dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 16
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 309
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Właściwie to nie ma co się rozwodzić nad tym jak ten magazym został wykonany i jakie tam teraz rządzą zjawiska fizyczne. Został źle wykonany bo 12 lat temu zdawało mi się, że będzie dobrze. Piszę właściwie tylko po to aby ustrzec następnych wykonawców takich kwiatków by zbyt optymistycznie nie zakładali że coś się tam zmagazynuje. Teraz moja wiedza na podstawie tych doświadczeń jest już inna ale drugiego nie zbuduję.
    pozdrawiam.
    Witold

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Panie Witoldzie wielki szacun jak mówią młodzi ludzie .Zadki to przypadek aby ktoś na forum zrobił coś co nie do końca wyszło i się do tego przyznał.Może warto by było otworzyć nowy temat o gruntowym magazynie ciepła.Pańskie doświadczenia w tym temacie są bezcenne.Zwłaszcza ,że ma Pan cały układ opomiarowany.Warto by było przedstawić wyniki Pańskich pomiarów w cyklach miesięcznych,oraz opis samego magazynu(gabaryty,sposób izolacji,oraz wszelkie dane,jakie są Pańskim zdaniem ważne).A nuż coś fajnego wymyślimy .Chętni do takiej dyskusji na pewno się znajdą.
    Pozdrawiam. Dariusz Pawełczak

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Przykro mi to mówić, ale z mojego doświadczenia wynika ze sens ma tylko krótkotrwałe max kilkudniowe buforowanie ciepła (czy to w buforach na wodę czy to w gruncie). Problemem jest szybkość ,,uciekania'' ciepła. Teoretycznie moźna by wykonać dobry bufor podziemny który magazynuję energię cieplną latem a oddaje zimą, wiążę się to jednak z b.dużymi kosztami co stawia pod znakiem zapytania tą inwestycję.

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Przykro mi to mówić, ale z mojego doświadczenia wynika ze sens ma tylko krótkotrwałe max kilkudniowe buforowanie ciepła (czy to w buforach na wodę czy to w gruncie). Problemem jest szybkość ,,uciekania'' ciepła. Teoretycznie moźna by wykonać dobry bufor podziemny który magazynuję energię cieplną latem a oddaje zimą, wiążę się to jednak z b.dużymi kosztami co stawia pod znakiem zapytania tą inwestycję.
    Wystarczy nadmiarowe ciepło rozprowadzać w gruncie pod domem, minimalizując w ten sposób straty ciepła do gruntu w okresie grzewczym, a sa one wcale niemałe.
    Mam zamiar rozprowadzić wężownicę w pospółce pod domem, na głębokości 50cm, pod 30cm warstwą ocieplenia. Będzie tam trafiało nadmiarowe ciepło z instalacji solarnej, czasem może to być nawet 100kwh dziennie w upalne letnie dni. Pozwoli to na nie marnowanie energii kiedy występuje ona w nadmiarze. Samo podniesienie temperatury pod domem o 1 st C pozwala na zmniejszenie strat ciepła do gruntu w okresie grzewczym o 10%.
    Pierwszym planem było wrzucanie odpadowego ciepła do glikolowego gwc jednak zrezygnowałem z tego i postanowiłem umieścić oddzielny wymiennik pod domem.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 28-11-2011 o 15:25

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Przykro mi to mówić, ale z mojego doświadczenia wynika ze sens ma tylko krótkotrwałe max kilkudniowe buforowanie ciepła (czy to w buforach na wodę czy to w gruncie).
    A to ciekawe co Pan stwierdza. O jakim doświadczeniu Pan mówi? Budował Pan kiedyś taki wymiennik? Wie Pan jak należy go skonstruować aby ucieczkę ciepła zachamować? Proszę się z nami podzielić tym doświadczeniem, chętnie i ja wysłucham cennych rad i może poprawię lub wybuduję nowy. Latem ci u mnie dostatek marnującej się energii. Badał Pan kiedykolwiek grunt pod względem rozchodzenia się ciepła?
    Czekamy na cenne rady zamieniając się w słuch nawet przy kilkudniowym buforowaniu.

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Rozchodzenie ciepła w gruncie można podzielić na dwie fazy.Pierwsza gdy grunt jest wilgotny ,dostarczane ciepło powoduje odparowywanie zawartej w gruncie wilgoci a to są tysiące kilogramów wody ,która odparowując ,zużywa na tą przemianę niecałe 2500J\kg.Jednak masa tej wilgoci powoduje,że są to olbrzymie ilości energii.Jeżeli grunt jest piaszczysty,wręcz jak w żwirowni ,to pół biedy.Jeżeli jest gliniasty.,to wilgoć będzie bez przerwy napływała pod budynek i będzie non stop odparowywana i z magazynowania ciepła nici.Druga faza to rozchodzenie się ciepła w przesuszonym gruncie .Ciepło rozchodzi się we wszystkich kierunkach.Dlatego wężownicę proponował bym posadowić jak najbliżej chudziaka.Odpływ wody deszczowej też należy przewidzieć jak najdalej fundamentów.jeżeli studnia chłonna,to poniżej ław fundamentowych.Jeżeli to możliwe to sugerował bym opaskę przeciwwilgociową poziomą ze spadkiem na zewnątrz wokół fundamentu.No i koniecznie izolacja przeciwwilgociowa na poziomie ław pod całym budynkiem.
    Pozdrawiam.

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Rozchodzenie ciepła w gruncie można podzielić na dwie fazy.Pierwsza gdy grunt jest wilgotny ,dostarczane ciepło powoduje odparowywanie zawartej w gruncie wilgoci a to są tysiące kilogramów wody ,która odparowując ,zużywa na tą przemianę niecałe 2500J\kg.Jednak masa tej wilgoci powoduje,że są to olbrzymie ilości energii.Jeżeli grunt jest piaszczysty,wręcz jak w żwirowni ,to pół biedy.Jeżeli jest gliniasty.,to wilgoć będzie bez przerwy napływała pod budynek i będzie non stop odparowywana i z magazynowania ciepła nici.Druga faza to rozchodzenie się ciepła w przesuszonym gruncie .Ciepło rozchodzi się we wszystkich kierunkach.Dlatego wężownicę proponował bym posadowić jak najbliżej chudziaka.Odpływ wody deszczowej też należy przewidzieć jak najdalej fundamentów.jeżeli studnia chłonna,to poniżej ław fundamentowych.Jeżeli to możliwe to sugerował bym opaskę przeciwwilgociową poziomą ze spadkiem na zewnątrz wokół fundamentu.No i koniecznie izolacja przeciwwilgociowa na poziomie ław pod całym budynkiem.
    Pozdrawiam.
    A co to jest chudziak? Ktos już kiedyś napisał:''Na huj to komu''. Izolacja przeciwwilgociowa owszem, nie rozumiem tylko tego parowania jak w tropikach. Czy wiesz ile potrzeba energii aby podnieść temperaturę gruntu nawet piaszczystego? Aby tylko dało się podnieść temperaturę o 3 stopnie w całym sezonie letnim, to już będzie wynik rewelacyjny, i gdzie tu tony odparowanej wody w temp. 13 stopni?

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jak zrobisz ławy i ściny fundamentu to wszystko zasypujesz piachem,przeważnie do 10cm.od góry ściany fundamentowej .Tak powstałą nieckę zalewasz betonem B15 i to jest chudziak.Przykład:fundament 100m 2 w nim 100m 3 suchego piachu aby go podgrzać o 3 stopnie wystarczy tylko 117kW. Jeżeli będzie to piasek wilgotny to trzeba wiedzieć ile jest w nim wody i każdy kilogram pomnożyć przez 4200J i 3 stopnie i będziesz wiedział ile potrzeba energii aby tę wodę podgrzać właśnie o 3 stopnie. Suma tych dwóch wielkości powie ile energii trzeba wpakować aby podgrzać piasek o wilgotności x o 3 stopnie.Jeśli chodzi o parowanie .Jedziesz zimą koło jeziora a że to początek zimy to jeszcze nie zamarzło.Na dworze -5 .Woda w jeziorze może z 13 stopni. A jezioro paruje.Myślisz,że u ciebie będzie inaczej?
    Pozdrawiam.

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o mój dom to nie mam żadnego chudziaka tylko samą pospółkę o grubości 1 metra, na to kładę izolację przeciwwilgociową w postaci wanny,potem 30cm warstwa perlitu i na tym płyta ogrzewania podłogowego. To co będzie sie działo pod izolacją przeciwwilgociową jest mało istotne, natomiast istotne jest to, że grunt poza budynkiem w okresie letnim jest cieplejszy dzięki nagrzewaniu przez słońce i opadom atmosferycznym, które powodują przenikanie tego ciepła w głębsze warstwy. Pod domem tego słoneczka nie ma ale można sprawić, że i tam się pojawi, wkladając w ten grunt właśnie wężownicę. Powiem tak, że jakakolwiek wilgoć będzie działała tutaj korzystnie, ponieważ ciepło będzie się unosiło konwekcyjnie i zatrzymywało na izolacji przeciwwilgociowej, powstała wilgoć będzie cyklicznie przenikała w piasek i cykl będzie się nieustannie powtarzał, to jest właśnie ładowanie akumulatora.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 28-11-2011 o 19:58

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Perlit pod posadzkę.Z tego co wiem to nasiąkliwość objętościowa tego materiału wynosi 15-30%.Gratuluję odwagi.Co do ładowania akumulatora to wilgoć niestety ale będzie go skutecznie rozładowywała. W lecie w upalny dzień idąc po plaży parzysz stopy ale już parę cm.pod suchym gorącym piaskiem jest przyjemny chłodny i wilgotny .W warstwie suchej jest gorący. W warstwie wilgotnej chłodny.Na styku tych warstw następuje ciągłe odparowywanie wody i ciągłe podsączanie nowej.
    Pozdrawiam.

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Perlit pod posadzkę.Z tego co wiem to nasiąkliwość objętościowa tego materiału wynosi 15-30%.Gratuluję odwagi.Co do ładowania akumulatora to wilgoć niestety ale będzie go skutecznie rozładowywała. W lecie w upalny dzień idąc po plaży parzysz stopy ale już parę cm.pod suchym gorącym piaskiem jest przyjemny chłodny i wilgotny .W warstwie suchej jest gorący. W warstwie wilgotnej chłodny.Na styku tych warstw następuje ciągłe odparowywanie wody i ciągłe podsączanie nowej.
    Pozdrawiam.
    Oczywiście są różne perlity a mówimy tutaj o perlicie ekspandowanym a nie o agroperlicie. Perlit ekspandowany jest najchętniej stosowany jako izolator w chłodnictwie. Występuje tam spora wilgoć a jednak jest tam stosowany. Pod mikroskopem perlit ekspandowany wygląda jak szklane kuleczki, które są właśnie doskonałym izolatorem. Warstwa perlitu będzie właśnie izolatorem akumulatora od góry. Kolega widzę bardzo szybko googluje i zbyt szybko wyciąga pochopne wnioski.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 28-11-2011 o 22:35

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Bardzo dawno temu pracowałem w zakładzie ,który posiadał urządzenie do produkcji ciekłego tlenu ( niemieckiej produkcji jeszcze z przed wojny).Urządzenie to było izolowane perlitem .
    Pozdrawiam

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A to ciekawe co Pan stwierdza. O jakim doświadczeniu Pan mówi? Budował Pan kiedyś taki wymiennik? Wie Pan jak należy go skonstruować aby ucieczkę ciepła zachamować? Proszę się z nami podzielić tym doświadczeniem, chętnie i ja wysłucham cennych rad i może poprawię lub wybuduję nowy. Latem ci u mnie dostatek marnującej się energii. Badał Pan kiedykolwiek grunt pod względem rozchodzenia się ciepła?
    Czekamy na cenne rady zamieniając się w słuch nawet przy kilkudniowym buforowaniu.
    Panie Witoldzie,
    Tytułem wstępu … zachęcam Pana do studiowania słownika ortograficznego. Hamować piszę się przez „h” a nie przez „ch”. Jeśli i w tym przypadku Pan się ze mną nie zgadza to proszę spytać się dzieci w pobliskiej szkole.

    Krótkotrwałe buforowanie ciepła jest bardziej sensowne z uwagi na kilka podstawowych przyczyn. Jedną z podstawowych jest zamożność polskich rodzin. Wykonanie wymiennika gruntowego sezonowego jest moim zdaniem niewskazane ekonomicznie w mikroskali i tylko możliwe przy budowie osiedli domów jednorodzinnych (efekt synergii). Krótkotrwałe buforowanie ma również sens z uwagi na charakter budowanych w Polsce instalacji. 2-3 próżniowe kolektory słoneczne to polska norma. Dla skutecznego buforowania sezonowego potrzebna jest znacznie większa liczba kolektorów. Stąd ciepło generowane przez kolektory słoneczne najlepiej jest wrzucić „online” do instalacji centralnego ogrzewania.

    Z pewnością wymiennik sezonowy nie może być tak amatorsko zbudowany jak Pan opisywał to w swoich postach. Proszę zwrócić uwagę, że wymienniki sezonowe za granicą istnieją i funkcjonują bardzo dobrze pokrywając zapotrzebowanie budynków w 80% (co + cwu). Nie zamierzam Pana uczyć poprzez forum bo miejscem do nauki jest szkoła. Czytając Pana posty dochodzę coraz częściej do wniosku że pobyt w takiej placówce bardzo by się Panu przydał.

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Niedoskonała znajomość ortografii nie świadczy o tym czy ktoś jest ekspertem w danej dziedzinie czy nie (za wyjątkiem języka polskiego). Jedni są bardziej uzdolnieni humanistycznie, co niektórzy z kolei technicznie. Forum istnieje do udzielania porad, jak również do wymiany własnych doświadczeń, czy nawet błędów, jednak nie ortograficznych tylko właśnie technicznych, generalnie związanych z budową własnych 4 ścian.
    Powiem tak, że osobiście marzę mieć takie 140 rur kolektora na swojej posesji, nadmiar ciepła nie byłby dla mnie żadnym problemem, ponieważ gruntowy magazyn ciepła to najlepsze rozwiązanie, nie wymagający nawet budowy, ponieważ on istnieje tam od zawsze a jedyną rzeczą nad jaką musimy popracować jest sposób jego ładowania i wykorzystania.

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jaki ma sens mieć 140 rur kolektora skoro nie posiadamy umiejętności relatywnie tanio zmagazynować tej energii.Dla samej chęci posiadania to dosyć niefrasobliwy pomysł.
    Pozdrawiam.

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jaki ma sens mieć 140 rur kolektora skoro nie posiadamy umiejętności relatywnie tanio zmagazynować tej energii.Dla samej chęci posiadania to dosyć niefrasobliwy pomysł.
    Pozdrawiam.
    Witam.
    Szanowny Panie Nydar
    Przecież wcześniej pisałem, że najpierw został zbudowany "akumulator" z myślą o kumulacji ciepła z kolektorów " na potem " a następnie wybudowana instalacja. Pisałem również, że w czasie kiedy ja to budowałem nie miałem zielonego pojęcia jak to powinno być zrobione. Zresztą nikt nie miał pojęcia bo nikt przede mną czegoś takiego nie robił. Przy budowie akumulatora miałem jednak duże wsparcie w postaci geologa i to nie byle jakiego. Po wpięciu kolektorów do wymiennika gruntowego okazało się, że założenia inne a praktyka inna, ale kolektory już są. Ale również są osoby, które bez potrzebnej wiedzy próbują wykonać taki wymiennik i dojdą do takich efektów jak ja czyli wielce się rozczarują. Czy nie lepiej ich ostrzegać zawczasu ?
    Krytykować to ja też potrafię i to nawet czasami dotkliwie ale takie rady typu "A nie prościej będzie kupić dwie krowy i dostawić oborę - biogaz i mleko prawie za darmo" nic nie wnoszą, no może trochę humoru.
    Ale może coś zaproponuję. Ja zajmę się kolektorami i całą instalacją a Pan wymyśli sposób kumulacji ciepła z tych kolektorów. Bez zmrużenia oka sfinansuję każdy w miarę sensowny projekt. Zdaje Pan sobie sprawę z tego jaka to będzie kasa? Budynek ogrzewany tylko kolektorami w cyklu całorocznym. Nobel w dziedzinie fizyki murowany.
    pozdrawiam.
    Witold

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Panie Witoldzie,Tytułem wstępu … zachęcam Pana do studiowania słownika ortograficznego. Hamować piszę się przez „h” a nie przez „ch”. Jeśli i w tym przypadku Pan się ze mną nie zgadza to proszę spytać się dzieci w pobliskiej szkole.
    No to zaczynamy wyliczankę:
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Teoretycznie moźna by wykonać dobry…
    W słowie "można" używa się ż a nie ź.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Chiny idą ta samą drogą co kiedyś Japonia i robią z roku na rok coraz lepsze produkty. Im wczesniej Pan to zrozumie, tym lepiej
    W słowie "wcześniej" nad s używamy przecinka.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    To tak jakby pisał Pan, że wszystkie buty produkowane w Chinach sa takie same.
    W słowie "są" do literki a dodawany jest taki ogonek -,-
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Mamy u siebie w domu sporo rzeczy produkowanych w Chinach- telewizor, dekoder, komputer, laptop, tel.komórkowy. Mamy też chińskie buty sportowe i dużą część chińskiej odzieży. Na rzadną z tych rzeczy nie narzekamy.
    „ Na żadną” pisze się przez ż a nie przez rz
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    ,,To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.''
    A tu proponuję Panu znaleźć błąd ortograficzny wszak to Pański tekst! A i ostatnie zdanie tego tekstu bardzo pouczające!

    Szukać dalej tytułem wstępu?

    Pańskie błędy znalazł mój wnusio a jeszcze nie chodzi do szkoły a i dzieci z pobliskiej szkoły też spytałem, też to potwierdziły.
    Jak Pan widzi „kij ma dwa końce” . A gdzie tu Pańska konsekwencja? Od innych wymagamy a samemu hulaj dusza? Pan to chyba polityk od innych wymagamy, od siebie nic.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    mam żelazną zasadę
    Tę żelazną zasadę to trzeba mieć nie tylko w biznesie ale również w wytykaniu błędów ortograficznych.
    I jeszcze raz powtórzę: "żelazna zasada" na glinianych nogach!
    Ze słownikiem w ręku pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 30-11-2011 o 01:21

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    A może zamiast gromadzić ciepło latem "na potem" wykorzystać kolektory do chłodzenia?
    -> http://www.solarserver.com/solarmaga...ge_0308_e.html <-

    Pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #79
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Panie Witoldzie. Ja nie krytykuję Pana.To był przytyk do Tomka B.,któremu marzy się 140 rur na posesji i który już doskonale wie jak to ciepełko zagospodarować. Powtarzam jeszcze raz szanuję Pana za to,że podzielił się Pan częścią wiedzy z doświadczeń akumulowania ciepła w gruncie.Podobno w Niemczu pod Bydgoszczą działa taki akumulator.Wiem na 100%,że tam jest ciężka glina i płytko wody gruntowe.Jakim więc cudem to działa?Czary,czy marketing sprzedawcy solarów.
    Z Noblem to .Technologia okaże się na tyle prosta ,że pieniądze będą zarabiać wykonawcy a nie pomysłodawca. Natura karze mi jednak kombinować.
    Pozdrawiam

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    No to zaczynamy wyliczankę:

    W słowie "można" używa się ż a nie ź.
    W słowie "wcześniej" nad s używamy przecinka.

    W słowie "są" do literki a dodawany jest taki ogonek -,-

    „ Na żadną” pisze się przez ż a nie przez rz

    A tu proponuję Panu znaleźć błąd ortograficzny wszak to Pański tekst! A i ostatnie zdanie tego tekstu bardzo pouczające!

    Szukać dalej tytułem wstępu?

    Pańskie błędy znalazł mój wnusio a jeszcze nie chodzi do szkoły a i dzieci z pobliskiej szkoły też spytałem, też to potwierdziły.
    Jak Pan widzi „kij ma dwa końce” . A gdzie tu Pańska konsekwencja? Od innych wymagamy a samemu hulaj dusza? Pan to chyba polityk od innych wymagamy, od siebie nic.

    Tę żelazną zasadę to trzeba mieć nie tylko w biznesie ale również w wytykaniu błędów ortograficznych.
    I jeszcze raz powtórzę: "żelazna zasada" na glinianych nogach!
    Ze słownikiem w ręku pozdrawiam.
    Witold
    Panie Witoldzie
    Chciałem nauczyć Pana jak należy pisać słowo ,,hamować'', a znowu odpowiedział Pan w charakterystyczny dla Pana niegrzeczny sposób. Dziękuję, że znalazł Pan brakujące kropki, kreski i ogonki w postach które pisałem na różnych tematach. Wreszcie czegoś się od Pana nauczyłem.
    Proszę zauważyć, że znowu rozmawia Pan sam ze sobą. Przy okazji znalazł Pan swój kolejny swój błąd ortograficzny. Proszę przypomnieć sobie się kto napisał ,,Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec''. Podpowiedź znajduje się w temacie: Próżniowe czy płaskie???. Życzę kolejnych upojnych chwil ze słownikiem ortograficznym.

Strona 4 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony