dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 197

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie Komin, a straty ciepła w domu energooszczędnym

    Jak oszacować straty cieplne związane z kominem ( kominek) w domu energooszczędnym? Jak to policzyć? Może ktoś zmierzył się z tym problemem.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Sam właśnie zastanawiam się nad tym. Mam dwa kominy jeden gazowy i wentylacja a drugi 2 spalinowe +2 wentylacje. Musze je ocieplić aby pozbyć się mostka termicznego. Gazowy jest łatwy do rozwiązania bo po prostu obmuruje go betonem komórkowym zostawiając szczelinę 5 cm na watę. Spalinowy to już inna historia. Jedynym chyba rozwiązaniem jest przyklejenie do otynkowanego komina bloczków z betonu komórkowego grubości powiedzmy 6cmm , a następnie otynkowanie jeszcze raz samego komina.
    Czy dobrze myślę

  3. #3

    Domyślnie

    No co wy chcecie mieć komin bez mostków?
    Toż samo istnienie komina jest mostkiem. Da się z tym żyć, więc nie szalejcie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    No co wy chcecie mieć komin bez mostków?
    Toż samo istnienie komina jest mostkiem. Da się z tym żyć, więc nie szalejcie
    już ktoś kiedyś zastanawiał sie nad klamką w drzwiach w domu pasywnym
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Straty policz jakie dom mieć będzie.
    Nawet jak policzysz to te 30 cm styropianu spowoduje że najrozsądniej będzie posiadać kominek z baaardzo małym wypromieniowaniem ciepła "na bieżąco".
    Czyli albo faktycznie woda plus olbrzymi bufor w postaci podłogówki i zbiornika, i palenisko odpowiednie do tego ... albo olbrzymia akumulacja (tak ze 3 tony spokojnie) ... albo ... nie jedno a kilka źródeł domowego ognia, z których każde wedle własnego kaprysu używać można ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Forest-Natura

    ".. kominek z baaardzo małym wypromieniowaniem ciepła "na bieżąco".
    Czyli albo faktycznie woda plus olbrzymi bufor w postaci podłogówki i zbiornika, i palenisko odpowiednie do tego ... "

    Zakładam, że kolega będzie miał dom max. 5-cio litrowy.

    Znasz kominki z PW, które pasuję do takiego domu? Tylko tak z praktyki sprawdzone rozwiązanie poprosiłbym.

    Czyli bufor 1-2m3, podłogówka i jaki kociołek... przepraszam kominek z PW.

    Też bym rozważył taki zakup.

    Pewnie aby nie stać nad nim cały dzień wypadałoby aby miał ze 20 -24KW.
    Tylko przy takiej mocy to się robi sauna w salonie?

    Może ktoś inny takie cudo zna?

    W forumowej wyszukiwarce nie znalazłem

    PS. Jak za 8lat będą stawiać same pasywniaki, to z branży wypadniecie, koledzy, jak nic nie wymyślicie nowego!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raźny Zobacz post
    Forest-NaturaPS. Jak za 8lat będą stawiać same pasywniaki, to z branży wypadniecie, koledzy, jak nic nie wymyślicie nowego!
    Ktoś te rozwiązania dla "nowych" pasywniaków musi przetestować. Twoja teoria jest do poprawy.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Liwko ... Oczywiście że nie mam. I nie będę miał ... z wielu przyczyn .
    Znam się na reku na tyle na ile pozwalało mi to wykonywać te instalacje za pieniążki ... oraz poprawiać obecnie te instalacje, które są nie za dobrze wykonane, przy okazji tego co robię w tej chwili.
    Powiedz Liwko - liczyłeś jaką masz wymianę powietrza na dobę u siebie? I porównywałeś może ten sposób jej użytkowania (WM) z tym o czym piszę? Bo kwota jaką podałeś to tylko prąd jaki ona zużywa ... No i jak twierdzisz że nie ma ruchu powietrza przy WM, to co niby tę wentylację robi ...
    R&K ... dlaczego usilnie starasz się mnie obrażać?
    Skąd wiesz że nie posiadam dużo większej wiedzy teoretycznej jak i również praktycznej w temacie o którym tu dyskutujemy? Zajmujesz się tym zawodowo czy jesteś dyletantem tylko? Znasz mnie? Piłeś ze mną kiedyś wódkę że pozwalasz sobie na inwektywy?
    Nie muszę wcale takim osobom jak Ty udowadniać że nie jestem wielbłądem ... więc nie wcinaj się w moją z Liwkiem rozmowę ... bo to świadczy o braku wychowania ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Tu nie jest problem z istnieniem komina jako mostka tylko chciałbym policzyć sobie zapotrzebowanie na ciepło domku z kominem i bez komina który będzie obsługiwał tylko kominek. A tenże służył będzie jedynie do palenia rekreacyjnego a nie do ogrzewania domu.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jak zaprojektujesz komin jako wewnętrzną ścianę akumulującą ciepło (na tej samej zasadzie na której projektuje się i wykonuje np. ściany działowe z silikatów w domu ze ścianami zewnętrznymi z betonu komórkowego lub drewna, albo ściany ceramiczne "łapiące ciepło" vis'a vis nasłonecznionego frontu domów pasywnych), ocieplisz prawidłowo przejście dachowe oraz zapewnisz szczelne (naprawdę szczelne a nie "prawie szczelne) palenisko z możliwością odcięcia przepływu powietrza (oczywiście z zewnątrz budynku), to możesz się zdziwić ... bo taki komin okazać się może "plusem dodatnim" bilansu cieplnego domu ...
    Oczywiście nie będzie to "perpetuum mobile" ale ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Komin będzie wewnątrz. Będzie stykał się z ścianami działowymi na parterze i poddaszu. Wiem że w trakcie palenia będzie rozprowadzał ciepło powierzchnią komina. Ale jak już pisałem nie będzie źródłem jako tako ciepła tylko przyjemności obcowania z ogniem. Chciałbym przeliczyć to aby wiedzieć czy pod względem energetycznym domu nie będzie to zbyt kosztowna zabawka. Obecnie mieszkam z kominkem i nie zwracam tak uwagi na straty z tym związane(dom nieocieplony). Jednak zamierzam rozpocząć budowę domu moco energooszczędnego i tam straty ciepła mogą być istotne.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Zapraszam z tym pytaniem do wątku "Taki sobie piecyk ceramiczny"
    w dziale kominki . Tam oprócz kłótni () , rozwalamy takie tematy.
    Szczególnie Wojtek 796 specjalizuje się w obliczeniach

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Znasz kominki z PW, które pasuję do takiego domu? Tylko tak z praktyki sprawdzone rozwiązanie poprosiłbym.
    Jest mnóstwo takich palenisk, do domów pasywnych, tyle że większość ludzi, podobnie jak Ty wychodzi od razu z założenia że muszą mieć ogromne moce by naładować bufor i że od razu w salonie musi być ukrop przy ich użytkowaniu.
    Tymczasem mają one niewiele wspólnego z wyobrażeniem "normalnego wkładu z płaszczem wodnym" jakie funkcjonuje w potocznym tych słów znaczeniu.
    Bardzo dobrymi przykładami takich palenisk jest np. oferta palenisk wodnych firmy Brunner i niektóre modele firmy Spartherm.
    W sieci możesz sobie szukać ... ale jak Ci takich rzeczy nie pokaże konkretnie paluszkiem i nie podpowie w jaki sposób mają być podłączone i funkcjonować, ktoś kto jest świadomy technicznie tych rzeczy, to małe szanse że znajdziesz sam .
    Z tą świadomością techniczną jest jeszcze w naszym kraju nie za bardzo dobrze. Tak szczerze mówiąc to na 1,5 - 2 tysiące firm, które parają się kominkami, jest może kilkanaście, dla których dom pasywny lub podobny jemu nie jest żadną tajemnicą i problemem do ogrzania kominkiem/piecem.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.

    Jest mnóstwo takich palenisk, do domów pasywnych, tyle że większość ludzi, podobnie jak Ty wychodzi od razu z założenia że muszą mieć ogromne moce by naładować bufor i że od razu w salonie musi być ukrop przy ich użytkowaniu.
    Tymczasem mają one niewiele wspólnego z wyobrażeniem "normalnego wkładu z płaszczem wodnym" jakie funkcjonuje w potocznym tych słów znaczeniu.
    Bardzo dobrymi przykładami takich palenisk jest np. oferta palenisk wodnych firmy Brunner i niektóre modele firmy Spartherm.
    W sieci możesz sobie szukać ... ale jak Ci takich rzeczy nie pokaże konkretnie paluszkiem i nie podpowie w jaki sposób mają być podłączone i funkcjonować, ktoś kto jest świadomy technicznie tych rzeczy, to małe szanse że znajdziesz sam .
    Z tą świadomością techniczną jest jeszcze w naszym kraju nie za bardzo dobrze. Tak szczerze mówiąc to na 1,5 - 2 tysiące firm, które parają się kominkami, jest może kilkanaście, dla których dom pasywny lub podobny jemu nie jest żadną tajemnicą i problemem do ogrzania kominkiem/piecem.
    Pozdrawiam.
    a jaki kominek poleciłbyś mi do mojego małego domu mocnoenergooszczędnego 120m2,
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1982kaz Zobacz post
    a jaki kominek poleciłbyś mi do mojego małego domu mocnoenergooszczędnego 120m2,
    Jak najmniejszej mocy i palenie od góry.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    A ja będę uparcie twierdzić że jak najbardziej ciepło rozprowadzi. I to bez żadnego liczenia. Bilans cieplny domu pozostanie sporo in plus wobec powietrza jakie WM wtłoczy do domu, a masy powietrza jakie w ten sposób się po domu "poszwędają" spokojnie zwykłymi prawami fizyki doprowadzą do sytuacji wyrównania ciśnienia (i temperatury) we wszystkich pomieszczeniach domu - bo tak działa każdy układ zamknięty. A dom z WM takim właśnie jest.
    Tyle że nastąpi to relatywnie dłużej niż przy rozprowadzeniach DGP do wyobrażenia jakich większość ludzi jest przyzwyczajona ...
    Co się tyczy komina - przy układach akumulacyjnych praktycznie zawsze jest szczelny.
    Izolacja jego ... no a któż każe Ci trzymać komin w domu ... przecież można go od razu za ścianę "wyrzucić" ...
    Albo po prostu zaizolować ... tak jak wszystko w domach o których dywagujemy.

    Malux ... ale to już wybór każdego z osobna ...
    Ty wybrałeś prostotę i taniość ... pozwól, że inni będą zadecydować według swoich kryteriów. Dla wielu na pewno dużo lepszym rozwiązaniem będzie na ten przykład zupełnie bezobsługowy kominek super akumulacyjny na pellet z buforem 1200 l, za jedyne sto tysięcy zł. Dla innych twój zakup będzie głupotą bo kupując dobry malutki piecyk przeznaczony do domów energooszczędnych wydali by o połowę mniej niż Ty na swój kominek ...

    R&K ... piszę tu o prawie osiem lat dłużej niż Ty, z dużo większą kulturą podchodząc do innych użytkowników FM. I ludzi, którym pomogłem za zupełne friko nie pomieścił byś w swoim ciasnym wyobrażeniu tego Forum ... więc nie obchodzi mnie co akurat Tobie się podoba a co nie ... wybacz ...
    Mam zasadę że jak mnie się nie podoba jakiś Forumowicz to go po prostu nie czytam ... przyjmij dobrą radę i zastosuj się do tego chłopaku ...
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 16-08-2012 o 19:10
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    A ja będę uparcie twierdzić że jak najbardziej ciepło rozprowadzi. I to bez żadnego liczenia. Bilans cieplny domu pozostanie sporo in plus wobec powietrza jakie WM wtłoczy do domu, a masy powietrza jakie w ten sposób się po domu "poszwędają" spokojnie zwykłymi prawami fizyki doprowadzą do sytuacji wyrównania ciśnienia (i temperatury) we wszystkich pomieszczeniach domu - bo tak działa każdy układ zamknięty. A dom z WM takim właśnie jest.
    Bez wątpienia kiedyś się wszystko wyrówna, wszak wiadomo, że świat dąży do równowagi. Sęk w tym, że zwyczajowo myślimy o wentylacji, która zapewnia jedynie adekwatne proporcje tlenu do dwutlenku, ew. nie pozwala na wzrost wilgotności powyżej pewnej wartości. Normatywnie jest to 20m3/h na osobę na cały dom! W praktyce bywa jeszcze mniej. Powietrze w takich ilościach nie transportuje prawie żadnego ciepła. Oczywiście możemy założyć ogrzewanie nadmuchowe, ale wtedy wolumeny są o rząd wyższe, zupełnie nieadekwatne do przekrojów typowo wentylacyjnych. Ponadto w nadmuchowym wykorzystujemy recyrkulację, bo głupotą byłoby wymieniać powietrze na świeże w stosunku 1:1. Typowo powietrze wentylacyjne wdmuchiwane jest z sufitu, bo ma być zimniejsze i spadać na podłogę. Przy ogrzewaniu albo prędkość tego powietrza ma być słuszna, aby docierało do podłogi, albo anemostaty mają być w podłodze lub nisko.

    Reasumując, na pewno w kominkach jesteś fachura, ale nie mylmy myślowo dwóch systemów walutowych. Wentylacja nie służy rozprowadzaniu ciepła i z tym nie koresponduje. Jeśli chcesz EFEKTYWNIE dogrzewać dom kominkiem, masz do wyboru: wymiennik wodny, DGP lub jakąś hybrydę wentylacji z nadmuchowym. No chyba że mówimy o domach naprawdę pasywnych - w tych obowiązują tak jakby oddzielne prawa fizyki.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    R&K ... piszę tu o prawie osiem lat dłużej niż Ty, z dużo większą kulturą podchodząc do innych użytkowników FM. I ludzi, którym pomogłem za zupełne friko nie pomieścił byś w swoim ciasnym wyobrażeniu tego Forum ... więc nie obchodzi mnie co akurat Tobie się podoba a co nie ... wybacz ...
    Mam zasadę że jak mnie się nie podoba jakiś Forumowicz to go po prostu nie czytam ... przyjmij dobrą radę i zastosuj się do tego chłopaku ...
    Pozdrawiam.
    czytam wszystkich i nikogo nie banuje w ustawieniach choć wiem że taka opcja jest
    może i jesteś guru kominiarstwa i wielu osoba pomogłeś - ale taki styl pisania i udzielania odpowiedzi jaki pokazałeś w kilku ostatnich postach do mnie nie trafia i wręcz przeciwnie - mam wrażenie że lubisz dużo pisać pomijając konkrety ... a te cenie sobie najbardziej ... to że jesteś tu 8 lat niczego nie zmienia i niczego nie dowodzi ... zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie ... zmienia się sieć ... a w niej coraz więcej reklam - Twoje posty odebrałem bardziej jako reklamę niż jako chęć pomocy .... a w takich przypadkach reaguję jak na jeża

    post #88 nydar'a krotki a jaki zwięzły i ile wielu osobą powie nt obecności kominka w domu pasywnym (bo taki podobno on ma) - ni jak się ma do Twoich postów w których coś pisałeś a nic nie napisałeś lub prawie nic ... i tylko zachęcałeś do kupienia jakiejś tam gazetki - której po takiej reklamie na pewno nie kupie - choć może i byłbym skłonny wydać te 10 zeta i poczytać o czymś co mojego domu nie dotyczy i nigdy dotyczyć nie będzie

    Raźny - ja u siebie wpiąłem rurę od OC do rury wyrzutni WM

    na tym kończę - nie chce wdawać się w bezsensowną dyskusję i spory - chętnie poczytam wasze wypociny
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 16-08-2012 o 21:21

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Firewall - ale ja nie pisałem o kominie podczas jego funkcjonowania, tylko o tak zaprojektowanym by wraz z resztą ścian nawet stanowić bilans cieplny domu "in plus"
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  20. #20

    Domyślnie

    ten temat już swego czasu był poruszany, chyba w dziale pomp ciepła, tam "niedzielni" użytkownicy kominków twierdzą, że kominy powodują duże straty, ale podliczenia ich nikt się nie podejmował. Uważam, że problem nie jest aż tak skomplikowany, a straty wcale nie muszą być duże, będą na pewno wypadkową systemu. Jeśli kominek będzie z paleniskiem otwartym to wiadomo - będą olbrzymie - za to przy szczelnym wkładzie kominkowym i zamkniętym dopływie powietrza będą niewielkie. Wyliczenie ich to przede wszystkim określenie ilości powietrza wydostającego się przez kominek na zewnątrz oraz różnica temperatur w domu i na dworze. Załóżmy, że mamy dom oszczędny, szczelny i WM z reku, które wciska do wnętrza 250m3/h świeżego powietrza, usuwa 200m3/h, przy założeniu, że z tej różnicy 50m3 1/5 (10m3) wydostaje się przez kominek, oraz określeniu średniej temp w domu na 22stC, na zewnątrz średnia 7stC (różnica wynosi 15stC) możemy stratę policzyć, bo rocznie (200 dni grzewczych) przez kominek (bez palenia) wydostanie się 48000m3 powietrza, na którego podgrzanie o 15stC potrzeba 240kWh energii. Oczywiście jak ograniczymy przepływ powietrza z zakładanych 10m3/h do 5 to strata wyniesie połowę wyliczonej. Jak widać można to policzyć, a oszczędności będą wynikały z szczelności systemu, różnicy temperatur, ustawienia WM. Zakładam, że szczelny dobrze izolowany komin bez obiegu w nim powietrza, jeśli wychładza dom to w stopniu znikomym, straty głównie powoduje wentylacja przez nieszczelny wkład kominka.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 30-08-2011 o 17:43
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony