dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 13
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 253
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaluzaw1 Zobacz post
    Tylko co z tym ocynkiem w instalacji ????
    Nie powinno się łączyć miedzi z ocynkiem, zwłaszcza bezpośrednio do siebie przylegających.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Przy pogodówce pompy w kondensacie mają chodzić cały czas?
    Czysta pogodówka działa tak, że sterownik wylicza wymaganą temperaturę wody grzewczej w zależności od przewidywanego zapotrzebowania na ciepło budynku przy bieżącej temperaturze na zewnątrz. Gdy woda zrobi się za chłodna, to włączane jest grzanie - temperatura pomieszczeń nie jest brana pod uwagę. Żeby wiedzieć jaka jest temperatura wody grzewczej, musi ona płynąć przez układ pomiarowy. Jeśli przepływ się zatrzyma, to temperatura wody grzewczej w układzie rozjedzie się z temperaturą wody grzewczej mierzonej przez sterownik. Pomiar może być ciągły (obiegówka włączona non-stop) lub też nie, ale to zależy od sterownika - trzeba poczytać w swojej instrukcji. Ogólnie przy kondensacie chodzi o to, by utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej (lepsza sprawność) a mieć ciepło w domu i stąd pogodówka jest dobrym rozwiązaniem bo potrafi to zrobić, ale musi mierzyć temperaturę wody w CO.
    Sterownik pokojowy mierzy temperaturę pomieszczenia i wyłącza grzanie, gdy zrobi się za ciepło - nie interesuje się temperaturą wody grzewczej, którą użytkownik nastawia sam. Najlepsze są sterowniki mieszane pogodowo-pokojowe bo mierzą jedno i drugie i same dopasowują temperaturę wody grzewczej i krzywą grzania do warunków, budynku, temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniach.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam. Rozumiem ze taktowania to jak by włączanie się palnika.
    W jaki sposób mozna odczytac ilość taktów w viessmannie.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  4. #24
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kaluzaw1

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    9

    Domyślnie

    Taktowanie opisywane w tym temacie to zbyt częste włączanie i wyłączanie się kotła, przeczytaj pierwszy post w tym temacie

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    no Panowie,
    napiszcie o co Wam chodzi?

    co to jest to taktowanie?

    zwłaszcza w kotle z modulacją palnika

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kaluzaw1

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    9

    Domyślnie

    Chodzi o to, że kocioł podgrzewa wodę do temperatury wyliczonej przez pogodówkę i gdy zbliża się do tej temperatury moduluje do mocy minimalnej która i tak jest za duża do zapotrzebowania na ciepło budynku. Skutkuje to wyłączeniem kotła. Jeśli kocioł miałby niższą moc minimalną zmodulowałby niżej i wyłączył się później co ograniczyłoby ilość załączeń. Ja zmniejszyłem ilość załączeń wprowadzając dużą histereze, czyli po wyłączeniu się kotła woda stygnie o 12 st do ponownego załączenia.
    Powoduję to że grzejniki są ciepłe i zimne np. dzisiaj grzeje do 34 st i stygnie do 22 st czyli grzejniki są już zimne, a mi się marzy sytuacja aby kocioł zmodulawał do niższej mocy i grzał ciągle np. do 30 st bo w końcu po to jest ta modulacja. Komfort termiczny jest lepszy gdy grzejniki są chociaż lekko ciepłe, a nie ciepłe a za kilka minut zimne. Oczywiście mógłbym to osiągnąć zmniejszając histerezę np. do 6-8 st lecz wtedy przerwa w pracy kotła wynosi ok.5 min.czyli ilość załączeń będzie ogromna i na pewno krótka żywotność (szybko wyklepią się styki przekażnika załączającego trafo zapłonowe i inne podzespoły mech.) Kupiłem ten kocioł o mocy 7kW- 24 kW bo tak doradził instalator, okazało się, że mógłby być o połowę mniejszy 3kW-14 kW i jeszcze miałby spory zapas mocy. W ubiegłym sezonie ustawiłem mu moc 9 kW i świetnie sobie radził. Czyli okazuje się że dobrano mi kocioł którego moc minimalna w 90% sezonu grzewczego wystarcza aby ogrzać dom. Niestety takich mamy fachowców. Szkoda że trafiłem na to forum już po zakupie, tutaj właśnie np. kolega RAPczyn przestrzega przed zakupem za dużego kotła, a taki błąd popełnia wiele osób. Cóż mądry Polak po szodzie.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ok zrozumiałem.
    jeszcze nie mieszkam w domu a juz słyszę dośc głośną pracę kotała i nie chodzi tu o spalanie lecz właśnie odgłosy przy włączniu się kotła czyli wszystkie poboczne odgłosy.
    Moze dlatego jestem przewrażliwiony ze do pomieszczenia gdzie stoi kocioł nie mam drzwi bo to ciągle budowa lecz juz wiem ze w bloku tych odgłosów towarzyszących tworzeniu sie ciepła jak by nie ma - owszem są inne ale grzejnik jest ciepły i jest cicho.
    Dodam ze wybrałem najlepszy piec viessmanna a tu taka lipa ma modulowac tak 3,8 do 19,0 kW

    raz jeszcze ponowię pytanko gdzie mogę odczytac ilość załączen ???
    dziękuje za odpowiedz.

    Dodam ze ustawiłem tmp. w tej chwili na 16 stopni a temperaturę zredukowaną na 14
    piec grzeje od 12 do 16 a po tym okresie przechodzi chyba na temp zredukowaną
    tak mi sie wydaję.
    Oczywiscie nie dostałem zadnego info od instalatora.
    krzywą grzewczą obniżyłem na 0,7 po tym jak w grudniu zeszłego roku w pierwszy miesiąc pracy kotła spaliłem jakies 300 m2 gazu brrrrrr.

    robotnicy na budowie pracowali bez koszulek.
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 02-11-2011 o 19:35
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  8. #28
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kaluzaw1

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    9

    Domyślnie

    Myślę że kocioł dobrany dobrze moc minimalna 3,8 kW powinna być odpowiednia, u mnie jest aż 7,3 kW

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kocioł dobierałem sam na podstawie sam nie wiem czego po prostu przeczytałem parametry i się zdecydowałem.
    Wykonawca sugerował wiszący ja chciałem z zasobnikiem.
    Tak czy siak jest głośny chyba ze się przyzwyczaję
    Podobno do wszystkiego można sie przyzwyczaić.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Dom x-litrowy (raczej tak koło 3 litrów) okaże się po sezonie. W każdym bądź razie mam piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą EOLO STAR Immergasa o zakresie modulacji 7-23kw. Sterowany regulatorem pokojowym. Instalacja to grzejniki o mocy 7kw.
    Przy pierwszym uruchomieniu kocioł taktował. Winny okazał się ... sterownik (Micro tybox) a właściwie jego specyficzny algorytm. W każdym bądź razie zastąpiłem go Auratonem. Na kotle ustawiłem "tylko" 75oC. Dodatkowo regulator pokojowy ustawiłem na pracę cykliczną: 6-7 dzień 7-9 noc 9-10 dzień itd aż do 19. Od 19 do 6 noc. Temperatura w domu spada w okresie nocnym o 0.75oC przy 5-6oC na zewnątrz.
    Nad ranem piec dochodzi do dziennych temperatur dzięki dwóm godzinom grzania bez taktowania!
    Maksymalna temperatura zasilania jaką osiąga w tym czasie to 65oC, a więc powrót około 55oC (kondensat jeszcze kondensuje przy takiej temperaturze)
    Jak widać można poradzić sobie z taktowaniem.
    A tak na marginesie w październiku zużyłem 18m^3 gazu + około 20 kg brykietu na ogrzewanie (dzień - 21.75oC; noc - 21.25oC)
    Wniosek z twojego pażdzernikowego zuzycia gazu jest jeden: twoj piec w ogóle nie pracował na CO, więc na pewno nie taktował Piec nie używany do CO nie taktuje, wyłączmy więc kotły to nie będą taktować.
    Uruchom kocioł, zeby grzał CO i nie uzywaj innych wspomagaczy to zobaczymy czy ci nie bedzie taktował, przy obecnych temperaturach. Przy twojej mocy minimalnej kotła i pracy jaką mu dajesz(1h pracuje, 2h nie i tak w kółko) Twój piec bedzie taktował jak ta lala, no chyba, ze otworzysz wszystkie okna, bo inaczej twój dom nie pochłonie tyle energii ile da mu twój kocioł nawet pracujący na najmniejszej mocy, a obecnie panujących temperaturach na zewnątrz.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    twoj piec w ogóle nie pracował na CO, więc na pewno nie taktował
    Coś w tym jest, przy zużyciu tylko 18m3 gazu w ciągu miesiąca. Też mi zimą wychodzi coś koło tego na cwu miesięcznie. Sprawdź, czy tak się właśnie nie dzieje...
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #32

    Domyślnie

    Cieszę się że trafiłem na ten wątek. Nie mam jeszcxe pieca więc może uda mi się uniknąć przytoczonych tu problemów.
    W skrócie o budzie: 216mw; silka + 30cm styro lambda; pełne piętro docelowo ok 50cm ekofiber; szczelne okna, szyby 0,5; rekuperator.
    Zapotrzebowanie na energie ok 30kwh/mw rok.
    Projektant instalacji na to: Junkers 22kw ... Po małym opierd....lu zszedł do 12kw.
    Wg. gościa od obliczeń energooszcz piec to max 3kw.
    Co Wy na to?

    Ps. Podoba mi się brotje bbs 15kw (niestety mniejszych nie robią.... dlaczego?) bo moduluje od 2,9 - co chyba też jest za dużo.

    Dzięki i pozdro

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Cieszę się że trafiłem na ten wątek. Nie mam jeszcxe pieca więc może uda mi się uniknąć przytoczonych tu problemów.
    W skrócie o budzie: 216mw; silka + 30cm styro lambda; pełne piętro docelowo ok 50cm ekofiber; szczelne okna, szyby 0,5; rekuperator.
    Zapotrzebowanie na energie ok 30kwh/mw rok.
    Projektant instalacji na to: Junkers 22kw ... Po małym opierd....lu zszedł do 12kw.
    Wg. gościa od obliczeń energooszcz piec to max 3kw.
    Co Wy na to?

    Ps. Podoba mi się brotje bbs 15kw (niestety mniejszych nie robią.... dlaczego?) bo moduluje od 2,9 - co chyba też jest za dużo.

    Dzięki i pozdro
    Masz jeszcze immergas victrix 12kw z modulacją od 1,9kw niższej chyba nie spotkałem.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Projektant instalacji na to: Junkers 22kw ... Po małym opierd....lu zszedł do 12kw.
    I właśnie o to chodzi ! Lepiej zapobiegać niż leczyć.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #35

    Domyślnie

    Tylko czy za to płacę projektNtowi, żeby po nocach robić doktoraty z przeróżnych instalacji i jeszcze dokształcać go własną krwawicą... smutne i niestety nie takie rzadkie zjawisko.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Tylko czy za to płacę projektNtowi...
    Jak to mówią "ufaj, lecz kontroluj". Niestety budując, żeby było dobrze, to musisz się na tym znać, bo inaczej wiele rzeczy zostanie spartaczonych
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    Wniosek z twojego pażdzernikowego zuzycia gazu jest jeden: twoj piec w ogóle nie pracował na CO, więc na pewno nie taktował Piec nie używany do CO nie taktuje, wyłączmy więc kotły to nie będą taktować.
    Uruchom kocioł, zeby grzał CO i nie uzywaj innych wspomagaczy to zobaczymy czy ci nie bedzie taktował, przy obecnych temperaturach. Przy twojej mocy minimalnej kotła i pracy jaką mu dajesz(1h pracuje, 2h nie i tak w kółko) Twój piec bedzie taktował jak ta lala, no chyba, ze otworzysz wszystkie okna, bo inaczej twój dom nie pochłonie tyle energii ile da mu twój kocioł nawet pracujący na najmniejszej mocy, a obecnie panujących temperaturach na zewnątrz.
    Niestety ale te 18 m^3 poszło na CO. Piec ustawiłem na najniższą moc czyli 7kw i tylko na takiej mocy pracuje.
    Przy pracy ciągłej rzeczywiście istnieje teoretyczna możliwość, że mój piec będzie taktował. Dlaczego ano dlatego, że połowa z grzejników ma ustawione głowice termostatyczne na 2, oraz zredukowany przepływ do połowy
    Dlaczego tak się jednak nie dzieje?
    Pierwsze włączenie - woda w instalacji ma temperaturę 23oC. Piec zaczyna podnosić temperaturę grzejniki coraz szybciej oddają ciepło. Po upływie 1h osiąga temperaturę 63oC i ... zostaje wyłączony przez sterownik pokojowy. Temperatura zostaje podniesiona w domu o 0.25-0.5oC na każdy cykl pracy. Przy kolejnych włączeniach piec startuje od co najwyżej 30oC. Na razie mam do dwóch cyklów pracy 1 godzinnych dziennie bez żadnych wspomagaczy. Obecnie temperatura dzienna 22 nocna 21.
    Przypomnę dom traci około 14 kwh na dobę przy 5oC nocą co daje 2h pracy kociołka z mocą minimalną czyli 7kw. Nie ma mowy o przegrzaniu domu chyba, że słoneczko zaświeci po uzyskaniu temperatury dziennej.
    Ostatnio edytowane przez orko ; 05-11-2011 o 22:29

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Niestety ale te 18 m^3 poszło na CO. Piec ustawiłem na najniższą moc czyli 7kw i tylko na takiej mocy pracuje.
    Przy pracy ciągłej rzeczywiście istnieje teoretyczna możliwość, że mój piec będzie taktował. Dlaczego ano dlatego, że połowa z grzejników ma ustawione głowice termostatyczne na 2, oraz zredukowany przepływ do połowy
    Dlaczego tak się jednak nie dzieje?
    Pierwsze włączenie - woda w instalacji ma temperaturę 23oC. Piec zaczyna podnosić temperaturę grzejniki coraz szybciej oddają ciepło. Po upływie 1h osiąga temperaturę 63oC i ... zostaje wyłączony przez sterownik pokojowy. Temperatura zostaje podniesiona w domu o 0.25-0.5oC na każdy cykl pracy. Przy kolejnych włączeniach piec startuje od co najwyżej 30oC. Na razie mam do dwóch cyklów pracy 1 godzinnych dziennie bez żadnych wspomagaczy. Obecnie temperatura dzienna 22 nocna 21.
    Przypomnę dom traci około 14 kwh na dobę przy 5oC nocą co daje 2h pracy kociołka z mocą minimalną czyli 7kw. Nie ma mowy o przegrzaniu domu chyba, że słoneczko zaświeci po uzyskaniu temperatury dziennej.
    We wcześniejszych postach pisałeś o 5 cyklach 1h, co 2 godziny. Jeśli są 2 cykle to już co innego. Tyle, że twój kocioł przy pracy z minimalna mocą 7kw spala ok 0,8m3/h, więc jesli grzejesz 2 h dziennie to wychodzi 1,6 m3/dobę. Nie wiem z czego masz cwu, bo jesli też z gazu to idzie ci na to optymistycznie licząc 0,6 m3/dobę na cwu. Razem daje to ok 2,2m3/dobę * 31 dni pazdziernika = 68,2 m3. Nijak się to ma podanych przez ciebie 18 m3, chyba, ze cwu masz z innego żródła ciepła, a grzałes w ten sposób 11-12 dni tylko

  19. #39

    Domyślnie

    Te 18 m^3 było po odjęciu tego co poszło na CWU. Ale skoro jesteś ciekaw: 15.10 miałem 155m^3 na liczniku. 6.11 już 203. Różnica 48m^3 przez 22 dni, czyli 2.2 m^3/dobę. Do tego trzeba doliczyć 20 kg brykietu, czyli równowartość 8m^3 gazu. Kiedy mierzyłem zużycie na CWU to było to około 0.8m^3 na dobę.
    Miałem ustawione 5 cykli dziennych teraz tylko 4 (po jednej godzinie każdy) ale kocioł nie włącza się częściej niż dwukrotnie po jednej godzinie jednorazowo. Przerwa pomiędzy włączeniami jest po to aby dom wchłonął dostarczoną energię.
    Ostatnio edytowane przez orko ; 06-11-2011 o 16:30

  20. #40

    Domyślnie

    Teraz faktycznie potwierdzają się twoje wyliczenia, ale jest jedno ale. Czy przy takich temperaturach jakie panowały jest to normalne zużycie dla domu 3 litrowego (bo chyba wspominałeś że taki masz), czy jednak nie jest ono za duże przy tak energooszczędnym domu. Bo mnie wychodzi dwa razy większe ale mam dom 12 litrowy.

Strona 2 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony