dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 205
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 4095
  1. #241
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iiktorn

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    witam,
    ja też mam zamiar kupić victrixa 12 + zasobnik około 150 litrów.
    na parterze podłogówka ok 100 m2 i góra grzejniki ok 100 m2 w sumie użytkowych 150 m2.
    powiedzcie ile czasu będzie nagrzewał taki baniaczek? do powiedzmy 45 *C
    czy taki baniak nie jest za duży dla takiego kociołka?
    jaki sterownik najlepszy do niego?
    sonde zew.zrobię sam.

    w projekcie mam wyliczone 9 kw , więc myślę że mocy mu wystarczy

    pozdr
    Ostatnio edytowane przez iiktorn ; 18-02-2013 o 20:49

  2. #242

    Domyślnie

    Ja mam do takiego zbiornik 300 litrów.
    Typowe dogrzewanie po prysznicu trwa kilka tylko minut...
    Nie wiem ile by dogrzewał od "zera", bo kto by to sprawdzał...
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  3. #243
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iiktorn

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    a jakie zasobniki polecacie firmowe immergasa czy jakieś inne?
    i te sterowania jakich używacie?
    czy w car v2 jest możliwość ustawiania grzania wody użytkowej o określonych godzinach?

  4. #244

    Domyślnie

    W CARv2 można ustawić grzanie o określonej godzinie. Ja np. ustawiłem sobie grzanie o 6.00 i o 18.00 do temperatury 50st.

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał iiktorn Zobacz post
    .ja też mam zamiar kupić victrixa 12 + zasobnik około 150 litrów,
    powiedzcie ile czasu będzie nagrzewał taki baniaczek?do powiedzmy 45 *C
    czas grzania wody zależy od kilku czynników:
    - moc zainstalowanej grzałki w zasobniku
    - ustawienie parametru P0 w kotle
    - ustawienia biegu pompki obiegowej w kotle

    Cytat Napisał iiktorn Zobacz post
    a jakie zasobniki polecacie firmowe immergasa czy jakieś inne?
    ja mam zasobnik stojący Galmet Kwadro 200L
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 20-02-2013 o 07:35

  6. #246

    Domyślnie

    Montixe, wielkość zasobnika też ma chyba znaczenie (czas grzania).

    Załączam pdfa, gdzie ładnie jest wytłumaczone jak dobrać wielkość zasobnika.
    https://docs.google.com/file/d/1DbkV...it?usp=sharing
    pozdro
    Ostatnio edytowane przez pedronx ; 20-02-2013 o 08:36
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Montixe, wielkość zasobnika też ma chyba znaczenie (czas grzania).
    Teoretycznie tak, może mieć znaczenie. W praktyce, to jednak w większych zasobnikach montuje się wężownice o większej mocy, aby skrócić ten czas grzania. Nie wydaje mi się, żeby czas grzania zasobnika 300L był jakoś drastycznie dłuższy niż zasobnika 150L.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 20-02-2013 o 09:04

  8. #248

    Domyślnie

    są też inne konstrukcje zasobników, np warstwowe i zasobnik w zasobniku (acv) - oba charakteryzują się większą wydajnością.
    pzdr
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    są też inne konstrukcje zasobników, np warstwowe i zasobnik w zasobniku (acv) - oba charakteryzują się większą wydajnością.
    pzdr
    taaaak, ale to są już kwestie techniczne/konstrukcyjne i nie ma sensu wchodzić w szczegóły. Czy to jest wężownica czy płaszcz wodny, czy jakiś inny patent, to nie zmienia faktu, że jest potrzebna pewna ilość energii, aby zagrzać daną ilość wody w określonym czasie i często są to zbliżone osiągi . Kolega iiktorn, pytał konkretnie o czas grzania zasobnika około 150L victrixem 12, więc napisałem od czego może to zależeć.
    Jakie są zależności, to dla przykładu podam, że u mnie (Victrix 24 i zasobnik 200L) dla 45*C ,przy ustawieniu pompki na 1szym biegu i poszczególnych parametrach "P0" w ustawieniach kotła, wygląda następujaco:
    P0/0 - (Palnik włącza się, gdy woda w zasobniku spadnie o 7°C poniżej ustawionej i wyłącza się, gdy temperatura osiągnie wartość 4°C poniżej ustawionej -tryb słoneczny nieaktywny) - grzeje ok 12 minut temp 74*C, wskaźnik mocy "1 kreska". Na 3cim biegu pompki grzeje ok 7min. W tym przypadku aby grzać do temp 45*C, trzeba zadaną ustawić na 49*C, wtedy start jest 42*C, a stop 45*C
    P0/1 - (Palnik włącza się, gdy woda w zasobniku spadnie o 2°C poniżej ustawionej i wyłącza się, gdy temperatura osiągnie wartość 1°C powyżej ustawionej -tryb słoneczny nieaktywny) - grzeje ok 25 min temp 51-53*C, wskaźnik mocy "świeczka" . Jeśli w tym czasie będzie nadal pobór wody i temp w zasobniku nadal będzie spadała, to palnik podniesie moc. W tym przypadku ustawiamy zadaną 44*C i też start mamy przy 42*C, a stop 45*C.
    P0/2ust. fabryczne- (Palnik włącza się, gdy woda w zasobniku spadnie o 10°C poniżej ustawionej i wyłącza się, gdy temperatura osiągnie wartość ustawioną -tryb słoneczny aktywny) - grzeje ok 19 minut i startuje od 85*C max mocy palnika i w miarę wzrostu temp. w zasobniku obniża moc palnika do 1kreski i co za tym idzie, zmniejsza temp. grzania do 74*C. Tu zadana 45*C , więc start 35*C, a stop 45*C
    Po przestawieniu pompki w kotle na wyższe biegi, temperatury są podobne, ale palnik początkowo idzie większą mocą, a czasy grzania się skracają. Temperatura grzania zależy też od temp. do jakiej chcemy podgrzać wodę, np grzałem przy parametrze P0/0, na 2gim biegu pompki do temp 45*C, to czas wynosił 8 min i temp. grzania 74*C, a grzejąc do 40*C czas był taki sam ale temp. grzania wynosiła 69*C. Wygląda na to, że temp. grzania zależna jest od różnicy temperatur wody na wejściu do zasobnika a temp. do jakiej chcemy ją podgrzać. Czas zależny będzie od mocy spirali w zasobniku. Jeśli spirale są odpowiednio dobrane do danego zasobnika, to bez względu na jego wielkość, nie powinno być dużych różnic w czasach, w których woda jest podgrzewana.
    Najmniej gazu, podczas jednego cyklu idzie na P0/1(z racji temperatur zachodzi pełna kondensacja), a najwięcej na P0/2, ale ponieważ na P0/2 tych cykli grzania jest mniej, a na P0/1 grzeje dłużej niższą temp. i w razie dużego poboru i tak podnosi moc i temperaturę grzania, to w miesięcznym rozrachunku wychodzi tak samo. Więc przy P0/0 i P0/1 zyskujemy praktycznie tylko na komforcie. Przy P0/2 różnica od startu do stop jest 10*C, co oznacza że zanim ruszy grzanie, temp. w zasobniku się obniża i każdy kolejny pobór (otwarcie kurka) oznacza niższą temp. i jej dalszy spadek w trakcie poboru, i tak np. podczas długotrwałej kąpieli pod prysznicem, trzeba będzie w pewnym momencie zmienić ustawienie kurka prysznicowego. W pozostałych ustawieniach, różnica miedzy start a stop jest 3*C, wiec temperatura nie zdąży spaść na tyle, aby było to odczuwalne. Tutaj właśnie znaczenie ma pojemność zasobnika, bo zakładając tą samą ilość pobieranej wody, przy większym zasobniku, procentowo do całej pojemności, dobierze sobie mniej zimnej wody, więc spadek temp. jest wolniejszy i ilość cykli grzania będzie mniejsza.

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 13-01-2014 o 07:47

  10. #250
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iiktorn

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    1. panowie jeszcze jedno czy ten kocioł 12 kw na pewno wystarczy?
    wszyscy dookoła mówią że muszę zamontować ok 20kw.
    2. napiszcie jakie macie opłaty np przez dwa miesiące ci co mają 24 kw i ci co mają 12 kw.
    3. jakieś jeszcze propozycje zasobników- jakich używacie?
    4. czy ten car v2 jest wystarczający do sterowania przy zastosowaniu pogodówki?- podłogówka na dole , grzejniki na górze.
    na dole rozdzielacz z zaworem mieszającym, przepływomierzami i pompką (700 mb pexa), na górze zwykły rozdzielacz na grzejniki.
    a może coś bezprzewodowego polecicie tak żeby sterował dobrze tym kociołkiem.
    5. gdzie najlepiej zamontować sterownik?
    6. kolego montixe jak możesz to wstaw jakieś zdjęcia jak wygląda ten czujnik pogodowy. czy ten sensor KTY81/110 tylko łączy się z przewodem? i gdzie go podłączyć?

    pozdr
    Ostatnio edytowane przez iiktorn ; 21-02-2013 o 07:05

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał iiktorn Zobacz post
    1czy ten car v2 jest wystarczający do sterowania przy zastosowaniu pogodówki?

    czy ten sensor KTY81/110 tylko łączy się z przewodem? i gdzie go podłączyć?pozdr
    CAR v 2 jest najwyższym modelem sterownika i zarazem czujnikiem temp. wewnętrznej, który jest dedykowany do VICTRIX 2 I v 2011, obecnie jest też dostepna wersja bezprzewodowa "CAR v2 WIRELESS". SuperCar nie współpracuje z tym modelem kotła. Do wyboru masz jeszcze tańszy TYBOX (dostępy także bezprzewodowy), , ale ten sterownik nie posiada wielu funkcji, które posiada CAR v2, np grzanie c.w.u. o określonych godzinach, ustawianie histerezy i jeszcze kilku innych funkcji. Z tym kotłem współpracuje też sterownik CRD i CRD mini, ale nie mogą one być stosowane jęśli do kotła podłączona jest sterowanie pogodowe (sonda zewnętrzna). Kiedyś był jeszcze CAR Uniwersal, ale nie ma już go w sprzedaży u IMMERGASa.
    CAR powinien być umieszczony z dala od źródeł ciepła, w miejscu nienarażonym na przeciągi, na wysokości 1,5m od podłogi. Ja mam na parterze w przedpokoju i poza tym ze przejął sterowanie całej automatyki kotła, to zarządza sterowaniem grzania podłogowego, a na piętrze mam bezprzewodowy TYBOX, który zarządza grzejnikami. Tego TYBOXa kiedyś wymienię na coś innego, w czym można ustawić histerezę np. na sterownik "STERR"

    A co do sensora, to łączy się go tylko z przewodem. Najlepiej i najprościej do nóżek sensora dolutować kawałki przewodu i zabezpieczyć to koszulką termokurczliwą i to w puszce połączyć za pomocą kostki elektrycznej do właściwego przewodu, który podłącza się do odpowiedniego zacisku w kotle.W ten sposób nie będziesz musiał biegać z lutownicą po drabinie na zewnątrz domu, aby to zmontować, albo wymienić w razie czego . W oryginale jest tylko taka mała płytka z wlutowanym zaciskiem do przewodu, który jest połączony z sensorem. Ja mam oryginalną czujkę wiec zdjęcia nie będę robił, bo możesz sobie zobaczyć jak to wygląda, w instrukcji sondy na stronie IMMERGAS. Są tam również wytyczne odnośnie montażu i podłączeń elektrycznych.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 22-02-2013 o 13:57

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Moja konkluzja jest taka, że jeśli ktoś zamierza mieć osobne obiegi wysokiej i niskiej temperatury i skrzynkę DIM V2, to powinien wybrać kocioł z automatyką SUPERIOR i sterownik Super CAR, bo tylko wtedy można w pełni wykorzystać automatykę w DIM ustawiając odpowiednio przełącznik S26;5 i odpowiednio zdefiniować temp. zasilania osobno dla każdej strefy, osobną pogodówkę na strefę wysoka i niską, włączyć modulację i wtedy to ma sens i jest oszczędniej.
    Montixe, wrócę jeszcze do tego postu. Jak oceniasz (%), ile byś zaoszczędził paląc kotłem z automatyką Superiora? Czy warto dokładać ponad 4000pln do Superiora?
    http://allegro.pl/kociol-piec-immerg...050206341.html
    http://allegro.pl/kociol-1-f-immerga...025590945.html

    Dzięki i pozdrawiam
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  13. #253
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iiktorn

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    1. panowie jeszcze jedno czy ten kocioł 12 kw na pewno wystarczy?
    wszyscy dookoła mówią że muszę zamontować ok 20kw.
    2. napiszcie jakie macie opłaty np przez dwa miesiące ci co mają 24 kw i ci co mają 12 kw.
    3. jakieś jeszcze propozycje zasobników- jakich używacie?

    jakieś odpowiedzi na te pytanka?

  14. #254

    Domyślnie

    iiktorn

    ad1. do grzania pewnie Ci wystarczy (o ile masz rzetelnie wykonane obliczenia) ale bardziej skupiłbym się na cwu. Ile masz wanien, prysznicy, umywalek? Jaki chcesz mieć komfort korzystania z ciepłej wody (np dwie wanny napełniane jednocześnie, etc). Tu 12kw może nie stykać mimo nawet większego zasobnika. No i większy zasobnik to większe straty. Miałem podobne do Ciebie wątpliwości http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5675364 ale skłaniam się do 24kw Victrixa albo Superiora (ale tu niestety już z ceną pojechali, no i 32kw).

    ad2. co do opłat to oczywiście podpytaj użytkowników, ale ze specki wynika, że na minimum mocy, różnica między 12kw a 24kw to tylko 0,11 m3/h gazu (strona 25 http://pl.immergas.com/media/instruk...2_24_v2011.pdf)

    Pozdro
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  15. #255

    Domyślnie

    będę miał piec immergas victrix 12kWH powiedzcie mi co jeszcze muszę do niego mieć (poniżej to co mi się wydaje):
    sterownik CAR2
    czujnik temperatury zewnętrznej
    zestaw podłączeniowy
    zestaw podłączenuiowy do CWU
    zasobnik (rodzina 2+2) czy 120 l wystarczy czy brać 150l ewentualnie jakiej firmy
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  16. #256

    Domyślnie

    Moja rada - przeczytaj ten wątek. Te pytania padały. Odpowiedzi też. Załączałem też link do instrukcji jak sobie zapotrzebowanie policzyć.
    Co do pytania co potrzebujesz, to napisz czy podłogówka, czy grzejniki, czy wszystko naraz.
    pzdr
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    ...skupiłbym się na cwu... Tu 12kw może nie stykać mimo nawet większego zasobnika
    Czy sądzisz ze posiadacze np. pomp ciepła (często <10 kW) się nie myją??? Oczywiście mniejsza moc może oznaczać konieczność większego zasobnika (niż w przypadku mocniejszego kotła). Straty podają producenci, można sobie sprawdzić i zdecydować. Albo docieplić zasobnik. Co kto woli.


    iiktron, podawanie opłat nie ma żadnego sensu, bo domy są nieporównywalne. O zasobnikach do mały kotłów jest wiele na całym forum, wystarczy poszukać (google)!!! Polecam m.in. duży wątek o Junkersie Smart 14 (podobna moc jak Victrix 12).

  18. #258
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    iiktorn


    ad2. co do opłat to oczywiście podpytaj użytkowników, ale ze specki wynika, że na minimum mocy, różnica między 12kw a 24kw to tylko 0,11 m3/h gazu (strona 25 http://pl.immergas.com/media/instruk...2_24_v2011.pdf)

    Pozdro
    Uważasz że 0.11m3\h to mało? przelicz to na dzień i miesiąc, z tego 0.11m3\h troche sie uzbiera

  19. #259

    Domyślnie

    3.59m3/h x 0.11 x 24 = ok 9zł różnica w dobowym zużyciu. W skali miesiąca,zakładając ciągłe palenie to ok 300 PŁN. Ale czy palimy ciągle to jeszcze nie wiem

  20. #260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    nawet 100zł na miesiąc to myśle że to dużo

Strona 13 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony