dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma czegos takiego jak wykładnia. Przepis jest przepis, nie można go interpretować tylko odczytywać dosłownie. Zwracano mi na to uwagę zarówno podczas kursu prawa jazdy, jak i podczas nauki zarządzania nieruchomościami. Od interpretacji prawa jest Sąd a nie kominiarz czy gazownik.

  2. #22

    Domyślnie

    No dobra - to niech go ktoś autorytatywny, w przedstawionym przeze mnie wypadku, odczyta dosłownie

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Powiem ci w czym rzecz.
    Chodzi im o ten przepis :
    w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
    "1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
    z dnia 30 września 1997 r.
    zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

    A teraz przeczytaj to co podkreśliłam. Tu jest haczyk jak na wieloryba. Widzisz go?
    Wentylacja mechaniczna wyciągowa to nie jest to samo, co wentylacja mechaniczna wyciągowo-nadmuchowa, zrównoważona (czyli to co określamy popularnie wentylacją mechaniczną). To jest zwykły wentylatorek wyciągowy, jaki się kiedyś montowało w kuchni na kanale wentylacji grawitacyjnej, kiedy zima wdmuchiwała zimne powietrze do domu, zamiast wyciągać.



    I rzeczywiście, to jest niebezpieczne, bo przy braku nadmuchu, szczelnych drzwiach i oknach, w kotłowni brak napływu świeżego powietrza.

    Poza tym tam jest o kotle gazowym, który pobiera powietrze do spalania z zewnątrz, ale jak określono w przepisie wydalanie tego powietrza?
    Grawitacyjnie. A jak wyrzucają spaliny kotły kondensacyjne? Ciśnieniowo, mają wymuszony przepływ spalin przez wentylatory!

    A więc przepis nie dotyczy kotłowni z kotłem kondensacyjnym i zamkniętą komorą spalania oraz wentylacja mechaniczną zrównoważoną (nawiewno-wywiewną)

    CBDU

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draco2
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-102
    Dzielnica
    Nieborowice
    Posty
    52

    Domyślnie

    Witam
    Chciałbym odkopać wątek.

    Czy coś w tych przepisach się wyjaśniło?
    Wie ktoś może na jakie przepisy się powoływać jeśli chcę uniknąć komina wentylacyjnego?

    Draco

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jakby co to u mnie nikt nie wymagał komina.

  6. #26

    Domyślnie

    Firma, która będzie robić u mnie w domu wentylację mechaniczną z rekuperacją twierdzi, że w pomieszczeniu kotłowni (piec gazowy kondensacyjny) musi być wentylacja grawitacyjna. W świetle tego, co napisał Elfir, to rzeczywiście zapis jest iście "prawniczy" i opiera się na niuansie, którego sam wcześniej nie wyłapałem czytając rozporządzenie.
    Powiedzcie, proszę, czy w takim przypadku pomieszczenie kotłowni powinno być wentylowane skoro nie można stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mozna zastosowac WM.
    Nie daj sie splawic montażystom kanałow.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mozna zastosowac WM.
    Nie daj sie splawic montażystom kanałow.
    Ok, ale co ma być w kotłowni? Nawiew, czy wywiew, a może jedno i drugie? Pomieszczenie jest niewielkie

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wywiew. Normalnie tu spotykane rozwiązanie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja w kotłowni mam i dwa anemostaty na dwóch krańcach (pom jest długie i wąskie): nawiew i wywiew. Aby zmaksymalizować przepływ powietrza. Wywiew chyba jest ciut mocniejszy od nawiewu.

  11. #31

    Domyślnie

    A czemu ma służyć zmaksymalizowanie przepływu powietrza w kotłowni ?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mojemu poczuciu bezpieczeństwa, gdyby rozszczelniła się instalacja gazowa.
    Na dodatek mamy tam też suszarnie i pralnię, więc szybciej się rzeczy suszą.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 28-02-2018 o 14:56

  13. #33

    Domyślnie

    Tzn jak będziesz miała nieszczelność instalacji gazowej to szybciej gaz rozprowadzisz po całym domu ?
    PS. argument o pralni i suszarni rozumiem .

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja tez tego nie rozumiem - przeciez ten dodatkowy nawiew oslabia ruch powietrza z korytarza do kotlowni - przez podcięcie pod drzwiami (ew. kratki/tulejki).
    A to ten ruch zabezpiecza przed wydostaniem sie gazu z kotłowni.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tylko ja mam kotłownię z wejściem z łazienki, a nie korytarza. W łazience jest też wywiew.

    A skoro wywiew jest większy to nijak nie rozumiem, jak gaz miałby rozprzestrzenić się po budynku?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tylko ja mam kotłownię z wejściem z łazienki, a nie korytarza. W łazience jest też wywiew.

    A skoro wywiew jest większy to nijak nie rozumiem, jak gaz miałby rozprzestrzenić się po budynku?
    Jak by nie bylo nawiewu, to bykby jeszcze większy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tylko ja mam kotłownię z wejściem z łazienki, a nie korytarza. W łazience jest też wywiew.

    A skoro wywiew jest większy to nijak nie rozumiem, jak gaz miałby rozprzestrzenić się po budynku?
    Ano przez rekuperator. Powinnaś sobie dorzucić czujnik gazu w kotłowni, który automatycznie uruchomi by-pass w reku.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    owszem, byłby większy, ale wówczas miałabym przeciągi w domu.
    Jak napisałam - zrobiłam to dla siebie.

    Surgi - rekuperator to co pochłania, wydala a nie rozprowadza po domu.

    Zasadniczo docelowo w ogóle planuję wywalić gaz z domu.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Będzie pompa?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    owszem, byłby większy, ale wówczas miałabym przeciągi w domu.
    Jak napisałam - zrobiłam to dla siebie.

    Surgi - rekuperator to co pochłania, wydala a nie rozprowadza po domu.

    Zasadniczo docelowo w ogóle planuję wywalić gaz z domu.
    Rekuperator pochłania gaz ?? A możesz wyjaśnić mechanizm tego pochłaniania?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony