pociągnę wątek dalej, co prawda nie czytałem od początku ale mogę się podzielić swoim dość skromnym doświadczeniem.

Od czterech dni działa u mnie ogrzewanie nadmuchowe w następującej konfiguracji:
pompa ciepła Florida Heat Pump (firma była wspominana wcześniej w tym wątku) model EC 36 - obliczeniowo wyszło że potrzebuję pompę 8KW (to z zapasem, bo zapotrzebowanie na CO i CWU wyszło w sumie 7,9KW.
Dolne źródło to trzy pętle pionowe o głębokościach około 50-kilka metrów - w sumie 160mb odwiertu - czyli 320mb rury - plus przyłącza poziome.
Kanały powietrzne schowane w podwieszanym suficie (parter był specjalnie podwyższony o 25cm) - dom parterowy powierzchnia użytkowa z garażem niecałe 200m2.
do tego rekuperator Venmar AVS model SOLO 1,5, oraz do podgrzewania CWU pompa ciepła Innotec Alpha 306 (z zintegrowanym zasobnikiem 295L - ta pompa odbiera ciepło z kotłowni)
Nie miałem szans na gaz (tzn. była szansa, ale wyceniona przez gazownię na 39 500 pln), nie miałem dużej kotłowni (moja ma 8m2) więc dałem się przekonać na pompę ciepła - i nie żałuję.
Na razie oczywiście nie znam kosztów użytkowania (nie mam jeszcze oddzielnego licznika) ale poza pompą i rekuperatorem (włącza się na 20min/h) nic innego u mnie nie pobiera prądu - "jadę" na taryfie budowlanej.
Nie mam jeszcze założonych anemostatów więc nie mogę sterować ilością powietrza jaka wylatuje z każdej "dziury". To było czuć przy uruchomieniu pompy, gdzie przy pomieszczeniu przy kotłowni minimalnie mocniej było czuć ciepłe powietrze niż na końcu nitki.
Mam dwie nitki nadmuchów na wyjściu z pompy oraz dwie czerpnie (jedna sufitowa na korytarzu przy sypialniach, druga przez kratki w salonie i kuchni oraz przez wkład kominkowy).
Pompa działa w obiegu zamkniętym, do tego rekuperator ma swoje kanały odbierające zużyte powietrze, a "wdmuchuje" świeże powietrze na wejściu do pompy.
Co do obserwacji to powietrze nagrzewa się błyskawicznie - przed rozruchem było w domu 9,5 stC w 40 minut po było już 11,5 stC - a termostat znajduje się w korytarzu niedaleko czerpni. Następnego dnia jak przyjechałem (po 22h) było już 19 stC, a na termostacie było ustawione 20 stC. Do tamtej pory pompa działała bez przerwy. Teraz jest 23 stC (wygrzewam wylewki - co prawda robione 5 miesięcy temu) i pompa włącza się okresowo.
Na początku było czuć taki dziwny zapach, teraz jest już lepiej - to chyba dom oddaje wilgoć.
Podzielę się kosztami eksploatacji jak założę licznik i minie trochę czasu. Nominalnie EC36 zużywa maksymalnie 1,97KW, Alpha 420W a rekuperator 520W (na najwyższym biegu)
Koszt inwestycji wliczając zaawansowane sterowniki do pompy i rekuperatora wyniosły mnie 67 000 zł.
Wykonawcy nie będę reklamował, ale jej nazwa (a właściwie nazwisko właściciela) przewija się na forum - robili wszystko poza hydrauliką oraz odwiertami - do tego miał podwykonawcę. Instalacja wykonana jak na razie bez zarzutu - nie mam tylko uruchomionej instalacji CWU - bo nie mam pociągniętej wody miejskiej i kanalizacji do budynku.
Chętnie odpowiem na pytania.

pozdrawiam,

Maciek Szelągowski