Cytat Napisał montixe Zobacz post
Zgadza się. Modele TT maja osobnie parametry do nastaw pompy dla CO i CWU. Niestety ta EXA, to taka nowsza wersja mojego kotła Victrix -X-24-v-2011. U mnie pompa nie jest energooszczędna, ma przełącznik mechaniczny i ma 3 biegi. U mnie i tez chodzi na 2-gim biegu i podaje do sprzęgła. Do CO wystarczył by mi 1szy bieg, ale na CWU, to za długo grzeje. 2-gi bieg wydaje się optymalny w moim przypadku (zasobnik 200L). Parametr P0 mam ustawiony na 1 (fabrycznie jest na 2), najdłużej grzeje na P0=0, bo temperaturami zazwyczaj ok 55-57*C (podnosi tylko jak jest b. duży pobór). Jak zobaczysz w tabeli parametrów na końcu instrukcji, to histereza dla P0=0 i P0=1 jest taka sama i wynosi 3*C, ale różni się zakresem temperatur w jakich odbywa się grzanie zasobnika. Przy fabrycznie ustawionym P0=2, histereza = 10*C - grzeje temp maksymalnymi, a stosuje się ten tryb zazwyczaj, gdy zasobnik posiada dwie wężownice i jedna z nich jest podpięta pod solary (tzw tryb słoneczny). Taka duża histereza zapewnia, że kocioł gazowy nie zdąży zareagować gdy kolektory słoneczne nadążają z dogrzewaniem zasobnika. Jak ktoś ma zasobnik z jedną wężownicą , to może czuć wahania temperatur pod prysznicem w czasie np poboru z kilku punktów jednocześnie, albo kiedy zaczyna się kąpiel w czasie, gdy w zasobniku temp woda jest na granicy uruchomienia. A już tym bardziej kiedy zasobnik jest mały. W takiej sytuacji zazwyczaj utrzymuje się w zasobniku wyższą temp. Przy małej histerezie, można sobie pozwolić na utrzymywanie niższej temp. bez odczuwalnego dyskomfortu i jednocześnie występują mniejsze straty do otoczenia poprzez izolację zasobnika.
Jeżeli chodzi o cwu to przestawiłem już jakiś czas temu na P0=1 pomimo tego, że posiadam solary (zasobnik 300l.) W okresie grzewczym raczej się nie zdarza żeby solary pogrzały wodę do jakieś wyższej temperatury. Mogą jedynie lekko podgrzać dół zasobnika więc kocioł i tak dogrzeje resztę. Po sezonie grzewczym kocioł wyłączę, a ewentualne niedobory temperaturowe-a zdarza się to niezwykle rzadko- podciągnę grzałką w zasobniku.