygnacji. Dość liberalnie, bo po sąsiedzku nikt aż tak dużego domu nie postawił - zresztą to już by nie za dobrze wyglądało - wielki dom jakby wciśnięty w za małą działkę.

    Tak jak pisze Trociu - wrzuć dokładny cytat z WZ, bo tak to nie wiadomo o jaką powierzchnię chodzi. Odwoływać zawsze się można, ale może nie będzie to konieczne.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  4. #4

    Domyślnie

    Prytoczę jak dostanę oficjalne pismo, bo wczoraj tylko telefonicznie poinformowali nas ze podjęli decyzję o warunkach i "łaskawie" pozwolili nam na powierzchnie domu 11% w stosunku do wielkosci działki. "Łaskawie" bo nomalnie podobno pozwalają na 10%. Czekam na to pismo bo mam nadzieję, ze znajdę tam podstawę prawną, choć ze słyszenia wiem, iż nikt jeszcze nie zdołął pozytywnie sie odwołać. A gmina ... Inowrocław.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    To prawdopodobnie będzie powierzchnia zabudowy, a nie powierzchnia domu. Czyli może być niekorzystnie, jeżeli ktoś planował dom parterowy, bo wtedy tylko mały domek - osiemdziesiąt parę metrów użytkowej. Dla domu z poddaszem już nie jest tak źle - do około 150m2, a jeżeli można piętrowe, to i do 200m2 się zmieści.

    Pozostaje czekać na pismo oficjalne i co tam konkretnie zapisano. Jeżeli faktycznie będzie to powierzchnia domu (użytkowa, netto?), to wyjątkowo trudna gmina.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    na 99% to powierzchnia zabudowy, chyba, że jakiś urzędnik puścił ...
    swoją drogą b. niska - na ogół to 20-30%, przynajmniej w mojej okolicy

  7. #7

    Domyślnie

    "iesz" - czy mógłbyś mi powiedzieć z czego wynika w Twojej gminie taki zapis - tzn. czy to jest ustawowo okreśłone - jakieś ramy - czy to wewnętrzne zapisy gminy - i czy każda gmina moze to ustalać sobie jak chce? SKad to wynika? Czytałem ustawę o zagosp. przestrz. ale tam nic nie ma - tylko żeby się kierować zabudową w okolicy. Z drugiej strony jakby tylko to brać pod uwagę, to wszystkie domki były w stylu lat 1800-1920 (jak większośc domów na wsi).

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wszystkie lokalizacje oglądane pod kupno w okolicach mnie interesujących miały już MPZP :/ sądzę, iż projektanci pochodzą do tematu bardziej racjonalnie niż ktoś w UG ustalając tylko WZ

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yacky Zobacz post
    Witam
    proszę o pomoc w wyjsciu z dość dziwnej sytuacji. Otóz gmina narzuciła nam wielkość powierzchni domów na działkach (kilka przyległych) do 11% wielkości działek, co oznacza iż działki mają po ok. 1001m2, więc domy będą w granicach 110m2. Zaznaczam iż nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a jedynym domem stojacym w poblizu jest jakaś stara 100-letnia chałupa. Czy można tę decyzję podważyć? Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ograniczać nasze prawo do posiadania wiekszych domów? Czy wogóle ktoś sie z tym spotkał?
    Przy takiej powierzchni możesz zbudować całkiem duży dom. W końcu to np. 10mx10m. A jeśli wysokość dopuszczalna będzie ok.9m to dasz radę machnąć 3 kondygnacje.

  10. #10

    Domyślnie

    dość duży nie znaczy ze taki jaki chcę. Ponadto nie wiem czy dopuszczone są niewielkie odstępstwa np. 11m x 11m? Czekam cały czas za oficjalnym pismem i podstawą prawną. W necie znalazłem kilkanaście opisów takiego postępowania, ale nigdzie nie spotkałem się z tak małą powierzchnią proporcjonalną - z reguły ludzie piszą o 20-30% a nie 11,2% (i to z wielką łaską!). Ponadto jakbym chciał sprzedać działkę to juz to stanowi pewne ograniczenie gdyż musze szukać klienta który będzie zmuszony do wyboru dość ograniczonego metrazem projektu.

  11. #11

    Domyślnie

    No nareszcie coś się dowiedziałem - pisma oczywiscie jeszcze nie ma, ale byłem na rozmowach i powiedzieli mi w gminie, ze:
    dach dwuspadowy, szer. ewlew. frontowej do 16m, wysokosc do 10m, powierzchnia zabudowy 11%. I te procenty właśnie mnie martwią bo warunki określane są na podstawie domków które już istnieja w okolicy (słownie: dwa, z czego jeden ma na oko 80 lat, drugi jest w trakcie budowy). I wszystkie inne budowane muszą być podobne. Dziwne - bo jeśli ktoś nie podzieli działki zatrzyma w oryginale (3 tys m) to 11% daje ponad 330m2. Nie ma co - świetnie to będzie wyglądało przy pozostałych 110-112m2. No ale powiedzieli mi też, że jak podziele działke i przedstawie juz konkretny projekt to moze mi sie zgodzą na trochę większą powierzchnię ... "Może" - trochę to naciągane i niepewne. Poza tym jak w projekcie domu jest garaż to "prawdopodbnie" też mogą mi zmienic warunki na lepsze. Za duzo trochę tych "moze" i "prawdopodobnie".

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Abstrahując zupełnie od kwestii podstaw prawnych do wydania takiej decyzji, wszelkie tego typu uregulowania są jak najbardziej rozsądne. Im większy obszar zabudowany na działce, tym większe problemy z wodą deszczową.

    Choć z drugiej strony mogliby np. zmusić do zagospodarowania wody deszczowej z wszelkich zadaszonych i utwardzonych powierzchni w obrębie własnej działki...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13

    Domyślnie

    Ale przecież jak będę chciał cały teren wyłozyć kostka to nie musze ich pytać o zdanie, bo warunki określają procentowo wielkosć powierzchni domu do powierzchni działki, a nie wolnej przestrzeni. Ponadto mogę mieć podłoże które nie wchłania wody, albo w dołku, albo na górce - więc kwestia deszczówki mnie nie przekonuje. No i ani razu ta kwestia nie padła w rozmowie, jako uzasadnienie tych 11%. Wszystko sprowadzało się do zabudowań juz istniejących.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jfilemonowicz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Yacky, zazwyczaj podana jest również powierzchnia biologicznie czynna i to ona nie pozwoli ci wybrukować całej działki.
    Architekt z powołania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony