dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 13
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 253
  1. #181

    Domyślnie

    Jedno wiem na pewno, nigdy już nie wrócę do sterowania jednym regulatorem. Automatyka dała mi dokładnie to czego potrzebowałem, czyli odpowiedniego komfortu cieplnego tam gdzie go potrzebuję i w odpowiedniej ilości. Przejście z jednego na drugie to dzień do nocy pomimo wymienionych wad.

    Zastanawiam się jak w innych domach funkcjonuje automatyka, jak mają tak jak ja pomieszczenia z jedną pętlą i zapotrzebowaniem na ciepło 0,7 kW. Nie wierzę, że z piecem jest wszystko ok. Może jest niewiele osób które na to zwracają uwagę? Dopóki grzeje jest ok?

    W tygodniu zadzwonię do serwisanta pieca który go montował (dostałem go od poprzedniego właściciela nieruchomości) i zobaczymy czy będzie w stanie coś zaradzić przy okazji przeglądu. Dalszym krokiem będzie odwiedzenie biura które robiło projekt hydrauliki, może mi coś z przepływami doradzą, bo wszystkie sam ustawiłem "na czuja" po założeniu zewnętrznej pompy, a w projekcie nie są wpisane.

    Jaką masz ustawioną temperaturę zasilania ?
    Obecnie ustawiłem na 40 *C. W projekcie mam wpisane 43/35 *C.

  2. #182
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No więc automatyka w TYM przypadku tylko pogorszyła sprawę.
    Póki nie wymieni się kotła, to korzystanie z niej będzie oznaczalo zwiększone zużycie gazu.
    Wymiana kotła to proste rozwiazanie szkoda ze kosztowne, tak to jest jak nie bierze odpowiedzialnosci ten kto doradził kocioł, niech jego sciga teraz inwestor za szkodliwą doradę.

  3. #183
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    896

    Domyślnie

    Kluczem jest odpowiednie zrównoważenie przepływów pętli podłogówki w celu ustawienia oczekiwanych temperatur, zastosowanie regulatora pogodowego z krzywą o precyzyjnie dobranych parametrach oraz regulatora pokojowego w celu wyłączania CO w przypadku przegrzania pomieszczenia wzorcowego (intensywne zyski od słońca, kominka itd). Wtedy w pokojach jest tak ciepło, jak oczekujemy, kocioł mało taktuje, bo ogrzewa dużo wody (wszystkie pętle są mniej lub bardziej, ale otwarte), zmiany temperatury czynnika grzewczego są łagodne, taktowanie zachodzi z małą częstotliwością z uwagi właśnie na duży wolumen czynnika grzewczego - histereza 1C potrafi dać kilkadziesiąt minut przestoju przy temp. zewn. +5..10C.

    Mam tak zrobione, nie mam żadnej automatyki. Wahania temperatury w pomieszczeniach (gdy nie ma słońca) to +-0,5C, co mnie w zupełności satysfakcjonuje. Niestety wymaga to trochę eksperymentów z dostrojeniem całości, ale jest w zasięgu każdego.

    To się nie sprawdza w zasadzie tylko w jednym przypadku - chęci dynamicznego regulowania temperatury pomieszczenia. Co w dobrze ocieplonym domu z ogrzewaniem podłogowym (bezwład) i tak jest w zasadzie niemożliwe. Jakiekolwiek obniżenie temperatury pomieszczenia zajmuje godziny, nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

  4. #184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daze Zobacz post
    Jedno wiem na pewno, nigdy już nie wrócę do sterowania jednym regulatorem. Automatyka dała mi dokładnie to czego potrzebowałem, czyli odpowiedniego komfortu cieplnego tam gdzie go potrzebuję i w odpowiedniej ilości. Przejście z jednego na drugie to dzień do nocy pomimo wymienionych wad.

    Zastanawiam się jak w innych domach funkcjonuje automatyka, jak mają tak jak ja pomieszczenia z jedną pętlą i zapotrzebowaniem na ciepło 0,7 kW. Nie wierzę, że z piecem jest wszystko ok. Może jest niewiele osób które na to zwracają uwagę? Dopóki grzeje jest ok?

    W tygodniu zadzwonię do serwisanta pieca który go montował (dostałem go od poprzedniego właściciela nieruchomości) i zobaczymy czy będzie w stanie coś zaradzić przy okazji przeglądu. Dalszym krokiem będzie odwiedzenie biura które robiło projekt hydrauliki, może mi coś z przepływami doradzą, bo wszystkie sam ustawiłem "na czuja" po założeniu zewnętrznej pompy, a w projekcie nie są wpisane.


    Obecnie ustawiłem na 40 *C. W projekcie mam wpisane 43/35 *C.
    Projekt nie wyrocznią. 43 oC przy tych temperaturach zewnętrznych? Na to ze kocioł ma za duza moc minimalną nic nie mozna poradzic poza wymianą tego kotła., ani serwisant ani tym bardziej biuro nie są cudotwórcami i nic nie poradzą, problem nie z przepływami a tylko i wyłacznie ze zbyt duza mocą minimalną kotła.

  5. #185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Kluczem jest odpowiednie zrównoważenie przepływów pętli podłogówki w celu ustawienia oczekiwanych temperatur, zastosowanie regulatora pogodowego z krzywą o precyzyjnie dobranych parametrach oraz regulatora pokojowego w celu wyłączania CO w przypadku przegrzania pomieszczenia wzorcowego (intensywne zyski od słońca, kominka itd). Wtedy w pokojach jest tak ciepło, jak oczekujemy, kocioł mało taktuje, bo ogrzewa dużo wody (wszystkie pętle są mniej lub bardziej, ale otwarte), zmiany temperatury czynnika grzewczego są łagodne, taktowanie zachodzi z małą częstotliwością z uwagi właśnie na duży wolumen czynnika grzewczego - histereza 1C potrafi dać kilkadziesiąt minut przestoju przy temp. zewn. +5..10C.

    .
    W tym konkretnym przypadku zadnym kluczem, problem jest tylko i wyłacznie w kotle. Zrównowazenie przepływów to tylko regulacja hydrauliczna która powinna byc zawsze przeprowadzona niezaleznie od sposobu regulacji temperatury.

  6. #186

    Domyślnie

    Jeśli ustawię dużo niższą temperaturę zasilania kotła, to pomieszczenia będą się grzały cały dzień. Natomiast teraz mam wyrównaną temperaturę po spadku o 0,4 *C (tak jest ustawiona histereza) już po 3-4 godzinach a podłoga jest praktycznie nie odczuwalnie cieplejsza. Pomieszczenie lekko się jeszcze dogrzewa po wyłączeniu sekcji a całkowite wahania temperatur zamykają się w 1 *C. Zastanawiam się czy nie zmniejszyć hist. do 0,2 *C.

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daze Zobacz post
    Jeśli ustawię dużo niższą temperaturę zasilania kotła, to pomieszczenia będą się grzały cały dzień. Natomiast teraz mam wyrównaną temperaturę po spadku o 0,4 *C (tak jest ustawiona histereza) już po 3-4 godzinach a podłoga jest praktycznie nie odczuwalnie cieplejsza. Pomieszczenie lekko się jeszcze dogrzewa po wyłączeniu sekcji a całkowite wahania temperatur zamykają się w 1 *C. Zastanawiam się czy nie zmniejszyć hist. do 0,2 *C.
    Dlaczego nie ustawisz krzywej grzewczej a nie stałej temperatry Tz, z tym ze ta krzywa powinna byc lekko podniesiona w stosunku do krzywej bez regulacji strefowej

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dlaczego nie ustawisz krzywej grzewczej a nie stałej temperatry Tz, z tym ze ta krzywa powinna byc lekko podniesiona w stosunku do krzywej bez regulacji strefowej
    Montaż pogodówki będzie moim kolejnym krokiem po wizycie serwisanta kotła (jestem umówiony na przyszły tydzień), jeśli nic nie będzie w stanie zrobić. Z tego co mi powiedział przez telefon, to pamięta inwestycje i twierdził że jakoś się temu powinno zaradzić.
    Dzisiaj zmniejszyłem temp. na piecu do 35 *C. Zaobserwowałem, że pracuje 20s a następnie zbijana temperatura jest przez ok 4 min do 28 *C i tak w kółko przy samej łazience na jednej pętli. Przy odpalonych 3 pokojach (łącznie 6 sekcji piec pracuje stabilnie z najniższą mocą, przynajmniej na razie, zobaczę za jakąś godzinę czy jest ok).

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daze Zobacz post
    Montaż pogodówki będzie moim kolejnym krokiem po wizycie serwisanta kotła (jestem umówiony na przyszły tydzień), jeśli nic nie będzie w stanie zrobić. ...
    Pogodówka jest zalecana chociazby z tego powodu ze nie trzeba co pewien czas zmieniac Tz w zaleznosci od temperatury zewnetrznej.

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daze Zobacz post
    Dzień dobry,
    Do zeszłego tygodnia grzałem na podstawie jednego regulatora pokojowego ustawionego w najzimniejszym pomieszczeniu.

    Rozwiązanie się kompletnie nie sprawdzało - szczególnie w łazience było ciepło wtedy kiedy nikt się w niej nie kąpał.

    kolego chyba nie rozumiesz na czym polega ogrzewanie domu. to nie namiot gdzie włączasz farelka na czas kąpieli. jak sobie wyobrażasz aby łazienka miała się oziębiać gdy akurat nikt się w niej nie kąpie ? heloooł

    mieszkasz pierwszy sezon to chwilę może potrwać zanim ogarniesz jak to działa. i wcale nie potrzebujesz tych siłowników, one tylko narobią bałaganu.
    wszystko da się ustawić na tym kotle i na rozdzielaczach. tylko pamiętaj - dobrze ocieplony dom i podłogówka oznacza dużą bezwładność i stabilność, grzejesz całość , ciągle.
    okien czasowych bym nie robił. niech dogrzewa do 22,5 - 23 z tego regulatora w salonie a pożniej ewentualnie pobaw się na rodzielaczach.

    no i najważniejsze - podłogówki nie zasila się z temp 40 stopni. tylko 25-28
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 22-11-2021 o 20:57

  11. #191
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daze Zobacz post
    Jeśli ustawię dużo niższą temperaturę zasilania kotła, to pomieszczenia będą się grzały cały dzień. .
    i tak powinno być. mają się grzać cały dzień z małą mocą. i temp zasilania 25-28 stopni

    wg mnie za dużo kombinujesz, wyłaczanie sekcji itd. przy bezwładności to nie ma sensu i do niczego nie dojdziesz. odpal całość , daj niską temp zasilania i poczekaj dobę albo 2. póżniej na rozdzielaczasz wyreguluj i zapomnij .
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 22-11-2021 o 21:01

  12. #192

    Domyślnie

    Tracicie czas.
    Już kilka osób pisało w czym jest problem, ale autor ma swoje zdanie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  13. #193
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dokładnie. Mam podłogówkę i termostat w jednym pomieszczeniu. Komfort cieplny mam w każdym pomieszczeniu odpowiedni- tam gdzie ma być cieplej wystarczyło ustawić większy przepływ na pętli. Wystarczy odpowiednio wyregulować pętle, bez żadnych siłowników czy innej automatyki...

  14. #194
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnonimowyAlkoholik Zobacz post
    Dokładnie. Mam podłogówkę i termostat w jednym pomieszczeniu. Komfort cieplny mam w każdym pomieszczeniu odpowiedni- tam gdzie ma być cieplej wystarczyło ustawić większy przepływ na pętli. Wystarczy odpowiednio wyregulować pętle, bez żadnych siłowników czy innej automatyki...
    I ja poszedłem tą drogą.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    i tak powinno być. mają się grzać cały dzień z małą mocą. i temp zasilania 25-28 stopni

    .. .
    Jaką małą mocą?, przeciez Daze ma kocioł o mocy minimalnej 6,5 kW i nizej nie zejdzie, to ma byc ta mała moc. Tyle to mu bedzie potrzebne przy -15 -20 oC a nie teraz jak na zewnątrz jest ok +5 oC

  16. #196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jaką małą mocą?, przeciez Daze ma kocioł o mocy minimalnej 6,5 kW i nizej nie zejdzie, to ma byc ta mała moc. Tyle to mu bedzie potrzebne przy -15 -20 oC a nie teraz jak na zewnątrz jest ok +5 oC
    niech ustawi go jak najniżej się da. temp zasilania zrobi 25-30 . resztę robi czas pracy. mój termet ma widełki bodajże 2,5kW do 20kW z tym że nigdy nie korzysta z tej minimalnej bo komin buczy z tego co pamiętam. moc minimalną ma ustawioną więc wyżej . czy to w czymś wielce przeszkadza ? moim zdaniem nie.
    myślę że jest duże niezrozumienie tego zagadnienia i ludzie myślą że jak kocioł włączy się raz na godzinę to już coś nie tak " bo taktuje"
    być może mniej odzyskuje na kondensacji ale czy są to aż takie kwoty oszczedności śmiem wątpić.
    u mnie nawet instalator mówił że ma się włączyć i dogrzać, a potem tylko pompować podgrzaną wodę a nie ciągle pracować.

    u mnie mam teraz ustawione zasilanie podłogówki na 25 więc jak spadnie do tych 25 to kocioł się odpala, grzeje przez około pol godziny do 29 i się wyłącza i tylko pompuje podgrzaną wodę.
    będzie zimniej to podgrzanie do 29 zajmie mu godzinę. i tak to działa i jest komfortowe i małe spalanie.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 23-11-2021 o 14:09

  17. #197
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    niech ustawi go jak najniżej się da. temp zasilania zrobi 25-30 . resztę robi czas pracy. mój termet ma widełki bodajże 2,5kW do 20kW z tym że nigdy nie korzysta z tej minimalnej bo komin buczy z tego co pamiętam. moc minimalną ma ustawioną więc wyżej . czy to w czymś wielce przeszkadza ? moim zdaniem nie.
    myślę że jest duże niezrozumienie tego zagadnienia i ludzie myślą że jak kocioł włączy się raz na godzinę to już coś nie tak " bo taktuje"
    być może mniej odzyskuje na kondensacji ale czy są to aż takie kwoty oszczedności śmiem wątpić.
    u mnie nawet instalator mówił że ma się włączyć i dogrzać, a potem tylko pompować podgrzaną wodę a nie ciągle pracować.
    No tak ale Daze ma 6,5 kW cokowielk sie to rózni od 2,5 kW, ten czas pracy będzie odpowiednio krótszy, dłuzsze grzanie spowoduje przegrzanie i wieksze wahania temperatury a to jest to czego nie chce Daze.

  18. #198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    No tak ale Daze ma 6,5 kW cokowielk sie to rózni od 2,5 kW, ten czas pracy będzie odpowiednio krótszy, dłuzsze grzanie spowoduje przegrzanie i wieksze wahania temperatury a to jest to czego nie chce Daze.
    mój ma 2,5 kW ale nie korzysta z tego jak napisałem .

    niby dlaczego ma Daze mieć wahania temp. wystarczy trzymać temperaturę wody w podłogówce w granicach 25-30, tak jak to u mnie na przykład działa.
    czy jego kocioł tego nie potrafi ?

  19. #199

    Domyślnie

    Próbowałem ustawić najniższą temperaturę na zasilaniu. Całe piętro zgłosiło zapotrzebowanie na grzanie a piec odpalił się dopiero jak ustawiłem na 33 *C, (stopniowałem o 1 od 28*C). Piec wskazywał 26 *C jak w domu zaczęło się wychładzać. Histereza pieca jest prawdopodobnie ustawiona na 7 *C więc żeby grzała mi się woda w obiegu na 25 *C to musiałaby się najpierw schłodzić do 18...

    EDIT
    Po kilkudziesięciu minutach grzania na 33 *C piec osiągnął temp. w obiegu i się wyłączył czekając jak spadnie do 26 i znowu to samo.
    Ostatnio edytowane przez Daze ; 23-11-2021 o 20:40

  20. #200

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat, ponieważ w połowie października wymieniłem piec właśnie na kondensacyjny. Od tej pory palnil przepracował 773h, a odpalał w tym czasie 279 razy. Czy to Waszym zdaniem nie jest za dużo? Wychodzi średnio jakieś 8-9 startów palnika na dobę.

Strona 10 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony