dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    katerinka

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czesc

    Jestem nowym uczestnikiem listy dyskusyjnym muratora.

    Za kilka tygodni ciesla z mazur będzie stawial na mojej dzialce stara chalupe kurpiowska. W zwiazku z powyzszym mam wiele watpliwosci i pytan. Jeśli ktos z was moglby mi pomoc bylabym wdzieczna.

    Oto lista pytan i watpliwosci:

    Po pierwsze nie wiem jak najlepiej byloby ocieplic chate. Wiem ze w przypadku domow drewnianych steropian odpada. Czy wata jest dobrym rozwiazaniem?

    Po drugie myslalam ze najlepszym sposobem ogrzania chaty jest kominek z wkladem. Proszę napiszcie jaki jest to koszt, gdzie można kupic dobry i w miare tani wklad? Na co należy zwrocic uwage przy zakupie?
    Poza tym ostatnio dowiedziałam się, iż jeszcze na etapie wylewania fundamentów warto zainstalować pod płytą rury z PCV o dużym przekroju, łączące najbardziej odległe części domu z komorą, nad którą będzie usytuowany kominek. Czy to zalozenie jest sluszne?

    Kolejny problem to okna, które niestety musze wymienic. Proszę napiszcie gdzie mogę kupic tanie, najlepiej drewniane okna.

    Ostatnie pytanie to kwestia doswietlenia chaty. Zamierzam również przeksztalcic poddasze na poddasze uzytkowe. Jest niestety jeden problem – z powodu dwoch malych okienek poddasze to jest bardzo ciemne. Moim zdaniem okna w dachu tzw veluxy kompletnie nie pasuja do kurpiowskiej chaty. Jak waszym zdaniem moglabym rozwiazac ten problem.

    Dziekuje ze pomoc. Jestem osoba mloda, nieposiadajaca zadnego doswiadczenia w budowaniu domow. Jeśli niektóre z powyzszych zagadnien były już poruszane na liscie zignorujcie moje pytania lub podajcie date dyskusji.

    z gory dziekuje i pozdrawiam

    katerinka

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Co to za chatka? Czy mozna zobaczyc jej zdjecia w sieci?
    pozdr
    opal

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    katerinka

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    Hej

    Tak jak pisalam jest to chalupa kurpiowska. W internecie znalazlam zdjecie chalupy kurpiowskiej ktora wyglada tak jak moja chatka. Zapraszam do obejrzenia

    http://www.abcdom.pl/art/art.asp?artykul_id=86

    Zdjecie tej chalupy mam ustawione jako wallpaper na moim komputerze w pracy. To ono codziennie motywuje mnie do pracy w biurze.

    pozdrawiam

    katerinka

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    CUDO!!!
    A gdzie sie budujesz?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    katerinka

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    W okolicach Warszaway.
    Niedaleko Radzymina.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    piekna sprawa
    trzymam kciuki, bo tylko w ten sposob moge cie wesprzec
    niestety nic nie umiem doradzic
    moze balowicze?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EDZIA

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    6.228

    Domyślnie

    Obawiam się,że balowicze też niewiele będą mogli pomóc.Ja mogę wypowiedzieć się tylko w zakresie ocieplenia.Stosuje się wełnę mineralną 10 lub 12 cm + folię paroprzepuszczalną + boazeria lub płyty k-g w zależności od grubości bali + folię paroprzepuszczalną + boazeria lub płyty k-g w zależności od upodobania.Jednak jak się okazuje ze względu na p.poż.wskazane byłoby zastosowanie płyt k-g i na to boazeria.Jeżeli chodzi o okna to sama szukam podobnie z fundamentm.Do wykonania fundamentów przystąpię gzieś za ok. 4 tygodnie i wtedy będę bardziej uświadomiona w tym temacie.
    pozdrawiam Ewa

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: EDZIA dnia 2002-06-17 16:49 ]</font>

  8. #8

    Domyślnie

    Okna drewniane, hmmmmm
    Na forum co i rusz jest taki temat. Obecnie też szukam okiem, rozesłałem zapytania (z wymiarami otworów okiennych i moimi wymaganiami) do 12 wybranych firm po wstępnej selekcji. Otrzymałem już kilka ofert i wnioski są proste: dobre okna są drogie, kiepskie okna sa tanie, w średniej cenie są dobre i kiepskie - trzeba uważać.

  9. #9

    Domyślnie

    Polecam Murator nr 5 z 1999 roku. Jest tam opis dwóch rodzin, które przeniosły stare chałupy. Jest o ociepleniu u ogrzewaniu.
    Poza tym chyba na kilku wątkach był poruszany ten problem i na pewno gdzieś jest jakaś porada. Ja bym się na wełnę zdecydował - ważne jest też żeby konstrukcja tej chaty nie powodowała tzw mostków cieplnych przez ściany działowe...

    Kominek powinien działać a pomysł na włożenie kanałów powietrznych w fundament jest też według mnie dobry (i tu znowu na wielu forach jest omawiany kominek jako jedyne źródło ogrzewania...)

    Doświetlenie. Gdzieś pamiętam była inforamcja i świetlikach (takich tubach umieszczanych w dachu, które doświetlały pomieszcenia pod nimi - są one też dobrymi izolatorami ciepła). Inne to duże okna w szczytach. Albo może niestety vellux ale od strony nie -reprezentacyjnej...

    Powodzenia !

    A to będzie dom całoroczny czy letniak ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Tuby doswietlajace - drogie.
    Moze po prostu doprojektowac do tego domku wole oczko lub lukarne ale wtedy to nie bedzie juz oryginal.
    Ale jesli to ma byc oryginal to pozostaja tylko okna w scianach szczytowych.
    Pytania zadawaj raczej konkretne bo na tak postawione trudno odpowiedziec.

  11. #11

    Domyślnie

    Chateńka b. ładnaaa
    Jest chyba niewielka więc okna duże w ścianach szczytowych powinny doświetlić całe poddasze

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    katerinka

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim za cenne uwagi.

    Mam jeszcze jedno pytanko: czy ktos z Was slyszal cos na temat ogrzewania domu za pomoca zbiornikow olejowych umieszczonych w ciagu spalinowym komina. Jesli tak bylabym wdzieczna za jakies info w tej sprawie.

    pozdrawiam

    katerinka

  13. #13

    Domyślnie

    Znam chałupy kurpoiwskie z włanych wcześniejszych doświadczeń w pracy w konserwacji zabytkowych obiektów drewnianych [właśnie chałupy, stajnie, szopy, inne]
    Z tego co wiem to masz następujące wyjścia:
    A/ Pozostawić okna dotychczasowe poddając je renowaji - zrobi Ci to każdy stolarz a przy okazji można założyć uszczelki [np. firmy SAWA] - zachowasz zabytkowy charakter.
    B/ Zamówić okna drewniane zespolone [tzw. szwedzkie] robi je stolbud włoszzowa z tym, że nie wiem czy nie robią ich wyłącznie w standardowych wymiarach - okna zespolone są zazwyczaj tańsze
    C/ Zamówić okna jednoramowe - jest tych producentów bez liku
    D/ Zamówić okna skrzynkowe nawołujące do tych okien co są dotychczas - zrobi Ci je każdy lepszy zakład stolarski. Taki prywatny stolarz ma warsztat w Markach k/Warszawy. Jest też taki w Piasecznie k/Warszawy
    Na Toim miejscu wybrałbym C lub D i do tego drewniane okiennice.
    Bajer niesamowity, wygoda i bezpieczeństwo. Dom w ciemnej bejcy [broń boże tzw. sidding - bo to szpeci niesamowicie] a okna niebieskie i niebieskie okiennice [lub zielone]
    Dziwna sprawa - lubimy drogie zachodnie samochody, w łazience jest hiszpańska - co najmniej glazura, jak parkiet to z dębu albo deska barlinecka a okna mają być najtańsze. Takie kompletne rozdwojenie
    Przecież okno jest ważniejsze od glazury. Jest elementem domu i jest istotne z uwagi na wygład całego budynku.
    P.S. Pamiętaj o wymianie podwalin i dobrej wentylacji podpodłogowej - jak dom będzie bez piwnicy pod spodem.
    Co do docieplenia domw drewnianych to mam szereg wątpliwości.
    Przecież w tym domu ktoś mieszkał przez kilkadziesiąt lat z zimna nie umarł.
    W życiu nie widziałem np. drewnianych domów np. w górach, które byłyby docieplane - tak samo domy w pozostałej częci naszego pięknego kraju. Chałupy kurpiowskie tak samo.
    Docieplenie może spowodować zablokowanie możliwości odsychania drewna [jak jeszcze położysz szczelną otulinę okładzin] a wtedy rozwój grzybów i owadów masz zapewniony.
    Docieplenie styropianem odpada bo go zjedzą myszy - kochają ryć w nim korytarze.
    Pozostaje wełna mineralna 5 cm - jak już ustalisz czy chcesz. Na twoim miejscu położyłbym ją od wewnątrz z dylatacją od ścian a na wierzch boazerię lub płyty gipsowo-kartonowe [pod spód paroizolacja].
    Na koniec. Jak to ma być dom letni [nie całoroczny do mieszkania cały rok] to daj sobie z ociepleniem spokój. Jak ci będzie zimno to kieliszek brandy rozrzewa lepiej niż najlepsze ocieplenie ścian.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: plonskij dnia 2002-06-19 14:55 ]</font>

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony