dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Ciepły dom z dwoma wykuszami...

    Buduję dom o dość skomplikowanych kształtach z piwnicą i użytkowym poddaszem. Chciałbym go zrobić jak najbardziej energooszczędnie. Wiem że domu pasywnego z niego nie zrobię, ale w miarę możliwości proszę o porady, w którym kierunku podążać.

    1. Piwnica - Bloczek B20 + styrodur 12cm (wyliczyłem U-0,26)
    2. Podłoga w piwnicy 8cm styroduru + 6cm wylewki
    3. Ściany Ytong PP2 (400) + 18cm Rockwool (wyliczyłem U-0,14! Jednak wiadome że np: na ścianie kolankowej tego nie spełnia)
    4. Ocieplenie poddasza: TOPROCK 15cm + ile dać Supperrock?
    5. Ocieplenie stropów: mam zostawione 10cm (wraz z wylewką, trochę mało więc co jest najcieplejszym materiałem?)
    6. Okna - jakie dobre by musiały być?

    Prośba do ekspertów by wypowiedzieli się w jakim kierunku muszę podążyć by w konsekwencji zakupu wełny Rockwool 18cm do ocieplenia ścian trzymać podobną energooszczędność w dalszej budowie domu? Z góry dziękuję...

    Proszę o porady

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Ekspertem nie jestem ale coś doradzę.

    Ściany Ytong PP2 (400) - Też o 400 myślałem ale poszedłem w cegłę silikatową. Czytałem, opinię kogoś kto już używał, ale chyba nie na cały dom, że jest bardzo kruchy i następnym razem wybrałby 600. Tak na forum gdzieś przeczytałem. Swoją drogą bodajże Termalica ma 24cm w klasie 350?

    Co do okien. Bodajże w 2012 czy 2013 wejdzie dyrektywa jakaś unijna, która ma narzucić okna gdzie standardem będą bodajże okna z całym U - 1,1 chyba. Z tego co pamiętam chyba to opisane było w muratorze specjalnym - Dom energooszczędny. Także ceny powinny spaść za ciepłe. Inna sprawa, że koszty paliw i energii rosną także się wyrówna

    Ogólnie jeśli masz już projekt zrobiony i czekasz na pozwolenie albo jesteś dalej. to idź w parametry czyli niskie lambda.

    Jeśli jeszcze plany to znajdź audytora od OZC - mi robił Asolt z tego forum. I policz z nim jaki dom chcesz mieć.

    Ponadto. Może Cię zainteresuje w dziale Dachy - wątek o trumnie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Wykusze nie są takie złe ,trzeba tylko dobrze pomyśleć o ich izolacji + np montaż okna w strefie ocieplenia
    Budowałem dom z Ytonga PP2- 400 24cm + ściany wewnętrzne wszystkie z Silki i jedna z silpro i drugi raz zrobiłbym to samo
    Trzeba tylko pamiętać i pilnować paru zasad zawartych w poradniku Ytonga bo wykonawcy niestety dużo mówią a niewiele robią i szybko zapominają co im się tłumaczyło
    Łatwość i dokładność budowania na duży plus

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za pierwsze odpowiedzi w tym temacie. Dom już jest wybudowany (obecnie kładą dachówkę) "Erkle" są ocieplone 18cm wełny Rockwool, piwnica tak jak wyżej napisałem. No i z racji że ta wełna nie jest taka tania (styropianu nie chcę) założyłem ten temat, aby zdać sobie sprawę, że kasa jaką wydam na tą wełnę nie pójdzie na marne np: gorszymi oknami. Dlatego w punktach pytam co bym musiał zastosować, aby CAŁOŚĆ MIAŁA LOGICZNY SENS.

    Dom jest wybudowany tak jak pisałem z Ytong PP2 (400) fakt kruchy. Za to środek to silka E24 (wszystko na cienką spoinę)
    Piwnica jak już pisałem ocieplona styrodurem 12cm (większa połowa piwnicy będzie miała ogrzewanie, ale nie koniecznie stale włączone) także uważam że ocieplenie dość na wysokim poziomie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Ja bym chętnie poczytał o pracy z 400-setka.

    Przeważnie większość bierze 600.

    To jakie wrażenia?

  6. #6

    Domyślnie

    PP2 (400) - kruchy, ciepły, lekki, dobrze się obrabia, droższy.

  7. #7

    Domyślnie

    Nikt nie chce się wypowiedzieć. No to może na temat ocieplenia poddasza. Dam 15cm wełny (szczelina będzie zachowana) i do tego ile dać na osłonięcie krokwi? 12cm czy więcej?

  8. #8

    Domyślnie

    oj, przecież mądrze napisali: OZC
    samemu w to się bawić to inwestycja czasu, ale jaka radocha
    jak czasu nie masz, to zleć - to nie może być droższe niż świadectwo energetyczne (bo to w zasadzie jest świadectwo energetyczne) a tylko tak podejmiesz racjonalne decyzje

  9. #9

    Domyślnie

    Dobrze no to zanim wątek zamilknie zadam ostatnie pytanie. Czy mądrze myślę i tak to chcę zrobić: Mam krokwie 19cm (dach jest przykryty papą i pełne deskowanie) także zależy mi na zapewnieniu szczeliny wentylacyjnej i chce kupić pomiędzy krokwie wełnę 15cm zostawiając szparę 4cm wychodząc z założenia że przecież w niektórych miejscach ta wełna zostanie mocniej dopchnięta i gdybym zostawił mniejszą szczelinę to mogła by nie spełniać swojego zadania. A dach jest o dość trudnej konstrukcji. Po za tym ociepleniem kupię minimum 12cm kolejnej wełny na przykrycie krokwi...

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Co do budowania Ytongiem ,ja nie narzekam ,w przyszłym roku wypowiem się jak jest z energoszczędnością
    Zdecydowanie polecam silke na ściany wewnętrzne

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Typ 400 jest za słaby na ściany nośne tym bardziej, że masz użytkowe poddasze. Ja bym nie zaryzykował.
    Robisz ścianę 2W wiec radze brać 600.
    Zamiast tej wełny pomyśl o grafitowym styropianie.
    Silka do środka to fajny pomysł bo staje się akumulatorem ciepła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony