dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1

    Domyślnie Woda z rynien - co z nią zrobić ?

    Może ktoś ma dobry pomysł co zrobić z wodą z rynien - teren mam dosyć gliniasty, żeby nie powiedzić że po kilku godzinach deszczu - bagnisty. Może wkopać jakieś zbiorniki na wodę i później ją do czegoś wykorzystać. Ale jakie, z czego, o jakiej pojemności ? Dodam że powierzchnia dachu ok. 300 m2. Chcę w tym roku położyć kostkę brukową i muszę ten problem ostecznie rozwiązać. Dzięki wielkie za wszelakie podpowiedzi.
    darkus

  2. #2

    Domyślnie Wykop studnię.

    Taka normalną z ocembrowaniem , rurami doprowadż wode z rynien do tej studni i po kłopocie - nadmiaru nigdy nie będziesz miał bo jak będzie za dużo wody z dachu to w studni w sposób naturalny sie wyrówna. Ja tak zrobiłem u siebie i nie narzekam. A zbiornik ma to do siebie ,że jak będzie za dużo wody to zacznie sie przelewać i dalej masz kłopot.
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Anna Wiśniewska
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    z różanego raju, który stworzył Tato
    Posty
    8.706
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    277

    Domyślnie

    My wkopaliśmy w ziemię sześć tysiąclitrowych zbiorników plastikowych, do nich będziemy odprowadzać wodę z dachu i tym sposobem uzyskamy darmową deszczówkę do podlewania ogrodu.

  4. #4

    Domyślnie

    A jakie sa koszty takiego rozwiązania, studni czy też zbiorników.
    Moj hydraulik mowił, że się to nie opłaca?
    Ja myślałam że będę podlewać deszczówką etc. a on mi mówi, ze woda kosztuje tylko 5 zł za m3, a taki zbiornik jest drogi a co Wy na to?

  5. #5

    Domyślnie Koszty!

    Przykro ale nie pomogę - domek kupiłem juz z istniejącą studnią.
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Anna Wiśniewska
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    z różanego raju, który stworzył Tato
    Posty
    8.706
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    277

    Domyślnie

    To zależy od tego, gdzie znajdziesz takie zbiorniki. My kupiliśmy z fabryki klejów i farb. Zbiorniki są po kleju, zaadaptowane do naszych potrzeb. I wcale nie kosztowały nas drogo. A deszczówka to jednak nie kranówa. Nie tylko koszty za nią przemawiają

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Zbiorniki po impregnacie - wymyte - za około 100 zł za sztukę - poj 1000l.
    Do tego trochę rur PVC i system OK. Koszty niewielkie a woda za darmo no może za niewielkie pieniądze.

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba nie za darmo , bo czeba ją pompować a z kranu leci już sama.
    Artur

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Ja nie twierdzę, że za darmo, ale za niewielkie pieniądze... Za darmo to teraz nawet w pysk nikt nie da

  10. #10

    Domyślnie

    Mnie w warunkach zabudowy określono, iz powinienem wykopać tzw dół chłonny w celu odprowadzenia wód opadowych.
    Za ok. 1,5 roku ma być kanalizacja ale nie wiem czy będzie tez kanalizacja deszczowa czy tylko sanitarna (jak to jest?)
    Jeszcze mam czas, ale rozważam albo dół chłonny albo zbiorniki 1000 l zakopane w ziemi.

  11. #11

    Domyślnie

    kilka kręgów wkopanych w ziemię, bez dna (wysypane żwirem- może głębiej są warstwy przepuszczające wodę), do nich doprowadzone rurami pcv ujęcie z rur spustowych na głębokości możliwie najmniejszej i ze spadkiem - i po kłopocie - a do tego ewentualnie pompa do wody czystej

  12. #12

    Domyślnie

    aru, czy twój pomysł załatwia tylko pozbycie się deszczówki, czy magazynowanie do podlewania ogrodu?

    (chyba głupie pytanie ,ale naprawdę nie jestem pewna...)
    Pozdr.Aga

  13. #13

    Domyślnie Do Agi

    Aru pisze mniej więcej to co ja powyżej tylko w inny sposób ( tyle ,że trzeba sie dokopac do wody.
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał echo
    Mnie w warunkach zabudowy określono, iz powinienem wykopać tzw dół chłonny w celu odprowadzenia wód opadowych.
    Za ok. 1,5 roku ma być kanalizacja ale nie wiem czy będzie tez kanalizacja deszczowa czy tylko sanitarna (jak to jest?)
    Jeszcze mam czas, ale rozważam albo dół chłonny albo zbiorniki 1000 l zakopane w ziemi.
    Jak to najlepiej rozplanować i pogodzić:
    1) chciałbym miec studnię na cele gospodarcze (lub gospod + użytkowe w domu)
    2) powinienem wykopać dół chłonny (wg warunków zabud)
    3) chciałbym też odzyskiwać i magazynować wodę z rynien dopodlewania
    ... jak to pogodzić...

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki wielkie wszystkim za podpowiedzi.
    darkus

  16. #16

    Domyślnie

    Wavin ma taki dość sprytny system Azura składający się ze skrzynek plastikowych (wyglądają jak po piwie ) pozwalający na rozsączanie wody z dachu. Oczywiście nie da się jej wykorzystać do niczego więcej, ale patent jakiś jest. Kłopot w tym, że tanie to to nie jest.
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  17. #17

    Domyślnie

    Ani tanie ani nie da sie zastosowac w bardzo gliniastym gruncie, jaki ma autor watku.

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    wykopałem studnie 8m głeboka (kregi 1m), oczywiscie polaczona z rynnami.Woda spływajaca z rynien przechodzi przez filtr (kamyczki) nadmiar wody idzie w dreny rozprowadzone pod trawnikiem.
    Teraz mysle jaka tu pompke zastosowac?? a moze hydrofor bylby lepsiejszy??

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał echo
    Cytat Napisał echo
    Mnie w warunkach zabudowy określono, iz powinienem wykopać tzw dół chłonny w celu odprowadzenia wód opadowych.
    Za ok. 1,5 roku ma być kanalizacja ale nie wiem czy będzie tez kanalizacja deszczowa czy tylko sanitarna (jak to jest?)
    Jeszcze mam czas, ale rozważam albo dół chłonny albo zbiorniki 1000 l zakopane w ziemi.
    Jak to najlepiej rozplanować i pogodzić:
    1) chciałbym miec studnię na cele gospodarcze (lub gospod + użytkowe w domu)
    2) powinienem wykopać dół chłonny (wg warunków zabud)
    3) chciałbym też odzyskiwać i magazynować wodę z rynien dopodlewania
    ... jak to pogodzić...
    Jeśli wykopię studnię a dodatkowo zrobię dół chłonny to obawiam się czy aby ten dół chłonny nie zamieni się w drugą studnie i czy podczas większych opadów woda nie będzię się przelewała - co wtedy z nią zrobić?
    Macie jakies doświadczenia w tym temacie?

  20. #20

    Domyślnie

    echo,
    czy to znaczy, że uważasz ,że warunki gruntowe masz nieodpowiednie do wymagań WZ?
    -to przydałby się geotechnik
    Aga

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony