dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie problem z ogrzewaniem podłogowym

    Witam wszystkich
    opiszę dręczący mnie problem - jeśli będą jakieś źle sformułowane zdania to proszę o wyrozumiałość.

    Od ponad roku męczę się z ogrzewaniem podłogowym. W ramach nadwyżki finansowej wobec dewelopera zażyczyłem sobie ogrzewanie podłogowe dwóch pomieszczeń. Niby ogrzewanie zostało zrobione a ja ile mogłem to dopilnowałem rzeczy o których wyczytałem z forum. Jeśli samo położenie instalacji wydaje się OK to podłączenie rozdzielni itp to jedna wielka porażka. Pseudo fachowcy dewelopera nie wiedzieli co robią, cała rozdzielnia była przebudowywana cztery razy. moja cierpliwość się wyczerpała i na koszt dewelopera zamówiłem prywatną ekipę. Wydawało się, że ludzie są w temacie ale nic tam nie działało a wiec kolejna porażka. Ostatni fachowiec znów przebudował wszystko a ogrzewanie jak nie działało poprawnie tak nie działa.

    Mam piec CO gazowy z zamkniętą komorą spalania (mieszkanie w bloku). W łazience mam ogrzewanie podłogowe oraz grzejnik naścienny (drabinka), następnie przedpokój razem z kuchnią gdzie też mamy ogrzewanie podłogowe (kuchnia i przedpokój jest to jedno pomieszczenie ) oraz dwa pokoje gdzie są zwykłe grzejniki.

    od pieca CO idą rury do skrzynki rozdzielczej a tam od listew do każdego odbiornika ciepła idą oddzielne pętle (chodzi mi o to że żadna pętla ogrzewania podłogowego nie jest połączona z grzejnikiem). po załączeniu pieca wszystkie trzy grzejniki pracują poprawnie (grzejniki odpowietrzone oraz odpowietrzniki na listwach odkręcone). szybko się nagrzewają. nie można tego samego powiedzieć o pętlach podłogówki. Co do samego podłączenia pętli podłogowych to wygląda to tak: z górnej listwy w rozdzielni (ciepłej) idzie rurka po podłodze następnie wchodzi do zaworu RTL a on do dolnej listwy rozdzielni (zimnej). Od góry na zimnej listwie są zawory na pętli każdego z odbiorników. Dodam, że pętle nie są za długie bo pomieszczenie są bardzo małe - w łazience podłogówka jest na powierzchni ok 3,5m2 a przedpokój z kuchnią to powierzchnia ok 7m2.

    zawór RTL otwarty jest na maka a zawory na górze zimnej listwy są otwarte. cały układ podłogowy nagrzewa się strasznie wolno. Dodatkowo zauważyłem, że układ nagrzewa się nie regularnie.

    Jeden specjalista upierał się, że zawór regulacyjny powinien być na wejściu ciepłej wody do podłogówki, inny że na powrocie, ktoś tam upierał się że powinien być zawór RTL z kapilarą, ktoś inny, że nie. sam się już pogubiłem i chciałem się dowiedzieć co wy o tym sądzicie. co według was jest źle zrobione.

    w załączniku jest schemat instalacji narysowany tak odręcznie - czy ktoś na jego podstawie może stwierdzić czy gdzieś jest błąd?

    W drugim załączniku widać rzeczywisty wygląd mojej skrzynki rozdzielczej (dodam, że kolejność rozmieszczenia pętli w rzeczywistości nie pokrywa się z odręcznym rysunkiem). Taka mała informacja. Na początku w rozdzielni było tak, że jeśli wejście było w pierwszym miejscu ciepłej listwy to powrót też był w pierwszym miejscu ale jeden z fachowców powiedział, że nie zmieszczą się głowice RTL i dla tego na pierwszym i na ostatnim w zimnej listwie są powroty od pętli podłogowych.
    na zdjęciu opisane zielonymi cyframi
    1,1 - grzejnik pokój
    2,2 - grzejnik pokój
    3,3 - grzejnik drabinkowy łazienka
    4,4 - pętla ogrzewania podłogowego łazienka
    5,5 - pętla ogrzewania podłogowego przedpokój z kuchnią

    pozdrawiam i proszę o poradę
    Rafał
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja.jpg
Wyświetleń:	314
Rozmiar:	24,0 KB
ID:	75253   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja 2.jpg
Wyświetleń:	493
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	75258  
    Ostatnio edytowane przez c20ne ; 18-09-2011 o 18:04

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ciekawe jaki masz kociołek A konkretnie pompę.Przez podłogówkę płynie 4 x wiecej wody niż przez grzejnik .Podłogówka rozgrzewa sie zazwyczaj długo.
    Ustaw kryze regulacyjną grzejników na 3 .Problem może być w grzejnikach .Woda leci tam gdzię łatwiej.Zazwyczaj problem jest w grzejniku drabinkowym.
    Ciekawe jaki masz tam zawór.(czy ze wstępną nastawą?).Generalnie ze szkicu jest ok

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie

    jeśli chodzi o piec CO to mam JUNKERS ZW 14-2 DV AE 23
    nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tą kryzą - jeśli chodzi o zawór przy grzejnikach to dodam, że dziś próbowałem rozgrzać podłogówkę i zawory w grzejnikach były zakręcone (przy każdym grzejniku) oraz dodatkowo na listwie zimnej zakręciłem te niebieskie pokrętła od linii zasilających grzejniki.
    napisz coś więcej o tym zaworze (wstępna nastawa) to postaram się odpowiedzieć bo nie za bardzo wiem o co chodzi.

    jak możesz to zerknij jeszcze raz w mojego pierwszego posta - była aktualizacja tekstowa oraz dodane zdjęcie przedstawiające rzeczywisty wygląd całej rozdzielni

    pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Obwody podłogówki mają rTL ale po drugiej stronie zawory tzw powrotne pod kapselkiem jes zawór może nie do końca otwarty.
    Na grzejniku pod głowicą termostatyczną powinien być element regulacyjny z cyferkami ,Na drabinkowym też

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie

    jeśli chodzi o zawory z niebieskimi kapslami to są otwarte na maksa (kapselki są odkręcone i tylko położone na zaworach.
    jeśli chodzi o cyferki na zaworach w grzejnikach (wybite są na mosiężnej tak jak by śrubie)
    jeden grzejnik OV 233 KAP
    drugi grzejnik OV 104 KNN (tu gdzie jest 0 może być np 8 albo S bo było to dość niewyraźnie nabite)
    grzejnik drabinkowy DN 15 (to było wybite na korpusie zaworu - żadnych innych oznaczeń nie było)

    powiedz mi ile czasu tak mniej więcej powinna nagrzewać się podłogówka, tak żeby całość była ciepła, zawór RTL powiedzmy że ustawiony na 4. dodatkowo jaka wartość powinna być ustawiona na piecu żeby udało się całą podłogówkę nagrzać? oczywiście tak żeby wszystko było bezpiecznie.
    czy taka podłoga powinna nagrzewać się w godzinach czy dziesiątkach godzin? mowa o pierwszym uruchomieniu.

    podczas układania podłogi sprawa wyglądała tak:
    podłoże na to styropian 40mm następnie folia w kratkę podklejona styropianem 10mm na to rurki od podłogówki przyczepiane spinkami. na wszystko została wylana wylewka z plastyfikatorem o grubości ok 40-50mm potem zostały położona podłoga tz. gres o grubości 6mm + klej ok 5mm
    czy taka podłoga jest dobrze zrobiona? pętle są bez żadnych załamań okładane, tylko w miejscu gdzie się chodzi (nie ma ogrzewania pod wanną, meblami itp). wszystko ułożone jest najprościej jak się da.

    Pozdrawiam

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ja pisałem też o takich srebnych elementach na górnej belce obwody 4 i 5 .Tam są takie kapselki od przodu pod nimi jest zawór otwierany ampulem jak odkręciśz to nie poleci woda

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie

    jutro to sprawdzę bo muszę iść do garażu poszukać ampula
    pamiętam, że ostatni specjalista jak je zakładał to kręcił ampulem
    rozumiem, że oba zawory ampulowe powinny być wkręcone do końca?

    a jak z Twoich spostrzeżeń i doświadczenia powinna nagrzewać się podłoga? chodzi mi o czas. powiedzmy, że wszystkie zaworu u mnie są otwarte w podłogówce a grzejniki zakręcone.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Temperatura zaczyna rosnąć od razu ale efekt wyczuwalny po 2-3 godziny.
    Tak naprawdę to włącz i niech samo troche popracuje

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie

    faktycznie po 2-3 godzinach podłoga robi się ciepła, w niektórych miejscach na tyle ciepła że jak stanie się stopami w skarpetkach to od razu czuć miłe ciepło. ale podłoga nagrzewa się nie równomiernie. np. jedna płytka 50x50 gresu jest ciepła za zaraz kolejna jest chłodna a np dwie lub trzy płytki dalej znów jest ciepło.

    w wolnej chwili włączę ogrzewanie na cały dzień i zobaczymy co się będzie działo.

    napisz mi czy według Ciebie takie podłączenie jest prawidłowe? i jaka wartość powinna być ustawiona na głowicach RTL na pierwsze długie uruchomienie, oraz jaka temperatura na piecu (mniej więcej) dziś ustawiłem na ok 54*C ale na wyświetlaczu dochodziło do 60*C następnie piec wyłączał się.
    czy taka temperatura jest OK czy może ją podnieść?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Jesteś kolego bardzo niecierpliwy. Podłoga rozgrzewa się godzinami a nie minutami Jeśli jakaś część płytek jest za gorąca a część za zimna to najprawdopodobniej wszystko jest ok. tylko trzeba czasu aż temp. się równomiernie rozłoży. No i jeszcze woda jest za gorąca jak czuć ciepło z niektórych płytek. Podłoga ma pracować cały czas a nie skokowo na szybko. Daj sobie trochę czasu. Ja po wyjeździe na kilka dni w chłodne dni podnoszę temperaturę podłogą na parterze min. 12-14 godzin. Na górze grzejniki więc wzrost temp. jest prawie natychmiastowy, ale podłogówka to nie grzejnik ścienny!!!

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    c20ne

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    18

    Domyślnie

    nie miałem wcześniej żadnego doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym a dodatkowo przeszedłem traumatyczne doświadczenia z poprzednimi fachowcami (byli tacy co nie zamontowali żadnego zaworu i twierdzili że będzie OK a inny połączył wszystko szeregowo i twierdził że tak ma być). Dlatego dopytuję bo chcę się upewnić, że ostatni człowiek zrobił wszystko OK. dodatkowo od pierwszego października chcę zamieszkać na nowym mieszkaniu i dla tego chcę wszystko sprawdzić żeby spać spokojnie. nie chciał bym żadnej demolki gdy całe mieszkanie zostanie urządzone.

    czyli podsumowując - instalacja jest OK a potrzeba tylko czasu i cierpliwości?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Raczej jest ok. Na 100% to zostaw włączone i niech trochę popracuje. Przecież 2-3 dni ekstra nie zabiją cię finansowo, ale w/g mnie zmniejsz temp. wody na zasilaniu podłogi. Płytki nie mogą być "wyraźnie ciepłe". Mają być "neutralne" a w pomieszczeniu ma bardzo powoli rosnąć temp. i być ciepło

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony