dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 205
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 4095
  1. #2001
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gumisio

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    49

    Domyślnie

    wg mnie

    Cytat Napisał sebastek09 Zobacz post
    Ok. Ale zastanawialem się właśnie czy te strefy będą mogły chodzić po innych krzywych grzewczych czy po jednej z innymi nastawami temp. ustawionej na sterownikach.
    bo nie masz mieszaczy w DIM zeby to zroznicowac.

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Ilość sterowników podpiętych do DIM jest o jeden mniejsza niż stref, czyli CAR zarządza jedna strefą i dla tej strefy/pompy nie może być zworki w DIM, a na kolejne strefy już tak.
    Ewentualnie może być taka sytuacja, jak u mnie, że do DIM są podpięte 2 sterowniki (podłogówka i grzejniki), a CAR nie służy do sterowania żądaną temperaturą którejś ze stref.

  3. #2003

    Domyślnie

    Aha. Czyli obydwie strefy będą grzane tymi samymi parametrami, tyle że jedna chłodniejsza bedzie częściej wyłączać pompę jak osiągnie temperaturę zadaną ze swojego sterownika? A ta cieplejsza będzie dłużej kręcić swoją pompą żeby osiągnąć swoją zadaną temperaturę?

  4. #2004
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomaszkoo

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    46

    Domyślnie

    Przymierzam się do zakupu immergasa. Czytałem sporo i nowe z serii TT mają wymienniki aluminiowo krzemowe, które podobno są bardziej awaryjne.
    Nowe modele z serii EXA maja 'tradycyjne' wymienniki ze stali nierdzewnej, podobno łatwiejsze do czyszczenia i potrafiące dużo więcej wytrzymać.
    Z drugiej strony seria TT ma dużo korzystniejszą modulacje w dolnym zakresie ok 3kw, seria EXA ok. 5.5kw . W obu na szczęście jest już energooszczędna pompka obiegowa. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Nowy dom, zapotrzebowanie ok. 10kw.

    Czy ten dolny zakres modulacji to duży problem czy da się z tym żyć? Który byście wzieli?

  5. #2005

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal222
    Ewentualnie może być taka sytuacja, jak u mnie, że do DIM są podpięte 2 sterowniki (podłogówka i grzejniki), a CAR nie służy do sterowania żądaną temperaturą którejś ze stref.
    tak może być jeśli do kotła nie jest podpięty CAR, ściślej mówiąc, jeśli CARa w ogóle nie ma, bo pod DIM nie wolno CARa podłączać

  6. #2006

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastek09
    Aha. Czyli obydwie strefy będą grzane tymi samymi parametrami, tyle że jedna chłodniejsza bedzie częściej wyłączać pompę jak osiągnie temperaturę zadaną ze swojego sterownika? A ta cieplejsza będzie dłużej kręcić swoją pompą żeby osiągnąć swoją zadaną temperaturę?
    Dokładnie tak

  7. #2007

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    tak może być jeśli do kotła nie jest podpięty CAR, ściślej mówiąc, jeśli CARa w ogóle nie ma, bo pod DIM nie wolno CARa podłączać
    U mnie CAR jest podpięty pod kocioł, tyle że nie steruje żadną ze stref w DIM, no ale to przekombinowane rozwiązanie.

  8. #2008

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal222 Zobacz post
    U mnie CAR jest podpięty pod kocioł, tyle że nie steruje żadną ze stref w DIM, no ale to przekombinowane rozwiązanie.
    Zastanawiam się tak z czystej ciekawości, jaki jest tego powód i jaki ma sens pakować dodatkowy sterownik?
    Powidasz ze masz przekombinowany układ...... DIM daje sporo możliwości, jeśli ktoś ma smykałkę do takich rzeczy.
    Mój serwisant w ogóle nie ogarnia mojego DIMa. Zresztą ja też musiałem sobie naszkicować schemat, żeby za jakiś czas nie szukać po kablach, co od czego i z czym. Ja mam rozdzielone góra i dół podłogowki za pomocą elektrozaworów przy rozdzielaczach i to pracuje na jednym mieszaczu i tej samej pompie w DIM, dodatkowo mam tam wpięte sterowanie kominka z płaszczem i to wszystko chodzi na sterownikach przemysłowych R15, bo nie chciałem pakować dodatkowej pompy i mieszacza i rozcinać, lutować rurek bo to więcej roboty i koszt spory, więc tak sobie wymyśliłem.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 15-11-2016 o 22:24

  9. #2009

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Dokładnie tak
    Hmm, to chyba na tym DIMie bez mieszaczy zostanę, bo docelowo różnica temperatur na tych strefach będzie pewnie koło 2 stopni więc nie ma sensu rozbudowywać instalacji żeby różnymi krzywymi grzać strefy?

  10. #2010

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastek09 Zobacz post
    Hmm, to chyba na tym DIMie bez mieszaczy zostanę, bo docelowo różnica temperatur na tych strefach będzie pewnie koło 2 stopni więc nie ma sensu rozbudowywać instalacji żeby różnymi krzywymi grzać strefy?
    Oczywiście że tak. Tak to właśnie się robi. Można też drożej i sterować każdym pomieszczeniem osobno, ale to już bez DIMa

  11. #2011
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gumisio

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Ja mam rozdzielone góra i dół podłogowki za pomocą elektrozaworów przy rozdzielaczach i to pracuje na jednym mieszaczu i tej samej pompie w DIM...
    Powiedz jak Ci sie to sprawuje, bo nie ukrywam ze tez sie zastanawiam nad elektrozaworami, tylko nie wiem jak to bedzie cwiczyc bo z jednej strony czujnik steruje pompa, a z drugiej pewnie musialby byc inny czujnik sterujacy zaworami na rozdzielaczach. Kable pociagnalem z 2 pomieszczen do rozdzielaczy wiec mam jak podlaczyc tylko nie wiem czy isc w to....

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Zastanawiam się tak z czystej ciekawości, jaki jest tego powód i jaki ma sens pakować dodatkowy sterownik?
    Teraz wiem, że większego sensu to nie ma, ale podczas budowy, nie było czasu się na wszystkim znać i zaufałem instalatorowi.
    Przez niego, mam 3 strefy podłogówki (sterowanie przez regulatory Rehau Nea, podłączone do rozdzielacza regulacji, a na każdej z 6 pętli jest siłownik), a instlator dzięki temu pojechał sobie na wakacje z hurtowni, bo całość trochę kosztowała.
    Zostawił mnie z rozdzielaczem bez modułu sterowania pompą (chociaż są takie modele niewiele droższe), więc wszystkie 3 pompy (2 DIM i 1 w kotle) chodziły 24h na 3 biegu (wersja pomp nieenergooszczędna).
    Potem dokupiłem RTW101, żeby chociaż wyłączać pompę od grzejników, potem CAR V2, bo myślałem, że zaoszczędzę grzejąc czasowo CWU oraz dorobiłem do rozdzielacza regulacji przekaźniki, żeby wyłączać pompę od podłogówki, jeśli nie jest potrzebna.
    Zamiast RTW101 mogłem pewnie kupić CAR V2 bezprzewodowy i sterować grzejnikami.
    Osobne temperatury stref podłogówki pewnie mógłbym osiągnąć na przepływomierzach. Obecne rozwiązanie daje mi tylko większą kontrolę nad ustaleniem czasu, kiedy dana temperatura ma być ustawiona.
    Ostatnio edytowane przez michal222 ; 16-11-2016 o 07:28

  13. #2013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gumisio
    Powiedz jak Ci sie to sprawuje, bo nie ukrywam ze tez sie zastanawiam nad elektrozaworami, tylko nie wiem jak to bedzie cwiczyc bo z jednej strony czujnik steruje pompa, a z drugiej pewnie musialby byc inny czujnik sterujacy zaworami na rozdzielaczach. Kable pociagnalem z 2 pomieszczen do rozdzielaczy wiec mam jak podlaczyc tylko nie wiem czy isc w to....
    Nie tak. CAR i TYBOX uruchamiają wyjścia napięciowe pomp Z2 i Z3. Z tych wyjść podaję napięcie na cewkę sterowników/styczników. Styczniki jednym torem łączą beznapięciowo styki elektrozaworów, a drugim torem napięciowo uruchamiają pompę (po jednym styczniku z separowanymi torami na kondygnację) i do tego możesz użyć nawet takich zwykłych styczników >> http://www.elektrykasklep.pl/towar/a...-modulowy-ict/ .
    Kolejna sprawa to mieszacz, tu trzeba użyć stycznika łączno-rozłącznego. Ja użyłem wszędzie RELPOL R15-2013-23-5230-WT, bo są tańsze, łatwiej się wymienia i miałem już do nich podstawki, to są takie>> http://www.tme.eu/pl/details/r15-3p-...13-23-5230-wt/. I do mieszacza mam zrobione tak, że gdy napięcie na cewkę przekaźnika nie jest podawane, to napięcie sterujące mieszaczem z wyjść Cz2 i Oz2, poprzez przekaźnik, idzie na mieszacz dla układu parteru, czyli pompy Z2 i reguluje temperaturę oryginalna sonda NTC2, tym układem zarządza CAR.
    Gdy sygnał przychodzi od TYBOXa (który jest podłączony pod TA3), pojawia się napięcie na wyjściu pompy Z3, to napięcie uruchamia przekaźnik dla piętra i również ten od mieszacza, więc teraz na mieszacz idzie innym torem (również gdy pracują oba obiegi też idzie tym torem. Potrzebna jest jeszcze druga sonda temperatury 10k, nie musi wyglądać jak ta oryginalna- kupiłem tu >> http://elty.pl/pl/p/Czujnik-temperat...j-obudowie/331. i tą sondę podpinasz pod listwę X13 w miejsce NTC3, a samą sondę opaską plastikową mocujesz na rurkę za mieszaczem albo za pompą obok tej oryginalnej (niestety do wejścia NTC3 nie możesz zrobić mostka z NTC2, bo płyta DIM będzie sygnalizować błąd) . Jeszcze trzeba podłączyć termostat bezpieczeństwa TS3 w listwie X13, ale ponieważ wszystko i tak idzie przez tą samą pompę , to wystarczy podłączyć się kabelkami pod już obecny termostat bezpieczeństwa TS2 (tu po zmostkowaniu płyta nie zgłasza błędu). Na koniec przełącznik S25;2 ustawiasz na ON (praca z dwoma mieszaczami) aby uaktywnić wyjścia Cz3 i Oz3.
    Elektrozawory kupiłem >> http://allegro.pl/elektrozawor-kulow...VjNTZhMWRjMg== ja akurat wybrałem wersję 4-ro przewodową ze sterowaniem beznapięciowym ale może być również ta 3 przewodowa. Może być też 7 przewodowa jak lubisz taki bajery jak kontrolki stanu. Dwu przewodowa się nie nadaje do krótkich cykli, ze względu na konieczność naładowania kondensatora podtrzymującego napięcie, potrzebne do zamknięcia zaworu.
    Jak się zdecydujesz, to mogę podesłać skan schematu (co prawda rysowany na szybko odręcznie, ale czytelny )
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 16-11-2016 o 08:57

  14. #2014

    Domyślnie

    @montixe, odwołuję to co napisałem. Ty to masz przekombinowane rozwiązanie.
    Może nie w tym sensie, że niepotrzebnie, ale bardzo to skomplikowane.
    Ty masz DIM V2 A-BT i dodatkowo "symulujesz" 3 pompę, której fizycznie nie ma w DIMie?
    Dobrze rozumiem, że pompę Z2 masz zasilaną nie bezpośrednio z DIM, tylko osobno i tylko przekaźnikiem ją załączasz?
    Do TA1 w takim razie masz zrobione jeszcze dodatkowe sterowanie?
    Czy gdyby CAR podłączony do kotła załączał pompę podłogówki, a Tybox podłączony do TA2 też załączał pompę podłogówki (z tym, że mogłoby to działać niezależnie, czyli CAR by załączył pompę, nawet jeśli Tybox byłby wyłączony, czyli jakby zworka TA2 byłaby rozłączona), to czy to całe rozwiązanie z osobnym sterowaniem mieszaczem byłoby niepotrzbne?
    Chociaż chyba by to się nie sprawdziło, nie tylko przez tą zworkę, ale przez to, że nie wiedziałbyś skąd przyszedł sygnał i który zawór (piętro czy parter) powinien się otworzyć.
    Czy to samo byś osiągnął (bez dodatkowego kombinowania) mając DIM V2 A-2BT i np. CAR by sterował TA2, a Tybox TA3 i wtedy każda z pomp niskiej temperatury zasilałaby osobno podłogówkę na parterze i piętrze?

  15. #2015

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawfed Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Tak zrobię.

    Pisząc nie dogrzeje masz na myśli nie dogrzeje w jakimś konkretnym czasie czy też w ogóle będzie grzał cały czas i nie będzie w stanie dobić do zadanej temperatury?
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To drugie
    Wracając jeszcze do tematu - generalnie rzecz ujmując, które podejście jest właściwsze - ustawić np. temp. 47 C i czekać np. 1,5-2 h, aż podbije o 0,5-1 C do zadanej temperatury czy też skrócić ten czas ustawiając temp. CO na np. 50-55 C?

    Po wietrzeniu domu, temp. wewnątrz spada o około 1,5-2 C, wówczas czekam jakiś czas po zamknięciu okien, temp. podnosi się o 1-1,5 C, następnie załączam kocioł, żeby dobić te brakujące 0,5-1 C do zadanej temperatury i przy temperaturze na kotle 47 C muszę czekać czasem nawet 1,5-2 h, żeby podnieść temp. o 0,5-1 C? Czy to za długo? Czy powinienem wówczas podnieść temp. na kotle do 50-55 C? Co jest optymalniejsze z punktu widzenia ekonomicznego spalania gazu? Mam kocioł Victrix 26 2 I (kondensacyjny).

    Dziękuję.

  16. #2016

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal222 Zobacz post
    @montixe, odwołuję to co napisałem. Ty to masz przekombinowane rozwiązanie.
    Może nie w tym sensie, że niepotrzebnie, ale bardzo to skomplikowane.
    Ty masz DIM V2 A-BT i dodatkowo "symulujesz" 3 pompę, której fizycznie nie ma w DIMie?
    Dobrze rozumiem, że pompę Z2 masz zasilaną nie bezpośrednio z DIM, tylko osobno i tylko przekaźnikiem ją załączasz?
    Do TA1 w takim razie masz zrobione jeszcze dodatkowe sterowanie?
    Czy gdyby CAR podłączony do kotła załączał pompę podłogówki, a Tybox podłączony do TA2 też załączał pompę podłogówki (z tym, że mogłoby to działać niezależnie, czyli CAR by załączył pompę, nawet jeśli Tybox byłby wyłączony, czyli jakby zworka TA2 byłaby rozłączona), to czy to całe rozwiązanie z osobnym sterowaniem mieszaczem byłoby niepotrzbne?
    Chociaż chyba by to się nie sprawdziło, nie tylko przez tą zworkę, ale przez to, że nie wiedziałbyś skąd przyszedł sygnał i który zawór (piętro czy parter) powinien się otworzyć.
    Czy to samo byś osiągnął (bez dodatkowego kombinowania) mając DIM V2 A-2BT i np. CAR by sterował TA2, a Tybox TA3 i wtedy każda z pomp niskiej temperatury zasilałaby osobno podłogówkę na parterze i piętrze?
    Ale to jeszcze nie wszystko
    Tak, mam DIM V2 A-BT. Można powiedzieć, że symuluję trzecią pompę (drugą dla podłogówki) i drugi mieszacz.
    Pompa jest bezpośrednio podłączona pod oba przekaźniki, a przekaźniki są uruchamiane wyjściami pomp Z2 i Z3. Wyjściem Z2 zarządza CAR, który jest podłączony do kotła, a TA2 w DIM jest wolne (teoretycznie wolne, ale o tym później), wyjściem Z3 zarządza nowy TYBOX, a wyjściem Z1 zarządza stary TYBOX podłączony do TA1 i to jest pompa układu grzejników która istnieje fizycznie, ale od kiedy mam to zrobione, to nie używam grzejników. Jeśli się okaże konieczne, to przy dużych mrozach zrobe tak ze pompa grzejników będzie się uruchamiała razem z podłogówką na piętrze albo z każdą kondygnacją, jeszcze nie wiem, ale w każdym razie mam jeszcze wolne wyjścia z przekaźników, więc możliwości są
    Faktycznie ja u siebie mam jeszcze pod TA2 i TA3 podłączone przez jeszcze jeden stycznik dwubiegunowy uruchamianie pompy Z2 i Z3 podczas pracy kominka, oraz mam jeszcze jeden przekaźnik R15 , który załącza TA1 i jednocześnie przerywa komunikację z kotłem robiąc przerwę na zaciskach 15 i 16 w DIM a 40 - 41 na kotle. Dzięki temu, gdy grzeje kominkiem ustawiam tylko na CAR tryb LATO, a DIM działa normalnie, bo jest właśnie przerwa w komunikacji DIM / kocioł. Jeśli tej przerwy w komunikacji by nie było, to DIM w trybie LATO nie uruchomi pomp, a z kolei w trybie ZIMA, mogłaby być taka sytuacja, że kominek jeszcze nie nagrzał pomieszczeń, jego pompa pracuje i jednocześnie procuje kocioł gazowy. Przekaźniki te są uruchamiane sterownikiem kominka , ale to tak na marginesie.
    Rozwiązanie ze sterownikiem dla mieszacza jest potrzebne bo elektronika płyty DIM, widzi oba układy jako oddzielne, jeśli pracuje pompa Z2, to działają wyjścia na mieszacz Oz2 i Cz2, a Oz3 i Cz3 nie zadziałają, bo mają osobne zabezpieczenie i sondę, które są aktywne tylko podczas, gdy pracuje wyjście pompy Z3. W moim wypadku, gdy pracują obie kondygnacje podłogówki, to już nie jest istotne, który steruje mieszaczem i zabezpiecza układ. Fizycznie pracują wszystkie przekaźniki te z płyty DIM, ale faktycznie mieszaczem sterują wyjścia Oz3 i Cz3. Ponieważ dołożona sonda NTC3 ma taka samą charakterystykę jak oryginalna NTC2, to nawet jak wyjścia Oz2/Cz2 zgłoszą konieczność pracy mieszacza poprzez przekaźniki z płyty DIM, to po chwili się wyłączą, bo również to samo się wydarzy na Oz3/Cz3 które są zarządzane przez tą nową sondę podłączoną pod NTC3
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 16-11-2016 o 10:30

  17. #2017

    Domyślnie

    Ostro pojechałeś.

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Jeśli się okaże konieczne, to przy dużych mrozach zrobe tak ze pompa grzejników będzie się uruchamiała razem z podłogówką na piętrze albo z każdą kondygnacją
    Ja też myślę nad takim rozwiązaniem właśnie, bo jak np. tylko jedna strefa podłogówki (najmnejsza z jedną pętlą) się załączy, to kocioł taktuje, bo szybko nagrzeje sprzęgło, a odbiór jest mały, potem znowu jest przerwa (oczywiście można to zmienić w parametrach kotła), bo moc minimalna jest za dużą, żeby grzać powoli, woda się wychładza i potem znowu na chwilę kocioł się włącza, no i tak w kółko.
    Może zrobię tak, że z każdym włączeniem podłogówki, włącza się też pompa do grzejników (tym bardziej, że teraz mam nową energooszczędną), tak żeby skoro już pracuje pompa w kotle, za jednym razem, pracowała też nowa pompa.
    Dodatkowo RTW101 będzie czuwał, żeby załączać grzejniki, jak np. podłogówka się nie załączy, a temperatura na górze spadnie.
    Wtedy zawór w pokoju, gdzie jest ten sterownik musiałby być nie rozkręcony, tylko ustawiony np. na 3 (co załóżmy odpowiada temepraturze 21 stopni), a RTW101 na 20,8 stopnia, żeby wyłączyć pompę, nim termostat w grzejniku sam się zamknie (bo inaczej grzałoby w nieskończoność).

  18. #2018

    Domyślnie

    Czy stosuje się jakieś zabezpieczenie przed podaniem na podłogówkę wody o za wysokiej temperaturze? Gdyby wystąpiła jakaś awaria w kotle np. z zaworem i zamiast na baniak cwu podałby tą temperaturę na podłogę?
    @montixe - piszesz w opisie swojej instalacji o termostacie (termostatach) bezpieczeństwa TS w DIMie - patrzyłem w rozpiskę tego DIMa o którego mi chodzi - z dwoma niskimi strefami i tam na schemacie są tylko zworki przy listwach X12 i X13 - czyli rozumiem że tych termostatów nie ma na wyposażeniu DIMa.
    Czy można je tam dodać, czy może jakoś inaczej zabezpieczyć układ - w kotle?

  19. #2019

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszkoo Zobacz post
    Przymierzam się do zakupu immergasa. Czytałem sporo i nowe z serii TT mają wymienniki aluminiowo krzemowe, które podobno są bardziej awaryjne.
    Nowe modele z serii EXA maja 'tradycyjne' wymienniki ze stali nierdzewnej, podobno łatwiejsze do czyszczenia i potrafiące dużo więcej wytrzymać.
    Z drugiej strony seria TT ma dużo korzystniejszą modulacje w dolnym zakresie ok 3kw, seria EXA ok. 5.5kw . W obu na szczęście jest już energooszczędna pompka obiegowa. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Nowy dom, zapotrzebowanie ok. 10kw.

    Czy ten dolny zakres modulacji to duży problem czy da się z tym żyć? Który byście wzieli?
    Mam ten sam dylemat, dodatkowo seria TT ma dużo nowocześniejszy moduł palnika, który w czasie rzeczywistym optymalizuje spalanie, co przekłada się na oszczędności i mniejszą emisję zanieczyszczeń. Jeśli ktoś ma jakieś sprawdzone informacje to będę zobowiązany za info.

  20. #2020

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastek09 Zobacz post
    patrzyłem w rozpiskę tego DIMa o którego mi chodzi - z dwoma niskimi strefami i tam na schemacie są tylko zworki przy listwach X12 i X13 - czyli rozumiem że tych termostatów nie ma na wyposażeniu DIMa.
    Masz na myśli DIM V2 A-2BT? W dokumencie http://www.immergas.com.pl/resources...INSTRUKCJA.PDF na stronie 10 są widoczne termostaty bezpieczeństwa, podpięte pod X12 i X13.

Strona 101 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony