dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zmiana kołta ps na solary i gaz:)

    Witajcie,
    Napiszę od razu o co mi chodzi
    Otóż posiadam parterowy dom (bez użytkowego poddasza), ogrzewany obecnie kotłem na ekogroszek. Gazu do domu nie doprowadzaliśmy (przechodzi na przeciw naszej działki). W momencie budowy ekogroszek był o prawię połowę tańszy teraz większość z Was wie jak to wygląda, dlatego z mężem postanowiliśmy żeby zmienić piec na gazowy oraz zamontować solary. I teraz moje pytanie jak to wyglądać może od strony finansowej no i oczywiście od strony technicznej. Całość inwestycji planujemy w przyszłym roku, więc jeszcze trochę czasu na zastanowienie się i zaplanowanie. Liczę na Wasze zdanie i opinie w tym temacie
    Dziękuję i pozdrawiam
    Izabelam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jeśli gaz to tylko gaz bez solarów. Roczne oszczędności na solarze przy gazie to około 300zł przy 3-4 osobowej rodzinie. A przesyłowe tak czy siak trzeba zapłacić. Najlepiej załóż gaz i policz ile go idzie latem np. w lipcu. Pomnóż tę kwotę bez przesyłowego razy 7miesięcy (taką około sprawność roczną mają solary) i odejmij 35zł (tyle mniej więcej zużyje pompka do solara. Wyjdzie ci dokładnie ile możesz zaoszczędzić. Wedle mnie nie ma kompletnie sensu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego ile wydajesz na podgrzewanie ciepłej wody. Jeśli jest to 150 zł/miesiąc to zakładając oszczędnośc po założeniu solarów na 70% oraz koszt zestawu wraz z montażem brutto 13 tys zł wychodzi: 150złx12= 1800 zł rocznie x70%= 1260 zł oszczędności/rok.
    13000/1260= 10,31 lat.
    Przy założeniu że ceny podgrzewania ciepłej wody nie wzrosna oraz uwzględniając dotację 45% (30% realnie)= 9100/1260= 7,22 lat
    Dodając koszty eksploatacji systemu (energia, elektryczna i wymiana glikolu) w wysokości 120 zł rok wychodzi okraas zwrotu 7,8 lat.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    150zł miesięcznie na CWU? Ja płacę 20, a z tego co wiem ci co grzeją prądem w II taryfie płacą 60-70.

    No, jak się pali kopciuchem to nie ma mocnych, kąpiel co kilka godzin
    Ile rocznie zużywasz wody?

    Problem w tym, że tyle energii nie jest nikomu potrzebne. Mi na cały rok potrzeba około 800-900kWh. To tak jakby używać autobusu do podwiezienia żony do kosmetyczki
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 01-10-2012 o 05:37

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie przy rodzinie 4+1 to jest 10m3 ciepłej na miesiąc plus cyrkulacja, bo w moim domu bez tego to porażka.
    Dużo pożera wanna ponieważ musi być z takich a nie innych powodów. W prysznicu ciepłej idzie zdecydowanie mniej.
    Nie można generalizować wszystkiego do upodobań jednego człowieka, bo każdy tak naprawdę ma inne potrzeby.

    Ja uwielbiam się wygrzewać w gorącej wodzie, żona już nie...itd

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony