dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Problem z ogrzaniem starego domu.

    Witam.Nie wiem czy piszę w dobrym dziale,ale przedstawię sytuację z którą mam problem.Może uzyskam tutaj jakąś poradę,lub ktoś pomoże rozwiązać problem.Otóż od niedawna mieszkam w starym,parterowym nieocieplonym domu,bo babci,o powierzchni 80 m2.Połowa domu drewniana(ściany 20 cm bale,obite szalówką od zewnątrz,w środku jakieś płyty pilśniowe i karton gips),druga połowa murowana(ściany z jakiegoś starego betonu komórkowego 45 cm, góra karton gips). Aktualnie niestety ogrzewane dwoma kuchniami kaflowymi i palone drewnem.Problem polega na tym, że w domu nie jest ciepło tak jak powinno być.Pomimo palenia w dwóch piecach jednocześnie,maksymalna temperatura jaką udaje się osiągnąć to 20 stopni.Piece są gorące,a w domu jest zimno.Dochodzi do tego, także problem z podciśnieniem w domu.Notorycznie,gdy się pali wieje z kratek w kuchni i łazience.Rozczelniłem okna wszystkie w domu(połowa nowa, połowa stare),bo czytałem, że za mało powietrza z zewnątrz,ale to nie pomogło.Już nie wiem co mam robić.Niedługo grudzień,zima się zacznie i trzeba jakoś tą zimę przetrwać.Może ktoś podrzuci jakąś radę,pomoże,aby przebiedować jeszcze do wiosny w tym domu i z tymi głupimi kuchniami kaflowymi

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    To nie piece ani mury są winne ja stawiam co na sufitem jest a gdybam że tam nie ma normalnego docieplenia czytaj wełny a powinno być co najmniej 20 cm ,ciepło na bank ucieka w górę .

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Zalecam spacer na strych, aby rozpoznać npla. Od dołu pewnie: tynk, trzcina lub listewki na gwoździach i drucie mocowane do desek przybitych od dołu do belek stropowych. Deski widzisz gołe od góry lub prześwitują pod nie wiem czym. Wysprzatać przestrzeń miedzy belkami do czysta , wykładasz folią budowlaną (izolacja od wilgoci z dołu) i na to dwa razy po 15 cm wełny mineralnej, dobrej (mała lambda=0,33, przyzwoity producent (stosowałem Ursa platinum)-to NIE REKLAMA. Zdziwisz sie co do efektu... Łysy też bardzo marznie bez czapki.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ocieplenie stropu to jedno. Drugie to piece, piec podczas palenia potrzebuje powietrza i pobiera je z pomieszczenia a pomieszczenie uzupełnia sobie je przez kratki wentylacyjne, rozszczelnione okna i nieszczelności domu. Jak widać kuchnie nie pokrywają bilansu strat. Postaw na jeden dzień jakiś grzejnik elektryczny z nadmuchem, można takie za stówkę kupić 2kW. Zakręć kuchnie i zamknij rozszczelnienie okien zobaczysz na ile się coś zmieni i na ile jest to spowodowane pobieraniem powietrza z zewnętrz.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janiewiemkto Zobacz post
    Witam.Nie wiem czy piszę w dobrym dziale,ale przedstawię sytuację z którą mam problem.Może uzyskam tutaj jakąś poradę,lub ktoś pomoże rozwiązać problem.Otóż od niedawna mieszkam w starym,parterowym nieocieplonym domu,bo babci,o powierzchni 80 m2.Połowa domu drewniana(ściany 20 cm bale,obite szalówką od zewnątrz,w środku jakieś płyty pilśniowe i karton gips),druga połowa murowana(ściany z jakiegoś starego betonu komórkowego 45 cm, góra karton gips). Aktualnie niestety ogrzewane dwoma kuchniami kaflowymi i palone drewnem.Problem polega na tym, że w domu nie jest ciepło tak jak powinno być.Pomimo palenia w dwóch piecach jednocześnie,maksymalna temperatura jaką udaje się osiągnąć to 20 stopni.Piece są gorące,a w domu jest zimno.Dochodzi do tego, także problem z podciśnieniem w domu.Notorycznie,gdy się pali wieje z kratek w kuchni i łazience.Rozczelniłem okna wszystkie w domu(połowa nowa, połowa stare),bo czytałem, że za mało powietrza z zewnątrz,ale to nie pomogło.Już nie wiem co mam robić.Niedługo grudzień,zima się zacznie i trzeba jakoś tą zimę przetrwać.Może ktoś podrzuci jakąś radę,pomoże,aby przebiedować jeszcze do wiosny w tym domu i z tymi głupimi kuchniami kaflowymi:(
    By ogrzać dom kuchnią kaflową musi ona być do tego celu postawiona. Zapewne twoje kuchnie są typowe a tymi domu nie ogrzejesz. Podciśnienie powstaje w wyniku pobierania przez kuchnie powietrza do spalania. Cug, jaki się tworzy podczas palenia, bierze setki m3 z pomieszczenia i taki ubytek musi być czymś wyrównywany, więc powietrze wchodzi do środka przez wszystkie otwory z zewnątrz.
    Te kuchnie nie są głupie. Na nich możesz ogotować smaczne potrawy o wiele lepsze od gotowanych na gazie czy prądzie. Tak, że uszanuj to co masz i zrozum jak to działa.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 23-11-2023 o 20:52

  6. #6

    Domyślnie

    Wiadomo, że gdy dom jest nieocieplony,to ciepło będzie uciekać.Nie oczekuję po tym budynku wiele, żeby było ciepło nie wiadomo jak.No ale jak są dwa piece to przynajmniej powinien on się nagrzewać do jakichś wyższych temperatur i naturalnie szybko wychładzać.Aktualnie jest tak, że pomimo palenia na dwa piece maksymalnie termometry wskazują te 20 stopni.Nie udało się jeszcze osiągnąć wyższej temperatury.Od razu gdy przestaję się palić, robi się chłodniej, ciepło jest tylko przy piecach.Co ciekawe,czy jest chłodniej na zewnątrz,czy nie są takie same temperatury w domu,tzn. czy -5 na zewnątrz, czy +5 - zawsze jest te 20 stopni.Tak jakby nie wiem to był jakiś limit dla tego domu.Co do tych piecy.Jeden w części drewnianej,jest dość duży,ze ścianką na duży pokój.On jest raczej do ogrzewania.Jak się w nim napali,to są gorące kafle i trzyma te ciepło jakieś 10 h maks,ale zazwyczaj trzeba palić więcej niż raz...Nieraz płyty żeliwne robią się czerwone na środku,podczas intensywnego palenia.Drugi piec w części murowanej to mała kuchnia kaflowa.Ten piec nie ma ścianek,czy coś, więc raczej on jest mniej do ogrzewania.No i on bardziej ciągnie i bardzo szybka się spala w nim drewno i robi największe podciśnienie.Podczas palenia w tych piecach, boję się żeby też nic nie popękało,czy coś w tym stylu.Więc,gdy widzę że kafle są mega gorące to przestaję palić.
    Na strychu gdy byłem,to w części drewnianej jest położona słoma, dużo słomy,w murowanej co mnie zaskoczyło są trociny.Nie ma tam wełny i aktualnie nie będzie.Do przyszłego lata żadne prace modernizacyjne nie są przewidziane:/ Nie wiem,czy to ciepło ucieka górą,czy te piece są wadliwe.Kiedyś jak żył dziadek,te 10-15 lat temu i jak się przyjeżdżało w odwiedziny z tego co pamiętam w zimę było ciepło.Chociaż babcia jak żyła w ostatnich latach ciągle narzekała że zimno.Podsumowując...Mam szacunek do tych starych kuchni kaflowych,ale denerwujące jest i uciążliwe,gdy nie dają ciepła w domu.Na górze to co wyżej napisałem,nie wiem,czy aż tak to zabiera ciepło.Spróbuję z kaloryferem, zobaczę jakie będą efekty.Będę eksperymentował i próbował.Może to ja coś źle robię.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    To ja ci coś doradzę a mianowicie zainstaluj sobie klimatyzację nie musi to być jakaś najdroższa ale ona super da ci odczuwalne ciepło tuż po naciśnięciu guzika bo jak już zrobisz u góry kiedyś jakieś docieplenie a to musisz zrobić to klimę można łatwo przerobić na pompę ciepła więc jak byś nie patrzył jest dobrze i suma sumarum taniej prądem wyjdzie cię to dogrzewanie niż opałem który też za darmo przecież nie jest.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    To ja ci coś doradzę a mianowicie zainstaluj sobie klimatyzację nie musi to być jakaś najdroższa ale ona super da ci odczuwalne ciepło tuż po naciśnięciu guzika bo jak już zrobisz u góry kiedyś jakieś docieplenie a to musisz zrobić to klimę można łatwo przerobić na pompę ciepła więc jak byś nie patrzył jest dobrze i suma sumarum taniej prądem wyjdzie cię to dogrzewanie niż opałem który też za darmo przecież nie jest.
    Poprę kolegę prawie w całóści - Grzeję klimatyzacją mieszkanie i jestem bardzo zadowolony, cenowo wychodzi taniej niż węglem. Natomiast nie zgodzę się z przerabianiem klimy na pompę ciepła (ani zakupem gotowej pompy w tym przypadku). Uważam to za całkowicie nieopłacalne w sytuacji gdy w budynku nie ma dobrej instalacji grzewczej(podłogówka).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony