dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ucze

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    2

    Domyślnie działka pod zabudowę bliżniaczą a budowa domku jednorodzinnego

    Witam,
    Proszę o radę w niniejszej sytuacji:
    Moja żona jest właścicielką wąskiej działki która jest przewidziana pod zabudowę bliźniaczą, sąsiadująca działka należy do mojej szwagierki a ta chce tą działką sprzedać. Wiec moje pytanie czy będąc właścicielami obu działek będziemy mogli wybudować na nich domek jednorodzinny wolnostojący pomimo że działki są przewidziane pod zabudowe bliżniaczą?
    Proszę o pomoc, widziałem podobne tematy ale żaden nie opisywał konkretnie takiej sytuacji

  2. #2

    Domyślnie

    jak w miejscowym planie jest wpisany bliźniak to bliźniak. Kropka. Chyba że zmienicie plan.
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  3. #3

    Domyślnie

    Nie jestem do tego przekonany, myślę że dałoby "się poczarować". Podaj dokładne wymiary działek i ich wzajemne usytuowanie, wraz z ewentualnymi odległościami od zabudowy na sąsiednich działkach.

    Jest sporo projektów umożliwiających Bliźniaczenie. Wtedy na jednej z działek budujecie dom z "możliwością" bliźniaczenia a na drugiej nic nie budujecie. Pamiętacie wtedy by na ślepej ścianie przewidzieć otwory okienne - okna wstawicie w późniejszym terminie jeśli będą konieczne.

    Jeśli chcielibyście aby dom był na środku obu działek będzie trudniej, ale być może da się scalić obie działki i wtedy wystąpić o pozwolenie na budowę bliźniaka, a wybudować tylko połowę.

    Najlepiej jakbyś wkleił dokładne informacje o działce wraz z mapką i szczegółowym opisem planu zagospodarowania.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ucze

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    dokładnych wymiarów nie znam (działke niedawno teściowa przepisała żonie) szerokość to około 15 metrów tak na oko a długości ze 30 (Jak będe miał dokładne dane działki to podam), działki przylegają do siebie dłuższymi bokami i w planie jest właśnie że bliźniak ma stać na tych właśnie działkach. Myślałem jeszcze o scaleniu tych działek i postawieniu bliźniaka normalnie na środku tylko takiego żeby wcale na bliżniaka nie wyglądał tylko nie wiem czy dałoby się taki myk zrobić bo żadnych projektów tego typu nie znalazłem.

  5. #5

    Domyślnie

    Wrzuć najlepiej skany mapek, skany planu zagospodarowania wraz z opisem. Wtedy będziemy mogli się zastanowić nad tym. I jedno pytanko, w planie masz konkretne miejsce gdzie ma stać budynek, jego wymiary??

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał ucze Zobacz post
    Myślałem jeszcze o scaleniu tych działek
    tylko uważaj na opłaty adiacenckie. Jdeśli gmina je wprowadziła to może cie czekać niespodzianka w zapłaty postaci 30% ró,żnicy w wartości. Opłaty dotyczą nie tylko podziału ale też scalenia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigor Zobacz post
    tylko uważaj na opłaty adiacenckie. Jdeśli gmina je wprowadziła to może cie czekać niespodzianka w zapłaty postaci 30% ró,żnicy w wartości. Opłaty dotyczą nie tylko podziału ale też scalenia
    A opłaty nie dotyczą sytuacji przy sprzedaży działki !??!?!?!

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    To renta planistyczna jeśli działka jest nią objęta. Opłaty adiacenckie płaci sie w terminie 14 dni od uprawomocnienia decyzji o ich naliczeniu. Nie ma znaczenia sprzedaż. Wiem bo mam do zapłaty

  9. #9

    Domyślnie

    ale naliczona zostaje ona dopiero wtedy gdy sprzedasz działkę. Nie ma tak, że gmina buduje drogą, a ty musisz od razu płacić bo wartość wzrosła.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Jesteś pewien ? Kilka cytatów z ustawy o gosp nieruchomościami.
    O przez opłatę adiacencką rozumiemy między innymi opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości,
    Art. 98a. 1.
    Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 50 % różnicy wartości nieruchomości. Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Przepisy art. 144 ust. 2, art. 147 i art. 148 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

    Art. 144. 1. Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.
    2. Przepis ust. 1 stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

    Art. 145. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.
    2. Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi

    Art. 148. 1. Obowiązek wnoszenia opłaty adiacenckiej powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna. W przypadku rozłożenia opłaty na raty obowiązek ten dotyczy wpłacenia pierwszej raty.


    Jak wynika z powyższego nie ma znaczenia to czy sprzedasz grunt. To nie jest renta planistyczna płatna tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości Gmina o ile stwierdzi że jej sie to opłaca robi operat szacunkowy który określa ile wzrosła wartosć nieruchomości a następnie o ile sie nie odwołasz do SKO to masz 14 dni na uregulowanie należnosci. Koniec i kropka. Nikogo nie obchodzi że możesz nie mieć na to kasy. Płacz i płać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony