dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 217
  1. #21
    Guest

    Domyślnie

    Witam. Szkoda że jest drugi wątek z D-21, bo jeden już od dłuższego czasu funkcjonuje na tym Forum.
    Co do D-21 z garażem z lewej strony. Symulowałem takie rozwiązanie na Auto-CADzie u znajomego, nie wyglądało to dobrze. Więc zbudowałem D-21 z garażem wolnostojącym - też według projektu Matuszewskiego. Nie pamiętam symbolu, ale jest wśród projektów garaży Muratora. Pasuje stylistycznie do D-21. I jest duży - na dwa samochody i mały warsztat.
    Co do ceny: kwota 300 000 za w pełni wykończony dom jest absolutnie realna (budowanie z firmą). Samodzielne budowanie pewnie będzie tańsze o jakieś 30 - 40%. Ja do tego momentu wydałem 280 000 i potrzebuję jesze około 20 000 na parkiet i kominek.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-03 14:28 ]</font>

  2. #22

    Domyślnie

    jaro, mam pytanko. Z czego jest Twój D21? Według wyliczeń mojego kierownika budowy powinnam zamknąć się w 270 000 z wykończeniem pod klucz. Co prawda bez szaleństw ale przyzwoicie i to z dobrych materiałów. Pytam bo troche mnie przeraziłeś tą sumą. Informacja dodatkowa - buduję w Poznaniu.
    M

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Ytong 36,5 cm jednowarstwowa ściana. Ale nie tu jest różnica moim zdaniem. Np. kwestia drzwi wewnętrznych. W kosztorysie drzwi były za 5000. Przy 12 bodaj skrzydłach daje to cenę 412 PLN za jeden komplet: skrzydło + ościeżnica wraz z monatażem. To nierealne - najtańsze porządne drzwi kosztują conajmniej o 100 PLN więcej. Na 12 sztukach to już 1200. No i po 100 za mnotaż - razem 2400 więcej. No i robi się 7400 a nie 5000. I tak jest z każdym elementem wyposażenia. Kolejny przykład: wyposażenie kuchni. Zauważ, że kosztorys nie obejmuje ceny szafek na wymiar ani AGD. Samo wyposażenie kuchni - skromne i jeszcze nie kompletne kosztowało mnie 10 000 PLN. Schody: w kosztorysie są za 4500. Za taką cenę masz betonowe schody wyłożone samodzielnie położoną najtańszą wykładziną. Chcesz dać drewniane obłożenie lub schody drewniane - cena skacze o 50%. Czy wiesz ile potrzebujesz lamp: wiszących i kinkietów do całego domu ? Ja też nie wiedziałem. Samo oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne - tanie, choć nie tandeta kosztuje około 2500.
    Generalnie wykończenie i wyposażenie daje końcową cenę.
    Powiem tak: dom ma 150m2 powierzchni użytkowej. Licz po 2000/m2 -to REALNA cena.
    Nie piszę tego żeby zniechęcać czy straszyć - dom jest super i warto ponieść wiele wyrzeczeń, żeby w nim mieszkać. Ale trzeba to dobrze wyliczyć. Ja do podanego przez Muratora kosztorysu (u mnie było 220 000 PLN) dodałem 30% dla bezpieczeństwa i wyszło mi 280 000. Budżet zrealizowałem i mieszkam, choć w domu brak jeszcze paru rzeczy: garażu, kominka, parkietów wyposażenia dużej łazienki. No i zero mebli poza kuchnią.

  4. #24

    Domyślnie

    Drogi Jaro, tak czy inaczej Twoja wypowiedź podziałała jak zimny prysznic. Chyba jestem zbyt wielką optymistką sądząc, że zmieszczę się w swoich wyliczeniach. Pomimo wszystko zaczynam na wiosnę mój D21 z tym co mam. Ściany będą najprawdopodobiej 2-warstwowe ale to jeszcze obgadam z moim kierownikiem budowy. Mam jednak jeszcze jedno pytanie dotyczące samego projektu domu. Z powody ograniczeń szerokości mojej działki chcę przenieść taras z prawej strony domu na tył, oczywiście zmienijąc też położenie drzwi balkonowych. Dodatkowo znajomy archtekt zaproponował zlikwidowanie jednego okan na prawej ścianie budynku w salonie ewentualnie w aneksie jadalnym. Pokój dzienny ma stać się bardziej ustawny. Co myślisz o tym pomyśle?
    M

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    "Z powody ograniczeń szerokości mojej działki chcę przenieść taras z prawej strony domu na tył, oczywiście zmienijąc też położenie drzwi balkonowych. Dodatkowo znajomy archtekt zaproponował zlikwidowanie jednego okan na prawej ścianie budynku w salonie ewentualnie w aneksie jadalnym. Pokój dzienny ma stać się bardziej ustawny. Co myślisz o tym pomyśle? "

    Moja opinia nie bedzie tu obiektywna - bo jak już gdzieś pisałem nie zmieniałem niczego ważnego w projekcie. Zbyt długo szukałem dobrego projektu, żeby coś w nim zmieniać. Co do zmian, o których piszesz: ja zastąpiłem tylko okno trzykwaterowe z tylnej ściany domu (w salonie) na duże - jednoramowe, nieotwierane okno. Mam przez to okno rewelacyjny widok na zalesione wzgórze.
    Elewacja prawa (z balkonem) wygląda w całości rewelacyjnie i bałbym się, że brak w tym miejscu jednego okna zeszpeci całość. Ja też chcę taras "zawinąć" na tylną ścianę (u mnie południową) ale zaczynać się będzie - tak jak w projekcie - po prawej stronie. Naprawdę cała ta elewacja z tarsem, balkonem, ozdobną barierką i wykończeniem więżby oraz oknami ze szprosami wygląda SUPER !. Szczerze mówiąc, moim zdaniem jest bardziej reprezentacyjna niż frontowa . Także nie zmieniałbym w tym wypadku niczego. Jeśli chodzi o ustawność: ja po prostu ustawiłem wszystko tak, jak jest zaproponowane w projekcie - więc nie mam problemu nieustawnośći. Tylko komin i niska ścianka oddziela salon od jadalni i kuchni i tak jest dobrze !. Goście w salonie widzą i słyszą osobę w kuchni ale nie widzą ew. garów i blatu. Okno w salonie świetnie doświetla rano jadalnię - przyjemnie jest tam jeść śniadanie. No i wyjście na taras: jeśli jest na ścianie prawej nie musisz paradować przez salon. W kuchni i jadalni oczywiście terakota - przedłużyłem ją aż do tych drzwi. Reszta salonu to parkiet więc podłaoga wyraźnie wydziela obie strefy. Tak jest lepiej bo idąc na taras nie idziesz przez "właściwy salon". Krótsza droga z kuchni na taras i cały czas po terakocie niewrażliwej na rozlanie czegoś lub upuszczenie np. masła lub dżemu.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar helism
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Skąd
    prawie Tarnów
    Posty
    602

    Domyślnie

    MHAL: Z podobnych jak Ty powodów przesunęliśmy taras i wyjście na niego na tył domu. Zrobiliśmy drzwi tej samej szerokości, co wcześniej okno (3 części) i nie jest to zbyt szczęśliwe rozwiązanie (chyba wystarczyłoby 2 części i przemyśleć usytuowanie tego okna na ścianie). Nakłada to pewne ograniczenia na wielkość i ustawienie mebli, ale nie żałujemy tego, bo nie zamierzamy zagracać salonu. Za to salon jest doskonale doświetlony. Uważam, że jest to duży plus i nie radzę usuwania żadnego okna (elewacja też na tym straci).
    Dodam, że połączyliśmy kuchnię z salonem i holem, zrobiliśmy pełną ściankę między kominem i ścianą zewnętrzną (tą z balkonem)i zamieniliśmy miejscami kuchnię (która wydawała mi się ciasna) i jadalnię. Teraz jest dużo przestrzeni na parterze. W kuchni, jadalni i na holu zrobiliśmy płytki i ogrzewanie podłogowe (wodne), a w salonie parkiet, ale, jeżeli nie chcesz chodzić po parkiecie na taras (jak Jaro), to polecam też płytki z ogrzewaniem - rewelacyjna sprawa.
    Garaż zrobimy wolnostojący w stylu domu (ozdobne lementy więźby) z garażem na 2 samochody z przodu (częściowo z lewej strony - lekko przysłoni dom).
    Pozdrawiam

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: helism dnia 2003-01-06 17:40 ]</font>

  7. #27

    Domyślnie

    Witam helsim, cos mi się wydaje, że jednak nie zrezygnuję z okna. Szkoda, że nie mogę zobaczyć mojego domku w 3 wymiarach, najlepiej "na żywo". Coś mi się wydaje, że nkit w okolicach Poznania nie buduje naszego D21. Jedynie nie mogę sobie jakoś wyobrazić zamknięcia ścianą Twojej kuchni. Czy dobrze zrozumiałam, że jest odcięta ścianą od salonu? Nie zmniejsza to przestrzeni? I czy faktycznie oryginalnie zaprojektowana kuchnia jest tak ciasna?
    M

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-01-07 09:35, MHAL wrote:
    I czy faktycznie oryginalnie zaprojektowana kuchnia jest tak ciasna?
    M
    Witam. Rozumiem, że pytanie jest do helsim, ale helsim mają kuchnie zmienioną, więc właściwie nie znają odpowiedzi na Twoje pytanie . Dla mnie w oryginalnej kuchni jest miejsca dość. Dwie osoby dorosłe mogą pracować jednocześnie bez przeszkadzania sobie.
    Zapraszam do Krakowa na wizję lokalną ! Jest to trochę drogi ale ja mój pierwszy D-21 oglądałem w Gdańsku !

  9. #29

    Domyślnie

    Dziękuję Jaro za zaproszenie. Biorąc pod uwagę fakt posiadania wujka w Krynicy Górskiej nasza wizyta w Krakowie nie jest wykluczona. Będziemy mieli dodatkową motywację zatrzymania się w końcu w Krakowie. Strasznie dawno nas tam nie było. Wszystko przed nami. Muszę to uzgodnić z moją drugą, bardziej zapracowaną, połową
    Co do info o kuchni to Twoje zdanie całkowicie mnie satysfakcjonuje. Tymbardziej, że nie lubię spędzać w kuchni więcej czasu niż jest to konieczne Patrząc na nasz projekt od samego początku nie zakładałam zmian w tym miejscu. Miałam jednak pomysł na zlikwidowanie spiżarni i powiększenie przez to kuchni albo zrobienie tam małej toalety. Na szczęście szybko wybito mi ten pomysł z głowy. A właśnie czy Ty masz spiżarnię?
    M

  10. #30
    Guest

    Domyślnie

    Mam oczywiście spiżarnię. To genialny wynalazek. Dzięki temu w kuchni jest zawsze porządek. Duże gary, zapasy, dodatkowe komplety naczyń itp to wszystko znakomicie mieście się na regałach w spiżarni. W kuchni jest mniej szafek i tylko te rzeczy, które używa się na codzień.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-07 14:25 ]</font>

  11. #31

    Domyślnie

    Jaro, mam jeszcze jedno pytanie (pewnie nie ostatnie). Jakie ogrzewanie zastosowałeś w swoim domu. Ja będę miała podłączony gaz ziemny. Nie wiem jednak jaką technologie wybrać, tradycyjną z grzejnikami, nadmuchową, ogrzewanie kominkowe...Jak to wygląda u Ciebie. Aby zminimalizować koszty instalacji systemu grzewczego musiałabym zdecydować już teraz przed rozpoczęciem budowy. Poradź mi coś proszę.
    M

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    Ogrzewanie to kocioł na gaz ziemny plus zasobniki na 120 l c.w.u. Mam trzy strefy: ogrzewanie podłogowe w holu i wiatrołapie, strefa na grzejniki na parterze: jadalnia, salon, kotłownia, łazienka i pokój oraz strefa na górze: wszystkie pomieszczenia. Do tego czujnik pogodowy.
    Ogrzewanie podłogowe w hallu to super pomysł - nasi znajomi mają dużo dzieci, które oczywiście nie bawią się na górze, tylko najchętniej z nami na dole. Mogą spokojnie siedzieć na ciepłej podłodze. Teraz zrobiłym ogrzewanie podłogowe także w kuchni i jadalni i zrezygnował z grzejnika w jadalni. W łazienkach dałem po dwa grzejniki: normalny i ręcznikowiec z grzałką elektryczną, żeby suszyć ręczniki także gdy nie działa c.o.. Do tego w podłodze łazienki dałem maty elektryczne do podgrzewania podłogi. Planuję też dogrzewanie kominkiem - rozprowadziłem przewody nadmuchowe do wszystkich sypialni na górze. Ma to działać tylko grawitacyjnie - bez wentylatora. Rury z kominka ukryłem pod stropem w hallu - obudowa z g/k. Koszt ogrzewania i ciepłej wody - póki co jest do zaakceptowania - około 350 zł/miesiąc.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2003-01-08 10:42 ]</font>

  13. #33

    Domyślnie

    Jaro, dziękuję za informacje. Wczoraj znowu siedziałam nad planami i przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie : jak i czy w ogóle wykorzystujesz strych. Prawdę mówiąc odkryliśmy jego istnienie już po zakupie projektu i troszkę nas to zaskoczyło. Z planów wynika, że biegnie on przez całą długość domu. Czy tak jest w rzeczywistości? I czy w związku z jego uzytkowaniem nie powinno być tam jakiegoś okienka?
    Pozdrawiam
    M

  14. #34
    Guest

    Domyślnie

    Witaj Mhal. Z tym strychem u mnie było tak samo . Jego istnienie odkryłem dopiero przy zamawianiu drewna na więźbę. Jedna uwaga: żeby lepiej wykorzystać strych zmieniłem trochę konstrukcję więźby. W projekcie są pionowe wzmocnienia jętek bodajże (termniologia wyszła mi już z głowy)- co ograniczna przestrzeń do wykorzystania. Także warto to zmienić. Co do okna. W projekcie jest klapa włazu na dach. Ja zamontowałem taką przezroczystą - także trochę doświetla. Nie planuję wykorzystania tego strychu do innych celu niż przechowalnicze - więc nie robiłem żadnych innych inwestycji.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pagin

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    1.021
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Jestem na etapie wyboru projektu. D21 funkcjonalnie podoba mi sie. Lecz chcialbym miec garaz dobudowany do domu. Z dotychczsowej dyskusji wynika ze wszyscy budowali garaz oddzielnie. Czy ktos zbudowal lub zamierza zbudowac D21 z garazem dobudowanym do domu?. Jakie poczynil wowczas zmiany w projekcie domu. Czy jedno (garaz) z drugim (dom) pasuje do siebie?
    Pozdrowienia,
    Pagin

  16. #36

    Domyślnie

    Witaj Pagin,
    Jeżelu już tak bardzo chcesz dobudowac garaż do D21 to jedynym rozwiązaniem jest postawienie go z lewej strony domu. Tracisz wtedy jedynie okno od łazienki. Problemem może być wygosodarowanie wejścia do garażu z domu. I tu znowu słusznym wydaje sie pomysł zrobienia go w pomieszczeniu gospodarczym, które nieco straci na uzyteczności. Zreszta zastanów się czy dobudowanie garazu do tak ładnego i zgrabnego domu nie zniszczy efektu wizualnego. Ja bym tego nie robiła z projektem D21.
    Pozdrawiam
    M

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Emil
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    412
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Witam
    Spiesze doniesc, ze dzis odwiedzilem dom kolegi pod Warszawa. Jest w stanie surowym ( prawie zamknietym) i w stosunku do projektu jest troche zmieniony. Oto zmiany:
    - dobudowany garaz o dosc przemyslnym 3-spadowym dachu ( wyglada niezle)
    - poszerzenie domu o ok. 1m zarowno od przodu jak i tylu ale bez zmiany wysokosci budynku, stad zmniejszenie kata nachylenia dachu
    - podwyzszenie sciany kolankowej o dobre kilkadziesiat centymetrow

    Wrazenia generalnie dobre, dom zrobil sie duzy, troszke stracila charakter bryla budynku ale nadal wyglada niezle. Niezlym chyba pomyslem bylo przeniewsienie wejscia do pom. gosp do wiatrolapu.
    Pozdrawiam
    Emil

  18. #38

    Domyślnie

    Emil, czy mógłbys przybliżyc temat przeniesienia wejścia. Jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić...

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pagin

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    1.021
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj Emil,
    Moglbys napisac cos wiecej o garazu, jego dachu i sposobie polaczenia z budynkiem?

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar helism
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Skąd
    prawie Tarnów
    Posty
    602

    Domyślnie

    Prawdopodobnie wejście do pomieszczenia gospodarczego znajduje się w wiatrołapie, po lewej stronie od drzwi wejściowych, a nie jak w projekcie - z holu. Widziałam podobne rozwiązanie w Muratorze 10/2001. Projekt tam zamieszczony przypominał troszkę nasz D-21, powiedziałabym nawet, że niektóre rozwiązania były trochę lepsze (np. 2 łazienki i garderoby na górze).

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony