dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 10
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 197
  1. #141
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany szaleniec Zobacz post
    Przecież napisałem. Podniosłem temperaturę płyty o 5,5 stopnia. Wiesz jaka jest jej "temperatura w spoczynku", kiedy nie jest ogrzewana?
    Czyli pierwsze nagrzanie płyty pozwala nam zakumulować tyle kWh,dobre na wypadek braku prądu przez tydzień
    Przy normalnej,codziennej eksploatacji płytę podgrzewamy o 1-2st.C zależnie od wychłodzenia się w momencie braku grzania w droższej taryfie.

  2. #142

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany szaleniec Zobacz post
    Jeśli chodzi o kominek w domu mocno energooszczędnym, na razie dostrzegam 3 problemy jeśli chodzi o ucieczkę ciepła i 1 (duży) problem jeśli chodzi o jego funkcjonowanie.

    Problem 1: penetracja zimnego powietrza w głąb przewodu kominowego, przy kominie domu parterowego o wysokości 6 m, i pozbawionym izolacji, strata: > 530kWh / rocznie
    Możliwe rozwiązania: Ocieplenie komina od środka, tak jak widzimy to w dzienniku domku nad Odrą. Wybranie projektu gdzie komin stanowi cześć zewnętrznej ściany nośnej, lub rozwiązanie najbardziej efektywne, a zarazem odrażające estetycznie: przewód kominowy w postaci rury poza obrysem budynku, jak na środkowym schemacie.

    Problem 2: Cokół komina przechodzący pomiędzy izolacją na poddaszu, transmituje ciepło na zewnątrz budynku. Strata przy przekroju komina 0,4m2: 55kWh / rocznie
    Możliwe rozwiązania: materiał izolacyjny w płaszczyźnie budowy komina, w miejscu jego przejścia przez izolacje + rozwiązania jakie są pod problemem 1

    Problem 3: Nieszczelny wkład "zasysa" ogrzane już powietrze do przewodu kominowego. Utrata każdego 1m3 na godzinę, da przez cały sezon grzewczy stratę rzędu 20,7kWh.
    Możliwe rozwiązania: Szczelne zamykanie, małe szyba a zatem niewielki jej obwód, popielnica umieszczona za szybą.

    Problem 4: Problem wynikający z promieniowania cieplnego samego kominka, w szczelnie izolowanym pomieszczeniu.
    Możliwe rozwiązania: Jak najmniejsza moc wkładu, jak najmniejsze jego przeszklenie, dla mnie ciągle najlepszym rozwiązaniem jest "kominek a'la kociołek", obecność materiałów o dużej akumulacji ciepła, takich jak beton (płyta fundamentowa, strop monolityczny), cegła (ściany z silikatów), woda (płaszcz wodny, odpowiednio duży zbiornik akumulacyjny). Ile ciepła mogą przyjąc te materiały da się oczywiście łatwo policzyć.
    1 kominy systemowe mają ocieplenie całego wkladu ceramicznego
    2 nie zawsze komin wchodzi bezpośrednio do domu, u mnie najpierw przechodzi przez strych więc strata jest minimalna
    3 dlatego wkład musi być szczelny, a powietrze dostarczane do paleniska musi być z zewnątrz
    4 jak najmniejszy wkład i powolne palenie i będzie ok
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  3. #143
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czyli pierwsze nagrzanie płyty pozwala nam zakumulować tyle kWh,dobre na wypadek braku prądu przez tydzień
    Przy normalnej,codziennej eksploatacji płytę podgrzewamy o 1-2st.C zależnie od wychłodzenia się w momencie braku grzania w droższej taryfie.
    B_S - pasowałoby to urealnić - tj podać w kontekście codziennego użytkowania
    mamy OZC liczone dla "standardowej" temperatury a wiadomo że najprawdopodobniej bedzie wyższa ok 21,5-22,5
    i teraz może nieco inaczej zadane pytanie ... jaki będzie dobowy spadek i kiedy temperatura w domu spadnie ponizej np 19 stopni (to już jest zimno ...)
    zasobnik też będzie podgrzewany z dnia na dzień o max 20-30 stopni przy jego znacznym opróżnieniu lub max o powiedzmy 40 stopni przy całkowitym opróżnieniu - bo ZWU będę miał podgrzewaną stale do 20 -23 stopni

  4. #144
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A mógłbyś podać warstwy twojej płyty ile cm.czego,po kolei od dołu do góry?

  5. #145
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    a) 40-55 podbudowa piaskowa zagęszczona po skosie położony płyta styropianowa 50 cm a na jej końcu rura 100 zabezpieczona geowłókniną - drenaż opaskowy
    b) powyżej krawędzi styropianu 10 cm chudziaka B-12,5
    c) folia budowlana gruba lub papa
    d) styropian EPS 300 lub XPS 300 - 30 cm
    e) folia budowlana gruba
    f) żelbeton 24 cm beton C25/30
    g) wylewka cementowa 5 cm
    http://forum.muratordom.pl/attachmen...0&d=1314556232

  6. #146
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ostatnie pytanie.W którym miejscu jest instalacja grzewcza.

  7. #147
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    chodzi Ci o glebokosc w płycie czy powierzchnie na płycie?

    jesli chodzi o głębokość zamieszczenia kabli to tak to wygląda






    sorki wszytkich za OT - mogę tylko powiedzieć że takie rozwiązanie powoduje BRAK KOMINÓW i strat w domu energooszczędnym
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 02-09-2012 o 21:38

  8. #148
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Pod tą instalacją jest izolacja,czy od razu płyta fundamentowa.Czyli,czy grzejesz całą płytę ,czy tylko wierzchnią warstwę5-7cm.

  9. #149
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    kable ułozone bezpośrednio na płytcie bez izolacji - grzana jest cała płyta - teoretycznie - bo po lecie ona już X energi w sobie ma i nie jest tak że muszę ją o 5 stopni podgrzewać - naj tylko będzie okazja zmierze jej obecną temeprature

  10. #150
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Pytam tak z ciekawości ,bo niektórzy uważają,że wadą ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność,a to tylko 5-7cm betonu.Mam takie ogrzewanie i nie uważam tego za wadę,a za komfort.

  11. #151
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Pytam tak z ciekawości ,bo niektórzy uważają,że wadą ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność,a to tylko 5-7cm betonu.Mam takie ogrzewanie i nie uważam tego za wadę,a za komfort.
    Mam podobne odczucia. Nigdy więcej grzejników. No może czasami w garażu (tam ich miejsce)

  12. #152
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    nydar

    Mam pytanie. Twoja wentylacja to z tego co kojarzę wentylator na nieużytkowym poddaszu. Czy można powiedzieć, że jest to wentylacja wywiewna? Niezrównoważona? Bo nie masz drugiego wentylatora nawiewowego, który by tyle ile usuwa ten pierwszy wentylator na poddaszu tyle samo nawiewał drugi.

    Jednocześnie masz kominek w domu. Nie boisz się, że z kominka lub innej nieszczelności instalacji zaciągnie tlenek węgla ten wentylator wyciągowy?
    Palisz w swoim kominku na full? Czy się bździ...
    Ładujesz bufor. Jak szybko musisz ponownie rozpalać kominek i ładować bufor gdy za oknem stabilnie poniżej zera?

  13. #153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wentylacja to wywiew z poddasza i nawiew z GWC.Ideałem była by równoważna,ale ciężko to ustawić.U mnie panuje lekkie nadciśnienie,ustawione świeczką w kanale spalinowym z kominka.Bufor starcza na kilka dni.Nie mieszkałem tej zimy,więc nie było poboru CWU.

  14. #154
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    U nas w projekcie p. architekt potraktowała komin po prostu jako ścianę zew. i zastosowała taką samą izolację.
    Może tutaj coś znajdziesz: link

  15. #155
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Podany przez ciebie link,mówi o rzeczach oczywistych dla kominka w domu pasywnym.Rozważamy ,,co by było gdyby" uszczelka się rozszczelniła,czy coś pękło,a wentylacja pracowała by na podciśnieniu.Wniosek.Wentylacja w domu pasywnym czy energooszczędnym wyposażonym w kominek ,musi pracować na lekkim nadciśnieniu.

  16. #156

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Pytam tak z ciekawości ,bo niektórzy uważają,że wadą ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność,a to tylko 5-7cm betonu.Mam takie ogrzewanie i nie uważam tego za wadę,a za komfort.
    Zależy jakie masz źródło ciepła. Przy piecu na paliwo stałe podłogówka to kiepskie rozwiązanie. Przy PC, kondensatach jak najbardziej.

  17. #157
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Zależy jakie masz źródło ciepła. Przy piecu na paliwo stałe podłogówka to kiepskie rozwiązanie. Przy PC, kondensatach jak najbardziej.
    Co ty opowiadasz! Poczytaj sobie dziennik Piczmana!

  18. #158
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    od czego mieszaćz za piecem
    albo bufor z kopciuchem
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  19. #159

    Domyślnie

    Może odświeżę trochę temat.

    Marzy mi się układ do podgrzania wody cwu, o małej sprawności, tak aby nie zagotować wody w małym zbiorniku, tylko ją podgrzać, przy okazji palenia w kominku. Dodatkowo układ powinien działać grawitacyjnie.

    Może jakaś wężownica, tylko nie bezpośrednio na róże spalinowej, tylko za jakimś izolatorem?

    Czy ma ktoś schemat, lub zrobiony podobny układ podgrzewania wody cwu przez kominek?
    Od razu zaznaczam, że nie chodzi mi o kominek z płaszczem wodnym.

    Pozdrawiam, Grzesiek

  20. #160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.204

    Domyślnie

    Postaw garnek z wodą na obudowie kominka.
    Będzie dokładnie tak, jak chcesz.
    Ostatnio - postaw go gdziekolwiek...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 8 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony