dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Fundament prefabrykowany

    Jestem na etapie wyceny wykonania fundamentów.
    Znalazłam interesującą ofertę firmy, wykonującej fundamenty prefabrykowane:
    Grupa AMB: http://grupaamb.pl/fundamenty
    W dużym skrócie: wysyłam firmie projekt fundamentów pod mój dom, firma wykonuje elementy fundamentu wg niego i potem montuje je na mojej działce.
    Zalety:
    - atrakcyjna oferta cenowa (dostałam już wstępna wycenę, wraz z kosztami transportu)
    - szybki montaż
    - można je wykonywać cały rok (pogoda nie jest przeszkodą)

    Wady:
    - niewiele można znaleźć informacji o jakości tego typu fundamentów.

    Moje pytanie: czy fundament prefabrykowany to dobry pomysł? Kto ma jakieś doświadczenia, ew. wiedzę na ten temat?
    bardzo proszę o opinie.

  2. #2
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie



    "Budownictwo zachodnioeuropejskie w większości wznosi swoje konstrukcje na fundamentach gotowych,"

    Szkoda że nie napisali w których krajach (zachodnia europa nie jest az tak duza )

    Posadowienie domu na tego rodzaju niescalonych w jedną całość ~1 m-1,5 m stopach fundamentowych będzie skutkować zarysowaniem konstrukcji domu w ekstremalnych przypadkach znacznymi przemieszczeniami fragmentów budnynku.


    To też jest smiechu warte:

    "2. LEPSZE WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWWODNE (brak spoin), jak w przypadku tradycyjnego fundamentu murowanego."

    W tych niepołączonych niczym ze sobą "stopach" spoin nie ma - jest za to nieprzepuszczająca wodę przerwa 1-2 mm

    O wybitnej fachowości tejże firmy świadczy słownictwo używane na stronie internetowej np "żelbetonowe"
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 30-09-2011 o 10:01

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.226

    Domyślnie

    Koszt wybudowania jest o wiele niższy, gdyż ułożenie ich zajmuje około 2-5 dni.
    Standardową metodą zajęłoby to 6 tygodni.


    To ciekawe że ławy plus ściana zajmuje 6 tygodni. Dobra ekipa robi to tydzień/dwa

    Oni pokazują elementy prefabrykowane które prawdopodobnie zakończone sa wieńcem, nie piszą nic o tym po jakim czasie można cos dalej działać.

    Korzystniejsza cena zapewniona dzięki ograniczeniu ilości robót zwłaszcza ziemnych oraz radykalnej redukcji czasu pracy niezbędnego do wykonania całej konstrukcji, co ma bezpośredni wpływ na spadek kosztów inwestycji.

    To bardzo ciekawe, dlaczego niby mniej prac ziemnych ? Mi się wydaje ze troszkę wiecej lub tyle samo. Do tego poza standartowymi kosztami dochodzi dzwig , gdzie tu logika ?

    "elka51" w pełni popieram jak widzę "żelbetonowe" to jakbym TVN słuchal oni też uzywaja tego słowa.

  4. #4

    Domyślnie

    jajmar, tu cytat z ich ogłoszenia na allegro:
    Przerwa technologiczna niezbędna do uzyskania przez fundament parametrów wytrzymałościowych pozwalających na rozpoczęcie wznoszenia ścian budynku wynosi 1 dzień.
    http://allegro.pl/fundamenty-betonow...842532233.html

    elka51, jajmar, dzięki za odpowiedź. Obejrzałam ich jeszcze inną stronę, wydają się być sporą firmą budowlaną...
    http://www.prace-budowlane.com.pl/

    Wysłałam zapytania do ludzi z Koszalina, z prośbą o kontakty do kogoś, kto być może z nimi budował, zobaczymy...
    Dzwoniłam do firmy, żeby pogadać z kimś o szczegółach, dostałam nr tel kom do szefa (był akurat na spotkaniu, więc zadzwonię później).
    Od sekretarki wyciągnęłam że mają sporo zleceń od klientów indywidualnych, pod budownictwo jednorodzinne, mam więc nadzieję, że może na fm ktoś się odezwie, kto może ma taki fundament...

    Proszę, piszcie jeszcze opinie, ew zatrzeżenia, ew podpowiedzcie mi, jakie pytania mam zadać w rozmowie z przedstawicielem firmy.
    Dzięki za pomoc, pozdrawiam!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.226

    Domyślnie

    Pytania? Poproś o zdjęcia z calej realizacji bo to co pokazują to luźne fragmenty jednego budynku.
    Zapytalbym poza ceną oczywiście "po co te druty u góry" jeżeli bedzie tam wieniec wg mnie jest niezbędny to jakim cudem na drugi dzien po wylaniu mozna dalej działać ?
    piszą "Nasz fundament składa się z ław betonowych oraz belek podwalinowych żelbetonowych."a pokazują fragmenty ławy i ściany fundamentowej. Na żadnej fotce nie widzę belek podwalinowych.

    To co piszą o wadach i zaletach to błkot marketingowy nic nie wart.
    Nie jestem fanem murownia ścian fundamntowych - nawet jestem przecinikiem ale ich argumenty sa kiepskie.

    Nie wiem po co pod domek zbroją sciany fundamentowe i to co ~20cm obustronnie. Domyślam się ze częśc tego zbrojenia wynika z faktu przenoszenia elementów ale to dla domku dodatkowy koszt. Brak zespolenia wieńcem w ławie to wg mnie wada tego fundamentu a nie zaleta pisala o tym elka51

    Polecam jak zawsze wykonanie ław w szalunku a potem ścian betonowych rownież w szalunku. Wbrew pozorom nie jest to kosmiczna cena.

  6. #6
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie wiem po co pod domek zbroją sciany fundamentowe i to co ~20cm obustronnie. Domyślam się ze częśc tego zbrojenia wynika z faktu przenoszenia elementów ale to dla domku dodatkowy koszt. Brak zespolenia wieńcem w ławie to wg mnie wada tego fundamentu a nie zaleta pisala o tym elka51
    Nie pisałam o wieńcu - a o braku ciągłości fundamentu (dołem) i braku ciągłości zbrojenia (bo to ono pracuje w fundamencie), postawionych obok siebie samodzielnie pracujących klocków betonowych. Odnosnie braku wieńca górą - jeżeli i tego "nie ma" to te "fundamenta" lepiej zastąpić koszalińskimi kamieniami zbieranymi z pól (głazy polodowcowe) i zalać płynną mieszanką betonową. Wyjdzie o wiele taniej a efekt będzie znacznie lepszy.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Polecam jak zawsze wykonanie ław w szalunku a potem ścian betonowych rownież w szalunku. Wbrew pozorom nie jest to kosmiczna cena.
    Dokładnie. Wykonać fundament i ścianki monolityczne zgodnie ze sztuką budowlaną i wszystkimi znakami na ziemi i niebie. Ani to droższe ani trudniejsze (dla budowlańców). Niechęć "fachowców" do tego rodzaju fundamentów wynika z braku wiedzy i doświadczenia a nie z ich "wad" (których nie mają).


    ewatre - poważna firma budowlana nie handluje na allegro, nie ma 2,3 czy 10ciu adresów internetowych na których reklamują jakieś nadmorskie pensjonaty... jenois
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 30-09-2011 o 14:06

  7. #7

    Domyślnie

    Mi też bardzo się podobało stwierdzenie o niewystępowaniu spoin...
    I ciekawe, jak wyglądają naroża - zwróćcie uwagę, że tam wykopali cóś głębszą dziurę, a żadnego elementu narożnego na zdjęciach nie widać....

    Do tego dotarło do mnie, że mój dom nie ma izolacji antyradanowej . Sprzedawać?

  8. #8
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baba_Budowniczy Zobacz post
    Do tego dotarło do mnie, że mój dom nie ma izolacji antyradanowej . Sprzedawać?
    Hihi nie doczytałam Ktoś wie co to za paskudztwo ten "radan" przed którym trzeba się izolować ???

    A i zapomnieli (albo nie wiedzą) o pewnym detalu:
    Kosztach obsługi geodezyjnej, która jest niezbędna przy montażu jakichkolwiek elementów prefabrykowanych
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 30-09-2011 o 14:46

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.226

    Domyślnie

    Cytat Napisał elka51 Zobacz post
    Nie pisałam o wieńcu - a o braku ciągłości fundamentu (dołem) i braku ciągłości zbrojenia (bo to ono pracuje w fundamencie)
    To miałem na myśli ale jakos to niezrecznie opisałem

  10. #10

    Domyślnie

    Mi się kojarzy rad i radon, ale radan na pewno nas wszystkich wykończy
    Gdybym wiedziała, to bym chociaż folię aluminiową gdzieś dała...

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Dobre na hale magazynowe o konstrukcji stalowej.
    Mozna o tym pomysleć pod mały domek na działce , jakiś kanadyjczyk.
    Dom odradzam, apowodem jest właściwie nie tyle że to osobne stopy bo to można obejść, ale sposób w jaki na zdjęciach oni te bloki ustawiaja..tak sie tego nie robi poprostu..nie da się wypoziomować idealnie wykopu pod stopy i o ile przy hali to wiekszego znaczenia nie bedzie miało o tyle przy murze z cegły to peknięcia..
    Takie bloki nalezy ustawiać na zaprawę podobną do klejów typu "flex", aby stopa prefabrykowana dolegała dokładnie do podłoża..
    Wykonanie górne stóp też jest nie takie jak powinno..oni załozyli że wieniec bedzie tylko pracował na ścinanie, a przy takiej technologii jak oni to stawiają to co któryś element bedzie "ciągnął" (za krótkie zakotwienie).
    Kilka miesięcy temu robiłem wycene dla kobitki pod domek drewniany i tam w projekcie połowa fundamentów nie miała ciągłości..była osobnymi stopami, posadowienie na stopach to nic dziwnego tylko należy dopasować do tego pozostałe etapy wznoszenia budynku (zamiast wieńca 25/25, podwalina 25/50 np.)

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    prefabrykaty są ZAWSZE droższe od monolitu o tej samej objętości, prawdziwy zysk wynika z tego że wiele prefabrykowanych elementów można zrobić cieniej i z lepszego materiału, niż na budowie. Dlatego dziwi mnie taka wielka bryła fundamentu ze ścianą, bo spokojnie można było dać ścianę grubości 18 a wysokość ławy ze 25, a tu są jakieś po byku. Tak się nie robi prefabrykatów w wytwórniach. Istnieją bardzo sprytne systemy prefabrykacji ale to coś w rodzaju użebrowanych płyt itp. dość filigranowych elementów wtedy to ma jakiś sens ekonomiczny.

  13. #13

    Domyślnie

    Bardzo uważnie przeczytałam Wasze uwagi, bardzo Wam dziękuję.
    Kompletnie się na tym nie znam, ale Wasze rzeczowe i zdroworozsądkowe argumenty absolutnie mnie przekonują.

    Pozdrawiam!

    Temat pozostawiam otwarty, wciąż jestem ciekawa, czy ktoś zdecydował się na taki fundament pod dom.

    Być może ktoś dorzuci jeszcze jakiś głos w dyskusji?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Ja bym nie ryzykowal z zadnymi 'wynalazkami' a czas podany na stronce tego producenta...6 tygodni??

    nie przekonuje mnie jedna rzecz - jak przygotowac podloze pod taka stope aby NIE NARUSZYC rodzimego gruntu i zachowac idealna plaskosc gruntu na CALYM obwodzie fundamentow.
    patrzac na zdjecia to oni chyba pod stopy sypali i zageszczali piasek... moze i tak mozna ja sie nie znam ale u siebie bym tak nie zrobil


    U mnie to co widac na zdjeciach zajelo 4 osobom 2 tygodnie
    Jak widac robione metoda tradycyjna:
    -wykop na plasko
    - zaszalowanie,
    - wylany chudy beton
    - zazbrojone
    - zalane betonem B20 z dodatkiem wodoszczelnym
    - fundamenty potem zasypane piaskiem zageszczanym co 20cm
    - wokol law polozony drenaz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00001.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	77615  
    Marcel

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radwo123

    Zarejestrowany
    May 2012
    Posty
    1

    Thumbs up Uwaga OSZUŚCI !!!

    UWAGA OSZUŚCI!!! Ci ludzie nie maja zadnego doswiadczenia w budownictwie. Pracownicy nie maja bladego pojecia o pracy. Licza podwojnie za wszystko i jeszcze oszukuja na materiałach budowlanych. Szef nie ma zadnych uprawnien. Nie potrafia zrobic prostego kosztorysu nie mowiac juz murowaniu bloczkow. ODRADZAM!!! Omijać szerokim łukiem!!!!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.226

    Domyślnie

    Cytat Napisał radwo123 Zobacz post
    UWAGA OSZUŚCI!!! Ci ludzie nie maja zadnego doswiadczenia w budownictwie. Pracownicy nie maja bladego pojecia o pracy. Licza podwojnie za wszystko i jeszcze oszukuja na materiałach budowlanych. Szef nie ma zadnych uprawnien. Nie potrafia zrobic prostego kosztorysu nie mowiac juz murowaniu bloczkow. ODRADZAM!!! Omijać szerokim łukiem!!!!
    Kolego o kim piszesz ? Kogo tak wyzywasz ? Co ma murowanie z bloczków do prefabrykowanych fundamentów ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony